Анастасія Ведишева

Метелик на шиї

Все, що потрібно знати про рак щитоподібної залози

08.05.2020 464

 

Впізнали цей кадр?
Так, майже всі дивилися, чи хоч краєм вуха чули про серіал “Чорнобиль” від HBO.
І згадали ми про нього не випадково.
Адже саме аварія на Чорнобильській АЕС спричинила в Україні поширення раку щитовидної залози і, на жаль, останнім часом показники захворюваності на цей різновид раку – зростають.Особливо дана тенденція спостерігається серед тих, хто на момент аварії були дітьми або підлітками. Втім, причиною захворювання можуть слугувати й інші чинники. Більшість пацієнтів успішно виліковуються, але при пізній діагностиці пухлина встигає розповсюдитися у лімфовузли та органи.

Тому кожен українець має знати особливості функціонування цього надважливого органу та ключові симптоми можливих проблем.

Залоза-метелик

Щитоподібна залоза знаходиться в передній частині шиї, трохи нижче адамова яблука. Вона охоплює трахею, немов метелик, що розкрив крила. Її розмір становить близько 4 см у висоту, а вага всього до 20 грамів.

Вона відповідає за виробництво тиреоїдних гормонів, використовуючи для цього йод, що міститься в їжі. 

Тиреоїдні гормони забезпечують повтоцінну роботу таких систем організму:

 • серцева діяльність;
 • органи дихання;
 • синтез глюкози та контроль виробництва глікогену в печінці;
 • робота нирок і виробництво гормонів кори надниркових залоз;
 • температурний баланс в тілі людини;
 • формування нервових волокон, адекватна передача нервових імпульсів;
 • розпад жиру.
 • Без тиреоїдних гормонів неможливий кисневий обмін між клітинами організму, а також доставка вітамінів і мінералів до клітин.

При нормальній роботі щитовидної залози робота тиреоїдних гормонів непомітна, але варто тільки порушитися балансу активних речовин ендокринної системи, то відразу ж недолік вироблення цих гормонів стає відчутним.

Оскільки щитоподібна залоза – дуже тонкий і м’який орган, її не можна виявити навіть при дотику до шиї, але і найменша припухлість в органі добре промацується, а більша – може бути помітна неозброєним оком.

Хто у групі ризику?

Основною групою ризику із захворюваності на рак щитоподібної залози лікарі називають молодих жінок. У них злоякісні новоутворення виявляють у 2-3 рази частіше, ніж у чоловіків. Основна причина такого явища – нестабільний гормональний фон. Крім того, підвищений ризик захворіти спостерігається в період будь-яких гормональних змін у організмі.

Має значення і спадковий чинник. 

Вчені довели: якщо в організмі людини присутній ген, який відповідає за розвиток раку щитоподібної залози, імовірність виникнення захворювання зростає мало не до 100%.

Більше за інших ризикують захворіти люди, що працюють в умовах підвищеного іонізуючого випромінювання: медичні працівники, ті, хто працює в гарячих цехах, або чия робота пов’язана із важкими металами.

Після 65 років цю злоякісну пухлину виявляють переважно у чоловіків. У людей старшого віку, як правило, вже є різні супутні захворювання, тому перебіг хвороби буває більш важким.

Як вчасно помітити?

На ранніх стадіях захворювання має безсимптомний перебіг, тому навіть найменше відхилення від нормального стану має занепокоїти.

Радимо звертатися до лікаря-ендокринолога в таких випадках:

 •         при збільшенні лімфатичного вузла на шиї;
 •         якщо з’явилися проблеми із ковтанням або диханням;
 •         біль в шиї;
 •         відчуття комка в горлі;
 •         сиплий голос, але ознаки застуди при цьому відсутні.

Вузлики у щитоподібній залозі є у більшості людей, але тільки в 5% випадків це може бути проявом онкології. Терміново звернутися до лікаря потрібно, якщо вузлик став помітний на шиї у дитини чи підлітка.

Як діагностувати?

При підозрі на рак щитоподібної залози обов’язково призначається ультразвукова діагностика, яка покаже кількість і локалізацію новоутворень у залозі. Для визначення злоякісний вузлик чи ні, проводиться тонкоголкова аспіраційна біопсія. За допомогою тонкої одноразової голки і під контролем УЗД робиться прокол, потім біоматеріал наноситься на предметне скло і досліджується в лабораторії під мікроскопом. Підтвердити або виключити діагноз «рак» можна тільки на підставі отриманих результатів даного дослідження.

 Наявність метастазів визначають за допомогою МРТ і ПЕТ-КТ.

Як лікувати?

Хірургічне видалення пухлини є основним методом лікування раку щитоподібної залози. Операція називається тиреоідектомією. При виявленні захворювання на ранніх стадіях, коли розмір пухлини не перевищує 0,5 см, видаляється лише частина органу, яка пошкоджена.

Після повного видалення щитоподібної залози проводиться лікування радіоактивним йодом. Така терапія спрямована на знищення ракових клітин, які могли залишитися після хірургічного втручання, а також метастазів.

Крім того, обов’язково призначається гормонотерапія для поповнення нестачі гормонів, які раніше виробляла щитоподібна залоза.

Прогноз результатів лікування багато в чому залежить від стадії хвороби на момент постановки діагнозу. 

Найкращих результатів і практично повного одужання можна досягти, якщо захворювання було виявлено на I-II стадії.

Хто подбає про гроші та організує лікування?

Програма страхування Doctor TAS включає вичерпний перелік послуг, який дозволить вирішити не тільки грошові, а й всі організаційні питання, якщо під час дії договору Клієнту поставлять онкологічний діагноз. Програмою передбачені три основні складові сервісу: найкраща медицина в Україні і за кордоном, фінансовий захист та психологічна підтримка. 

Аби кожна людина могла вибрати оптимальний саме для неї захист, розроблено 3 пакети: «Україна», «Україна +» і «Весь світ». 

Зокрема, щорічний внесок у розмірі 130 євро за дорослого і 35 євро за дитину (до 18 років) гарантує діагностику і лікування у кращих приватних медичних центрах України. Сума страхового покриття при купівлі пакету «Україна» становить 300 000 євро.

При оформленні Договору із пакетом “Україна +“, Клієнту буде організоване лікування, в залежності від захворювання, як в клініках на території України (якщо це онкологія), так і в закордонних – у разі, якщо питання стосується кардіохірургії. Страхове покриття за цим пакетом – 500 000 євро, а вартість дорослої програми – 250 євро, дитячої, відповідно, – 50.

Пакет «Весь світ» – це терапія злоякісних новоутворень, планові кардіо- та нейрохірургічні втручання, трансплантація життєво важливих органів та реабілітація. Сума щорічного платежу для дорослого – 500 євро, для дитини – 120 євро. Сума страхового захисту – 1 000 000 євро!

Оформити страховий поліс Doctor TAS можна тут.
Почитати про Doctor TAS детальніше – в нашому блозі.

 

Підготовлено спільно із науково-популярним медичним журналом “Рубежі Здоров’я

 

P.S. Не забувайте підписуватися на нашу групу у Telegram – t.me/TASlife, та на нашу сторінку у Facebook – facebook.com/taslifeofficial

Сподобалась стаття?
Поділись з друзями!

Чи була стаття корисною?

Залиш свій відгук!

Заголовок

Гіпертонія – гіпертиск, що може вбити

Дарина Дмитрієвська

Дарина Дмитрієвська

32
Що хорошого нам дала пандемія? "Дивне питання", - скажете ви... А втім за ці півтора роки в суспільному дискурсі головною темою стало здоров’я. Нарешті у ЗМІ...
8 хв на читання 32
 • #ТАС_про_ЗДОРОВ'Я
8 хв на читання
24.06.2021 Читати
Проєкт «ДЕНЬ МЕЛАНОМИ» від TAS life і Madanes

Наталія Стихальська

Наталія Стихальська

82
До Всесвітнього дня боротьби з меланомою Ваша улюблена страхова компанія об’єдналася із ізраїльським провайдером страхування від критичних захворювань Madanes, ...
15 хв на читання 82
 • #ПартнериТАС
 • #ТАС_про_ЗДОРОВ'Я
15 хв на читання
23.06.2021 Читати
7 психологічних ефектів, що керують нашим життям

Анастасія Ведишева

Анастасія Ведишева

102
Нам приємно думати, що всі наші рішення й реакції унікальні та залежать виключно від внутрішньої мотивації і світосприйняття. На жаль - чи на щастя - це не так...
9 хв на читання 102
 • #Лайф-хак від ТАС
9 хв на читання
22.06.2021 Читати
Щоб на фініші сказати: «ЦЕ БУЛО ОФІГЕННО! ДАЙТЕ ЩЕ!»

Наталія Стихальська

Наталія Стихальська

146
Хочеться кричати про це чи не на усіх кутках :) Адже дійсно нарешті відбувся офлайн забіг в рамках "6-й ТАВРІЯ В ОДЕСЬКИЙ ПІВМАРАФОН 2021", в якому ми брали уч...
15 хв на читання 146
 • #ЖиттяТАС
 • #ПартнериТАС
15 хв на читання
18.06.2021 Читати
Особистий кабінет Клієнта Увійти
Особистий кабінет Консультанта Увійти
TAD: робочий простір Консультанта Увійти