Анастасія Ведишева

Геноміка

як вона змінює світ, страхування та ваше власне життя вже зараз

18.01.2019 462

Майбутнє ближче, ніж здається… Фактично кожен з нас вже сьогодні може отримати інформацію про свій генетичний код, заглянути в майбутнє і дізнатися, яка хвороба чекає на нас в старості, або зрозуміти, що заважає нам бути здоровими сьогодні.
Всього за кілька років ціна повної розшифровки людського геному скоротилася в кілька тисяч разів. Це призвело до буму біотехнологічних компаній і розвитку геноміки – напрямку генетики, яка вивчає геноми, тобто сукупність всієї спадкової генетичної інформації організму.

Як це вплине на майбутнє суспільства взагалі та страхування життя зокрема?

Отримати інформацію про власні гени до недавнього часу було вкрай дорого. Вперше геном людини був повністю розшифрований в 2003 році в рамках масштабного міжнародного проекту Human Genome Project: це обійшлося планеті в три мільярди доларів. А вже на початку 2015 року компанія Illumina, яка виробляє найпопулярніші в світі машини для секвенування ДНК, заявила, що тепер процедура буде коштувати одну тисячу доларів.

Той, хто не готовий платити за повне генетичне обстеження, може розшифрувати тільки частину генів та дізнатися про власну національність, схильність до набору зайвої ваги, та, найголовніше, наявність або відсутність генетичних захворювань.

В останні кілька років з’явилися десятки стартапів, що за сто доларів складають карти генетичних маркерів – ділянок ДНК, які несильно варіюються від людини до людини і можуть служити орієнтирами для навігації по геному. Саме таку послугу надає найвідоміший в цій області стартап 23andMe.

Геноміка

У найближчому майбутньому бум біотехнологічних компаній помітно змінить багато сфер нашого життя – від сім’ї до міжнародної політики. Ось лише деякі з можливих наслідків, як позитивних, та і не дуже:

Захворювання буде легше діагностувати, а докторів стане менше

Вже зараз всього лише за краплиною слини можна дізнатися наявність схильності до діабету першого типу або раку, а також визначити, як буде реагувати організм на певні ліки або дієту. З генетичним аналізом медицина вперше за всю історію отримує можливість стати точною, відповідною кожному конкретному пацієнту. Постановка діагнозу також стане більш автоматизованою, і, можливо, в майбутньому цим займатимуться самі лише машини.

Поліція зможе ефективніше ловити злочинців

Розвиток геноміки передбачувано привернув увагу правоохоронців. Раніше їх оперативний арсенал впізнання злочинця включав лише дактилоскопію (впізнання за відбитками пальців) і в рідкісних випадках аналіз крові. Тепер же вони можуть протягом декількох годин отримати детальну інформацію про людину всього лише по недопалку сигарети, стаканчику з-під кави або обгортці від сендвіча.

Перші технології для такої процедури з’явилися кілька років тому і відразу зацікавили ФБР. Пристрої з програми Rapid DNA могли розпізнати генетичну інформацію, необхідну для встановлення особи, при наявності лише ватної палички зі слиною людини. Крім того, нещодавно були представлені набори для судової генетичної експертизи Battelle. Ця компанія створила першу комерційну систему ExactID, яка аналізує біологічні зразки з місця злочину і на їх основі може передбачити зовнішній вигляд, походження і родинні зв’язки людини. Уже зараз це змінює роботу слідчих і спрощує пошук злочинців.

Діти стануть більш здоровими і схожими один на одного

Вже зараз існують технології, що дозволяють провести повну генетичну діагностику. Так, технологія Verinata дозволяє шукати в материнській крові сліди ембріональної ДНК і виявити, наприклад, синдром Дауна на дуже ранніх стадіях. Коли виявити захворювання до народження стане зовсім просто, різноманітність людей може знизитися.

Крім того, сьогодні деякі країни дозволяють робити генетичне тестування майбутньої дитини перед екстракорпоральним заплідненням в лабораторії, що дозволяє майбутнім батькам вибрати стать дитини або упевнитися, що у нього не буде генетичних захворювань. Не виключено, що в майбутньому ми зможемо збільшити тривалість життя, поліпшити інтелектуальні здібності та захистити майбутні покоління від багатьох хвороб.

Геноміка

Між різними країнами почнуться генетичні війни

Якщо ми навчимося робити дітей розумнішими, то країни, що дотримуються різних релігійних і політичних поглядів, опиняться по різні боки барикад.

«Країни з християнською більшістю можуть приєднатися до Ватикану і іншим силам, що виступають за жорстку заборону генно-модифікованих немовлят; такі країни, як Німеччина, можуть бути проти нових технологій з історичних причин; а країнам на кшталт Китаю та Кореї, де світогляд людей не грунтується на концепції божественного плану, буде нескладно прийняти генну інженерію – це показують результати опитувань », – пише колумніст Foreign Affairs Джеймі Ф. Метц.
Так, в Китаї геноміка вже зараз стала чи не державним завданням: поставлена мета секвенувати два мільйони китайських геномів, а мільярди доларів, що інвестуються в цей проект, стануть потужним поштовхом для всієї біомедицини в країні.

Суспільство може розділитися на генетично здорових і хворих людей

Зменшення ціни на розшифровку геному не означає, що загальні витрати на здоров’я скоротяться. Американська страхова компанія UnitedHealthcare провела опитування серед лікарів: більше половини учасників впевнені, що доступність генетичних аналізів збільшить витрати людей на медичні послуги, і тільки один з п’яти відповів, що це дозволить скоротити витрати. І тут ми підійшли до найцікавішого питання:

Як ці нововведення вплинуть на ринок страхування життя?

Як не дивно, але прогнози спеціалістів діаметрально протилежні.

Хтось вважає, що страхові компанії від нововведень лише виграють. Адже чим вище ризик, тим вище його вартість. За допомогою персональної геноміки можна буде точно розрахувати ступінь ризику отримати те чи інше захворювання. Для генетично здорових людей та ж медична страховка буде коштувати копійки, а для всіх інших – цілий статок.

Інші ж фахівці стверджують, що знання, які генетика надасть про наше майбутнє здоров’я, можуть зруйнувати галузь страхування життя. Адже гостро постане питання балансу між правами споживачів на недоторканність приватного життя та необхідністю страховиків адекватно оцінювати ризики.

Асоціація британських страховиків

Як ці питання світ вирішуює вже сьогодні?

У 1997 році Асоціація британських страховиків (GAIC) прийняла кодекс практики, що стосується генетичного тестування. Кодекс забороняє страховикам вимагати проведення випробувань і передавати генетичну інформацію між особою, що перевіряється і неперевіреним членом тієї ж сім’ї. Якщо генетичні тести, схвалені GAIC, коли-небудь будуть визнані хибними, клієнтам, з яких були неправильно нараховані більш високі страхові внески, буде проведений перерахунок і відшкодування додаткових платежів.
В даний час Велика Британія схвалює для використання страховиками тільки генетичний тест на наявність хвороби Гантінгтона, але цей перелік буде рости, враховуючи аналіз на хворобу Альцгеймера і різних типів раку.

У США закони, прийняті приблизно двома третинами урядів штатів, встановили: генетичні профілі не можна використовувати для визначення страхових внесків або відмови в страховому покритті, якщо хвороба, що виникла, не була діагностована раніше. Федеральний закон також забороняє відмову в медичному страхуванні або страхуванні життя працівникам, які входять в плани групового страхування своїх роботодавців. Закон про нерозголошення генетичної інформації (GINA) забороняє роботодавцям використовувати генетичну інформацію для найму або компенсації. Це також не дозволяє страховим компаніям використовувати генетичну інформацію при страхуванні здоров’я. Однак, це не стосується страхування життя, інвалідності або довгострокового догляду. Це також не відноситься до банків, які можуть захотіти дізнатися генетичну інформацію, перш ніж схвалити іпотечні кредити або позики.

Франція забороняє лікарям ділитися результатами генетичних тестів і вимагає, щоб постачальники даних тримали в секреті будь-які захворювання.

В Австралії та Новій Зеландії страхові компанії можуть використовувати результати генетичних тестів, щоб відмовитися від покриття, збільшити премії або виключити аспекти покриття для страхування життя, захисту доходів і страхування на випадок повної непрацездатності. Результати генетичних тестів не можуть бути використані для медичного страхування в Австралії, але можуть використовуватися для цієї мети в Новій Зеландії.

Геноміка

Геноміка та страхування: майбутнє

Рішення про те, як страхові компанії повинні реагувати на зростаючу доступність генетичної інформації, вимагає глибоких наукових досліджень та відповіді на важкі моральні питання. Якщо генетична інформація може передбачити, наскільки ймовірно, що людина захворіє або піде з життя передчасно, володіння цією інформацією вплине на поведінку і клієнтів, і страховиків.

Ми зіткнулися з поступовою зміною потенційних знань про людину, що оформляє поліс страхування.
Використання цих знань має враховувати три основні принципи: економічна ефективність, справедливість і конфіденційність. На жаль, вони часто конфліктують між собою. Щоб зберегти конфіденційність, люди повинні мати можливість зберігати свою генетичну інформацію при собі. Але це впливає на економічну ефективність: коли клієнти знають про свої ризики, а страховики ні – тоді або страхові компанії збанкрутують через несподівано високі виплати, або будуть змушені підвищити страхові внески, що відлякне потенційних клієнтів з низьким рівнем ризику. В обох випадках ринок руйнується. Щоб захистити його, ймовірно, страхові компанії мають розрізняти людей з різними генами при розрахунку премій, а це вже викликає стурбованість з приводу справедливості і соціальної солідарності…

Доволі цікаве рішення проблеми генетичного розшарування запропонованували економісти: уряд має надавати субсидії тим, хто зіткнувся з високими преміями або відмовою в страховому покритті. Наприклад, людині, яка отримала позитивний результат на мутацію Гантінгтона, уряд призначив би купон, і будь-який страховик, який погодився б надати страхове покриття цій особі, міг отримати суму купона. Страховикам не потрібно буде проводити дискримінацію, оскільки значення купонів будуть встановлені для вирівнювання ігрового поля. Це схоже на генетичне страхування: кожен платить внесок у вигляді податків, щоб ті, хто виявив дорогі генетичні мутації, були фінансово захищені.

Страхування забезпечує своєрідний соціальний захист, але воно також поєднує долі людей, які не можуть контролювати поведінку один одного. Ті, хто приховують генетичну інформацію про себе, можуть брати участь в несприятливому відборі або не вживати превентивних заходів, які б знизили вартість їх потенційних виплат; обидві дії можуть завдати шкоди іншим членам їх страхового пулу. Чи є це більшою несправедливістю, ніж потенційні збитки від відмови у страхуванні?

Цю дискусію лише розпочато…

 

Геноміка

P.S. Не забувайте підписуватися на нашу групу у Telegram – t.me/TASlife, та на нашу сторінку у Facebook – facebook.com/taslifeofficial  

Сподобалась стаття?
Поділись з друзями!

Чи була стаття корисною?

Залиш свій відгук!


Warning: print_r() expects at least 1 parameter, 0 given in /home/jh384591/taslife.com.ua/www/wp-content/themes/tas-new/comments.php on line 21
Леся
Леся
Як на мене ,це дуже ризиковано і психологічно пікова ситуація 🤔

Леся

Як на мене ,це дуже ризиковано і психологічно пікова ситуація 🤔


  Warning: print_r() expects at least 1 parameter, 0 given in /home/jh384591/taslife.com.ua/www/wp-content/themes/tas-new/comments.php on line 21
  life TAS
  life TAS
  Згодні! Тим цікавіше спостерігати, як розвиватимуться далі відносини між геномікою та страхуванням життя ;)

  life TAS

  Згодні! Тим цікавіше спостерігати, як розвиватимуться далі відносини між геномікою та страхуванням життя 😉

Заголовок

Перша домедична допомога: знання, що рятують життя

Наталія Стихальська

Наталія Стихальська

865
Вміння надавати першу домедичну допомогу сьогодні дуже актуальне. Хоча, звісно, є відмінності у наданні допомоги непритомній людині в цивільному житті і при бо...
8 хв на читання 865
 • #ЖиттяТАС
 • #ШколаТАС
8 хв на читання
23.02.2022 Читати
Як працює страхування з TAS life. Січень 2022

Наталія Стихальська

TAS Life team

592
Нашу сьогоднішню добірку з трьох найцікавіших виплат за перший місяць 2022 року поєднує валюта страхування, а саме - євро. Подивимось, як працюють такі догов...
9 хв на читання 592
 • #ІсторіїТАС
9 хв на читання
22.02.2022 Читати
Як не помилитися при виборі Вигодонабувачів?

Наталія Стихальська

Наталія Стихальська

674
При укладанні договору страхування життя, важливим кроком є вибір Вигодонабувачів. Погодьтеся, дуже важливо, щоб страхову виплату отримала саме та людина, яку в...
6 хв на читання 674
 • #ШколаТАС
6 хв на читання
21.02.2022 Читати
Просто бос чи справжній лідер?

Анастасія Ведишева

Анастасія Ведишева

590
Пройти по кар’єрній сходинці та зайняти керівну посаду - це мрія багатьох працівників. Однак, заволодівши кабінетом з відповідною табличкою, хтось становиться ...
8 хв на читання 590
 • #Лайф-хак від ТАС
8 хв на читання
18.02.2022 Читати
Особистий кабінет Клієнта Увійти
Особистий кабінет Консультанта Увійти
TAD: робочий простір Консультанта Увійти