Анастасія Ведишева

Ера свідомого споживання. Частина 2

Не модна фішка, а стиль життя

05.06.2020 356
В першій частині блогу про свідоме споживання ми розібрали дві сфери життя – подорожі та шопінг – на які людству вже давно варто подивитись під іншим кутом – кутом гуманного та дбайливого ставлення до світових ресурсів. Сьогодні ж пропонуємо зануритись глибше у цей світогляд та відкрити для себе цілий перелік дрібних (на перший погляд) змін на краще, що можуть врятувати планету. Адже ефект метелика ще ніхто не відміняв 😉

Можливо, ви вже на вірному шляху до свідомомго споживання? Перевірте себе:

1. Ви можете не сумніваючись відповісти на питання – навіщо ви це купуєте. Якщо ви до останнього сумніваєтесь, чи воно вам треба, ви краще відмовитесь від покупки, аніж будете керуватись міркуванням «нехай лежить, потім коли-небудь стане в нагоді».

2. Придбана вами річ буде приносити позитивні емоції довгий час, а не тільки в момент її покупки. Людина, добре це чи погано, емоційна істота, і часто її дії не є раціональними. Мила статуетка або затишна подушка можуть порадувати вас прямо зараз, а в подальшому просто займати місце в квартирі, або невиправдано швидко відправитися на смітник. Не ведіться на настирливу рекламу, чужу думку, або усталені стереотипи.

3. Крім емоцій (ми вже говорили, що людина емоційна?) ви не забуваєте про вплив своєї покупки на навколишнє середовище і безпосередньо ваше здоров’я. Уважно читаєте склад і все, що написано дрібним шрифтом, якщо це побутова хімія, продукти, косметика. Якщо це інтер’єрна річ, задумуєтеся про те, що буде з нею, коли вона вам набридне. Чи зможете ви утилізувати її або переробити? Чи не зашкодить це навколишньому світу?

4. Ви завжди пам’ятаєте, що гарна реклама – це результат плідної роботи умілих маркетологів, а відмінна впізнаваність дорівнює високій ціні. І далеко не завжди те саме співвідношення “ціна-якість” є виправданим.

Впізнали себе в одному чи одразу в усіх прикладах? Це здорово, так тримати!

А тепер перевіримо вашу підсвідомість на наявність “підводних каменів”, що не мають нічого спільного із екологічним споживанням:

1. Явне або приховане уникнення правди про склад і наслідки споживання. Пам’ятаєте, що відсутність знань не звільняє від відповідальності?
На приклад, за цим посиланням можна дізнатись, яка косметика не тестується на тваринах. На щастя, все більше якісних марок переходять на гуманні способи перевірки якості. (Якщо ви раніше не цікавились проблемою тестування на тваринах та маєте міцні нерви, ось тут можна отримати необхідні знання).

2. Невміння грамотно планувати, розподіляти і використовувати свої фінанси. Часто така поведінка характерна для людей, що мають багато джерел доходу (часто несистематизованих) і багато дрібних витрат.

3. Небезпечні дві крайності: насаджені кліше, що хороша річ не може коштувати дешево (особливо характерно для людей старшого віку), або дзеркальні – «потрібно економити, тому краще взяти те, що дешевше». Звідси неусвідомлене придбання продуктів по акції, навіть якщо вони не дуже потрібні, покупки за програмами 2 + 1 і тому подібні. На жаль, найчастіше ви витрачаєте більше грошей і ці «безкоштовні» речі просто займають місце.

4. Шопінг – не панацея. Багато хто намагається позбутися стресу, «заїдаючи» його або вживаючи алкоголь, а для когось такою «віддушиною» стають численні походи в супермаркет.

5. А чи любите ви свою роботу? Питаємо не просто так, адже дослідження соціологів показали: якщо ваша робота приносить задоволення, зароблені гроші витрачаються більш усвідомлено. Повертаємося до попереднього пункту: бездумний шопінг не врятує від душевних переживань і зможе лиш тимчасово підняти настрій. Є чудова показова фраза: можна заробляти гроші з задоволенням, а можна отримувати задоволення через гроші. Якраз у другому випадку ви рятуєтеся від дискомфорту за допомогою необдуманих покупок.

Бачите? Усвідомлене споживання абсолютно не має нічого спільного з аскетизмом або способом життя ченця у монастирі. Вам не доведеться відмовлятися від улюблених продуктів або повністю міняти побут.
Розумне споживання направлене в першу чергу на поліпшення якості життя самої людини з додатковим приємним бонусом у вигляді здорового навколишнього середовища.
Робіть покупки самостійно, не піддаючись на яскраві настирливі банери або рекламу, що лунає з динаміків.

10 кроків до гармонії

Якщо головна мета споживання – це отримання задоволення, то, можливо, варто подумати, як навчитися отримувати задоволення інакше? Не в момент покупки, а в процесі очікування події. Отже, з чого розпочати?
Перш за все, потрібно зрозуміти, що свідоме споживання – це не мінімалізм життєвих потреб, аскетизм і відмова від задоволень. Навпаки. Це спосіб життя, при якому ви дбаєте про свої емоції та отримуєте радість від почуття причетності.
Візьміть на себе відповідальність перед планетою і суспільством при виборі речей, послуг, продуктів, а через деякий час ви з подивом зрозумієте, що заробітної плати стало вистачати абсолютно на все, що вам дійсно необхідно!

1. Купуйте сезонні місцеві фрукти і овочі.

Їх не транспортують літаками, отже, не забруднюється повітря. Імпортовані продукти не є органічними, а їх виробництво завдає величезної шкоди грунту. Яскравий приклад – авокадо, найкращий друг майже всіх фітнес-гуру та інстаграмних красунь. Що не так з цим суперфудом – можна дізнатись тут.

2. Не використовуйте пластикові пакети і пляшки.

У Північному Льодовитому океані плаває 300 млрд шматків пластика! Вдумайтеся в цю цифру! А в Тихому океані є ділянки зі сміттям, розмір яких можна порівняти з розміром невеликої країни. Пластик повністю розкладається більше 500 років. При нинішніх темпах виробництва, Земля повністю покриється ним ще до того, як разложаться «перші партії викидів». Крім того, виробництво пластика саме по собі надзвичайно шкідливо для навколишнього середовища. Купіть собі багаторазову пляшку для води і красиву екоторбу для покупок. Не робіть свій внесок у забруднення планети!

3. Не даруйте букети.

(Гарні новини для чоловіків ))) Ви здивуєтеся, але вирощування квітів в промисловому виробництві шкодить грунту та споживає забагато водних ресурсів. І все лиш задля того, аби кілька днів помилуватися букетиком у вазочці.

4. Не купуйте подарункові упаковки.

Це непотрібне сміття. Беріть приклад з японців: вони завертають подарунки у “фуросікі” – щось на зразок пакунку із хустки чи шарфа.
Також у більшості з нас вдома зберігається пакет з пакетами, найчастіше маленьких целофанових, але іноді і подарункових. Чомусь іноді нам соромно класти подарунок у пакет, в якому колись піднесли подарунок нам. Але якщо задуматися, що тут такого? Звичайно, ми не пропонуємо повертати пакет на день народження того, від кого ви його колись отримали )) Хоча бувають випадки, коли друзі домовляються і як естафетну паличку передають один одному один і той же пакет – створюють свою традицію.

5. Познайомтеся з фудшерінгом.

Фудшерінг, «обмін їжею» – це система, яку винайшли дбайливі німці. Це рух, спрямований на порятунок свіжої їжі, яку необхідно утилізувати на вимогу закону. Головна мета фудшерінга – максимально скоротити викид харчових продуктів. Їжу можна забрати собі, подарувати друзям, або, що ще благородніше, роздати малозабезпеченим людям. Якщо ви збираєтеся йти в гості, домовтеся про те, що кожен приготує заздалегідь.

6. Використовуйте свої резерви.

Запитайте себе: чи користуєтеся ви тими знаннями, які маєте? Можливо, не варто йти ще на один тренінг з мистецтва спілкування, якщо прийоми і рекомендації попереднього ви не використовуєте.

7. Беріть речі напрокат.

Чи часто ви користуєтеся хлібопічкою? Якщо всього пару разів на рік, то, можливо, купувати її не має сенсу. Краще позичити у знайомої або родички, коли захочеться пригостити близьких смачним хлібом. До речі, за цю послугу можна також «розплатитися» бартером: надати послугу або дати покористуватися річчю, яка є у вас.

8. Мотивуйте оточуючих на корисні подарунки.

У вас скоро день народження, і ви впевнені, що свекруха або подруга знову подарують марні дрібнички, які будуть роками припадати пилом у вас на поличці? Не соромтеся створювати gift list та ознайомлювати із ним близьких. Так ви позбавите свій будинок від непотрібних речей, а оточуючих – від головного болю “що дарувати?”.

9. Не дескримінуйте банани-одинаки! )

Не нехтуйте товарами, які не програють в якості, але виглядають трохи гірше за інші: несиметричними і «некрасивими» фруктами, упаковками з надірваною етикеткою. Саме ці продукти в першу чергу будуть викинуті супермаркетом.
Можливо, ви зустрічали в наших супермаркетах акцію на підтримку самотніх бананів із закликом купувати ті з них, що були відірвані від зв’язки – щоб їм не було самотньо. Адже такі фрукти нічим не відрізняються від інших, а за статистикою покупці рідко беруть поодинокі банани і вони просто згнивають.

10. Діліться!

Навчіться обмінюватися речами та звільняти місце в житті для нового і корисного.
Віддайте вже ту блузку, що другий рік висить у шафі подрузі або знайомій. Не пам’ятаєте, коли останній раз вмикали телевізор? Подаруйте його бабусі або відвезіть тітці на дачу. Беріть участь в крос-букінгу та благодійних ярмарках.

Віддавайте! І тоді у вашому житті з’явиться дивне відчуття усвідомленості того, що вам дійсно необхідне!

 

P.S. Не забувайте підписуватися на нашу групу у Telegram – t.me/TASlife, та на нашу сторінку у Facebook – facebook.com/taslifeofficial

Сподобалась стаття?
Поділись з друзями!

Чи була стаття корисною?

Залиш свій відгук!

Заголовок

Перша домедична допомога: знання, що рятують життя

Наталія Стихальська

Наталія Стихальська

865
Вміння надавати першу домедичну допомогу сьогодні дуже актуальне. Хоча, звісно, є відмінності у наданні допомоги непритомній людині в цивільному житті і при бо...
8 хв на читання 865
  • #ЖиттяТАС
  • #ШколаТАС
8 хв на читання
23.02.2022 Читати
Як працює страхування з TAS life. Січень 2022

Наталія Стихальська

TAS Life team

592
Нашу сьогоднішню добірку з трьох найцікавіших виплат за перший місяць 2022 року поєднує валюта страхування, а саме - євро. Подивимось, як працюють такі догов...
9 хв на читання 592
  • #ІсторіїТАС
9 хв на читання
22.02.2022 Читати
Як не помилитися при виборі Вигодонабувачів?

Наталія Стихальська

Наталія Стихальська

673
При укладанні договору страхування життя, важливим кроком є вибір Вигодонабувачів. Погодьтеся, дуже важливо, щоб страхову виплату отримала саме та людина, яку в...
6 хв на читання 673
  • #ШколаТАС
6 хв на читання
21.02.2022 Читати
Просто бос чи справжній лідер?

Анастасія Ведишева

Анастасія Ведишева

590
Пройти по кар’єрній сходинці та зайняти керівну посаду - це мрія багатьох працівників. Однак, заволодівши кабінетом з відповідною табличкою, хтось становиться ...
8 хв на читання 590
  • #Лайф-хак від ТАС
8 хв на читання
18.02.2022 Читати
Особистий кабінет Клієнта Увійти
Особистий кабінет Консультанта Увійти
TAD: робочий простір Консультанта Увійти