Дарина Дубинка

На замітку платнику: основні види податків та зборів в Україні

27.01.2022 538

Види податків в Україні визначаються Податковим кодексом і включають загальнодержавні та місцеві податки і збори. Виняток становить мито – порядок його сплати визначається Митним кодексом.

Податком є обов’язковий, безумовний платіж до відповідного бюджету, який справляється із платників податків згідно з нормами Податкового Кодексу.
Збір – це обов’язковий платіж до відповідного бюджету, що справляється із платників зборів з умовою отримання ними спеціальної вигоди, зокрема внаслідок учинення на користь таких осіб державними органами, органами місцевого самоврядування, іншими уповноваженими органами та особами юридично значущих дій.

Основних видів податків та зборів в Україні налічується 7 загальнодержавних та 4 місцевих.

податки та збори в Україні

До загальнодержавних податків і зборів належать:

 

1. Податок на прибуток підприємств

Сплачується з прибутку, одержаного від реалізації продукції (робіт, послуг), основних фондів, нематеріальних активів, цінних паперів, валютних цінностей, інших видів фінансових ресурсів та матеріальних цінностей, а також із прибутку від орендних операцій, роялті та від позареалізаційних операцій. Базова ставка становить 18% відповідно до п. 136.1 Податкового кодексу України.

2. ПДФО

Податок на доходи фізичних осіб застосовується майже для всіх видів доходів громадян: зарплати, стипендії, заохочувальні виплати, виплати за договорами цивільно-правового характеру тощо. Ставки ПДФО визначені ст. 167 ПКУ, основною є 18%.

3. ПДВ

Податок на додану вартість – це непрямий податок, який входить в ціну товару, послуги та сплачується покупцем, але до бюджету його перераховує продавець.

4. Акцизний податок

Це непрямий податок на споживання окремих видів товарів, який включається в їх ціну. Підакцизними товарами зокрема є спирт етиловий та алкогольні напої, тютюнові вироби, пальне, автомобілі, електрична енергія тощо. Зобов’язання сплатити акцизний збір виникає при виробництві або продажу підакцизної продукції.

5. Мито

Різновид митних платежів, який накладається на товари, що переміщуються через митний кордон, тобто ввіз/вивіз чи транзит. Нараховується та сплачується відповідно до Митного кодексу, законів України та міжнародних договорів.

6. Екологічний податок

Це обов’язковий платіж, який сплачується з фактичних обсягів різних викидів, скидів, розміщення відходів у довкіллі.

7. Рентна плата:

 • за користування надрами для видобування корисних копалин;
 • за користування надрами в цілях, не пов’язаних із видобуванням корисних копалин;
 • за користування радіочастотним ресурсом України;
 • за спеціальне використання води;
 • за спеціальне використання лісових ресурсів;
 • за транспортування нафти і нафтопродуктів магістральними нафтопроводами та нафтопродуктопроводами, транзитне
 • транспортування трубопроводами аміаку територією України.

податки та збори в Україні

До місцевих податків і зборів належать:

 

1. Податок на майно,

що складається з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки; транспортного податку; плати за землю.

2. Єдиний податок,

розмір якого відрізняється для груп платників: першої, другої, третьої та четвертої.

ЄП – це спрощена система оподаткування, що дає змогу замінити оплату окремих податків та зборів завдяки введенню спрощеного обліку та звітності. Підприємці мають можливість самостійно визначатися з тим, за якою системою сплачувати податки на доходи, здійснювати реєстрацію. Нарахування ЄП для платників різних груп відбувається за різними ставками.

3. Туристичний збір

Платниками виступають туристи, які сплачують збір авансом перед їх тимчасовим розміщенням у місцях проживання податковим агентам, які стягують збір, за ставками, встановленими відповідними громадами.

4. Збір за місця для паркування транспортних засобів

Відзначимо, до компетенції органів Державної податкової служби також належить адміністрування ЄСВ – Єдиного соціального внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування. Перелік платників ЄСВ визначений ст. 4 Закону «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування».

З 2014 року на період реформування Збройних сил України запроваджено військовий збір у розмірі 1,5% від нарахованої заробітної плати.

 

Дізнайтесь в нашому блозі, скільки грошей віддають українці державі у вигляді податків

Сподобалась стаття?
Поділись з друзями!

Чи була стаття корисною?

Залиш свій відгук!


Warning: print_r() expects at least 1 parameter, 0 given in /home/jh384591/taslife.com.ua/www/wp-content/themes/tas-new/comments.php on line 21
Явтушенко Світлана
Явтушенко Світлана
Дуже вдячна за цю статтю! Нажаль, наші клієнти, як і консультанти не дуже освідчені у сфері податків. У статті все дуже лаконічно та конкретно розписано відносно податків. Думаю, що ця стаття є гарним інструментом для освіти , принанні, фінансових консультантів. Дякую ВАМ!

Явтушенко Світлана

Дуже вдячна за цю статтю! Нажаль, наші клієнти, як і консультанти не дуже освідчені у сфері податків. У статті все дуже лаконічно та конкретно розписано відносно податків. Думаю, що ця стаття є гарним інструментом для освіти , принанні, фінансових консультантів. Дякую ВАМ!


  Warning: print_r() expects at least 1 parameter, 0 given in /home/jh384591/taslife.com.ua/www/wp-content/themes/tas-new/comments.php on line 21
  life TAS
  life TAS
  Світлано, дуже вдячні Вам за відгук!

  life TAS

  Світлано, дуже вдячні Вам за відгук!

Заголовок

Перша домедична допомога: знання, що рятують життя

Наталія Стихальська

Наталія Стихальська

813
Вміння надавати першу домедичну допомогу сьогодні дуже актуальне. Хоча, звісно, є відмінності у наданні допомоги непритомній людині в цивільному житті і при бо...
8 хв на читання 813
 • #ЖиттяТАС
 • #ШколаТАС
8 хв на читання
23.02.2022 Читати
Як працює страхування з TAS life. Січень 2022

Наталія Стихальська

TAS Life team

566
Нашу сьогоднішню добірку з трьох найцікавіших виплат за перший місяць 2022 року поєднує валюта страхування, а саме - євро. Подивимось, як працюють такі догов...
9 хв на читання 566
 • #ІсторіїТАС
9 хв на читання
22.02.2022 Читати
Як не помилитися при виборі Вигодонабувачів?

Наталія Стихальська

Наталія Стихальська

632
При укладанні договору страхування життя, важливим кроком є вибір Вигодонабувачів. Погодьтеся, дуже важливо, щоб страхову виплату отримала саме та людина, яку в...
6 хв на читання 632
 • #ШколаТАС
6 хв на читання
21.02.2022 Читати
Просто бос чи справжній лідер?

Анастасія Ведишева

Анастасія Ведишева

556
Пройти по кар’єрній сходинці та зайняти керівну посаду - це мрія багатьох працівників. Однак, заволодівши кабінетом з відповідною табличкою, хтось становиться ...
8 хв на читання 556
 • #Лайф-хак від ТАС
8 хв на читання
18.02.2022 Читати
Особистий кабінет Клієнта Увійти
Особистий кабінет Консультанта Увійти
TAD: робочий простір Консультанта Увійти