Події 2020 року точно увійдуть в історію. Хто б міг подумати, що ми так швидко й радикально переглянемо свій спосіб життя та цінності!
Ми стали більше дбати про своє здоров’я, цікавитися природою вірусів, особливостями їх поширення, профілактичними заходами і роботою імунітету.
Всі, нарешті, дізналися про поняття особистого простору, і тенденція до дистанціювання багато в чому продовжить свій розвиток.
А звичка триматися на відстані від тих, хто кашляє – і від всіх інших, про всяк випадок, – міцно увійде в наше життя…
Нова реальність також привела до технологічного стрибку, який наблизив четверту промислову революцію. До нашого життя щільно увійшли онлайн-покупки і дистанційні послуги.
Ще важливий момент – зростання фінансової грамотності населення. Різке падіння реальних доходів громадян призвело до того, що люди стали уважніше ставитися до своїх заощаджень. Криза навчила нас менше витрачати і більш усвідомлено споживати, заощаджувати та інвестувати надлишки, формувати подушку безпеки на випадок скорочення доходів та страхувати життя і здоров’я.
Серйозний урок про необхідність цифрової трансформації отримав і бізнес. Можна навіть сказати, що це був експрес-курс, відповідно до потреб ринку і ситуації, що склалася в світі. Бізнеси, які змогли вчасно перелаштуватися – вижили. Ті, що вже були в «цифрі» або близькі до цього, подвоїли і потроїли свої доходи.
Але розслаблятися ще дуже рано.
Як сказав Джо Бош, колишній головний виконавчий директор DIRECTV – найбільшої компанії прямого теле- та радіомовлення в США: “Якщо хтось думає, що наступні півроку будуть легше за минулі півроку – то він сильно помиляється“.
Добре це чи погано, але зараз мало хто може точно відповісти на питання – як саме виглядатиме бізнес і організація праці в майбутньому. Але ми можемо вже зараз сказати, якою наша робота точно НЕ буде 😉
Робота майбутнього – не про повну “удальонку”
Можливість віддаленої роботи полонить перспективою жити там, де подобається і працювати в компанії своєї мрії – де б ця компанія не знаходилася.
А реальність, як це зазвичай буває, виявляється трохи менш привабливою.
Ми до цих пір не знаємо, як вплине цей віддалений рік на довгостроковий розвиток підприємств, на психологічне здоров’я команди, робочий продукт, кар’єрні траєкторії і прибутковість.
Незважаючи на те, що неможливо ігнорувати переваги гнучкого графіка, потреба людини в соціальних зв’язках, співробітництві та колективній творчості – незаперечна.
Тому, на думку фахівців, ті компанії, які на початку пандемії заявили про повний перехід своїх співробітників на віддалену роботу, вже через 3-5 років дадуть зворотний хід.
Більш прогресивною буде модель “перевернутої роботи” (flipped workplace) – терміна, який був створений за аналогією з методикою навчання “перевернутий клас” (flipped classroom), де діти переглядають лекцію вчителя вдома, а в класі переходять до домашньої або практичної роботи.
Суть “перевернутої роботи” являє собою поєднання індивідуальної праці в зручному для співробітника темпі/місці та час від часу спільної колаборації в офісі.
Про цю цікаву модель організації праці ми докладніше поговоримо наступного тижні, а зараз перейдемо до другого пункту.
Робота майбутнього – не про економію на бонусах співробітникам
Хоча 2020 рік і став економічним шоком для багатьох компаній, що призвело до заморожування нових витрат і перегляду поточних, один пункт витрат повинен залишитися недоторканим.
Нові дані, отримані в результаті опитування американців, які працювали під час перших локдаунів, показали позитивний вплив фінансової допомоги і додаткових виплат на їхній добробут, психологічний стан і мотивацію.
Експерти радять власникам бізнесу налагодити структуру соціальної підтримки колективу. Навіть якщо це означає більш високі витрати в найближчому майбутньому, вплив цих змін на залученість, продуктивність і утримання працівників окупиться сторицею.
Робота майбутнього – не про пошук нових талантів
Мільйони робочих місць були втрачені в розпал пандемії, і після закінчення гострої фази у роботодавців буде спокуса просто повернути всі процеси в старе русло і відновити колишні потужності і робочі кадри.
Але нові технології та стандарти безпеки прискорили автоматизацію практично всіх робочих місць і галузей.
Замість цього роботодавцю варто звернути увагу на вже існуючий колектив, зробити “інвентаризацію” наявних в ньому талантів і з’ясувати, як розвинути ті додаткові навички, які йому потрібні для бізнесу.
Нова концепція полягає в зміщенні уваги від резюме людини на її здібності.
При роботі з персоналом потрібно змінити усталений порядок дій. Спочатку керівництву необхідно зацікавити працівника, налагодити співпрацю, оцінити його потенціал, а далі – навчати і розвивати ті “скіли”, яких не вистачає.
Все це посилить мотивацію кожного співробітника до більш результативної роботи, а власники бізнесу отримають колектив з високим рівнем необхідних знань і навичок.
Робота майбутнього починається вже зараз
Коли будуть написані книги з історії, 2021 рік відзначать як критичний час переходу до економіки, заснованої на технологіях.
Хоча пандемія і прискорила примусово цей тектонічний зсув у бік більш цифрової і диверсифікованої роботи, в руках роботодавців і власників бізнесу залишилася можливість визначити подальший шлях розвитку для своїх співробітників. А ще – можливість зробити так, щоб цей важливий перехід колектив здійсним з найменшими втратами.
Для успішного першого кроку в “світле трудове майбутнє” потрібно визнати всі недоліки і проблеми поточного стану умов праці і створити нові – більш сучасні – алгоритми.
Завдання, яке стоїть перед бізнесом, варте того, щоб докласти всіх необхідних зусиль, оскільки від цього залежить добробут не тільки нас з вами, а й наступних поколінь.
За матеріалами статті журналу Forbes “5 Things The Future Of Work Is Not”