Дарина Дмитрієвська

Вірус папіломи людини – чого варто боятись, а чого – ні?

18.03.2021 3035

В часи, коли віруси стали головною темою обговорення, навколо загроз з їхнього боку будуються глобальні дискусії, а вакцинальна кампанія проти ковіду все ще малодоступна для більшості населення, саме час подбати про захист від інших збудників.
Медицина пропонує нам безліч варіантів профілактики інфекцій, а через деякі з них – і від потенційних онкологічних захворювань. У цій статті мова піде про вірус папіломи людини, що оповитий чи не найбільшою кількістю міфів та сумнівів і тому викликає багато запитань у пацієнтів.

ВПЛ є найбільш поширеним вірусом: практично всі люди на певному етапі свого життя зіштовхуються та інфікуються ним. При цьому інформації про нього вкрай мало у широкого загалу, вона суперечлива, і про профілактику цієї інфекції починають говорити лише зараз.

Як передається ВПЛ?

Передача збудника відбувається при контакті шкіра до шкіри, в тому числі при різних видах сексу, навіть без пенетрації (проникнення). Це означає, що використання презерватива може не врятувати від зараження вірусом папіломи людини, і величезна кількість людей інфікується ним уже невдовзі після початку статевого життя. У більшості випадків зараження та протікання процесу відбувається непомітно для людини – і це одна з причин, чому про вірус папіломи людини так мало говорять. Здається, що він не несе жодних ризиків та загроз для здоров’я, однак це не завжди так.

Чи всі штами ВПЛ небезпечні?

Різноманіття вірусу папіломи людини налічує понад 100 штамів.
Більшість з них не становлять небезпеки та викликають прояви на шкірі (родимки, папіломи, бородавки, стержневі мозолі тощо), які не схильні перероджуватись у рак і можуть спричиняти лише косметичні незручності, однак 14 типів є онкогенними, тобто асоційовані з виникненням злоякісних процесів.
Вірус вражає клітини плоского епітелію, що вкривають шийку матки, гортань, вульву, анальну ділянку. Штами 16 і 18 спричиняють до 70% випадків раку шийки матки, хоча є не єдиними факторами його розвитку. Ймовірність переродження підвищують хронічні запальні процеси, інші інфекції, що передаються статевим шляхом, травматизація слизових, високий рівень стресу, гормональні порушення тощо.

Втім, при цьому вірус у більшості випадків взагалі не має симптомів та сам проходить через 2-3 роки після інфікування завдяки власному імунітету. Тому людина-носій може не мати жодних скарг чи проявів та поширювати збудника далі. Сама по собі наявність збудника в організмі не є обов’язковою умовою розвитку злоякісного процесу, і навіть при наявності на фоні ВПЛ початкових змін у структурі епітелію шийки матки рекомендована тактика спостереження та паралельного налагодження здорового способу життя, зниження рівня стресу, корекції супутніх захворювань.

Навіть якщо у вас один-єдиний сексуальний партнер, ймовірність інфікування все одно є. Також не рідкісні випадки, коли у стосунках одна людина має позитивний тест на ВПЛ, а інша – ні. Стійкість організму до цього вірусу залежить від власного імунітету, опірності, і саме власні сили це головні інструменти знищення вірусних агентів.

Профілактика та лікування

Ефективних засобів вилікувати вірус папіломи людини досі немає. Існують препарати інозину пранобексу, що в дослідженнях показали деякий вплив на вірус (до 30% ефективності) при тривалому прийомі у високих дозах (три тижні по 6 таблеток на добу). Але навіть такий курс не дає гарантії на одужання.

Тому найкращим варіантом є профілактика, а саме вакцинація від ВПЛ.
В Україні доступні щеплення від двох, чотирьох та дев’яти основних онкогенних штамів вірусу. Найефективнішим воно є для тих, хто ніколи не контактував із ним; рекомендований вік для вакцинації від 9 до 14 років.
Щепити необхідно і дівчат, і хлопців, адже вірус викликає рак не тільки шийки матки, але й гортані, ротової порожнини, анальної ділянки. Крім того, майбутні дорослі люди, щеплені від ВПЛ, під час свого статевого життя та зміни партнерок чи партнерів перервуть ланцюжок інфікування, чим врятують не одне життя.

Вакцинація від ВПЛ проходить у 2-3 етапи залежно від виду щеплення. Дорослим теж їх проводять, якщо за результатами обстежень у них не виявлено жодних або хоча б якихось із штамів високого ризику. Втім, щеплення не чинить лікувальної дії, тобто вже наявний вірус воно не знищить. Якщо у вас вже є цей збудник в організмі, найкращою тактикою буде посилена увага до свого імунітету та здоров’я загалом. До заходів, які підвищують опірність, відносяться достатній сон і відпочинок, різноманітне корисне харчування, фізичні навантаження, прогулянки, уникнення стресів та різні практики, спрямовані на розслаблення.
Також жінкам необхідно регулярно відвідувати гінеколога, щонайменше раз на рік приходити на огляд, раз на 1-5 років залежно від віку та супутніх станів робити ПАП-тест (цитологія зішкрібу з поверхні та каналу шийки матки), вчасно виявляти та лікувати запальні процеси, попереджувати інші захворювання, що передаються статевим шляхом.

Також важливо пам’ятати, що навіть щеплення від ВПЛ не відміняє регулярних оглядів у гінеколога, адже вірус не єдиний фактор, що може викликати захворювання.

Бути здоровими – це дбати про себе та використовувати усі можливості сучасної медицини, зокрема профілактичної. Сприймайте візит до лікаря як прояв любові до свого тіла та життя, вакцинуйте своїх дітей і будьте здоровими!

 

Сподобалась стаття?
Поділись з друзями!

Чи була стаття корисною?

Залиш свій відгук!

Світлана Возняк
Світлана Возняк
Дякую за статтю. Рекомендую друзям, як саму коротку і максимально наповнену доступною інформацією.

Світлана Возняк

Дякую за статтю. Рекомендую друзям, як саму коротку і максимально наповнену доступною інформацією.

Заголовок

Працевлаштування дитини – що потрібно знати?

Наталія Стихальська

Наталія Стихальська

35
Психологи кажуть, якщо Ви не хочете, аби ваша дитина виросла ледарем, то із дитинства говоріть із нею про гроші: звідки вони беруться, як розподіляються, що так...
8 хв на читання 35
  • #Лайф-хак від ТАС
8 хв на читання
27.10.2021 Читати
Проривна коронавірусна інфекція

Анастасія Ведишева

Анастасія Ведишева

101
Що таке проривна інфекція? Проривна інфекція (англ. - breakthrough infection) – це інфекція, спричинена вірусом, бактерією або іншим мікроорганізмом, що виникл...
3 хв на читання 101
  • #ТАС_про_ЗДОРОВ'Я
3 хв на читання
26.10.2021 Читати
Які програми страхування можна оформити із Міжнародним страховим пулом IGP?

Владислав Махлай

Владислав Махлай

111
У продуктовій лінійці міжнародного страхового пулу IGP широкий вибір інноваційних рішень, спрямованих на управління ризиками, залучення грошових потоків та скор...
6 хв на читання 111
  • #ПартнериТАС
  • #ШколаТАС
6 хв на читання
25.10.2021 Читати
Навіщо страхування життя самотній людині?

Анастасія Ведишева

Анастасія Ведишева

320
Для кожного товару існує свій ідеальний покупець, якому цей товар підходить на сто відсотків. Якщо взяти страхування життя, то ідеальний клієнт цього продукту ...
5 хв на читання 320
  • #ШколаТАС
5 хв на читання
22.10.2021 Читати
Особистий кабінет Клієнта Увійти
Особистий кабінет Консультанта Увійти
TAD: робочий простір Консультанта Увійти