Анастасія Ведишева

Концепція 4К або Як виховати успішну дитину?

10.12.2021 643

Концепція 4К – це не якась нова вигадка бізнес-тренерів, соціологів чи педагогів.
Якщо в двух словах – це ще більш структурований перелік відомих давоських компетенцій (про них ми писали ось тут), або ж соціальних навичок, володіння та розвиток яких є запорукою успіху на ринку праці в найближчі 20-30 років.

Ось ці чотири компетенції:

 • Критичне мислення (Critical Thinking);
 • Креативність (Creativity);
 • Коммуникація (Communication);
 • Координація з іншими (Coordinating With Others).

Однак вміння творчо мислити, критично сприймати інформацію та спілкуватися з людьми важливі не лише в навчанні та на роботі, а й у житті. Вони допомагають вибудовувати стратегію досягнення цілей, вирішувати різні проблеми і завдання, які постають перед людиною.

Про те, як розвинути ці корисні якості у власних дітей та чому не варто покладатись в цьому лише на школу – поговоримо в сьогоднішньому блозі

концепція 4К

Спочатку трохи докладніше про кожну навичку з цієї четвірки:

Критичне мислення – це вміння орієнтуватися в потоках інформації, бачити причинно-наслідкові зв’язки, відсівати непотрібне та робити висновки. Щоб знаходити рішення навіть у разі провалу, треба розуміти причини своїх успіхів та невдач.

Креативність дозволяє оцінювати ситуацію з різних сторін, приймати нестандартні рішення і почуватися впевнено в мінливих обставинах. Людина з розвиненою креативністю стає творцем. Вона може генерувати ідеї та розвивати починання інших людей. Подолання труднощів перетворюється для неї на захоплюючу головоломку.

Комунікація. В час, коли усі знаходяться на відстані телефонного дзвінка або повідомлення, вміння домовлятися та налагоджувати контакти, слухати співрозмовника та доносити свою точку зору стає життєво важливою навичкою.

Координація з іншими (або ж співпраця) тісно пов’язана з комунікацією, але належить до професійної сфери. Це вміння визначити загальну мету та способи її досягнення, розподіляти ролі та оцінювати результат.

 

Зрозуміло, що ці навички повинні формуватись задовго до початку професійної кар’єри – перш за все, завдяки школі та батькам.
Відповідно до закону України “Про повну загальну середню освіту”, завдання школи полягає у допомозі учням оволодіти наступними компетентностями:

 • вільне володіння державною мовою;
 • здатність спілкуватися рідною (у разі відмінності від державної) та іноземними мовами;
 • математична компетентність;
 • компетентності у галузі природничих наук, техніки і технологій;
 • інноваційність;
 • екологічна компетентність;
 • інформаційно-комунікаційна компетентність;
 • навчання впродовж життя;
 • громадянські та соціальні компетентності, пов’язані з ідеями демократії, справедливості, рівності, прав людини, добробуту та
 • здорового способу життя, з усвідомленням рівних прав і можливостей;
 • культурна компетентність;
 • підприємливість та фінансова грамотність;
 • інші компетентності, передбачені стандартом освіти.

Але, поклавши руку на серце, давайте зізнаємось, що формування soft skills є наразі далеко не першочерговою задачею звичної нам шкільної освіти.
На уроках геометрії та історії складно уявити розвиток креативності, так само, як і розвиток координації та комунікації – на будь-якому уроці, де учні повинні а) сидіти тихо та б) слухати вчителя.

концепція 4К

З іншого боку – варто зазначити, що реформа освіти в нашій країні, хоч і повільно, але, все ж, відбувається.

Запроваджуються нові методики та програми навчання (наприклад, такі як пілотний проєкт СЕН, або ж соціально-емоційне навчання, до якого наразі приєдналось 26 українських шкіл), або ж відкриваються спеціалізовані освітні заклади – такі як Українська академія лідерства, в навчальному курсі якого використовується власна розробка – “Геном лідера”.

Та поки ця тенденція не набула загальних масштабів, брати ініціативу у власні руки доводиться батькам. І це, погодимось, “завдання із зірочкою”.
Адже саме модель спілкування в родині є для дитини основним прикладом для наслідування. Гарним прикладом чи не дуже – вже залежить від самих батьків: чи вміють вони комунікувати один з одним та з дитиною, слухати, робити висновки, правильно вести дискусію, дебатувати, організовуватись під час спільних заходів тощо.

 

Ось кілька корисних підказок, як розвивати в дитині навички за формулою 4К

Враховуйте, що в кожному віці є свої пріоритетні завдання.

Дошкільнятам насамперед треба навчитися керувати власною увагою та поведінкою, щоб успішно освоювати шкільну програму.  А підліткам, для яких спілкування стає найважливішою цінністю, варто закцентувати увагу на вмінні працювати в команді для досягнення спільної мети, співвідносити свої бажання, потреби та амбіції з іншими.

концепція 4К

Креативність

Частіше практикуйте незвичне застосування звичних речей.
Наприклад, запропонуйте дитині придумати 10 способів використання простого олівця чи старих компакт-дисків.

Намалюйте дві палички або коло і запропонуйте дитині домалювати фігуру, а потім пояснити, що вона намалювала і чому.

З підлітками частіше ходіть на різні квести. Під час квесту потрібно продумувати стратегію дій, робити вибір за браком даних та відповідати на питання, що вимагають вміння нестандартно мислити.

Критичне мислення

Заохочуйте дитину розмірковувати про її почуття і вчинки, проводити роботу над помилками, розбирати складові успіху, аналізувати інформацію .
Погано написав контрольну роботу – обговоріть, чого саме не вистачило під час підготовки і як можна покращити результати в майбутньому.
Посварився із товаришем – допоможіть проаналізувати, де чия помилка та зона відповідальності.

Комунікація та кооперація

Техніка мозкового штурму чудово допомагає у прийнятті правильних рішень та вчить працювати у колективі. Застосовуйте мозковий штурм для вирішення важливих питань, пов’язаних з майбутнім дитини.
Запитання. Вміння ставити питання — дуже важлива частина і кооперації, і комунікації. Запропонуйте дитині поставити якнайбільше різноманітних запитань на певну тему. Цю вправу можна робити і всією родиною, а потім обирати найцікавіше питання.
Участь у соціальних проектах та допомога людям у складній ситуації вчать дитину спілкуватися та співпереживати, враховувати різні інтереси, працювати у команді.
Недарма саме емпатія вважається ключовою компетенцією на майбутньому ринку праці. Адже це саме той скіл, який неможливо замінити штучним інтелектом.

концепція 4К

В допомогу батькам – перелік корисної літератури на тему soft skills:

– Ларрі Кінг “Як розмовляти з ким завгодно, коли завгодно і де завгодно“;

– Деніель Пінк «Драйв. Дивовижна правда про те, що нас мотивує»;

– Ерік Берн «Ігри, у які грають люди. Психологія людських взаємин»;

– Гел Елрод “Чудовий ранок. Як не проспати життя“;

– Остін Клеон “Кради як митець“;

– Кейт Феррацці «Ніколи не їжте наодинці та інші секрети успіху завдяки широкому колу знайомств».

Ще більше крутих пропозицій для всебічного розвитку вашого малюка
ви знайдете в нашому
Клубі Успішної Дитини!

 

за матеріалами мережі Інтернет

Сподобалась стаття?
Поділись з друзями!

Чи була стаття корисною?

Залиш свій відгук!

Микола
Микола
Обожнюю Ваші статті

Микола

Обожнюю Ваші статті

  life TAS
  life TAS
  Дуже приємно це чути! Дякую, Миколо!

  life TAS

  Дуже приємно це чути! Дякую, Миколо!

Заголовок

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Що таке фінансовий моніторинг?

Ольга Фесан

Ольга Фесан

108
А чи відомо вам, що в 30-ті роки XX століття у США отриманий дохід від контрабандного продажу алкоголю вкладався у мережі пралень, отримуючи таким чином легальн...
2 хв на читання 108
 • #ШколаТАС
2 хв на читання
21.06.2022 Читати
Перша домедична допомога: знання, що рятують життя

Наталія Стихальська

Наталія Стихальська

1092
Вміння надавати першу домедичну допомогу сьогодні дуже актуальне. Хоча, звісно, є відмінності у наданні допомоги непритомній людині в цивільному житті і при бо...
8 хв на читання 1092
 • #ЖиттяТАС
 • #ШколаТАС
8 хв на читання
23.02.2022 Читати
Як працює страхування з TAS life. Січень 2022

Наталія Стихальська

TAS Life team

733
Нашу сьогоднішню добірку з трьох найцікавіших виплат за перший місяць 2022 року поєднує валюта страхування, а саме - євро. Подивимось, як працюють такі догов...
9 хв на читання 733
 • #ІсторіїТАС
9 хв на читання
22.02.2022 Читати
Як не помилитися при виборі Вигодонабувачів?

Наталія Стихальська

Наталія Стихальська

882
При укладанні договору страхування життя, важливим кроком є вибір Вигодонабувачів. Погодьтеся, дуже важливо, щоб страхову виплату отримала саме та людина, яку в...
6 хв на читання 882
 • #ШколаТАС
6 хв на читання
21.02.2022 Читати
Особистий кабінет Клієнта Увійти
Особистий кабінет Консультанта Увійти
TAD: робочий простір Консультанта Увійти