Анастасія Ведишева

Як доброта рятує світ – та ваше здоров’я?

а також 7 корисних порад - як бути добрішим

24.12.2021 552

Хто людям помагає – дарма втрачає час”, – співала Шапокляк в мультфільмі нашого дитинства. І, як виявляється, ця малоприємна жіночка дуже помилялась.

Адже, згідно численним дослідженням, доброта, яку ми проявляємо по відношенню до інших, повертається до нас у вигляді користі для здоров’я.

Навіть з урахуванням відмінностей у таких факторах, як вік, стать, освіта, особистість та психічний стан, дослідження показують, що доброзичливе відношення до оточуючих пов’язане з меншою кількістю проблем зі здоров’ям, таких як хвороби серця, порушення сну та втрата слуху, та навіть зі збільшенням тривалості життя.

Більш того, доброта допомагає знизити кров’яний тиск та тривожність. Практика допомоги іншим навіть знижувала симптоми депресії в людей, які втратили своїх близьких.

Також експерименти доводять, що, зробивши щось добре для інших, можна з більшою вирогідністю підняти собі настрій та знизити стрес, ніж зробивши щось добре для себе.

А нещодавнє дослідження, що включало майже 200 000 учасників, показало, що просоціальна поведінка (така як пожертвування грошей на благодійність, волонтерство, альтруїзм, довіра та співчуття) пов’язана з покращенням фізичного та психічного здоров’я.

Доброта рятує світ і ваше здоров'я

Невже якась звичайна добра справа має таку силу?

Звичайно, мова йде не про факт доброї справи, як такої, а про світогляд та спосіб життя, – каже Келлі Хардінг, доктор медицини, доцент клінічного факультету психіатрії Медичного центру Ірвінга Колумбійського університету в Нью-Йорку. Кожен наш маленький щоденний вибір – як вчинити в тій чи іншій ситуації – та навіть кожна думка або сприяють нашому емоційному благополуччю, або, навпаки, посилюють стрес та погіршують здоров’я.
Добрі вчинки, без сумніву, допомагають схилити це рівняння в позитивний бік.

Ми також знаємо, що доброта викликає нейрохімічну відповідь, – зазначає Вагіх Ісхак, доктор медицини, професор психіатрії та поведінкової нейробіології у Медичному центрі Cedars-Sinai, а також редактор The Handbook of Wellness Medicine. Вивільняються окситоцин та дофамін (два гормони доброго самопочуття), а кортизол (гормон, пов’язаний зі стресом) падає.

Є й свідчення того, що доброта впливає на наші гени.
ДНК, з якою ми народжуємося, є своєрідним планом для всіх наших наступних клітин, оскільки вони відтворюються протягом життя. Дієта, фізичні вправи, куріння тощо впливають на те, наскільки добре цей план транслюється в нові клітини, а також на те, чи активуються гени, пов’язані з серцевими захворюваннями або раком.
Але доброта та інші соціальні фактори у нашому оточенні також впливають на цей процес, – каже доктор Хардінг.
Дослідження також показують, що такий досвід, як почуття соціальної ізоляції, дискримінації, або ж відсутність когось, хто б виявляв до нас прихильність, негативно впливає на наші гени.

Доброта рятує світ і ваше здоров'я

Як розвинути доброту?

Доброта – це не риса особистості, – пояснює Джаміль Закі, доктор філософії, доцент кафедри психології Стенфордського університету. Це навичка, над якою потрібно постійно працювати. Доктор Хардінг додає, що, безсумнівно, неможливо бути добрим 24 години на добу. Але якщо дотримуватися цих порад, ви будете на правильному шляху:

 

1. Розвивайте у собі навички емпатії (співпереживання).

Вчіться зчитувати чужі емоції та висловлювати своє співчуття простими словами: «я розумію тебе», «я розумію твої почуття». Навіть якщо спочатку ви робитимете це механічно, поступово почнете відчувати, що дійсно розумієте іншу людину.
Коли хочеться сказати щось неприємне у відповідь на різке висловлювання іншої людини, на секунду встаньте на її місце. Спробуйте зрозуміти її стан. Подивіться на ситуацію збоку, як у кіно. Це допоможе знизити градус роздратування та відповісти більш доброзичливо.

2. Накачуйте «м’яз доброти».

Розвивайте в собі найкращі якості, проявляючи щодня турботу та увагу. Іноді це може виражатись в тому, щоб щось помітити, або ж десь промовчати. Не доводьте свою правоту на кожному кроці! Будьте обережні з жанром порад із серії побажань швидше вийти заміж, або ж зі співпереживаннями з приводу поганого чоловіка. Заяви типу «як ти з ним живеш, я б давно пішла» залиште при собі. Після спілкування з вами людині має ставати легко, а не навпаки.

3. Від негативу до позитиву.

Негативні переконання та установки забирають у нас відчуття сили та можливостей, адже тільки сильна людина може виявляти доброту. Дуже важливо позбутися знецінюючого і злого внутрішнього критика, який постійно каже вам: «куди ти лізеш», «чого тобі ще треба», «я невдаха», «час минув», «у мене все одно не вийде», «допомоги чекати звідки», «навколо вороги» тощо.

Доброта рятує світ і ваше здоров'я

4. Робіть комунікативні подарунки іншим людям.

Говоріть компліменти, і ви побачите всю палітру людських переживань: від гордовитого прийняття до сором’язливого виправдовування і навіть відмови приймати ваші добрі слова. Але й у такій ситуації не припиняйте практики.

5. Будьте добрими із близькими.

Всі ми знаємо людей, які для далекого кола є чарівними, а для домашніх — справжні монстри. Спокуса бути добрим в очах оточуючих дуже велика, оскільки в цьому випадку «дивіденди» вищі і вдячності більше. Виявляти аналогічні почуття до тих, з ким стикаєшся щодня на одній кухні і вирішуєш загальні проблеми, складніше. І все ж таки постарайтеся: надайте підтримку, якщо це необхідно. Промовчіть замість того, щоб давати пораду, якщо ситуація вже пройдена і нічого не можна змінити. Закрийте очі на якісь недоліки. Не дратуйтеся і не зривайтеся на рідних, навіть якщо день видався не з легких.

6. Визнавайте свої помилки

Навчіться просити вибачення. Якщо ви помітили, що ваші дії чи слова негативно вплинули на інших людей, вони засмучені – можливо, ви вчинили неправильно. Запишіть цю ситуацію в усіх подробицях та проаналізуйте. Зробіть висновок про мотиви своєї поведінки, яка завдала шкоди іншим.
Уявіть себе як жертву такої поведінки і постарайтеся зрозуміти почуття іншої людини. Найчастіше неправильні вчинки люди роблять у моменти особистісної слабкості: зі страху, тривоги, в агресивному стані тощо. Визнайте, що ці стани вас не виправдовують, а виставляють у невигідному світлі.

7. Оточуйте себе добрими (доброзичливими) людьми.

Якщо навколо вас ті, хто завжди звинувачує, виявляє агресію, принижує та знецінює, ресурсу на те, щоб бути добрим, просто не залишиться. Коли людина постійно перебуває у стані емоційного пресингу, всі сили йдуть на подолання, а звичними почуттями стануть гнів та образа.

 

Доброта рятує світ і ваше здоров'я

Чи можна переборщити із добротою?

Доброта без піклування про себе викликає вигоряння. І це явище дуже поширене серед людей, які займаються доглядом за іншими – лікарів, медсестер, доглядальниць, волонтерів, які постійно беруть на себе емоційну напругу підопічних.
Але вигоряння не відбувається через те, що ви витрачаєте надто багато власного співчуття чи доброти, – пояснює доктор Хардінг. Зазвичай люди вигоряють, коли не мають часу на догляд за собою, який дозволяв би їм відновити сили і зосередитися на власному психічному стані.

Ось п’ять корисних речей, якими ми часто нехтуємо – і дарма:

  • Перерви на відпочинок
  • Повноцінний сон
  • Вихідні дні (з повним відключенням від насущних тривог та завдань)
  • Час, проведений на свіжому повітрі
  • Оздоровчі заходи, що заряджають енергією. Комусь підходить спокійна медитація, комусь – кардіотренування чи силові вправи, хтось буде щасливий поринути в улюблене хобі.

 

Нічого немає в світі реального та вічного, окрім доброти – людської доброти від щирого серця. Решта минуще, як сон.
– Теодор Драйзер

 

за матеріалами статті “What Kindness Does for Your Health – Kindness Health Benefits”

Сподобалась стаття?
Поділись з друзями!

Чи була стаття корисною?

Залиш свій відгук!

Заголовок

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Що таке фінансовий моніторинг?

Ольга Фесан

Ольга Фесан

108
А чи відомо вам, що в 30-ті роки XX століття у США отриманий дохід від контрабандного продажу алкоголю вкладався у мережі пралень, отримуючи таким чином легальн...
2 хв на читання 108
  • #ШколаТАС
2 хв на читання
21.06.2022 Читати
Перша домедична допомога: знання, що рятують життя

Наталія Стихальська

Наталія Стихальська

1092
Вміння надавати першу домедичну допомогу сьогодні дуже актуальне. Хоча, звісно, є відмінності у наданні допомоги непритомній людині в цивільному житті і при бо...
8 хв на читання 1092
  • #ЖиттяТАС
  • #ШколаТАС
8 хв на читання
23.02.2022 Читати
Як працює страхування з TAS life. Січень 2022

Наталія Стихальська

TAS Life team

733
Нашу сьогоднішню добірку з трьох найцікавіших виплат за перший місяць 2022 року поєднує валюта страхування, а саме - євро. Подивимось, як працюють такі догов...
9 хв на читання 733
  • #ІсторіїТАС
9 хв на читання
22.02.2022 Читати
Як не помилитися при виборі Вигодонабувачів?

Наталія Стихальська

Наталія Стихальська

882
При укладанні договору страхування життя, важливим кроком є вибір Вигодонабувачів. Погодьтеся, дуже важливо, щоб страхову виплату отримала саме та людина, яку в...
6 хв на читання 882
  • #ШколаТАС
6 хв на читання
21.02.2022 Читати
Особистий кабінет Клієнта Увійти
Особистий кабінет Консультанта Увійти
TAD: робочий простір Консультанта Увійти