Дарина Дмитрієвська

Гіпертонія – гіпертиск, що може вбити

24.06.2021 525

Що хорошого нам дала пандемія?
“Дивне питання”, – скажете ви…

А втім за ці півтора роки в суспільному дискурсі головною темою стало здоров’я.
Нарешті у ЗМІ цей напрямок перестали вважати нецікавим та працювати з ним за залишковим принципом. А для кожного з нас важливо вивчити основний урок і звикнути уважно ставитись до потреб та проблем у власному тілі, особливо тих, що поволі його руйнують. Сьогодні ми поговоримо про гіпертонічну хворобу.

Коронавірус забрав вже понад 3,5 млн життів по всьому світу, і все одно головним вбивцею лишається підвищений кров’яний тиск та інші патології серцево-судинної системи, часто пов’язані з ним.
За даними ВООЗ майже 18 млн смертей щорічно спричинені серцево-судинною патологією. Це щось таке звичне для людства, характерне для переважної більшості людей з віком. Мало хто може із впевненістю заявити, що в його чи її сім’ї не було гіпертоніків.

Що хорошого нам дала пандемія?

А чи знаєте ви свій “робочий”, тобто звичайний, середній артеріальний тиск?

Можливо, ви молода людина і вважаєте, що мати вдома тонометр – ознака старості, але це зовсім не так.
Загрозливі для життя події, тобто інфаркт та інсульт, стрімко молодіють, а тому слідкувати за рівнем тиску час від часу потрібно вже після 20 років. Також до періодичних обстежень варто додати ще кілька, про які поговоримо пізніше.

Чим загрожує підвищений артеріальний тиск?

Інсульт – це гостре порушення мозкового кровообігу унаслідок тромбозу (ішемічний) або розриву судин (геморагічний).
За статистикою щороку в світі стається більше 13 млн інсультів, і 8% з них – у людей віком до 44 років.
При цьому 1.5 млн смертей від інсульту з року в рік включають 4% у молодій віковій групі.
Ті, кого рятують, часто мають довготривалі, а то й пожиттєві наслідки: паралічі половини тіла або окремих його частин, порушення мови, міміки; інсульт протягом тисячоліть є основною причиною, з якої люди стають “лежачими” пацієнтами.

Сумно, але цікаво, що в українських народних прокляттях типу “хай йому грець”, “трясця” та деяких інших йдеться якраз про побажання ворогу інсульту як чи не найгіршої, довготривалої муки.

На сьогодні реабілітаційні програми дозволяють значно покращити прогноз та відновити функції у багатьох пацієнтів, а швидке реагування і вчасна терапія і поготів рятує життя, але не завжди вона можлива, і тому так багато людей втрачають здоров’я щодня.

Інфаркт міокарда – це раптова зупинка кровопостачання м’язових тканин серця, від чого його робота сильно страждає, а може і припинитись.
Якщо пацієнт виживає та одужує, але тромбоз не пролікували дуже швидко, на місці інфаркту, де були загиблі клітини, утворюється рубець зі сполучної тканини – фактично, ця частина серця не працює, а тому порушується проведення імпульсів по ньому. Дрібний інфаркт від перекриття малих судин може минутись без виражених наслідків, але більш обширний, або кілька таких подій за певний час призводять до істотного порушення роботи серця, серцевої недостатності, аритмій, набряків та інших негараздів.

Інфаркт міокарда

Усіх хворих з гіпертонією можна умовно поділити на дві групи.

Одні страждають, коли артеріальний тиск підвищується хоча б на 10-20 мм рт. ст. від звичних показників: вони скаржаться на головний біль, запаморочення, загальне нездужання тощо.
Інші ж абсолютно нормально почуваються з показниками тонометра 180/110, а при випадковому виявленні дуже задоволені своїм міцним організмом.
От тільки людям з першої групи пощастило значно більше, бо їхнє тіло сигналізує про проблему одразу, змушує йти до лікаря і шукати причини, лікуватися регулярно, слідкувати за тиском. Пацієнти, чий організм намагається компенсувати зміни, дуже часто дізнаються про існуючу хворобу вже тоді, коли стається, у кращому випадку, транзиторна, тобто минуща атака на мозок чи серце. До того ж часу, навіть якщо підвищення тиску було зафіксоване, вони рідко схильні дотримуватись порад лікаря щодо способу життя, харчування, навантажень, спорту, а також прийому препаратів, бо їх нічого не турбує, хоча шкода організму накопичується.

Як захиститись?

Як захиститись?

Убезпечити себе від ускладнень серцево-судинної патології можна і необхідно, адже на початкових етапах її успішно лікують просто зміною звичок, відмовою від паління, зниженням кількості алкоголю, здоровим харчуванням, фізичною активністю.

До мінімального переліку обстежень, які варто робити періодично (хоча б раз на 2-3 роки, якщо до того не виявляли гіпертонії), належать:

  • вимірювання тиску (вдома краще використовувати автоматичний або напівавтоматичний тонометр)
  • ліпідограма (вміст загального холестерину та його різновидів, фракцій)
  • електрокардіограма
  • вимірювання рівня глюкози в крові

Варто сказати, що, на жаль, інфаркт та інсульт можуть статися і на фоні нормального артеріального тиску, це не єдиний фактор ризику. Тому водночас з попередніми рекомендаціями варто дбати про зниження рівня стресу, достатній відпочинок, контролювати можливі побічні дії різних препаратів, пити достатньо води. А для комплексного погляду на всі фактори та для ранньої діагностики звертайтесь до сімейного лікаря.

звертайтесь до сімейного лікаря
Саме за декларацією ви можете отримати частину обстежень безкоштовно, а у разі призначення препаратів для зниження тиску, холестерину та глюкози крові для вас діятиме державна програма відшкодування повної або часткової вартості ліків.

Дбайте про себе, не нехтуйте здоров’ям та живіть багато насичених радістю років!

Сподобалась стаття?
Поділись з друзями!

Чи була стаття корисною?

Залиш свій відгук!

Заголовок

Перша домедична допомога: знання, що рятують життя

Наталія Стихальська

Наталія Стихальська

871
Вміння надавати першу домедичну допомогу сьогодні дуже актуальне. Хоча, звісно, є відмінності у наданні допомоги непритомній людині в цивільному житті і при бо...
8 хв на читання 871
  • #ЖиттяТАС
  • #ШколаТАС
8 хв на читання
23.02.2022 Читати
Як працює страхування з TAS life. Січень 2022

Наталія Стихальська

TAS Life team

594
Нашу сьогоднішню добірку з трьох найцікавіших виплат за перший місяць 2022 року поєднує валюта страхування, а саме - євро. Подивимось, як працюють такі догов...
9 хв на читання 594
  • #ІсторіїТАС
9 хв на читання
22.02.2022 Читати
Як не помилитися при виборі Вигодонабувачів?

Наталія Стихальська

Наталія Стихальська

678
При укладанні договору страхування життя, важливим кроком є вибір Вигодонабувачів. Погодьтеся, дуже важливо, щоб страхову виплату отримала саме та людина, яку в...
6 хв на читання 678
  • #ШколаТАС
6 хв на читання
21.02.2022 Читати
Просто бос чи справжній лідер?

Анастасія Ведишева

Анастасія Ведишева

592
Пройти по кар’єрній сходинці та зайняти керівну посаду - це мрія багатьох працівників. Однак, заволодівши кабінетом з відповідною табличкою, хтось становиться ...
8 хв на читання 592
  • #Лайф-хак від ТАС
8 хв на читання
18.02.2022 Читати
Особистий кабінет Клієнта Увійти
Особистий кабінет Консультанта Увійти
TAD: робочий простір Консультанта Увійти