Страхова подія Оплата Viber бот Email
причини сонливості після їжі
#ТАС_про_ЗДОРОВ'Я

Засинаєте після їжі? Час дізнатись – чому

Анастасія Ведишева
21.01.2022
8хв
3360
0

Погодьтесь, доволі незручно, коли після сніданку плануєш активно взятися до роботи, а натомість стаєш більше схожим на це кошеня... 😴

Сьогодні розберемося, чому їжа, яка, окрім задоволення, має давати нам енергію, часом починає працювати навпаки.
Виявляється, причин чимало - від цілком природних до таких, що мають стати приводом звернутись до лікаря.

 

Основною і найбільш очевидною причиною є те, що перетравлювання їжі - це важка праця для нашого організму, який можна порівняти із великою фабрикою. Після того, як їжа потрапляє в організм, ця фабрика вмикає "конвеєрну стрічку" і до роботи стають числені органи та системи, які мають розщепити їжу, відібрати потрібні елементи, упакувати їх для певних цілей, доставити в конкретні місця нашого тіла та вивести рештки.
Зрозуміло, що на все це потрібно багато енергії і людина може почуватись знесиленою під час цього процесу.

Більш того, інсулін — гормон, що виробляється підшлунковою залозою і контролює рівень цукру в крові, — дуже впливає на рівень енергії після їжі. Коли ви їсте, рівень інсуліну різко зростає, щоб переконатися, що рівень цукру у вас в крові перебуває на належному рівні. Коли цю роботу виконано, рівень інсуліну знижується, що може викликати почуття втоми. Це нормальний процес і сонливість не повинна тривати занадто довго.

Щоб уникнути спаду енергії після їжі, дієтологи пропонують включати в кожен прийом їжі суміш складних вуглеводів, корисних жирів та нежирних білків, а також вибирати продукти з низьким вмістом насичених жирів, високим вмістом клітковини та мінімальною обробкою.

Помірні фізичні навантаження щодня, сон не менше семи годин щоночі і підтримання водного балансу також допоможуть вам зберегти потрібний рівень енергії.

 

втома після їжі

 

Однак окрім цього фактора є ще принаймні 7 причин, чому після їжі може клонити у сон прямо посеред дня.

 

1. У вашій їжі було багато жирів та вуглеводів.

Одна з найбільших несправедливостей нашого життя полягає в тому, що майже вся смачна їжа містить велику кількість жирів або вуглеводів, або і те, й інше одразу.
Щоб допомогти організму розщепити велику кількість калорій, в тонкій кишці виділяється гормон холецистокінін (ХЦК).
Деякі дослідження показали, що існує зв'язок між збільшенням ХЦК після вживання жирної їжі та почуттям сонливості за кілька годин.

Коли ви їсте продукти, які, як відомо, посилюють запалення в кишечнику, такі як червоне м'ясо або солодощі, ваше тіло виділяє цитокіни (агенти, які допомагають вашим імунним клітинам спілкуватися один з одним), такі як інтерлейкін-1 (ІЛ-1 ). Дослідження показали, що високі рівні ІЛ-1 після їжі також пов'язані з бажанням солодко подрімати.

 

2. Коли любов до кави приносить більше шкоди, ніж користі.

Ваша ранкова філіжанка кави надає бадьорості, але ненадовго. Стимулюючі ефекти кофеїну зазвичай мають період напіврозпаду (час, який потрібний вашому організму, щоб вивести половину кофеїну) від 3 до 5 годин після того, як він потрапить до вашого організму. Тож ефект від кави, випитої о 8 ранку закінчиться - все вірно - якраз в обідню перерву .
Таким чином, почуття втоми може бути пов'язане не так з тим, що ви з'їли на обід, як з тим, коли ви п'єте першу ранкову чашку кави.

 

3. Іноді гормони пускаються берега.

Коли продукти, багаті на триптофан, вживаються у великій кількості за один прийом їжі, особливо з продуктами, багатими на вуглеводи, ви можете відчути втому через кілька годин після їжі.

Триптофан часто міститься в м'ясі курей та індиків, молоці, хлібі, шоколаді, консервованому тунці, сирі чеддер, арахісі, вівсі та інших продуктах. Незамінна амінокислота допомагає вашому тілу виробляти гормони релаксації серотонін та мелатонін. Через це його навіть досліджували як засіб для лікування порушень сну, таких як безсоння.

 

переїдання

 

4. Ви вживали алкоголь під час їжі.

Келих вина також може викликати сонливість. За словами експертів Harvard Health, алкоголь є седативним засобом. І хоча цей ефект триває недовго, вживання алкогольних напоїв перед сном порушує цикл сну і може позначитись на його якості.

Отже, дотримуйтесь однієї порції алкоголю на день, якщо ви жінка, і максимум двох, якщо ви чоловік, або повністю відмовтеся від міцних напоїв, якщо помітили, що вони регулярно впливають на рівень вашої енергії.

 

5. Або ж просто переїли.

Іноді почуття втоми після їжі більше пов'язане з тим, скільки ви з'їли, ніж з тим, що саме ви з'їли.
Причина проста: що більше їжі потрапило до організму, то більше енергії йому потрібно, щоб її перетравити.
Витрата всієї цієї енергії може призвести до втоми, тому постарайтеся зменшити розміри порцій і перекусити чимось із високим вмістом білка, якщо зголоднієте між прийомами їжі.

 

харчова непереносимість

 

6. Справа може бути у прихованій харчовій непереносимості.

Харчова непереносимість або навіть повноцінна харчова алергія часто пов'язані з неприємними шлунково-кишковими симптомами, такими як спазми шлунка або діарея. Але іноді харчова непереносимість, про яку людина навіть не здогадується, проявляється саме у вигляді сонливості.

Наприклад, якщо у вас чутливість до глютену або целіакія (непереносимість глютену), ви можете відчувати втому після вживання продуктів, що містять глютен, тому що вони можуть викликати алергічну реакцію. Це також обмежує здатність вашого тіла отримувати достатню кількість калорій зі спожитої їжі, що, в свою чергу, також викликає відчуття втоми.

 

7. Це може бути симптомом більш серйозного захворювання.

Якщо ви виключили всі інші варіанти і, як і раніше, відчуваєте постійну сонливість після їжі, можливо, настав час звернутись до лікаря.

Хтось відчуває втому через неможливість організму засвоювати поживні речовини з їжі, наприклад, через анемію.
Також варто звернути увагу на гормональний дисбаланс, чутливість до інсуліну або ідіопатичний постпрандіальний синдром (ІПС).

ІПС характеризується симптомами гіпоглікемії (низького рівня цукру в крові) через дві-чотири години після їжі, але при цьому фактичний рівень цукру знаходиться в нормальному діапазоні від 70 до 120 мг/дл.
Симптоми гіпоглікемії включають почуття втоми, тремтіння, пітливість та прискорене серцебиття, запаморочення та навіть панічні атаки.
При цьому симптоми ІПС схожі на гіпоглікемію, але зазвичай вони менш виражені і з'являються після їжі, а не через тривале голодання, як при гіпоглікемії.
Хоча лікарі досі не встановили, що саме викликає ІПС, вони все ж знайшли зв'язок між цим захворюванням та вживанням продуктів з високим глікемічним індексом, таких як цукор, а також вживанням великої кількості алкоголю.

 

Сподіваємось, ця інформація стане вам в нагоді та допоможе залишатись енергійними впродовж дня.
Бережіть себе і будьте здорові!

 

за матеріалами статті "7 Reasons You Constantly Feel Tired After Eating—and How to Get Your Energy Back"

Сподобалась стаття?
Поділись з друзями!

Чи була стаття корисною?

Залиш свій відгук!

Може бути цікаво

Стаття як працює ТАС-Лікар?
Страхові виплати
1
54
Як працює програма “ТАС-Лікар”?
Ми продовжуємо розповідати вам реальні історії наших виплат – і цього разу пропонуємо розібрати цікавий кейс за програмою “ТАС-Лікар”. Наше знайомство з Клієнтом відбулося в січні 2021 року, коли 56-річний чоловік оформив для себе програму “Доктор ТАС” (так називався попередник “ТАС-Лікаря”). Влітку того ж року в чоловіка був діагностований рак кишківника і ми взялися за […]
Читати далі
Стаття Як оплатити страховку ТАС Лайф через монобанк
Спеціальні рубрики
12
159
А страховку TAS Life оплатити mono?
Ваша улюблена страхова компанія та її фанТАСтичний партнер – monobank – придумали, як зробити життя наших спільних Клієнтів більш комфортним! Відтепер у вас є можливість сплачувати страхові внески за будь-яким договором TAS Life через улюблений додаток mono. Та про все по порядку! Що саме змінилось? Раніше наші Клієнти могли сплатити внески: на сторінці “Оплата” на […]
Читати далі
Стаття ТАС-Пенсія
Все про пенсію
2
611
Рекордна виплата за програмою “ТАС-Пенсія”
В цю середу ми зробили виплату за програмою “ТАС-Пенсія” і наразі це наша найбільша виплата з початку року. Але не тільки через велику суму ми вирішили розповісти вам про цей кейс. А ще й тому, що він гарно ілюструє, як працюють пенсійні страхові продукти.   В 2019 році до нас звернулась 70-річна Клієнтка із бажанням […]
Читати далі
Стаття страхова компанія John Hancock
Спеціальні рубрики
5
294
7 запитань до компанії John Hancock
Всесвітньо-відома американська страхова компанія John Hancock, що є засновницею нашого партнера – страхового пулу IGP, зібрала на своєму сайті найбільш часті запитання, на які їм доводилось відповідати протягом своєї роботи. Впевнені, багатьом нашим читачам також буде цікаво дізнатись на них відповідь. Також ми додали від себе корисні підказки, що допоможуть зорієнтуватись в страхових продуктах та […]
Читати далі
Стаття Елізабет Голмс
Спеціальні рубрики
8
164
Theranos: Від революції в медицині до краху афери
Якщо ви вперше чуєте ім’я Елізабет Голмс чи назву її компанії Theranos – сідайте зручніше, бо це одна з найцікавіших історій злету та падіння за останні десятиліття.   Злет… Американка Елізабет Голмс вже від народження отримала величезний бонус для вдалого старту в житті. Народилась у Вашингтоні в заможній та впливовій родині – її батько був […]
Читати далі
Стаття Рамка фінансовий хомпетентностей для 10-12 класів
Для батьків
15
205
Рамка фінансових компетентностей для дітей 16-18 років
Це останній розділ, присвячений Рамці фінансових компетентностей для дітей та молоді. Перші три можна передивитись за цими посиланнями: Дошкільнята Діти 6-10 років Підлітки 11-15 років А цього разу мова піде про її найстаршу вікову групу – учнів 10-12 класів. Тут ми пропонуємо зупинитись на такому понятті, як профільна середня освіта. Адже саме так, згідно нового […]
Читати далі
Стаття Як працює страхування життя
Для батьків
1
375
Як працює страхування життя – або “подарунок з відстрочкою”
Вчора ми здійснили одну цікаву виплату, а вже сьогодні – розповідаємо про це в нашому блозі. Цікава вона тим, що на її прикладі можна показати, як в страхуванні життя працюють одразу декілька факторів. Отже, все почалось у 2014 році, коли мешканка Кривого Рогу застрахувала свою 11-річну дочку 27 лютого, прям у день її народження, зробивши […]
Читати далі
Стаття Рамка фінансових компетентностей для дітей 11-15 років
Для батьків
13
227
Рамка фінансових компетентностей для дітей 11-15 років
Це передостанній блог з серії, яка висвітлює зміст Рамки фінансових компетентностей дітей та молоді, що була нещодавно розроблена та запропонована Робочою групою, до складу якої увійшли МОН, НБУ, Фонд гарантування вкладів фізичних осіб та інші. Першу частину, яка присвячувалась Рамці фінансових компетентностей дошкільнят, можна подивитись за цим посиланням, а другу, про учнів 1-4 класів – […]
Читати далі
Стаття Як зробити щасливу маму
Для батьків
3
288
Як зробити щасливу маму?
В інтернеті ходить мем «пішла робити щасливу маму». Не було б так смішно, якби не було так правдиво. Адже насправді емоційний стан мами впливає на всю родину. Згадайте, якщо у вас гарний настрій, то і погану оцінку в школі ви сприймете як «нічого страшного», розкидані речі злять, але не такою мірою, що ви готові їх […]
Читати далі
Стаття
Для батьків
11
279
Рамка фінансових компетентностей для дітей 6-10 років
В цьому блозі ми продовжуємо знайомити вас із переліком навичок та вмінь для дітей та молоді України, яку запропонувала Міжвідомча робоча група у складі фахівців Національного банку України, Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, Міністерства освіти і науки України та Національної комісії з цінних паперів і фондового ринку. Першу частину, яка присвячувалась Рамці фінансових компетентностей дошкільнят, […]
Читати далі