Анастасія Ведишева

5 живучих міфів про здоров’я

13.04.2021 671

Звідки беруться міфи про здоров’я?
Усі ці “не сиди так близько до телевізора, зіпсуєш зір” та “одягайся тепліше, бо застудишся”?

Частиною з них ми завдячуємо інституту ОБС (тобто, Одна Баба Сказала), і ці міфі, не маючи під собою жодного научного підгрунтя, тим не менш, ретельно передаються у спадок з покоління в покоління.

Інші ж міфи, дійсно, колись свого часу були результатами досліджень та висновками науковців. Із одним нюансом – з тих часів відбулися більш сучасні дослідження, а науковці дізнались багато нового про організм людини.

Розберемо п’ять найбільш поширених та живучих міфів, хоча б один з яких, впевнені, чув кожен з вас… а може й досі вірить 😉

 

міфи про здоров’я

Міф №1. Треба випивати не менше 2 літрів чистої води на день

Центри з контролю та профілактики захворювань (CDC) однозначно заявляють, що “вживання достатньої кількості води щодня корисно для загального стану здоров’я“.

Але є одне “але”… Достатньо – це скільки?
На це питання CDC відповідають посиланням на Національні академії наук, техніки та медицини, які в свою чергу дають більш конкретні дані: жінкам потрібно 2,7 літри, а чоловікам – 3,7 літри “загальної рідини” на день.

Ось ця дефініція про “загальну рідину” і є наріжним каменем; адже вона не про кількість чистої фільтрованої води, а про загальний об’єм рідини, який ми споживаємо протягом дня з їжі та напоїв – включаючи чай та каву. І за статистикою, їжа дає нам, в середньому, не менше 20% рідини на день.

До того ж, не існує єдиного універсального питного режиму для всіх.
Кількість вживаної води розраховується індивідуально і залежить від багатьох факторів:

  • статі, ваги, віку людини;
  • фізичної активності;
  • умов навколишнього середовища – температури і вологості;
  • звичної кількості, якості і складу їжі;
  • стану здоров’я, наявності захворювань, необхідності приймати медикаменти.

Надлишок води може негативно позначитися на стані здоров’я.
При зайвому споживанні рідини можуть виникнути проблеми з травленням, збільшується навантаження на нирки і серце.

Є люди, яким треба бути обережними із споживанням води у великих кількостях і використовувати рекомендації по споживанню рідини виключно за показаннями фахівців. Наприклад, при таких хронічних захворюваннях, як гіпертонія і ниркова недостатність, необхідно скоротити споживання рідини і чітко дотримуватися рекомендацій лікаря. Та й здоровим людям потрібно не забувати про здоровий глузд.

Що буде якщо пити більше, ніж вимагає організм?
Надмірна кількість води:

– створює додаткове навантаження на нирки, які фільтрують воду, очищаючи її від домішок. Це призводить як до порушення їх роботи, так і до підвищення артеріального тиску;
– вимиває з організму солі і мінерали, що призводить до розвитку різних захворювань;
– призводить до набряків м’яких тканин.

 

Міф №2. Застуда виникає через переохолодження

Це приклад міфу, що походить корінням у застаріле уявлення медичної спільноти про причини виникнення цього поширеного та не дуже приємного стану.

Сучасна ж медицина має усі підтвердження того, що причиною застуди є віруси, а не холодна вітряна погода. Згодом, застуда тому й називається ГРВІ, тобто гостра респіраторна вірусна інфекція.

Ми підхоплюємо цей вірус застуди (він же риновірус), через фізичний контакт із зараженою людиною або перебуваючи у вже зараженому поміщенні.
Це особливо актуально, якщо заражена людина кашляє та чхає, або ж якщо ми торкалися після неї одних і тих самих предметів.

Хоча міф про застуду через переохолодження розбито, все ж існує механізм, за допомогою якого холод може насправді зробити нас більш сприйнятливими до застуди.

Риновіруси намагаються проникнути в організм людини через ніс, але там вони потрапляють у слиз. Зазвичай слиз надходить назад в організм (за допомогою такого неромантичного процесу як шморгання носом), ковтається і далі вірус нейтралізується нашими шлунковими кислотами.

Але коли ми вдихаємо холодне повітря, носовий прохід охолоджується. Це уповільнює рух слизу, а живі риновіруси мають більше можливостей пройти через слизовий бар’єр і потрапити в організм.

Для тих, хто в сезон застуд маже в носі оксолиновою маззю (як ще бабуся вчила), теж маємо що сказати.
Оксоліну немає ні у вітчизняних, ні в зарубіжних рекомендаціях з профілактики та лікування ГРВІ та грипу, адже не існує жодних наукових доказів ефективності цього пепарату у боротьбі із вірусами.
Більш того, жирна структура мазі може «притягнути» ще більше мікробів та вірусів з повітря.

 

Міф №3. Хрустіння пальцями призводить до артриту

У 2011 році дослідники Університету медичних наук США порівняли суглоби 125 любителів похрустіти в своє задоволення із 80 піддослідними без цієї звички та дійшли висновку, що хрустіння суглобами не є фактором ризику для появи артриту.

Однак, не можемо не зауважити, що ця звичка має інший побічний ефект – доводити до сказу оточуючих… 😉

До речі, характерне клацання виникає в крайньому положенні згинання або розгинання, коли внутрішньосуглобова рідина під великим напором перетікає з однієї частини суглоба в іншу.

Але, заспокоївши любителів хрустіти пальцями, хочемо застерегти тих, хто “пішов далі” та вправляється в хрустінні шиєю чи хребтом.
Хоча на перший погляд принцип той самий, у випадку з хребтом все набагато серйозніше.
Існує гіпотеза, що такі дії можуть стати причиною інсульту. Адже вздовж хребта пролягають артерії, які живлять мозок кров’ю, а різкі рухи спиною чи шиєю можуть пошкодити одну з них, в результаті чого утворюється кров’яний згусток, здатний перекрити приплив крові в мозок і викликати інсульт. Незважаючи на те, що шанс такого розвитку подій вкрай малий, ми б не радили ризикувати.

 

міфи про здоров’я

Міф №4. Дезодорант викликає рак грудей

Мережею поширюють інформацію про те, що дезодоранти, які містять солі алюмінію, можуть викликати рак грудей.
Автори допису посилаються на дослідження швейцарських науковців, які вивчали вплив солей алюмінію на епітеліальні клітини молочної залози мишей. У результатах науковці зазначають, що солі алюмінію можуть бути екологічними канцерогенами молочної залози.
У вступі до дослідження самі автори вказують, що експериментальні дані, які підтверджують цю гіпотезу, обмежені. А в багатьох асоціаціях та наукових установах стверджують, що не існує переконливих наукових доказів того, що солі алюмінію в дезодорантах здатні викликати рак.

У Національному інституті раку США запевняють, що на сьогодні жодні дослідження не підтвердили суттєвий негативний вплив алюмінію.
Одне дослідження, опубліковане ще у 2002 році, не показало ніякого збільшення ризику раку молочної залози серед жінок, які повідомляли про використання антиперспіранту або дезодоранту. Такі висновки зробили на основі інтерв’ю з 813 жінками, хворими на рак молочної залози, та 793 здоровими жінками.

В інших дописах стверджують, начебто дезодоранти викликають рак, бо алюміній накопичується в тканинах організму.
Однак, за даними Американського товариства раку, ніколи не було доведено, що тканини раку молочної залози містять більше алюмінію, ніж здорові клітини. Дослідження, у якому вивчали концентрацію алюмінію в таких клітинах, не виявило різниці. А зв’язок між парабенами в дезодорантах та раком грудей теж ніколи не був доведений.

 

міфи про здоров’я

Міф №5. Яйця шкідливі для серця

Ще з 1970-х років велика увага приділяється ролі, яку відіграє холестерин у захворюваннях серця.

Яйця багаті поживними речовинами, але вони також мають найбільший вміст холестерину серед будь-якої звичайної їжі.

Через це деякі дієтологи (ще з 70-х років) рекомендують споживати не більше 4 яєць на тиждень, а тим, хто має діабет 2 типу або серцеві захворювання в анамнезі їсти ще менше яєць, а краще – взагалі виключити їх з раціону.

Але нові дослідження свідчать про відсутність зв’язку між вживанням великої кількості яєць та дисбалансом холестерину або підвищеним ризиком серцевих захворювань чи діабету 2 типу.

У дослідженні відзначається, що іноді люди, які їдять більше 7 яєць на тиждень, мають підвищений рівень холестерину ліпопротеїдів низької щільності або “поганий” холестерин, але це майже завжди збігається із таким самим збільшенням рівня холестерину ліпопротеїдів високої щільності, який має захисні властивості.

Факти свідчать про те, що вживання в їжу навіть двох яєць щодня є безпечним та має або нейтральний, або незначно сприятливий вплив на фактори ризику серцевих захворювань та діабету 2 типу.

За даними CDC, яйця є одним з «найбільш поживних та економних продуктів харчування», який може запропонувати нам природа, і що основним ризиком для здоров’я, який вони створюють, є ризик зараження сальмонелою.

Однак, як відомо, носієм сальмонели є кури, а не самі яйця. Таким чином, збудник інфекції може перебувати тільки на шкаралупі. Якщо яйце свіже і шкаралупа не ушкоджена, то небезпека представляє контакт саме з шкаралупою, а не з самим яйцем.

Тому достатньо промити яйця теплою водою з милом безпосередньо перед приготуванням.

І насамкінець ще одна корисна порада напередодні Великодня: варені яйця можна зберігати не більше 4-х днів при кімнатній температурі і максимум тиждень – в холодильнику.
А для кращого збереження рекомендується змастити яйця соняшниковою олією. Вона закриє пори і яйця довше не будуть псуватися.

 

Сподіваємось, ця інформація була вам корисною (якщо так – ставне вподобайку внизу та пишіть свої враження)
Залишаємо міфи для дитячих казок, користуємось лише перевіреною інформацією та будьмо здорові!

 

За матеріалами статті “Top 5 common health myths debunked”

Сподобалась стаття?
Поділись з друзями!

Чи була стаття корисною?

Залиш свій відгук!

Заголовок

Перша домедична допомога: знання, що рятують життя

Наталія Стихальська

Наталія Стихальська

865
Вміння надавати першу домедичну допомогу сьогодні дуже актуальне. Хоча, звісно, є відмінності у наданні допомоги непритомній людині в цивільному житті і при бо...
8 хв на читання 865
  • #ЖиттяТАС
  • #ШколаТАС
8 хв на читання
23.02.2022 Читати
Як працює страхування з TAS life. Січень 2022

Наталія Стихальська

TAS Life team

592
Нашу сьогоднішню добірку з трьох найцікавіших виплат за перший місяць 2022 року поєднує валюта страхування, а саме - євро. Подивимось, як працюють такі догов...
9 хв на читання 592
  • #ІсторіїТАС
9 хв на читання
22.02.2022 Читати
Як не помилитися при виборі Вигодонабувачів?

Наталія Стихальська

Наталія Стихальська

674
При укладанні договору страхування життя, важливим кроком є вибір Вигодонабувачів. Погодьтеся, дуже важливо, щоб страхову виплату отримала саме та людина, яку в...
6 хв на читання 674
  • #ШколаТАС
6 хв на читання
21.02.2022 Читати
Просто бос чи справжній лідер?

Анастасія Ведишева

Анастасія Ведишева

590
Пройти по кар’єрній сходинці та зайняти керівну посаду - це мрія багатьох працівників. Однак, заволодівши кабінетом з відповідною табличкою, хтось становиться ...
8 хв на читання 590
  • #Лайф-хак від ТАС
8 хв на читання
18.02.2022 Читати
Особистий кабінет Клієнта Увійти
Особистий кабінет Консультанта Увійти
TAD: робочий простір Консультанта Увійти