Анастасія Ведишева

Рак молочної залози – боїмось чи боремось?

19.10.2021 387

Щорічно діагноз “рак молочної залози” чують 16 000 українок, 7 800 з них, на жаль, програють битву з цією недугою.
Саме цей різновид раку вже багато десятиліть утримує сумну пальму першості серед усіх типів злоякісних пухлин серед жінок.
Тому кожній з нас варто знати якомога більше про рак грудей та про ефективні методи його профілактики і діагностики.

Однак, за статистикою МОЗ біля чверті пацієнток звертаються до лікарів вже на останніх стадіях хвороби, коли шанси на одужання суттєво знижуються: 50% на 3 стадії порівняно із 98% на 1 стадії.

На жаль, в Україні, як і взагалі в світі, існує чимало міфів та дезінформації про рак грудей – більшість з них безпідставно залякують жінок та підвищують їх рівень тривожності, а деякі – неабияк шкодять здоров’ю.
Сьогодні, в Міжнародний День боротьби з раком молочної залози, ми готові поборотися із забобонами та застарілими твердженнями за допомогою актуальних фактів та наукових доказів.

 

Рак молочної залози

1. Регулярне щомісячне самообстеження грудей може врятувати життя

НЕПРАВДА. Докази насправді показують, що самообстеження грудей не в змозі врятувати життя та виявити рак молочної залози на ранній стадії.

Протягом десятиліть жінки від 20 років і старше вивчали брошури та дивилися відеоролики, щоб навчитись правильно обмацувати власні груди в пошуку небажаних утворень. Здавалося, це має сенс.
Насправді ж не було знайдено жодних наукових доказів, які б підтверджували, що це допомагає. Проведені дослідження показли лише збільшення потенційної шкоди від щомісячної діагностики, підвищену тривогу, частіші візити до лікаря та непотрібні біопсії доброякісних утворень.

Наразі принаймні в США багато організацій, зокрема Національний інститут раку та Американське онкологічне товариство відмовляються включати регулярне самообстеження грудей до обов’язкового і єдиного різновиду діагностики раку молочних залоз.

 

2. Рак молочної залози – це ущільнення, яке можна відчути навпомацки

НЕПРАВДА. Деякі жінки вважають, що рак грудей має вигляд кульки, яку можна відчути під час самообстеження. І, якщо нічого “такого” вони не намацують, це може бути для них приводом пропустити мамографію.
Однак, по-перше, пухлина не завжди має щільну форму, яку можна намацати. А, по-друге, коли пухлина виростає до тих розмірів, що її можна без проблем відчути при пальпації, часто вона вже виходить за межі молочної залози у лімфатичні вузли.

Тож, хоча не зайвим буде регулярно оглядати власні груди на предмет змін та почервонінь на шкірі, виділень із сосків та їх вигляду, це не замінить такого ж регулярного обстеження за допомогою мамографії. Але й з цим обстеженням є свої нюанси…

 

3. Мамографія не може нашкодити

НЕ ЗОВСІМ. Хибнопозитивні результати мамографії можуть призвести до непотрібних, нав’язливих хірургічних втручань, тоді як хибнонегативні результати не виявлять ракових пухлин.
За статистикою більше 80% жінок, які отримали підозрілі результати скринінгової мамографії, не мали раку молочної залози.
Тож варто тримати в голові можливість некоректного результату і, за необхідності, перевіряти його, або ж призначення лікаря за допомогою другої думки.

 

4. Щорічна мамографія допоможе виявити рак молочної залози на ранній стадії

НЕ ЗАВЖДИ. Стандартні мамографії можуть пропускають приблизно 20% випадків раку молочної залози під час скринінгу.
Хоча рентгенівська мамографія є найбільш популярним інструментом раннього скринінгу, хибнонегативні результати також можуть траплятись, особливо у жінок з щільною тканиною молочної залози.
А в деяких випадках за рік, що проходить між обстеженнями може розвинутися швидкозростаючий рак.
Тож для жінок, які знаходяться в зоні ризику, оптимальним варіантом може стати додатковий скринінг, наприклад, мамографія з контрастом або магнітно-резонансна томографія (МРТ).

 

5. Чим більше розмір грудей, тим вище ризик раку

НЕПРАВДА. Розмір грудей ніяк не впливає на ризик виникнення пухлини.
Однак невеликий розмір полегшує скринінг раку: ймовірність пропустити ущільнення у великій молочній залозі вище.

 

6. Оральні контрацептиви викликають рак грудей

НЕПРАВДА. З одного боку, дійсно, тривалий прийом оральних контрацептивів в анамнезі в дуже незначній кількості (близько 10%) підвищує відносний ризик раку грудей. Причому дослідники випадково виявили, що, швидше за все, підвищення цього ризику пов’язане з конкретним компонентом трифазних контрацептивів – левоноргестрелом.
Важливішим є той факт, що оральні контрацептиви при тривалому прийомі значно підвищують ризик раку шийки матки у тих, хто заражений вірусом папіломи людини.
Однак ті ж оральні контрацептиви в той самий час знижують ризик раку яєчників і раку матки.
Тому рішення про початок та продовження прийому контрацептивів необхідно приймати індивідуально з лікарем, який має оцінити ризики всіх перерахованих захворювань і прийняти рішення разом з вами виходячи з ваших пріоритетів.

 

7. Куріння може викликати рак грудей

НЕПРАВДА. На цю тему було проведено безліч досліджень, але зв’язок куріння і раку грудей не був доведений. Це не скасовує значимого впливу куріння на ризик розвитку інших раків – раку легені, раку шлунка, раку ЛОР-органів.
На противагу цьому було доведено, що на ризик виникнення злоякісних утворень в молочних залозах впливає зловживання алкогольними напоями.

 

8. Аборт провокує рак грудей

НЕПРАВДА. Аборти ніяк не впливають на ризик раку молочної залози. Однак цей ризик підвищує відсутність вагітностей і пологів протягом життя. Це пов’язано з кількістю менструальних циклів: чим їх більше, тим вище ризик, і навпаки. Оскільки кожна вагітність і пологи вимикають цей “таймер” як мінімум на дев’ять-десять місяців, це відповідно скорочує ризик раку грудей.

 

9. Тісні бюстгальтери, антиперспіранти, фарби для волосся та мобільні телефони викликають рак грудей

НЕПРАВДА. Не будемо віднімати ваш час і просто підсумуємо : немає жодних наукових доказів залежності виникнення раку грудей від вищеперелічених факторів.

 

10. Видалення всієї молочної залози ефективніше, ніж просто видалення пухлини та променеве лікування

НЕПРАВДА. Повне видалення молочної залози (мастектомія) не є більш ефективним, ніж видалення злоякісної пухлини (люмпектомія), якщо порівнювати ці операції з точки зору виживання пацієнта.
Може здатися логічним, що якщо діагностовано рак молочної залози, видалення всієї молочної залози буде більш радикальним кроком. Однак клінічні дослідження показали, що мастектомія та люмпектомія з опроміненням у більшості випадків мають однаковий результат щодо виживаємості.

 

11. Замісна гормональна терапія (ЗГТ) не впливає на ризик раку молочної залози

НЕ ЗОВСІМ. Замісна терапія, в якій використовується естроген+прогестин збільшує ризик раку молочної залози, а також захворюваннь серця та інсульту.
Клінічні випробування, розпочаті в 1991 році, досліджували групу із 161 808 здорових жінок у постменопаузі та вивчали вплив ЗГТ, зміни дієти та застосування добавок кальцію та вітаміну D на хвороби серця, переломи, а також рак молочної залози та колоректальний рак.
Результати були опубліковані в 2002 році і показали, що замісна терапія тільки естрогенами ніяк не вплинула на появу пухлин в молочних залозах, тоді як у випадку вживання естрогену+прогестину ризик раку грудей збільшився на 24%.

 

12. Ми не знаємо, як запобігти раку грудей

ЦЕ ПРАВДА. Існують вже доведені фактори, пов’язані зі збільшенням ризику раку молочної залози і фактори, які знижують цей ризик, однак ми досі не знаємо, як на 100% запобігти виникненню злоякісних пухлин.

Не їж червоне м’ясо. Не користуйся дезодорантом. Не спи в бюстгальтері.” Жінок десятиліттями закидують цілим переліком заборон, які, начебто, мають забезпечити профілактику онко. Однак правда в тому, що все це не працює.
Точніше – рак працює не так.

Чинники, які, як відомо, сприяють ризику раку молочної залози, в основному є неконтрольованими. Наприклад вік, стать, особистий та сімейний анамнез, певні генетичні фактори, перша менструація до 12 років, менопауза після 55 років, щільність грудей та навіть раса.
І при цьому факторів, на які ми можемо впливати, набагато менше – це ожиріння, вживання алкоголю та відсутність фізичної активності.
За винятком дорослішання та певних генетичних факторів, більшість жінок з раком молочної залози не мають чіткої відповіді, чим саме він був спровокований. До того ж, більше 75% жінок з раком молочної залози не мають сімейної історії захворювання на цю недугу.
Тож ми не можемо сказати жодній окремій жінці: “Робіть це або їжте це, і ви ніколи не захворієте на рак молочної залози“.

Однак останнім часом вчені отримують все більше доказів того, що регулярні фізичні навантаження зменшують ризик раку молочної залози, особливо у жінок у період менопаузи. Американське онкологічне товариство рекомендує дорослим щотижня здійснювати від 150 до 300 хвилин фізичних вправ помірної інтенсивності або від 75 до 150 хвилин інтенсивної активності (також їх можна поєднувати).

 

Як бачимо, рак грудей не прихильник чітких алгоритмів та однозначних відповідей. Мабуть, саме цим пояснюється його підступне розповсюдження.
Та це не привід складати руки і з острахом відкладати візит до мамолога “А раптом щось знайдуть!”.
Сподіваємось, наш сьогоднішній блог допоміг зрозуміти, що ефективне лікування цієї хвороби (як, зрештою, і всіх інших), це передусім воля та мотивація самої людини.

 

І черговий раз нагадаємо, що наша програма “Доктор ТАС” покриває чималі витрати на діагностику, лікування та реабілітацію критичних захворювань – і раку молочних залоз в тому числі.
Саме тому ми називаємо її “програмою, що має бути в кожного” 😉

Сподобалась стаття?
Поділись з друзями!

Чи була стаття корисною?

Залиш свій відгук!

Заголовок

Перша домедична допомога: знання, що рятують життя

Наталія Стихальська

Наталія Стихальська

841
Вміння надавати першу домедичну допомогу сьогодні дуже актуальне. Хоча, звісно, є відмінності у наданні допомоги непритомній людині в цивільному житті і при бо...
8 хв на читання 841
  • #ЖиттяТАС
  • #ШколаТАС
8 хв на читання
23.02.2022 Читати
Як працює страхування з TAS life. Січень 2022

Наталія Стихальська

TAS Life team

579
Нашу сьогоднішню добірку з трьох найцікавіших виплат за перший місяць 2022 року поєднує валюта страхування, а саме - євро. Подивимось, як працюють такі догов...
9 хв на читання 579
  • #ІсторіїТАС
9 хв на читання
22.02.2022 Читати
Як не помилитися при виборі Вигодонабувачів?

Наталія Стихальська

Наталія Стихальська

654
При укладанні договору страхування життя, важливим кроком є вибір Вигодонабувачів. Погодьтеся, дуже важливо, щоб страхову виплату отримала саме та людина, яку в...
6 хв на читання 654
  • #ШколаТАС
6 хв на читання
21.02.2022 Читати
Просто бос чи справжній лідер?

Анастасія Ведишева

Анастасія Ведишева

577
Пройти по кар’єрній сходинці та зайняти керівну посаду - це мрія багатьох працівників. Однак, заволодівши кабінетом з відповідною табличкою, хтось становиться ...
8 хв на читання 577
  • #Лайф-хак від ТАС
8 хв на читання
18.02.2022 Читати
Особистий кабінет Клієнта Увійти
Особистий кабінет Консультанта Увійти
TAD: робочий простір Консультанта Увійти