Анастасія Ведишева

Чому прокрастинатори прокрастинують частина 2

Частина друга. Як жити з мавпою у голові?

02.10.2019 420

Оригінал статті “Why Procrastinators Procrastinate”, написаної відомим американським блогером Тімом Урбаном (Tim Urban), ви знайдете за цим посиланням >>

Кілька заміток перш ніж ми почнемо:

  • Я не професіонал. Всього лише прокрастинатор, який думає на цю тему весь час. Я досі невпинно борюся зі своїми звичками. Але я досягнув деякого успіху в останні роки і хочу з вами поділитися ідеями, що мають ефект особисто для мене.
  • Цей пост був опублікований запізно. Не лише тому, що написати його зайняло дві тисячі років. Але ще й тому, що пізно вночі я вирішив, що мені терміново потрібно відкрити Google Карти і переглянути всю Індію уздовж і поперек, щоб більше дізнатися про країну. У мене проблеми.

Якщо ви опинились тут, не читавши першу частину блога, зробіть це, бо інакше не зрозумієте, що то за дивна Мавпочка, про яку йде мова… )

Отже, минулого тижня ми ретельно розібрали щоденну внутрішню боротьбу прокрастинатора та дослідили, що відбувається у його голові. А на цьому тижні спробуємо  щось з тією прокрастинацією зробити і для цього нам потрібно зануритись ще глибше. Давайте почнемо з того, що ж лежить в основі прокрастинування:

Ми знаємо про Мавпочку Негайного Задоволення (тієї частини мозку, яка змушує зволікати із справами) і про її домінуванні над Чоловічком, шо Приймає Раціональні Рішення, але що насправді між ними відбувається?

Прокрастинатор намагається перемогти Мавпочку, постійно використовуючи ті ж самі непрацюючі методи. Глибоко всередині він знає, що Мавпочка переможе. Він присягається змінитися, але патерн поведінки залишається старим. Чому це відбувається знову і знову?

Річ у тому, що прокрастинатор має неймовірно низьку самооцінку коли справа стосується цієї частини його життя. Це робить його рабом приречених на провал пророцтв. Давайте назвемо це пророцтво Сюжетною Лінією (Storyline). Сюжетна лінія прокрастинатора розвивається приблизно так:

Заради «Треба Зробити» в моєму житті, я почекаю до останньої хвилини, почну панікувати і в результаті або зроблю менше, ніж я можу, або зупинюсь і взагалі не зроблю нічого. Заради «Хочу Зробити» в моєму житті, давайте будемо чесними – я або почну і кину, або, швидше за все, взагалі не підійду до цього списку.

Проблема прокрастинатора лежить глибоко і вимагає трохи більше ніж просто самодисципліни або зміни звичок. Корінь проблеми вбудований в Сюжетну Лінію і саме Сюжетна лінія повинна бути змінена.

Перед тим як поговорити про зміну Сюжетної Лінії, давайте визначимо, у що вона повинна бути змінена. Як виглядають правильні звички і де насправді прокрастинатор зіткнеться з проблемами?

Існують 2 компоненти, які допомагають досягти мети. Планування і виконання. Давайте почнемо з простого.

Планування

Прокрастинатори люблять планувати. Просто тому, що планування не включає виконання, а виконання – це криптоніт для прокрастинатора 🙂

Але коли прокрастинатори планують, вони роблять це в дуже невиразній формі, яка не містить деталей. Тому планування не сприяє виконанню будь-якої роботи. Планування прокрастинатором виглядає так:

Великий список неприємних, сумнівних завдань і починань.

прокрастинатори

Великий список сумнівних завдань смішить Мавпочку Негайного Задоволення. Коли ви складаєте список на кшталт цього, мавпочка говорить: «Чудово, це звучить просто». Навіть якщо ваша довірлива свідомість вірить, що здатна виконати поставлені цілі, Мавпочка знає, що у вашій підсвідомості, у вас немає ніяких намірів виконати ці завдання.

Ефективне планування, з іншого боку, програмує вас на успіх.

Ефективне планування бере великий список задач і обирає переможця.
Великий список – це початкова стадія планування, але планування має закінчитися винесенням пріоритетів і вибором одного переможця, який стане для вас першим пріоритетом. І це повинен бути пункт найбільш важливий для вашого щастя. Якщо є строкові пункти, вони повинні йти першими і мають бути виконані якомога швидше, щоб звільнити місце для найбільш важливих пунктів. (Прокрастинатори люблять використовувати термінові, але не важливі пункти в якості виправдання для відкладання важливих пунктів.)

Ефективне планування робить огидні пункти не огидними:
Ми всі знаємо, що таке огидні пункти. Вони похмурі і неясні і ми не дуже уявляємо де почати, як діяти і де взяти відповіді на запитання з цього приводу.

Давайте уявимо, що ви мрієте створити власний додаток. І ви знаєте, що створивши свій додаток, ви можете піти з поточної роботи і стати повноцінним програмістом. Ви думаєте, що здатність програмувати – це грамотність 21 століття. І у вас, в будь-якому випадку, немає грошей на стороннього програміста, тож ви вирішили зробити «Навчитися програмувати» переможцем вашого списку. Захоплююче, чи не так?

Насправді ні. Тому що «Навчитися програмувати» – це надзвичайно огидний пункт. І щоразу коли ви подумаєте, що непогано б почати, ви, за випадковим збігом, також вирішите почистити вхідну пошту або протерти підлогу на кухні якомога швидше. І ніколи не почнете.

Щоб зробити цей пункт «Не огидним», вам потрібно читати, досліджувати і задавати питання, щоб зрозуміти як люди вчаться програмувати, по кроках і скільки часу це займає.

Було:

Було

Повинно стати:

Повинно стати

Ефективне планування перетворює сумнівні пункти в серію коротких, ясних, здійсненних завдань. Тоді як огидні і сумнівні пункти перетворюються в стероідне зілля для Мавпочки Негайних Задоволень. Але перетворення огидних пунктів на НЕ огидні не означає, що завдання стануть менш великими. Ключ у тому, щоб прийняти факт:

Дивовижні, чудові досягнення – це серія звичайних, але не чудових завдань.

Не можна взяти і не «побудувати будинок». Люди кладуть цеглину за цеглиною знову і знову і в кінцевому підсумку виходить дім. Прокрастинатори – великі мрійники. Вони люблять мріяти про прекрасний особняк, який вони свого часу побудують. А насправді їм потрібно стати робітниками, які кладуть одну цеглину за іншою, день за днем, не здаючись, поки будинок не буде побудовано.

Практично кожне велике діло може бути розбите на основні блоки – цеглини. 45-хвилинне тренування в спортзалі – цеглинка відмінної спортивної форми. 30-хвилинний урок гри на гітарі – цеглинка в становленні великим гітаристом.

Середньостатистичний день в тижні «хочу бути» письменника і справжнього письменника практично однаковий. Справжній письменник пише кілька сторінок, кладе цеглинку. А «хочу бути» письменник планує створити бестселлер. 98% решти дня у них практично однакові. Але через рік справжній письменник закінчить першу версію чернетки книги, а «хочу бути» письменник досі не матиме нічого.

Вся справа в цеглинках

І гарна новина полягає в тому, що покласти одну цеглинкуу не страшно. Але ця справа вимагає планування. Отже, завершальним кроком у плануванні є створення “Цегляного Графіку”, що розподіляє цеглинки у календарі. Складений графік не підлягає обговоренню або скасуваню – адже це ваш головний пріоритет, чи не так? Найважливіша дата – перша. Ви не можете почати вчитися кодувати “в листопаді”. Але ви можете почати вчитися кодувати 21 листопада з 6:00 до 19:00.

Просто дотримуйтесь Графіка і ви станете програмістом. Єдине, що залишилося – це виконання …

Виконання

Не те що б прокрастинатори не люблять концепцію виконання. Вони дивляться на цеглину в своєму розкладі і думають «Що ж, це буде прикольно”. Тому що коли вони уявляють момент в майбутньому, вони бачать це майбутнє без Мавпочки Негайного Задоволення. Мрії прокрастинатора про майбутнє ніколи не включають Мавпочку.

Але коли настає момент укладання цеглинки, прокрастинатор робить те, що він вміє найкраще – він дозволяє Мавпочці взяти контроль над ситуацією і все зіпсувати.

Ми підкреслили вище, що всі досягнення зводяться до можливості класти цеглинку в строго відведений час в розкладі. Давайте розглянемо конкретну проблему в укладанні однієї цеглини:

Критичний Вхід

Діаграма є проблемою, з якою ви неодмінно стикнетеся при виконанні будь-якого завдання. Зробити презентацію в Power Point для роботи, піти на пробіжку, попрацювати над скриптом, і т.п.
Критичний Вхід – та відправна точка, з якої ви починаєте працювати над завданням. Темний Ліс – процес виконання роботи. Як тільки ви закінчите, ви опинитесь на Щасливому Ігровому Майданчику – місці, де ви відчуваєте задоволення і де відпочинок приємний і приносить радість, тому що ви виконали щось складне. Іноді можна так захопитися тим, над чим працюєш, що опиняєшся в Потоці, де втрачається відлік часу.

Ці шляхи виглядають наступним чином:

Потоці

Здається просто, правда?

На жаль, прокрастинатори мають тенденцію втрачати можливість потрапити до Щасливого Ігрового Майданчику чи в Потік.

Наприклад, ось прокрастинатор, який ніколи не починає роботу над завданням. Замість цього він проводить години на Темному Ігровому Майданчику, ненавидячи себе:

А ось прокрастинатор, який починає роботу над завданням, але не може залишатися сфокусованим на ній і продовжує робити довгі перерви для серфінгу в Інтернеті або приготування їжі.

А ось прокрастинатор, який не міг змусити себе почати роботу, незалежно від того, що дедлайн був уже близько. В кінцевому підсумку, дедлайн був настільки очевидним, що з’явився Панічний Монстр та налякав так сильно, що прокрастинатор пролетів крізь завдання, щоб встигнути до дедлайну.

Після закінчення роботи, прокрастинатор відчуває себе порядною людиною, тому що виконав щось, але не задоволений повною мірою, бо знає, що витратив день даремно, прокрастинуючи без причини, і не виконав завдання так добре, як міг би. Він потрапляє в Парк Змішаних Почуттів.

Якщо ви прокрастинатор, давайте подивимося на правильний шлях, який принесе вам більше щастя.

Перше, що ви повинні зробити – це зайти в Критичний Вхід. Це означає припинити робити те, що ви робите коли приходить час виконувати завдання, позбутися від усього, що вас відволікає, і почати роботу. Звучить просто, але це найскладніша частина. Це той етап, на якому Мавпочка Негайного Задоволення буде чинити опір найбільше:

Мавпочка ненавидить припиняти робити щось веселе заради чогось складного. Якщо вам вдалося затягнути мавпочку в Темний Ліс, ви зламали частину її волі.

Звичайно, вона зовсім не збирається здаватися.

Темний Ліс – це місце, в якому ви перебуваєте в момент роботи. Нічого веселого там немає і Мавпочці там дуже нудно. Темний Ліс оточений Темним Ігровим Майданчиком, улюбленим місцем Мавпочки. І оскільки вона бачить як близько цей Майданчик, вона намагається залишити Темний Ліс так швидко, як тільки може.

Будуть часи, коли ви вріжетеся у дерево – вам може знадобитись Excel формула, яку ви не знаєте, чи не буде складатися пісня, над якою ви працюєте – це момент коли Мавпочка захоче втекти.

Немає ніякого сенсу в тому, щоб залишати Темний Ліс заради Темного Ігрового Майданчику. Вони обидва темні. Але різниця в тому, що Темний Ліс веде до щастя, а Темний Ігровий Майданчик веде тільки до ще більшого страждання. Проте Мавпочка Негайного Задоволення – не логічна істота. І для неї Темний Ігровий Майданчик здається веселощами.

Хороша новина в тому, що як тільки ви подолаєте частину Темного Лісу, може статися цікава річ. Прогрес у виконанні завдання створює позитивні почуття і підвищує самооцінку. Коли ви відчуваєте самоповагу, Мавпочка отримує Банан Високої Самоповаги. Він відволікає її на якийсь час.

Коли ви виконали 2/3 або 3/4 завдання, ви починаєте відчувати себе чудово, кінець вже видно. Це ключовий переломний момент.

Переломний Момент

Переломний Момент – важливий не тільки тому, що ви можете відчути запах Щасливого Ігрового Майданчику попереду, Мавпочка теж може його відчути. Мавпочці все рівно – отримає вона задоволення за ваш рахунок або разом з вами, вона просто любить веселощі. Як тільки ви наблизитесь до Переломного Моменту, Мавпочка стане більш зацікавленою в досягненні Щасливого Ігрового Майданчику ніж Темного. Коли це станеться, у вас не буде бажання прокрастинувати і ви обидва поквапитеся до фінішу.

Щасливий Ігровий Майданчик

І ось – не встигнете озирнутися, а ви вже все закінчили усі справи і сидите на Щасливому Ігровому Майданчику. Вперше за довгий час, ви і Мавпочка – команда! Ви обоє хочете веселитися!

проходження Переломного Моменту

Інша річ, яка може статися після проходження Переломного Моменту, залежить від типу завдання і як добре ви його виконуєте. Ви можете почати відчувати себе фантастично і продовження роботи стає більш привабливим, ніж відпочинок. Вас так захоплює завдання, що ви втрачаєте інтерес практично до всього іншого, включаючи їжу і час. Ви потрапляєте в Потік.

Мавпочка теж любить це почуття насолоди. Тому ви знову команда.

Шлях Переломного Моменту дуже важкий

Шлях до Переломного Моменту дуже важкий. Але найскладніше в боротьбі з прокрастинацією є те, що у Мавпочки Негайного Задоволення коротка пам’ять. Навіть якщо ви  досягли неймовірного успіху в понеділок, коли ви починаєте завдання у вівторок, Мавпочка вже все забула і буде знову чинити опір у Темному Лісі.

Ось чому наполегливість – критичний компонент успіху. Є тільки один спосіб по-справжньому перемогти прокрастинацію:

Вам потрібно довести самому собі, що ви можете це зробити.

Вам потрібно показати самому собі, що ви можете це зробити, а не просто сказати. Речі почнуть змінюватися коли ви покажете самому собі, що це можливо. До тих пір, ви не повірите в це і нічого не зміниться.

1. Спробуйте засвоїти той факт, що все що ви робите – це результат вашого вибору.

Причина по якій я використовував стільки термінів в цій статті в тому, щоб внести ясність в реальність рішень, які ви приймаєте. Це допомагає розкривати погані рішення і підкреслювати, коли це найбільш критично, хороші.

2. Створюйте методи, які допомагають вам здобувати перемогу над Мавпочкою.

Деякі можливі методи:

– Попросіть допомоги ззовні, розповівши одному або декільком друзям або членам сім’ї про свою мету і попросивши їх утримувати вас на ній. (Деякі експерти кажуть, що це непродуктивно. Все залежить від вашої конкретної ситуації.)
– Розбудіть Панічного Монстра. Якщо ви намагаєтеся закінчити альбом, забронюйте місце для виступу і розішліть людям запрошення.
– Якщо ви хочете почати свій бізнес, звільнення з роботи робить Панічного вашим новим сусідом 😉
– Залишайте нотатки самому собі, нагадуючи приймати хороші рішення.
– Поставте будильник, що нагадує про завдання.
– Мінімізуйте розваги. Продайте телевізор, якщо він вас дійсно дуже відволікає. Купуйте другий комп’ютер виключно для роботи і заблокуйте Facebook. Увімкніть режим “у літаку” на телефоні під час роботи.

Якщо ці методи не працюють, змініть їх. Поставте собі нагадування через місяць від поточного моменту «Якщо ситуація не покращилася, змінити методи».

3. Прагніть до повільного, але стійкого прогресу.

Секрет не в тому, щоб стати відразу ідеальним, а в тому щоб просто вдосконалюватися. Автор, який пише одну сторінку в день, напише книгу через рік. Прокрастинатор, який стає трохи кращим щотижня, стане зовсім іншою людиною через рік.

Не думайте про те, як потрапити з А в Я, почніть від А до Б. Змініть Сюжетну Лінію від «Я прокрастиную над кожним складним завданням» до «Раз на тиждень я виконую важку задачу без прокрастинації». Якщо ви можете це зробити, ви покладете початок тренду.
Я досі – нещасний прокрастинатор, але я набагато кращий, ніж був рік тому!

Чому я написав таку величезну статтю на цю тему? Тому що перемога над прокрастинацією – те ж саме, що і набуття контролю над власним життям. Це варто того, щоб ставитися до цього серйозно.

 

P.S. Не забувайте підписуватися на нашу групу у Telegram – t.me/TASlife, та на нашу сторінку у Facebook – facebook.com/taslifeofficial  

Сподобалась стаття?
Поділись з друзями!

Чи була стаття корисною?

Залиш свій відгук!

Заголовок

Перша домедична допомога: знання, що рятують життя

Наталія Стихальська

Наталія Стихальська

867
Вміння надавати першу домедичну допомогу сьогодні дуже актуальне. Хоча, звісно, є відмінності у наданні допомоги непритомній людині в цивільному житті і при бо...
8 хв на читання 867
  • #ЖиттяТАС
  • #ШколаТАС
8 хв на читання
23.02.2022 Читати
Як працює страхування з TAS life. Січень 2022

Наталія Стихальська

TAS Life team

592
Нашу сьогоднішню добірку з трьох найцікавіших виплат за перший місяць 2022 року поєднує валюта страхування, а саме - євро. Подивимось, як працюють такі догов...
9 хв на читання 592
  • #ІсторіїТАС
9 хв на читання
22.02.2022 Читати
Як не помилитися при виборі Вигодонабувачів?

Наталія Стихальська

Наталія Стихальська

675
При укладанні договору страхування життя, важливим кроком є вибір Вигодонабувачів. Погодьтеся, дуже важливо, щоб страхову виплату отримала саме та людина, яку в...
6 хв на читання 675
  • #ШколаТАС
6 хв на читання
21.02.2022 Читати
Просто бос чи справжній лідер?

Анастасія Ведишева

Анастасія Ведишева

591
Пройти по кар’єрній сходинці та зайняти керівну посаду - це мрія багатьох працівників. Однак, заволодівши кабінетом з відповідною табличкою, хтось становиться ...
8 хв на читання 591
  • #Лайф-хак від ТАС
8 хв на читання
18.02.2022 Читати
Особистий кабінет Клієнта Увійти
Особистий кабінет Консультанта Увійти
TAD: робочий простір Консультанта Увійти