Анастасія Ведишева

Як вийти з себе та повернутися назад?

25.09.2020 734

Злість для людини – дуже давня емоція та одне з базових переживань. Прийнято вважати, що їх всього чотири: страх, смуток, гнів і радість (останнім часом в цей список додають ще й здивування).
І хоча ми всі сердимося, таку поведінку прийнято засуджувати: на відміну від радості, ця емоція вважається «негативною» та «неприйнятною», а багато хто хотів би в принципі ніколи її не відчувати.

Розбираємося, чому не варто так робити, навіщо нам потрібна злість і як висловлювати її так, щоб вона не залишала після себе руйнувань.

як висловлювати злість

Мигдалина знову в ділі

У формуванні злості в людському мозку активно беруть участь мигдалини, або мигдалеподібні тіла (до речі, в них же розташовуються центри, що відповідають за страх, який вже недавно був героєм нашого блогу). Мигдалеподібні тіла реагують на сигнали загрози, що надходять із зовнішнього світу, так що, за задумом природи, злість потрібна саме для цього – це емоція-зброя. На відміну від страху, вона мотивує нас захищатися нападаючи, а з дилеми «бий або біжи» вибирати перший варіант.
У розсердженої людини в крові підвищується рівень адреналіну і норадреналіну, частішає серцебиття (тому іноді ми червоніємо, коли злі), посилюється кровопостачання м’язів (щоб можна було битися). Можливо, ви помічаєте, що, якщо вас розгнівали, все тіло напружується. Змінюється і міміка: у багатьох роздуваються крила носа і напружується верхня губа – привіт звірячому оскалу.

Дві статі – дві злості

Як не дивно, але чоловіки і жінки по-різному сприймають і переживають гнів.
Жінки пов’язують його з втратою самоконтролю і дуже часто відчувають почуття провини, якщо зірвалися на дітях, чоловікові або колезі. Чоловіки ж сприймають гнів як спосіб відстояти свою правоту і довести перевагу.

Вчені встановили, що чоловіки швидше переходять від слів до справи, тобто до фізичної агресії. Жінки ж часто просто кричать або плачуть. І хоча дехто сприймає жіночі сльози як засіб маніпуляції, ця реакція допомагає швидше зняти напругу, що викликана гнівом.

жіночий гнів сприймається інакше

Чому жіночий гнів сприймається інакше, ніж чоловічий?

Довгий час жінкам в сім’ї та суспільстві доводилося бути покірними, вихованими, привітними і мовчазними. Відкрито висловлювати свою думку наважувалися одиниці. І досі прояв емоцій жінкою на публіці йде врозріз з цим пережитком.
Жінки, які дозволяють собі емоційні спалахи на роботі, втрачають “бали” в очах колег. Їх часто називають неврівноваженими, істеричками і т.д. Наприклад, в 2006 році голова Республіканського національного комітету США заявив в одній з телепередач, що Хілларі Клінтон «занадто емоційна, щоб стати президентом».

У той час як прояв чоловіками злості в аналогічних ситуаціях, навпаки, трактується позитивно. За даними дослідження Університету Арізони, опублікованого в 2015 році, жінка в гніві сприймається менш серйозно, ніж чоловік. Адже вважається, що представниці прекрасної половини від природи більш емоційно нестабільні, а значить, можуть «засмучуватися через всілякі нісенітниці».
Таке сприйняття має змінюватися, адже гнів, що приносить шкоду, – це завжди погано. Неважливо, хто його джерело – чоловік чи жінка.

Виходимо з себе в правильному напрямку

Правильно висловлювати свій гнів потрібно з двох причин. По-перше, постійні скандали псують відносини з людьми: щоб не залишитися без друзів і роботи, варто навчитися вихлюпувати емоції так, щоб нікого не образити. По-друге – і це вже підтверджують дослідження вчених – гнівливі люди більше, ніж спокійні, ризикують отримати серцевий напад в ранньому віці. Особливо це стосується чоловіків.

Отже, що ж робити, коли охоплює злість?

що робити, коли охоплює злість?

Прийміть те, що ви гніваєтесь

Люди, які усвідомлюють те, що знаходяться в люті, менше схильні до агресії та насильства, ніж ті, хто все заперечує. «Людина, яка здатна зрозуміти, якого роду емоції відчуває в даний момент, краще вміє собою керувати», – стверджує Рікі Понд, автор дослідження, проведеного в Університеті Кентуккі.

Рятуйтеся втечею

В прямому сенсі. Біг – найбільш природна реакція людського організму на стрес: коли в крові піднімається рівень адреналіну і кортизолу, є сенс зробити те, що робили наші далекі предки для самозахисту. Варіантів два – пустити в хід кулаки або втекти. Що вибере вихована людина? Звичайно, друге. Заодно змінить оточення і виключіть дратівливий чинник з поля зору.

Займіться спортом

Займіться спортом

Від гніву можна втекти ще й в такий спосіб 😉
Фізичні вправи допоможуть вам «скинути» негативну енергію і позбутися від поганих думок.
Коли ми рухаємося або займаємося якоюсь фізичною активністю, тим самим ми вивільняємо ендорфіни, які допомагають заспокоїтися. Це ще один спосіб керувати гнівом.
Рухайтеся, робіть будь-які вправи: вийдіть на вулицю побігати, спускайтесь і піднімайтеся по сходах, влаштуйте вдома прибирання, візьміть велосипед і катайтесь по місту… все, що завгодно, що так чи інакше може підвищити адреналін.
Якщо що, про біг ми писали ось в цьому блозі.

Пожалійте себе

Пожалійте себе

Якщо ви втомилися або хочете спати, не варто сваритися. У гніві рівень адреналіну підскочить до небес, а це викличе безсоння. Дайте собі відпочити: можливо, коли ви будете почуватись більш бадьоро, проблема не здасться такою істотною. І, навіть якщо конфлікт не буде вичерпаний, ви зможете спокійніше все обговорити.

Оцініть свій час

Не варто поспішати висловлювати свій гнів, якщо у вас немає на це часу.
По-перше, є ймовірність, що, поспішаючи, ви неправильно оцінили ситуацію і розлютилися несправедливо, а по-друге, для економії часу ви напевно будете вживати найсильніші слова і вирази, які знаєте, а це точно не піде на користь вашим відносинам.

Напишіть листа

Напишіть листа

Здавалося б, як може допомогти те, що ви почнете щось записувати? Особливо коли щойно серйозно посварилися зі своїм коханим або коханою?
У момент гніву наші думки хаотичні і ми не здатні сконцентруватися на ситуації, що нас дратує. Можливо, ведення щоденника допоможе вам розібратися в тому, що вас злить найбільше, як саме ви це відчуваєте, в яких ситуаціях ви найбільш уразливі, як треба і як не треба діяти у відповідь, як ви себе почуваєте після…
З плином часу ви зможете порівняти ваш досвід і спогади, щоб зрозуміти що спільного між всіма цими подіями.

П’ять правил гарної сварки

Висловлювати свій гнів все ж таки потрібно, але, щоб відносини з оточуючими від цього не страждали, відносьтесь до людей з повагою, навіть якщо вони не праві. Під час з’ясування стосунків дотримуйтесь кількох принципів:

  1. Нехай важливіше буде зберегти добрі відносини, ніж довести свою правоту.
  2. Обговорюйте тільки поточні запитання, не пригадуйте минуле.
  3. Оцініть, чи вартий предмет спору того, щоб витрачати на нього стільки сил і енергії.
  4. Будьте готові прощати, в іншому випадку конфлікт не вирішиться.
  5. Закінчуйте суперечку вчасно: якщо відчуваєте, що ви не зійдетесь в думках, прийміть те, що не згодні один з одним.

Пам’ятайте: ідея, що злість – це «погана» емоція, від якої потрібно скоріше позбутися, – безнадійно застаріла.
Прислухайтеся до себе і своїх почуттів – можливо, саме гнів стане поштовхом, що допоможе зрозуміти, на які ситуації у вашому житті варто звернути увагу і де потрібні зміни.

Пильнуйте себе та будьте здорові!

 

При написанні блогу було використано матеріали статті “Controlling anger before it controls you”

P.S. Не забувайте підписуватися на нашу групу у Telegram – t.me/TASlife, та на нашу сторінку у Facebook – facebook.com/taslifeofficial

Сподобалась стаття?
Поділись з друзями!

Чи була стаття корисною?

Залиш свій відгук!

Заголовок

Перша домедична допомога: знання, що рятують життя

Наталія Стихальська

Наталія Стихальська

841
Вміння надавати першу домедичну допомогу сьогодні дуже актуальне. Хоча, звісно, є відмінності у наданні допомоги непритомній людині в цивільному житті і при бо...
8 хв на читання 841
  • #ЖиттяТАС
  • #ШколаТАС
8 хв на читання
23.02.2022 Читати
Як працює страхування з TAS life. Січень 2022

Наталія Стихальська

TAS Life team

579
Нашу сьогоднішню добірку з трьох найцікавіших виплат за перший місяць 2022 року поєднує валюта страхування, а саме - євро. Подивимось, як працюють такі догов...
9 хв на читання 579
  • #ІсторіїТАС
9 хв на читання
22.02.2022 Читати
Як не помилитися при виборі Вигодонабувачів?

Наталія Стихальська

Наталія Стихальська

654
При укладанні договору страхування життя, важливим кроком є вибір Вигодонабувачів. Погодьтеся, дуже важливо, щоб страхову виплату отримала саме та людина, яку в...
6 хв на читання 654
  • #ШколаТАС
6 хв на читання
21.02.2022 Читати
Просто бос чи справжній лідер?

Анастасія Ведишева

Анастасія Ведишева

577
Пройти по кар’єрній сходинці та зайняти керівну посаду - це мрія багатьох працівників. Однак, заволодівши кабінетом з відповідною табличкою, хтось становиться ...
8 хв на читання 577
  • #Лайф-хак від ТАС
8 хв на читання
18.02.2022 Читати
Особистий кабінет Клієнта Увійти
Особистий кабінет Консультанта Увійти
TAD: робочий простір Консультанта Увійти