Анастасія Ведишева

Проривна коронавірусна інфекція

у запитаннях та відповідях

26.10.2021 551

Що таке проривна інфекція?

Проривна інфекція (англ. – breakthrough infection) – це інфекція, спричинена вірусом, бактерією або іншим мікроорганізмом, що виникла після вакцинації від цієї конкретної інфекції.

 

Чи означають випадки проривної інфекції, що вакцинація не ефективна?

На жаль, жодна вакцина в світі не гарантує захисту на 100%.
Навіть для вакцини проти кору, що є золотим стандартом, ефективність становила 94% серед високо вакцинованого населення під час великих спалахів.

Для порівняння, клінічні випробування показали, що мРНК-вакцини від Pfizer і Moderna були на 94-95% ефективні у запобіганні захворювання на COVID-19.
Однак новий штам Дельта дійсно “підірвав” ефективність вакцин у тому, що стосується захисту від інфікування. Але повністю прорвати оборону новій версії все ж таки не вдалося.

З початку кампанії вакцинації Бельгійський медичний дослідницький інститут Sciensano відстежував випадки так званої «проривної інфекції», – зараження на коронавірус серед тих, хто вже був імунізований.
Вчені з’ясували, що не більше 3 осіб на кожну 1000 повністю вакцинованих людей були знову інфіковані коронавірусом. Більш того, з цих трьох двоє не демонстрували жодних симптомів. Ці люди виявили наявність інфекції випадково, коли проводили тестування з причин, що не пов’язані із реальним захворюванням – для подорожі, після контактів високого ступеня ризику, або під час загального медичного огляду.

Хороша новина полягає в тому, що вакцина, як і раніше, дуже ефективна для захисту від госпіталізації і важких захворювань, викликаних Дельта-варіантом. Так, для Pfizer рівень такого захисту склав 88% та 91,4% відповідно.

 

Чому “Дельта” прориває існуючі вакцини?

Через те, що цей штам первинно розмножується в носоглотці, в кількості приблизно у 1000 разів більшій, ніж попередні штами. Тож антитіла від вакцинації поки не навчилися оперативно справлятися з цим завданням.

 

Що підвищує вирогідність проривної інфекції?

В першу чергу – це велика кількість вірусу, яка циркулює в суспільстві.
Імовірність вище у ситуаціях тісного контакту, наприклад, у тісноті на робочому місці, на вечірці, у ресторані чи стадіоні. Проривні інфекції також частіше виникають серед медичних працівників, які часто контактують з інфікованими пацієнтами.
З неясних поки причин на жінок припадає 63% випадків проривних інфекцій.
Вакцини викликають менш стійку імунну відповідь у людей похилого віку, відповідно, і шанси на прорив інфекції з віком підвищуються. Так, серед проривних випадків, що відстежуються Центрами з контролю та профілактики захворювань (CDC), 75% відбулися у пацієнтів віком 65 років і більше.
Імунодефіцит або наявність супутніх захворювань, таких як високий кров’яний тиск, діабет, хвороби серця, хронічні захворювання нирок та легень, а також рак, збільшують шанси на проривні інфекції та можуть призвести до тяжкої форми COVID-19.
Серед вакцинованих дорослих із серйозними захворюваннями, які потрапили до лікарні з ковідом, середній вік був 73 роки, причому ~71% із них мали три або більше основних “обтяжуючих” здоров’я станів – діабет, серцево-судинні захворювання, аутоімунні стани та інше.

 

Що робити людям, які знаходяться в зоні ризику?

Центри з контролю та профілактики захворювань (CDC) радять пацієнтам з послабленою імунною системою отримати третю (так звану бустерну) дозу вакцини від COVID-19 не менш ніж через 28 днів після другого щеплення.
Третя вакцина може посилити імунний захист.

 

Чим небезпечний коронавірус, що виник після вакцинації?

Проривні коронавірусні інфекції можуть викликати легкий або помірний перебіг хвороби, але шанси серйозного COVID-19 дуже низькі, особливо для людей, які не мають хронічних захворювань.
Реальна небезпека проривних інфекцій існує для нещеплених людей, які не мають захисту через те, що вони або не вакциновані, або тому, що їхня імунна система послаблена певними захворюваннями чи віком.

 

Які симптоми COVID-19 у вакцинованих?

Симптоми схожі із симптомами невакцинованих людей, проте, як правило, менш виражені. Іноді людина взагалі не відчуває жодних симптомів.
Тож, якщо ви повністю вакциновані і раптом у вас піднялась температура, вам стало зле і ви відчуваєте симптоми, яких у вас не було раніше (сильніша алергія, ніж зазвичай, незвичний кашель або головний біль), не зайвим буде звернутись до сімейного лікаря за направленням на тест на COVID-19.

 

Що робити у випадку проривної інфекції?

Найголовніше – навіть якщо ви тільки підозрюєте, що захворіли, – до отримання точних результатів тесту варто ізолюватись та дотримуватись усіх протиепідемічних заходів. Адже, якщо ви інфіковані, ви можете передавати вірус іншим людям.

 

Які наслідки проривної інфекції?

Є і гарна новина для тих, кому “пощастило” захворіти на ковід після вакцинації. Скоріше за все, якщо перебіг хвороби буде легким, в результаті ви отримаєте кращий імунний захист, ніж від звичайної вакцини.
Адже, як стверджують вчені, інфекція – це немов ракета-носій, яка допомагає вашій імунній системі в подальшому роспізнавати вірус та боротись із ним.

 

Як запобігти виникненню проривних коронавірусних інфекцій?

Поки триває пандемія, необхідно, щоб навіть повністю вакціновані продовжували дотримуватись заходів безпеки (захисні маски, дистанція, гігієна рук).
Пацієнтам зі слабким імунітетом варто порадитись із лікарями щодо третьої вакцини.
Уникайте скупчень великої кількості людей в закритих приміщеннях із поганою вентиляцією. Або ж, принаймні, вдягайте захисні маски.

 

Вакцини – це дивовижна зброя, але не непробивна броня.
Ще одним аргументом для вакцинації є те, що варіант “Дельта”, який удвічі заразніший за оригінальний варіант коронавірусу, теж зменшує свій вплив на організм людини. Тому не варто зупинятись, аби не опинитись на самому початку, звідки ми прийшли. Вакцинація – одна з найважливіших речей, які ви можете зробити, щоб захистити себе від COVID-19
, – стверджує Орест Чемерис, кандидат медичних наук та директор департаменту охорони здоров’я Львівської ОДА

 

І ми не можемо з ним не погодитись! Тож бережіть себе, піклуйтесь про оточуючих, вакцинуйтесь та носіть маски – і будьте здорові!

 

Інформація для статті взята з мережі інтернет, а також з Instagram каналу педіатра Дарії Власенко.

Сподобалась стаття?
Поділись з друзями!

Чи була стаття корисною?

Залиш свій відгук!

Заголовок

Перша домедична допомога: знання, що рятують життя

Наталія Стихальська

Наталія Стихальська

791
Вміння надавати першу домедичну допомогу сьогодні дуже актуальне. Хоча, звісно, є відмінності у наданні допомоги непритомній людині в цивільному житті і при бо...
8 хв на читання 791
  • #ЖиттяТАС
  • #ШколаТАС
8 хв на читання
23.02.2022 Читати
Як працює страхування з TAS life. Січень 2022

Наталія Стихальська

TAS Life team

554
Нашу сьогоднішню добірку з трьох найцікавіших виплат за перший місяць 2022 року поєднує валюта страхування, а саме - євро. Подивимось, як працюють такі догов...
9 хв на читання 554
  • #ІсторіїТАС
9 хв на читання
22.02.2022 Читати
Як не помилитися при виборі Вигодонабувачів?

Наталія Стихальська

Наталія Стихальська

612
При укладанні договору страхування життя, важливим кроком є вибір Вигодонабувачів. Погодьтеся, дуже важливо, щоб страхову виплату отримала саме та людина, яку в...
6 хв на читання 612
  • #ШколаТАС
6 хв на читання
21.02.2022 Читати
Просто бос чи справжній лідер?

Анастасія Ведишева

Анастасія Ведишева

541
Пройти по кар’єрній сходинці та зайняти керівну посаду - це мрія багатьох працівників. Однак, заволодівши кабінетом з відповідною табличкою, хтось становиться ...
8 хв на читання 541
  • #Лайф-хак від ТАС
8 хв на читання
18.02.2022 Читати
Особистий кабінет Клієнта Увійти
Особистий кабінет Консультанта Увійти
TAD: робочий простір Консультанта Увійти