Анастасія Ведишева

Новорічні обіцянки: mission impossible?

розповідаємо, як не зійти з дистанції на шляху до мети!

04.01.2019 118

Новорічні обіцянки самому собі – це щорічний ритуал для мільйонів людей.

Незалежно від наших цілей, Новий рік надихає нас на самовдосконалення – більшість обіцяє собі в наступному році зробити своє життя кращим.

Проте, ми також знаємо, що “непохитний намір” схуднути в новому році або бажання взятися за вивчення нової мови зійдуть нанівець через два-три тижні з цілком правдоподібною причиною не робити цього ще якийсь час.

Згідно з дослідженнями, проведеними в 2009 році, зі 100 новорічних обіцянок 35 тривають рівно стільки, скільки вимовляються. Вони навіть не починають втілюватися. І тільки ДЕВ’ЯТЬ зі ста обіцянок дійсно виконуються!

У всезнаючих психологів, звичайно ж, є відповідь на питання – хто в цьому винен і що робити?

Так, стендфордський професор Баба Шив пояснює, що префронтальна кора головного мозку, що відповідає за силу волі, рішення абстрактних завдань і короткочасну пам’ять, абсолютно не створена для довгострокових планів. Тобто у людини просто не виходить тримати в голові свої плани на цілий рік, бо її щодня відволікають від них тисячі інших факторів і нових ідей.

Професор ставив досліди на своїх студентах, даючи одним запам’ятати двозначні числа, а іншим – семизначні. Потім він відправляв їх на перерву та пропонував скуштувати фрукти або шматок торта. В результаті ті учні, що тримали в голові велике число, не могли встояти перед забороненою насолодою. У їх мозку просто не було ресурсів на силу волі, він був зайнятий запам’ятовуванням багатозначного числа.

А ось три головні причини, чому новорічні обіцянки не спрацьовують:

Ви фокусуєтесь на тому, чого ви хочете позбутися, а не на цілі.
Наприклад, дві найпопулярніші обіцянки – кинути курити і схуднути.
Важливим є те, як ви формулюєте свої бажання – це одна з найпоширеніших причин, чому обіцянки не стримуються. Якщо ви говорите собі «я хочу схуднути», ви фокусуєтеся на своїй поточній вазі. Якщо ви говорите «я схудну в цьому році», ви фокусуєтеся на майбутньому схудненні. Якщо ви говорите «я хочу кинути курити», ви сфокусовані на палінні. Чому це має значення? Бо увага, спрямована на поточну проблему, дає вашому мозку дуже специфічну команду: «Це те, на чому ти фокусуєшся, значить, мабуть, це те, чого ти хочеш». Хоча насправді зовсім навпаки! Важливо знати, що ви породжуєте те, на чому фокусуєтесь.

Вам важко позбутися старих звичок.
95% всього, що ми робимо, ми робимо за звичкою.
Це полегшує нам життя, тому що так в нас залишається час та енергія для більш складних речей.
Більшість рішень, які ми приймаємо регулярно, приймаються за звичкою: ви купуєте одні і ті ж продукти… з’їдаєте певну порцію – або залишаєте тарілку чистою, або перестаєте їсти з настанням ситості – навіть не замислюючись про свої дії. Ви просто робите це на автоматі. Коли ж змінюється звичний хід речей, старі звички будуть спливати на поверхню, коли ви неуважні, коли вас щось відволікає або коли ви втомилися. При першій нагоді ці старі звички скажуть: «Друже, старий спосіб працював нормально, давай повернемося до нього!». І ви повертаєтеся до нього, навіть не замислюючись, коли ж все пішло не так….

Занадто багато планів, занадто мало часу.
Люди намагаються досягти колосальних змін в своєму житті, думаючи, що вони зможуть зібрати волю в кулак і триматися лише на ній одній, поки мета не буде досягнута. Але це рідко спрацьовує. Коли людина, яка вела сидячий спосіб життя, раптом 5 разів на тиждень починає ходити в спортзал, вона лише дратується від перевтоми  та болю у м’язах. Якщо ви різко змінюєте режим харчування, вас буде постійно тягнути на звичні та такі смачненькі страви. Важко довго підтримувати значні зміни!

Тож, щоб було простіше впоратися зі своїми обіцянками, візьміть на замітку п’ять простих правил.

 1. Сконцентруйтеся на одній обіцянці, а не на декількох відразу. Ставте реалістичні і конкретні цілі. Не обіцяйте собі: “я схудну”, замість цього обіцяйте, що втратите 5 кілограмів за 3 місяці.
 2. Просувайтеся поступово. Починайте з малих змін. Багато людей кидають роботу над виконанням своїх обіцянок через те, що мета здається недосяжною або вимагає надмірно багато зусиль.
 3. Попросіть друга допомогти вам: доповідайте йому про свої успіхи, щоб він міг стежити за вашим прогресом і підбадьорювати. Роль такого віртуального друга також непогано виконують різноманітні блоги, або ж пости у Facebook чи в Instagram, де ваші підписники із радістю прокоментують помічені зміни або ж дадуть “чарівного пенделя”.
 4. Дозвольте собі святкувати досягнення проміжних цілей, не чекайте, поки дійдете до фінішу, щоб вручити собі уявний кубок.
 5. Записуйте результати. Важливо бачити прогрес і не намагатися утримати в голові те, що можна записати. Нотатки можна робити щодня (за бажанням), а зміну показників краще фіксувати раз в тиждень або місяць. Тоді буде найбільш помітний прогрес.

Обіцянка, яка була важлива в січні, вже в березні може здатися неактуальною. Чи так це насправді, або ж мозок вас обманює?

Виявляється, що бласть мозку під назвою чорна субстанція впливає на нашу здатність до навчання: вона функціонально пов’язана з гіпокампом, який є навчальним центром мозку, і з мигдалеподібним тілом, центром обробки емоційної інформації. Дослідники Ніко Бунцек і Емран Дюзель  стверджують, що чорна субстанція особливо сильно реагує на усе нове, та, в свою чергу, спонукає мозок до прояву зацікавленості, що мотивується пошуками нагороди.

Простіше кажучи, саме відчуття новизни допоможе вам не здаватися при досягненні довгострокових цілей. Так, якщо ви хочете освоїти досконало іноземну мову, змініть спосіб навчання: наприклад, з очних уроків перейдіть на онлайн, або поміняйте методику.

SMART: 5 букв успішного плану.

Американський психолог Ренді Дж. Патерсон в своїй книзі “How to be Miserable: 40 Strategies You Already Use” запропонував використовувати абревіатуру SMART, в якій зашифровані основні ознаки ефективної мети. Згідно їй ваші устремління повинні бути:

 • Конкретними (Specific) – ви знаєте, як зробити що-небудь;
 • Вимірними (Measurable) – ви можете виміряти результат;
 • Орієнтованими на дію (Action-oriented) – ви робите щось, а не відчуваєте;
 • Реалістичними (Realistic) – мету можливо досягти;
 • Певними за часом (Time-defined) – у вас є план дій з термінами виконання.

Тож, наприклад, замість розпливчастої обіцянки “З нового року почну заощаджувати на майбутнє!”, набагато ефективнішою буде “В середині січня зустрінусь із фін. консультантом та оформлю накопичувальний договір страхування життя на 10 років із річною сумою внеску у 20 тисяч гривень”.

До речі, попереду старий Новий рік, тож, у вас буде чудовий привід перевірити на практиці усі ці лайфхаки! Бажаємо успіхів у здійсненні власних мрій!

 

P.S. Не забувайте підписуватися на нашу групу у Telegram – t.me/TASlife, та на нашу сторінку у Facebook – facebook.com/taslifeofficial  

Сподобалась стаття?
Поділись з друзями!

Чи була стаття корисною?

Залиш свій відгук!

Заголовок

5 міфів про зайву вагу

Анастасія Ведишева

Анастасія Ведишева

22
За даними Центрів з контролю і профілактики захворювань (CDC), в США 42,4% дорослих страждають ожирінням. А за оцінками Всесвітньої організації охорони здоров'...
14 хв на читання 22
 • #ТАС_про_ЗДОРОВ'Я
14 хв на читання
07.05.2021 Читати
21 причина любити TAS LIFE

Наталія Стихальська

Наталія Стихальська

82
Сьогодні, коли нашій Компанії виповнюється 21 рік, ми вирішили скласти невеличкий перелік із 21 пункта - за що ми, а також наші колеги, партнери та наші Клієнти...
12 хв на читання 82
 • #ЖиттяТАС
 • #Результати і рейтинги
12 хв на читання
06.05.2021 Читати
Анонс благодійного забігу «Біг творить добро»

Наталія Стихальська

Наталія Стихальська

64
Сподіваємося, що Ви чудово провели вихідні! Відвідали рідних, насолодились весняною погодою, поїли пасочок ;) А ми тим часом готували для вас разом із нашими...
7 хв на читання 64
 • #ПартнериТАС
7 хв на читання
05.05.2021 Читати
Soft skills. М’які навички для успішної кар’єри майбутнього.

Анастасія Ведишева

Анастасія Ведишева

134
Чули коли-небудь приказку "Гарна людина - це не професія"? Багато людей і досі вважають, що кар'єрний успіх залежить виключно від досвіду та рівня майстерності...
10 хв на читання 134
 • #Лайф-хак від ТАС
10 хв на читання
30.04.2021 Читати

Вхід в кабінет Клієнта

Вхід в кабінет Консультанта

в розробці

Вхід в кабінет