Анастасія Ведишева

Не бійтесь боятися!

7 фактів про страх, що можуть змінити ваше життя

04.09.2020 460

Що таке страх?
Цитуючи вчених – це базова емоція, що виникає в реальній або передбачуваній ситуації небезпеки.
Але існують люди, які обожнюють фільми жахів, пестять “за вушком” павуків чи змій, верещать від захвату на американських гірках та із задоволенням стоять на краю скелі – а є ті, у кого вже спітніли долоні просто читаючи про це.

В чому ж між ними різниця? І чи круто нічого не боятися?
Давайте розбиратись!

Природа страху

За сотні тисяч років еволюції в цій схемі нічого не змінилось.
Будь то лев, що переслідував наших пращурів по савані, чи монстр з фільму, який гониться за головним героєм, почуття страху, яке ми при цьому відчуваємо, зароджується в одному і тому ж місці в мозку: в мигдалині.
Мигдалина відповідає за обробку емоцій і, що важливо, запускає реакцію «бий або біжи». Саме тоді організм виділяє хімічні речовини – адреналін і кортизол – що збільшують серцебиття, підвищують артеріальний тиск, уповільнюють дихання, а кров приливає до кінцівок, щоб нам було зручніше бігти або бити. Іншими словами, незалежно від того, реальна загроза чи ні, мозок реагує на неї однаково.

В той час як деякі частини мозку працюють з усіх сил, інші “пасуть задніх”. Коли мигдалина зайнята реагуванням на страх, кора головного мозку (саме та, що відповідає за міркування та судження) починає працювати гірше, що ускладнює прийняття правильних рішень та чітке мислення. Як результат, люди волають від жаху на американських гірках, хоча в реальності їм нічого не загрожує…

Та є ще дещо про страх, чого ви, мабудь, і не знали.

Страх може стати… насолодою

Давайте розберемося, чому руфери, фанати американських гірок та фільмів жаху, із задоволенням потрапляють у ці страшні, стресові моменти? Що з ними не так? 🙂
У вчених є кілька теорій. Якщо відкинути очевидні розлади в психиці (так, не без цього), основною причиною є специфіка реакції нашого мозку на стрес.
Річ у тому, що гострі відчуття не закінчуються тоді, коли закінчується поїздка на атракціоні чи страшний фільм. Наш мозок продовжує знаходитись у збудженому стані ще довго після жахаючого “експірієнсу”. А отже посилюються і будь-які позитивні емоції, які хочеться пережити ще раз і ще… Ось так і підсаджуються на адреналін 🙂

Страх допомагає… позбутись тривоги

Подібно до того, як страх може викликати бажання повторити цей досвід, він також може допомогти зменшити приступи тривожності.

Якщо у вас є така проблема, перегляд фільмів жахів, в яких інші страждають через ситуації, гірші за вашу (чудово підійдуть сюжети з вбивцями у масках або привидом-месником), може допомогти вам забути свої проблеми і на деякий час зосередитися на чомусь іншому.

Вчені з’ясували, що у людини після “зустрічі” з вампірами, мерцями і перевертнями, знижується рівень реакції нервової системи на побутовий стрес і тривогу. Вони пояснюють це тим, що людина здатна відчувати два типу страху: знервоване занепокоєння за близьких, роботу, відсутність грошей або ж тваринний страх небезпеки. Під час перегляду фільмів жахів страх витісняє абстрактні переживання і тим самим полегшує стан людини.

Лайфхак для тих, хто роздумує – куди піти на перше побачення.
Йдіть на фільм жахів, адже науково доведено – людей об’єднує спільно пережитий негативний емоційний досвід 😉

Страх може сповільнювати час

Так, прямо як у фільмі “Inсeption”…
Пригадайте мить, коли ви перечепилися на сходах чи летіли в дитинстві з велосипеду. За якісь долі секунд ви встигаєте зрозуміти, що сталося, зрозуміти, що завадити падінню вже не вдастся, а земля все ближче і ближче – і здається, що ця мить тягнеться цілу вічність.
Ця часова “ілюзія” пов’язана з нашою пам’яттю. Чим більше у вас «пам’яті» про певний випадок, тим довше він буде тривати.

Страх може бути заразним

Більшість тварин отримують інформацію за допомогою власного нюху – вміння, яким володіють і люди. Хоча ми й не відчуваємо запаху страху як такого, наш ніс здатен вловлювати хімічні сигнали, що через піт виділяються у переляканої людини, яка знаходиться поруч. Це одна з причин швидкого поширення паніки у великому скупченні людей.

Страх може змінювати реальність

Дослідження, опубліковане в 2011 році, показало, що наш страх робить загрозу гіршою, ніж вона є насправді.
Той, хто боїться павуків, розкаже вам, що по його стелі повзав павук розміром з голуба. А людині з клаустрофобією може здатись, що стіни в кімнаті почали рухатись.

Клоуни смішні не для всіх

Страх або фобія клоунів – явище особливо цікаве. Зазвичай ми боїмося того, що вважається небезпечним хоча б теоретично – акул, змій, висоти чи тісного закритого приміщення. То чому б хтось боявся клоунів, які покликані приносити сміх та розваги?

Але психологи знайшли цілих дві причини.
Згідно першої нас може непокоїти той факт, що ми не бачимо справжнього обличчя клоуна. Адже, щоб по-справжньому зрозуміти емоції та мотивацію людини, ми зазвичай спостерігаємо за її мімікою. Коли ж ми її не бачимо, стає цікаво – що ж насправді відбувається під усім цим макіяжем?
А, як ми знаємо, те, чого не можеш побачити, лякає більше за видиме.

Друга причина, через яку ми не любимо клоунів, – бо вони… завжди радіють і сміються. Так, це дивно звучить, але постійна радість не є нормальною або природною поведінкою і зазвичай лякає.

До речі, якщо ви – один з тих, хто боїться клоунів, не радимо вам дивитись фільми про клоунів-вбивць – це аж ніяк не допоможе подолати вашу тривожність.
Краще за все допоможе усвідомлення того, що в реальному житті клоуни – це просто люди, які носять спеціальний макіяж. А в ідеалі – познайомитись та поспілкуватись з одним із них.

Страх чи фобія – є різниця!

Однак страх може бути не тільки корисним, але й дуже ускладнювати життя, особливо коли мова йде про фобії. Їх головна відмінність – відсутність користі.
Фобія – це ірраціональний стійкий, тривалий та інтенсивний страх або тривога, через якийсь об’єкту чи ситуацію. Цей стан може супроводжуватися прискореним серцебиттям і диханням, посиленням напруги в м’язах, пітливістю, запамороченням та відчуттям оніміння в кінцівках.

Усі фобії (а їх налічується вже більше 500) умовно поділяють на три типи:
Специфічні фобії — це страх перед конкретним об’єктом, ситуацією або дією. Наприклад, боязнь тварин певного виду (гризунів, комах, рептилій, собак тощо), висоти, темряви, грому, польотів на літаку, закритого простору, крові або медичного втручання.

Соціальні фобії — страх пильної уваги з боку інших людей, який призводить до того, що людина уникає різних соціальних ситуацій: від телефонних дзвінків малознайомим абонентам до домашніх вечірок або публічних виступів.

Агорафобія — це страх опинитися в місцях або ситуаціях, з яких може бути важко або незручно вибратися, або де не може бути надана своєчасна допомога при панічній атаці чи схожих симптомах: запамороченні, падінні, серцевому нападі тощо.

Люди з фобіями частіше за все розуміють, що цей страх ірраціональний, але нічого не можуть з ним вдіяти, бо не можуть контролювати реакцію організму на збудник страху. Небезпека фобій у тому, що вони несуть руйнівні наслідки для психіки і функціонування людини – фобія не зникає самостійно, а може лише загострюватися.

Саме тому усвідомлення фобії- перший крок до її подолання.
І гарна новина: вони добре піддаються корекції. Наприклад, майже 90 відсоткам людей із специфічними фобіями зустріч з об’єктом фобії в безпечному, контрольованому середовищі допомагає остаточно подолати свій страх.

Коротше кажучи – якщо страх сильніше вас – не бійтесь звернутися за допомогою!
І не бійтесь боятися – сильні емоції теж корисні!

 

 

за матеріалами статей з мережі Інтернет:
5 Things You Never Knew About Fear
Facts about fear
Fears And Phobias: 10 Things You Never Knew About Being Terrified

 

P.S. Не забувайте підписуватися на нашу групу у Telegram – t.me/TASlife, та на нашу сторінку у Facebook – facebook.com/taslifeofficial

Сподобалась стаття?
Поділись з друзями!

Чи була стаття корисною?

Залиш свій відгук!

Заголовок

Що таке фінансовий номер телефону?

Наталія Стихальська

Наталія Стихальська

45
На сьогодні в нашій базі 602 555 унікальних телефонних номерів Клієнтів і лише 12 702 фінансових номери. І ми намагаємося, аби Клієнтів із підтвердженими фінанс...
5 хв на читання 45
  • #Лайф-хак від ТАС
  • #ШколаТАС
5 хв на читання
20.10.2021 Читати
Рак молочної залози – боїмось чи боремось?

Анастасія Ведишева

Анастасія Ведишева

57
Щорічно діагноз “рак молочної залози” чують 16 000 українок, 7 800 з них, на жаль, програють битву з цією недугою. Саме цей різновид раку вже багато десятиліть...
8 хв на читання 57
  • #ТАС_про_ЗДОРОВ'Я
8 хв на читання
19.10.2021 Читати
Підсумки ІІ благодійного забігу “Біг Творить Добро”

Наталія Стихальська

Наталія Стихальська

89
16 жовтня відбувся другий офіційний благодійний забіг від вашої улюбленої страхової компанії TAS Life та Бігового клубу «Рука об руку». Цього разу забіг був пр...
23 хв на читання 89
  • #ЖиттяТАС
  • #ПартнериТАС
23 хв на читання
18.10.2021 Читати
Як сплачувати внески за Договором страхування?

Наталія Стихальська

Наталія Стихальська

122
Щоб не потрапити в ситуацію, коли страховий захист не діє саме тоді, коли стає потрібен, дуже важливо сплачувати внески по Договору страхування вчасно ;) Сього...
3 хв на читання 122
  • #Лайф-хак від ТАС
  • #ШколаТАС
3 хв на читання
15.10.2021 Читати
Особистий кабінет Клієнта Увійти
Особистий кабінет Консультанта Увійти
TAD: робочий простір Консультанта Увійти