Доходи та Витрати: як їх потоваришувати?

Однією з тринадцяти чеснот, які визначив колись для себе Бенджамін Франклін, була ощадливість. Він вважав, що кожна людина повинна дозволяти собі тільки ті витрати, які принесуть користь оточуючим або самому собі, і нічого не розтрачувати даремно. Франклін говорив: «Витрачайте менше, ніж заробляєте, - ось Вам і філософський камінь».

Тепер запитаємо у Вас: чи будуєте Ви плани? На день, на місяць, рік, а можливо на ціле життя? Навіть якщо Ви дуже непередбачувана і необтяжена нічим людина, так чи інакше, у повсякденному житті існує поняття плану - робітника або особистого. А якщо поговорити про планування особистих фінансів? Якщо людина не замислюється про контроль своїх грошових потоків, фінансові питання будуть переслідувати його незалежно від рівня доходів.

Напевно у Вашому оточенні знайдуться знайомі, які знають золоту середину між раціональною економією (інші це називають навіть «жадібністю») і великим марнотратством (жити «на широку ногу»). Відкриємо Вам маленьку таємницю: всі вони не вважають себе в чомусь ущемленими або обмеженими. Вони навчилися планувати. А це, повірте, творить чудеса! Хочете знати, як?

   1. Ведіть постійний облік своїх доходів і витрат. Заведіть у своїй родині невеликий блокнот, в якому ви будете фіксувати всі витрати, аж до дрібниць. А також складіть повний список джерел своїх доходів, підрахуйте загальну суму і зіставте ці дані. У подальшому вам буде легше планувати свої витрати і прихід засобів. Постійно роблячи собі такі записи, ви будете дотримуватися висловлювання Бенджаміна Франкліна «Перш ніж радитися з примхою, порадься зі своїм гаманцем». Цінуйте кожну вашу зароблену копійчину.
   2. Живіть у відповідності до своїх доходів. Не дозволяйте собі те, чого в принципі Ваш бюджет не може «потягнути». Франклін говорив: «Зберегти пенні - все одно що заробити». Добре подумайте, перш ніж купувати щось непотрібне. Відсійте зайві витрати, без яких Ви могли б спокійно обійтися. Щоразу запитуйте себе, чи необхідно Вам те, що Ви збираєтеся придбати? Витрати повинні бути раціональними. І обов'язково радьтеся з усіма членами вашої родини з приводу майбутніх витрат (звичайно, якщо це не стосується приємних сюрпризів).
   3. Створіть в сім'ї фінансову «подушку безпеки». Можливо, у вас в дитинстві була своя схованка, в якій були якісь ваші особисті знахідки, монетки та інші «безцінні» скарби. Поверніться до цієї звички, відкладайте невелику суму, нехай це буде ваш недоторканний запас. У будь-який момент вашого життя можуть відбутися непередбачені події, які виб'ють вас з колії. «Існує три вірних приятеля: розумна книга, стара собака та готівкові гроші» - сказав Бенджамін Франклін.
   4. Інвестуйте частину коштів. Всі напевно чули, що 10-25% від доходів необхідно відкладати, але далеко не всі користуються цією порадою. Повірте, відкладені кошти допоможуть Вам уникнути інфляції та примножити свої кошти. Але при цьому ретельно вибирайте об'єкт інвестування. Франклін сказав: «Пам'ятайте, що гроші мають здатність розмножуватися». Також не забувайте і про те, що якщо у вас є заборгованість за кредитом, то спочатку потрібно погасити її, а потім вже інвестувати.
   5. Складайте фінансові цілі на майбутнє і дотримуйтеся своїх планів. Плануйте як дрібні витрати, які Ви повинні будете здійснити найближчим часом, так і більш довгострокові. Пам'ятайте, цілі повинні бути конкретними (наприклад, накопичити грошей на покупку нового телевізора), виміряними (на новий телевізор Вам буде потрібно 12000 грн), реальними, нагальними (Вам дійсно потрібен новий телевізор), визначеними в часі (наприклад, щоб накопичити на телевізор, вам потрібно 3 місяці). І не забувайте ще про одну цитату Бена Франкліна «Будьте обережні з дрібними витратами: невелике протікання може потопити великий корабель».

До слова, портрет Бенджаміна Франкліна знаходиться на стодоларової купюри США з 1914 року (найбільша купюра, яка випускається в США). Слід відзначити, що на більшості американських купюр зображені президенти цієї країни, а Бенджамін Франклін удостоєний цієї честі за свої заслуги як видатного вченого, публіциста і дипломата. Хто знає, можливо, і серед вас є той, чий портрет буде на купюрі валюти якоїсь країни?

Наукові роботи Бенджаміна Франкліна актуальні й донині. Тому статтю хочеться закінчити його ж словами: «Гроші не зробили жодної людини щасливим, і ніколи вони не принесуть йому щастя, бо приносити щастя - не в природі грошей. І чим більше в людини грошей, тим більше вона їх бажає».