Анастасія Ведишева

Вакцини від COVID-19. Правда та міфи

20.04.2021 1102

З усіх сучасних медичних втручань, які наразі є в арсеналі людства, мало що ставало жертвою такої кількості фейків, міфів та забобонів, як вакцини.
І оскільки світ прямо зараз бореться з пандемією, відокремлення правди від брехні є актуальним як ніколи.

Усі дані, наведені в статті, базуються на загальнодоступних даних на момент публікації.
Деяка інформація може бути застарілою тож радимо звертатись за актуальною інформацією на сайт Міністерства Охорони Здоров’я України

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), між 2010 та 2015 роками вакцини запобігли приблизно 10 мільйонам смертей.

Після того, як людство стикнулось з новою мутацією коронавірусу, вчені всього світу невтомно працювали над створенням безпечних та ефективних вакцин.
Зараз, коли в багатьох країнах на державному рівні розпочато вакцинацію від COVID-19, вчені та медичні експерти стикаються з новим викликом: дезінформацією та сумнівами, пов’язаними з вакцинами.

Деякі антивакцинатори – особи, які вважають, що вакцини спричиняють цілий ряд медичних негараздів – все своє життя присвячують боротьбі з щепленнями. Насправді ж вакцини врятували – і продовжують рятувати – життя мільйонам людей.

Сумніви у вакцуванні не є чимось новим і, багато в чому, цілком зрозумілі. Наприклад, в Інтернеті поширена дезінформація про небезпеку вакцин та їх можливий негативний вплив на організм. Крім того, вакцини проти COVID-19 були розроблені надзвичайно швидко і використовують відносно нову технологію імунного захисту.

У цьому блозі ми розглянемо деякі найпоширеніші міфи, пов’язані з вакцинами проти COVID-19.

Вакцини від COVID-19

Хоча це навряд чи переконає затятих антивакцинаторів, сподіваємось, наведена нижче інформація виявиться корисною для тих, хто досі вагається і допоможе їм прийняти вірне рішення.

1.Вакцини не є безпечними, оскільки вони були розроблені надто швидко

І справді, вчені розробляли вакцини проти COVID-19 швидше, ніж будь-які інші вакцини на сьогоднішній день – всього протягом 1 року. Попереднім рекордсменом була вакцина проти паротиту, яка була розроблена за 4 роки.

Існує ряд причин, завдяки яким вакцини проти COVID-19 були розроблені швидше, і жодна з цих причин не знижує їх безпеку.

Наприклад, вчені починали не з нуля. Хоча SARS-CoV-2 був новим для науки, дослідники вивчали коронавіруси протягом десятиліть.

Крім того, оскільки COVID-19 торкнувся всіх континентів Землі, процес розробки вакцин включав безпрецедентну у всьому світі співпрацю. І хоча багато наукових заходів стикалися з труднощами із фінансуванням, розробники COVID-19 отримували фінансування від широкого кола спонсорів.

Ще одним фактором, який уповільнює розробку вакцини, є набір добровольців. У випадку з COVID-19 не бракувало людей, які бажали допомогти.

Крім того, за звичайних обставин клінічні випробування проводяться послідовно. Але в цьому випадку різні вчені могли одночасно проводити різні випробування, що заощадило багато часу.

Ці фактори та багато іншого сприяли тому, що вакцину можна було швидко розробити без шкоди для безпеки.

2. Вакцина змінить мою ДНК

Деякі вакцини проти COVID-19, включаючи вакцини Pfizer-BioNTech та Moderna, базуються на технології передачі РНК (мРНК – де м це “messenger” або ж повідомлення). Ці вакцини працюють інакше, ніж традиційні типи вакцин.

Класичні вакцини вводять в організм інактивований збудник або його частину, щоб «навчити» організм виробляти імунну відповідь.

На відміну від цього, вакцина із мРНК містить інструкції щодо введення білка збудника в наші імунні клітини. Як тільки білок створено, імунна система реагує на нього, готуючи організм відповідати на майбутні атаки того самого збудника.

Однак мРНК не зависає в організмі і не інтегрується в нашу ДНК. Після отримання інструкцій клітина руйнує їх та виводить з себе.

Насправді мРНК навіть не досягне ядра клітини, де знаходиться наша ДНК.

3. Вакцини проти COVID-19 можуть викликати захворювання на ковід

Вакцини проти COVID-19 не можуть заразити COVID-19. Незалежно від типу вакцини, жодна не містить живого вірусу. Будь-які побічні ефекти, такі як головний біль або озноб, зумовлені імунною реакцією, а не інфекцією.

Вакцини від COVID-19

4. Вакцини COVID-19 можуть спровокувати безпліддя

Немає доказів того, що вакцини проти COVID-19 впливають на фертильність. Так само немає жодних доказів того, що вони можуть загрожувати майбутній вагітності.

Ця чутка пішла через зв’язок між спайковим білком, який кодується вакцинами на основі мРНК, та білком, який називається синцитин-1. Синцитин-1 є життєво важливим для того, щоб плацента залишалася прикріпленою до матки під час вагітності.

Однак, незважаючи на те, що білок-спайка має кілька спільних амінокислот із синцитином-1, вони не настільки подібні, щоб заплутати імунну систему.

5. Люди, які перенесли COVID-19, можуть не вакцинуватися

Навіть людям, які раніше мали позитивний результат на наявність коронавірусу, слід робити щеплення. Як завіряють Центри з контролю та профілактики захворювань (CDC):

«Через серйозні ризики для здоров’я, пов’язані з ковід, і той факт, що можливе повторне інфікування, вам мають запропонувати вакцинуватися незалежно від того, чи була у вас інфекція [SARS-CoV-2]».

Також існує ймовірність того, що початковий тест дав помилково позитивний результат – іншими словами, тест був позитивним, але вірусної інфекції не було. З цієї причини краще не ризикувати та застосувати усіх заходів безпеки.

6. Після отримання вакцини я вже не можу бути переносником вірусу

Вакцини COVID-19 призначені для запобігання захворювання людей після зараження вірусом. Однак людина, яка була щеплена, все ще може безсимптомно для себе переносити цей вірус, а це означає, що вона також може і передати його.

Оскільки вчені ще не знають, чи запобігатимуть вакцини зараженню, після вакцинації людина повинна продовжувати носити маски і зберігати дистанцію в громадських місцях, а також мити/дезинфікувати руки.

7. Після вакцинації я можу відновити звичне життя

На жаль, із зазначених вище причин це не відповідає дійсності.

Вакцини від COVID-19

8. Вакцина захистить від COVID-19 на все життя

Оскільки вчені вивчають вірус лише близько року, ми не знаємо, як довго триватиме імунітет.
Так, за даними ВООЗ:

“Поки що рано говорити, чи забезпечать вакцини проти COVID-19 довгостроковий захист. […] Однак наявні дані обнадійливо свідчать про те, що у більшості людей, які одужують від COVID-19, розвивається імунна відповідь, яка забезпечує хоча б певний період захисту від реінфекції – хоча ми все ще в процесі вивчення, наскільки сильним є цей захист і як довго він триває”.

Можливо, нам буде потрібно щорічно робити щеплення від COVID-19 так само, як це робиться при вакцині проти грипу.

9. Людям з вже існуючими захворюваннями не можна вакцинуватися

Це неправда. Люди з більшістю захворювань, включаючи захворювання серця, цукровий діабет та захворювання легенів, можуть вакцинуватись проти COVID-19. Однак, якщо ви маєте сумніви щодо комбінування конкретної хвороби та вакцинації, завжди бажано поговорити з лікарем.

Насправді, для людей, що мають такі стани як ожиріння або хвороби серця, вакцинація ще більш необхідна, адже в них і так збільшений ризик важкого перебігу коронавірусу.

Є виняток: особам, які страждають алергією на будь-який із компонентів вакцини, не слід робити щеплення. Той, хто раніше мав алергічну реакцію на будь-яку вакцину, повинен обговорити це зі своїм лікарем.

Однак Центри з контролю та профілактики захворювань рекомендують «людям, які в анамнезі мали серйозні алергічні реакції, не пов’язані з вакцинами або ін’єкційними препаратами – такими як алергія на їжу, домашніх тварин, навколишнє середовище чи латекс, – можна робити щеплення. Люди, які в анамнезі мали алергію на пероральні препарати або в сім’ї мали важкі алергічні реакції, також можуть робити щеплення».

10. Людям із порушеннями імунної системи теж не можна вакцинуватися

Оскільки вакцина не містить живого збудника, вона не призведе до зараження. Отже, люди, із захворюваннями імунної системи, можуть робити щеплення від COVID-19. Однак вони можуть не створити імунний захист у такій мірі, як у тих, хто має повністю функціонуючу імунну систему.

Центри з контролю та профілактики захворювань також пояснюють, що у випробуваннях вакцини брало участь мало людей із порушеннями імуннітету:

«Люди з ослабленим імунітетом можуть отримати щеплення проти COVID-19, якщо вони не мають протипоказань до вакцинації. Однак їх слід проконсультувати щодо невідомого профілю безпеки вакцини та ефективності в групах з ослабленим імунітетом»

Вакцини від COVID-19

11. Літнім людям не можна вакцинуватися

Це міф.
В даний час у більшості країн, де впроваджено загальнодержавну вакцинацію, саме літнім людям надається пріоритет, оскільки вони найбільше ризикують отримати ускладнення через ковід.

Крім того, деякі клінічні випробування мали конкретні підгрупи, які включали людей похилого віку для перевірки безпеки вакцини у цій популяції.

Скоріше за все розповсюдженню цього міфу посприяв той факт, що в Норвегії 23 особи похилого віку померли незабаром після того, як отримали вакцину Pfizer-BioNTech.
Наразі Норвезьке агентство з лікарських засобів (NOMA) розслідує цю ситуацію. Стейнар Медсен, медичний директор NOMA, вважає, що такі поширені побічні реакції внаслідок вакцинації, як лихоманка, нудота та діарея, “можуть посилити основні хронічні захворювання у людей похилого віку”.

Медсен також пояснив, що “це дуже рідкісні випадки, і вони траплялись у дуже слабких пацієнтів з дуже серйозними хворобами. Зараз ми просимо лікарів продовжити вакцинацію літніх людей, але провести додаткову оцінку дуже хворих пацієнтів, чий загальний стан може погіршитися”.

І наприкінці процитуємо МОЗ, що спростовує поширену хибну думку щодо вакцини, якою, наразі, користуються в Україні

12. Через низьку ефективність вакцини Oxford/AstraZeneca ВООЗ рекомендує використовувати її тільки в надзвичайних випадках, коли держава не може закупити якісніший препарат.

Насправді всі вакцини проти COVID-19 зареєстровані ВООЗ тільки для екстреного медичного застосування, тобто їх дозволено використовувати лише в надзвичайних ситуаціях, як-от пандемія.
Поки неможливо вакцинувати всіх охочих, ВООЗ рекомендує вакцину Oxford/AstraZeneca для щеплення медичних працівників та людей віком 65 років і старше. Ніяких застережень, що цю вакцину можна застосовувати лише у крайньому разі, ВООЗ не давала.
Навіть якщо вакцина не має стовідсоткової ефективності, це не означає, що після вакцинації громадяни залишаються незахищеними. Навіть якщо після щеплення цією вакциною ви все одно захворієте на коронавірусну хворобу, її перебіг буде набагато легшим, а ймовірність отримати ускладнення – набагато нижчою.

 


 

Важко уявити, що трохи більше року тому про COVID-19 та SARS-CoV-2 світ не знав взагалі нічого. А вже зараз у нас є низка життєздатних, ефективних та безпечних вакцин.

У цю епоху, що підживлюється Інтернетом, чутки ростуть і поширюються як пожежа. Додавання значної дози страху і занепокоєння забезпечує ідеальну чашку Петрі, в якій можна виростити дуже живучі та небезпечні міфи.

Ситуація та наука рухаються швидко, і найкраща порада – переконатись, щоб ви завжди отримуєте інформацію з надійних джерел і не звертаєте уваги на масовані, але оманливі фейки в соціальних мережах.

 

За матеріалами статті “Addressing 13 COVID-19 vaccine myths”

Сподобалась стаття?
Поділись з друзями!

Чи була стаття корисною?

Залиш свій відгук!

Заголовок

Перша домедична допомога: знання, що рятують життя

Наталія Стихальська

Наталія Стихальська

867
Вміння надавати першу домедичну допомогу сьогодні дуже актуальне. Хоча, звісно, є відмінності у наданні допомоги непритомній людині в цивільному житті і при бо...
8 хв на читання 867
  • #ЖиттяТАС
  • #ШколаТАС
8 хв на читання
23.02.2022 Читати
Як працює страхування з TAS life. Січень 2022

Наталія Стихальська

TAS Life team

592
Нашу сьогоднішню добірку з трьох найцікавіших виплат за перший місяць 2022 року поєднує валюта страхування, а саме - євро. Подивимось, як працюють такі догов...
9 хв на читання 592
  • #ІсторіїТАС
9 хв на читання
22.02.2022 Читати
Як не помилитися при виборі Вигодонабувачів?

Наталія Стихальська

Наталія Стихальська

675
При укладанні договору страхування життя, важливим кроком є вибір Вигодонабувачів. Погодьтеся, дуже важливо, щоб страхову виплату отримала саме та людина, яку в...
6 хв на читання 675
  • #ШколаТАС
6 хв на читання
21.02.2022 Читати
Просто бос чи справжній лідер?

Анастасія Ведишева

Анастасія Ведишева

591
Пройти по кар’єрній сходинці та зайняти керівну посаду - це мрія багатьох працівників. Однак, заволодівши кабінетом з відповідною табличкою, хтось становиться ...
8 хв на читання 591
  • #Лайф-хак від ТАС
8 хв на читання
18.02.2022 Читати
Особистий кабінет Клієнта Увійти
Особистий кабінет Консультанта Увійти
TAD: робочий простір Консультанта Увійти