Анастасія Ведишева

Рак у дітей

про що мають знати всі батьки?

31.01.2020 918

Хвороба дитини – найстрашніше, що може чекати батьків. Тим більше, серйозна і, можливо, смертельна хвороба.
З огляду на те, що сьогодні більшість видів раку піддаються лікуванню якщо про них дізнатися на ранніх стадіях, так звана онконастороженість стає обов’язковою частиною турботи про дітей.

Ніхто не застрахований від хвороби на 100%. Але можна різко збільшити шанси на одуження, якщо дізнатися про рак якомога раніше.

Чому діти хворіють на рак?

“Дорослий” рак – це, частіше за все, придбана хвороба. Наприклад, багато курив – заробив рак легенів, зловживав солярієм – отримав рак шкіри.
У дітей це переважно генетично обумовлене захворювання. Тобто, якщо є якась генетична схильність – пухлина рано чи пізно виникне. Залежно від певних факторів, це може трапитись як в перший рік життя, так і в підлітковому віці.
Крім того, за даними останніх досліджень, віруси Епштейна-Барр, гепатиту В, герпесу людини та ВІЛ також можуть підвищувати ризик розвитку ракових захворювань у дітей.

Приблизно третину випадків онкозахворювань, що розвивається в дитячому віці, становить лейкемія,
на другому місці за поширеністю – лімфоми,
далі – пухлини центральної нервової системи.

Існує і кілька типів онкозахворювань, які характерні тільки для дитячого віку. До таких відносяться нейробластома (злоякісна пухлина симпатичної нервової системи), нефробластома (високозлоякісна ембріональна пухлина), медулобластома (злоякісна пухлина задньої черепної ямки, яка розвивається з ембріональних клітин) і ретинобластома (злоякісна пухлина сітківки ока).

На які симптоми батьки мають звертати увагу?

Онконастороженість (знання простих симптомів) допоможе і батькам, і навіть лікарям запідозрити розвиток хвороби на ранній стадії.

Головний біль

Регулярний головний біль без видимих причин – таких як втома, травма і так далі – може бути свідченням пухлини головного мозку.
Не варто списувати дитячий головний біль на зміни погоди, діти рідко бувають схильні до метеозалежності.
Зокрема, про початок злоякісного процесу в центральній нервовій системі може свідчити головний біль вранці, що супроводжується блювотою і посилюється при нахилах голови або кашлі.

Нудота

Дитину часто нудить – і батьки обстежують його у терапевтів і гастроентерологів. Можливо, варто задуматися про візит до онколога. У парі з вищезгаданим головним болем блювота – один з перших симптомів деяких видів раку.

Падіння зору

Батьки часто не помічають, що дитина стала гірше бачити. Почасти, тому що діти самі рідко скаржаться на погіршення зору. І навіть відправившись до офтальмолога і отримавши підтвердження того, що зір падає, батьки часто списують це на сидіння перед комп’ютером або гри на смартфоні.
Тим часом, погіршення зору може бути критично важливим симптомом розвитку пухлини головного мозку.

Дивна хода

Часом дитина, яка вже навчилася ходити, раптово починає часто спотикатися при ходьбі. Іноді дитина постійно ходить кумедною ходою, ніби зображує клоуна або п’яного. І йому самому від цього весело.
На жаль, порушення ходи у дитини, яку батьки часто подовгу вважають просто дурощами, може бути симптомом раку.

Розмір голови

У немовлят кістки черепа м’які, а голова росте в розмірах. Ось чому педіатри регулярно заміряють всі параметри у немовлят – щоб стежити, чи немає відхилень від норми.
Незвичайне збільшення розмірів голови у немовляти може бути ознакою пухлини мозку.

Тривала лихоманка

Діти часто хворіють, а при простудних захворюваннях у них часто буває температура. Це нормальна реакція організму на хворобу.
Але якщо температура тримається невиправдано довго – більше 5 днів, а тим більше ближче до 10, це привід серйозно насторожитися. Можливо, у дитини лейкоз в ранній стадії, порушується кровотворення.
Медики попереджають, що іноді цей симптом проявляється інакше. Температура у дитини може час від часу підвищуватися на короткий час і повертатися до норми. Батькам особливо складно встежити за такими проявами.

Часті кровотечі з носа

При розвитку лейкозу часто виникають і кровотечі з носа, підвищена кровоточивість навіть при незначних порізах. З’являються болі в суглобах, спостерігається збільшення лімфатичних вузлів на шиї, в паху, під пахвами.

Підозрілі пухлини

Діти часто падають, вдаряються і потрапляють в інші неприємності, що призводять до забоїв і синців. Однак, якщо ви раптом помітили, що у дитини з’явилась незрозуміла пухлина або якесь ущільнення, хоча він не падав, варто звернутися до лікаря.

Дитина часто втомлюється

Стомлюваність, слабкість, брак сил – це частий симптом деяких видів раку.
Якщо ви помітили, що дитина стала значно гірше переносити фізичні навантаження, швидко втомлюється, часто буває млявою і малорухливою – зверніться до лікаря.

Зниження ваги

Багато форм раку характеризуються різкою втратою ваги – це стосується як дорослих, так і дітей.
У міру того, як дитина росте, маса його тіла повинна тільки збільшуватися. Але якщо ви раптом помітили, що дитина схудла, це повинно насторожити вас.

Порушення поведінки

Плаксивість, примхливість, відстороненість, замкнутість, безпричинний страх – такі зміни в поведінці дитини можуть бути проявами зародження хвороби, найчастіше – пухлини мозку.

Важливо! Рекомендації, наведені вище, не носять медичний характер.
Поставити діагноз може тільки кваліфікований лікар. Але ці поради для батьків можуть підказати, коли варто піти до лікаря, запідозривши недобре.
Краще – зайвий візит до лікаря, за підсумками якого вам просто скажуть, що ви даремно хвилювалися, ніж запізнілий і важкий діагноз.

Пильнуйте себе та свою сім’ю і будьте здорові!

 

Стаття підготовлена за матеріалами мережі інтернет та журналу “Рубежі Здоров’я”

P.S. Не забувайте підписуватися на нашу групу у Telegram – t.me/TASlife, та на нашу сторінку у Facebook – facebook.com/taslifeofficial  

Сподобалась стаття?
Поділись з друзями!

Чи була стаття корисною?

Залиш свій відгук!

Заголовок

5 простих кроків до дорослого життя

Анастасія Ведишева

Анастасія Ведишева

34
Кажуть, коли вперше розумієш, що гіркий шоколад - смачний, оливки - ще смачніші, а сир з пліснявою - то взагалі феєрія, все, шляху назад немає - ти остаточно ст...
2 хв на читання 34
  • #Лайф-хак від ТАС
2 хв на читання
27.07.2021 Читати
Чи є можливість заробити більше 5% річних у доларах?

Ярослав Панченко

Ярослав Панченко

114
У першій частині статті ми розглянули можливості заробітку на заощадженнях у доларах США. Депозит у банку, державні облігації, і нарешті, ТАС-Інвест валютний –...
114
  • #ШколаТАС
26.07.2021 Читати
Як відрізнити меланому від родимки та врятувати життя?

Наталія Стихальська

Наталія Стихальська

223
У різні часи люди по-різному відносилися до родимок. В середньовіччя за «мітку диявола» могли спалити на вогнищі, оголосивши відьмою, а ось, наприклад, при дво...
223
  • #ДокторТАС
  • #ТАС_про_ЗДОРОВ'Я
23.07.2021 Читати
Про аспірин

Іван Дмитрик

Іван Дмитрик

98
Як це часто буває, назва статті майже немає жодного відношення до самого її вмісту. Якось воно так пишеться та й пишеться... Думав спочатку написати про «втори...
98
  • #ТАС_про_ЗДОРОВ'Я
22.07.2021 Читати
Особистий кабінет Клієнта Увійти
Особистий кабінет Консультанта Увійти
TAD: робочий простір Консультанта Увійти