Анастасія Ведишева

Вакцинація від COVID-19: побічні ефекти та тести на антитіла

10.08.2021 559

Мільйони людей по всьому світу вже отримали щеплення проти коронавірусу, однак запитань щодо ефективності та специфіки роботи вакцин не стає менше.
Одними з найбільших “наріжних каменів” вакцинації є побічні ефекти та їх взаємодія із імунітетом, що має сформуватись після щеплення, а також можливість перевірити наявність захисту.

На сьогоднішній день вже повністю вакциновано біля 13% населення планети.

Поряд з цим мільйони вакцинованих заявляють про наявність в них різноманітних побічних ефектів, найбільш поширеними з яких є набряк, почервоніння та біль в місці ін’єкції, а також лихоманка, головний біль, втома, біль у м’язах, озноб і нудота.

Поява цих побічних ефектів в діапазоні від легких до помірно виражених є варіантом норми і не повинна викликати занепокоєння: це свідчить про реакцію імунної системи на введення вакцини, а також підготовку до боротьби з вірусом.
Побічні ефекти, як правило, зникають самостійно через кілька днів.

COVID-19 vaccine

Однак, чи означає відсутність будь-яких побічних реакцій – відсутність і реакції імунітету на вакцину?

На це питання відповідає Вільям Шаффнер, доктор медицини, професор інфекційних захворювань в Медичному центрі Університету Вандербільта в Нешвіллі, штат Теннессі:

“Згідно наших досліджень, наразі немає жодного підтвердження, що наявність чи відсутність побічних ефектів є індикатором наявності чи відсутності роботи імунної системи”.

Іншими словами – достатній рівень антитіл може виробитись і за відсутності будь-яких неприємних відчуттів після вакцинації, так само, як і за наявності побічних ефектів, антитіла проти SARS-CoV-2, в результаті, можуть не сформуватись.

Як перевірити, чи ви в безпеці після вакцинації?

Деякі вчені припускають, що для перевірки імунної відповіді можна використовувати тести на антитіла.
Однак, згідно заяви американського Управління з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів (FDA):

«Тести на антитіла не повинні використовуватися для оцінки рівня імунітету або ж захисту людини від COVID-19 в будь-який час, особливо після того, як людина була вакцинована проти COVID-19».

Це пов’язано з тим, що наявні зараз тести призначені для виявлення антитіл против SARS-CoV-2 в тих, хто вже перехворів на коронавірус.

Однак у випадку із тестуванням тих, хто не хворів та вакцинувався, тести можуть давати некоректні результати – частіше за все псевдопозитивні. Що, в свою чергу, може зменшити використання цими людьми запобіжних заходів і збільшення випадків інфікування.

COVID-19 vaccine

Інститут ім. Роберта Коха (Німеччина), грунтуючись на проведених дослідженнях, також висловлюється проти проведення тестування після вакцинації для визначення рівня антитіл:

“Як повністю проведена вакцинація, так і перенесена інфекція SARS-CoV-2, дають всім імунологічно здоровим людям – за невеликим винятком – захист від COVID-19. Повний захист утворюється приблизно за два тижні після повної вакцинації.

Однак вчені поки що не можуть точно сказати – скільки триватиме цей імунний захист – як у випадку перенесеної хвороби, так і в разі використання вакцини.

Наявні на сьогодні клінічні та імунологічні дані говорять про захисну дію як мінімум протягом 6-8 місяців після перенесеної інфекції.
Однак, деякі люди можуть перенести захворювання і, незважаючи на це, не виробити ніяких антитіл. І навпаки – тест на антитіла після контакту з іншим різновидом коронавірусів (НЕ SARS-CoV-2) може бути позитивним без попереднього COVID-19.

Також досі не відомо, наскільки високою повинна бути концентрація антитіл (так званий серологічний корелят захисту), щоб після перенесеного захворювання можна було б стверджувати про гарантований захист проти повторного зараження.”

Тож Постійна комісія з вакцинації рекомендує наразі не проводити ніякого контролю успіху щеплення, ні після першої, ні після другої дози.

Варто зазначити, що наука та медицина не стоять на місці і дослідження щодо COVID-19 ведуться в режимі нон-стоп по всьому світу.
Тому незабаром, сподіваємось, вчені отримають більш конкретні дані щодо захисту від цього вірусу, а поки що можемо лише закликати вас не витрачати даремно кошти на серологічні тести, щоб перевірити, чи спрацювала вакцина.

На жаль, пам’ятаючи про виникнення нових штамів (таких, як Дельта), навіть маючи повний комплекс щеплень від COVID-19 не варто уникати використання медичної маски достатнього рівня захисту, відвідуючи місця великого скупчення людей.

Бережіть себе та будьте здорові!

 

За матеріалами статті “COVID-19 vaccine: If you had no side effects, are you protected?” та мережі Інтернет

Сподобалась стаття?
Поділись з друзями!

Чи була стаття корисною?

Залиш свій відгук!

Заголовок

Перша домедична допомога: знання, що рятують життя

Наталія Стихальська

Наталія Стихальська

865
Вміння надавати першу домедичну допомогу сьогодні дуже актуальне. Хоча, звісно, є відмінності у наданні допомоги непритомній людині в цивільному житті і при бо...
8 хв на читання 865
  • #ЖиттяТАС
  • #ШколаТАС
8 хв на читання
23.02.2022 Читати
Як працює страхування з TAS life. Січень 2022

Наталія Стихальська

TAS Life team

592
Нашу сьогоднішню добірку з трьох найцікавіших виплат за перший місяць 2022 року поєднує валюта страхування, а саме - євро. Подивимось, як працюють такі догов...
9 хв на читання 592
  • #ІсторіїТАС
9 хв на читання
22.02.2022 Читати
Як не помилитися при виборі Вигодонабувачів?

Наталія Стихальська

Наталія Стихальська

674
При укладанні договору страхування життя, важливим кроком є вибір Вигодонабувачів. Погодьтеся, дуже важливо, щоб страхову виплату отримала саме та людина, яку в...
6 хв на читання 674
  • #ШколаТАС
6 хв на читання
21.02.2022 Читати
Просто бос чи справжній лідер?

Анастасія Ведишева

Анастасія Ведишева

590
Пройти по кар’єрній сходинці та зайняти керівну посаду - це мрія багатьох працівників. Однак, заволодівши кабінетом з відповідною табличкою, хтось становиться ...
8 хв на читання 590
  • #Лайф-хак від ТАС
8 хв на читання
18.02.2022 Читати
Особистий кабінет Клієнта Увійти
Особистий кабінет Консультанта Увійти
TAD: робочий простір Консультанта Увійти