Анастасія Ведишева

Чому прокрастинатори прокрастинують частина 1

Частина перша. Все, що ви повинні знати про мавпочку у своїй голові

27.09.2019 443

Оригінал статті “Why Procrastinators Procrastinate”, написаної відомим американським блогером Тімом Урбаном (Tim Urban), ви знайдете за цим посиланням >>

Визначення слова “прокрастинація” в словнику Lexico:

“Про-кра-сти-нà-ці-я

затримка або відкладання чого-небудь
приклад: “Перша порада – уникайте прокрастинації.”

Хто б міг подумати, що після десятиліть боротьби з прокрастинацією словники будуть містити вирішення проблеми!

Уникати прокрастинації. Так елегантно в своїй простоті…

Нехай люди, які страждають на ожиріння уникають переїдання, ті, хто в депресії, нехай уникають апатії, і, будь ласка, хто-небудь скажіть китам, що викидаються на беріг, що їм потрібно уникати перебування поза океаном!

Ні, «уникайте прокрастинації» – хороша порада тільки для фейкових прокрастинаторів. Для тих, хто каже «Ох, я заходжу у Facebook по кілька разів на день. Я такий прокрастинатор!». Це ті, хто каже справжньому прокрастинатору «Просто не відкладай справи на потім і у тебе все буде добре!».

Справа в тому, що ні словники ні фейкові прокрастинатори не розуміють, що для справжніх прокрастинаторів прокрастинація – не додаткова опція. Це щось, що вони не знають як не робити.

Раптова свобода, здобута в коледжі, стала для мене катастрофою. Я не робив нічого і ніколи. Єдиним винятком була необхідність здавати реферат час від часу. Я починав робити його за день до дедлайну поки не усвідомив, що насправді можу почати вночі. Я починав роботу вночі до тих пір поки не зрозумів, що можу починати її рано вранці в день дедлайну. У підсумку я був не в змозі почати мою 90-сторінкову дипломну роботу раніше, ніж за 72 години до здачі. Цей досвід закінчився для мене в кабінеті лікаря. Там я дізнався, що нестача цукру в крові була причиною оніміння моїх рук.

Навіть цей пост зайняв набагато більше часу, ніж потрібно. Я провів кілька годин розглядаючи картинку з горилою, розмірковуючи над тим як легко вона могла б перемогти мене в сутичці, потім розмірковуючи, чи могла б горила перемогти тигра, потім гуглив, хто б переміг в двобої між тигром і левом та читав про це ще деякий час (тигр би переміг). У мене проблеми…

Щоб зрозуміти чому прокрастинатори прокрастинують, давайте почнемо з розуміння як працює мозок звичайної людини:

Доволі нормально, правда? А тепер давайте подивимось на мозок прокрастинатора:

Помітили різницю?

Схоже, Чоловічок, Що Приймає Раціональні Рішення (Rational Decision-Maker) в мозку прокрастинатора співіснує з домашнім улюбленцем – Мавпочкою Негайного Задоволення (Instant Gratification Monkey).

Все б було добре і навіть мило. Але, на жаль, ніхто не вчив прокрастинатора як жити з мавпою. Виконувати будь-яку роботу стає абсолютно неможливо.


Мавпочка Негайного Задоволення повинна бути останньою істотою, що приймає рішення. Вона думає тільки про сьогодення, ігноруючи уроки минулого і абсолютно не звертаючи увагу на майбутнє. Її цікавить виключно простота і задоволення поточного моменту. Чоловічок і Мавпочка абсолютно не розуміють один одного. Навіщо бігти, коли можна зупинитись, думає Мавпочка. Навіщо робити щось, що зовсім не весело? Навіщо використовувати комп’ютер для роботи, в той час як в інтернеті стільки всього цікавого? Вона думає, що люди не при своєму розумі.

Мавпочка знає, що якщо поїсти коли голодний, поспати коли втомився, і не робити нічого складного, ти будеш досить успішною мавпочкою в мавпячому світі. Проблема для прокрастинатора в тому, що мавпа оселилася в світі людей та стала біля керма. В цей час Чоловічок, навчений приймати раціональні рішення, а не змагатися за управління, не знає як боротися з Мавпочкою. Він думає про себе все гірше і гірше. Чим більше прокрастинатор програє мавпі, тим більше він гризе себе за це.

З Мавпочкою біля керма, прокрастинатор опиняється в місці, що зветься Темний Ігровий Майданчик (the Dark Playground).
* Напевно, багато хто з вас знаходиться зараз на Темному Ігровому Майданчику, читаючи цю статтю 😉

Кожен прокрастинатор відмінно знає це місце. Це місце, де відпочинок відбувається у невідповідний для відпочинку час. Веселощі, що відбуваються на Темному Ігровому Майданчику, насправді зовсім не веселі. Тому що вони абсолютно не заслужені і повітря сповнене виною, тривожністю, ненавистю до себе і страхом. Іноді Чоловічок, Що Приймає Раціональні Рішення упирається обома ногами та забороняє вам витрачати час на нормальне дозвілля, а Мавпочка Негайного Задоволення абсолютно точно не дасть плідно працювати – і тоді ви починаєте дивну “активність”, в якій програють усі…

І нещасний Чоловічок намагається зрозуміти, як він знову це допустив.

З урахуванням такого складного становища, як прокрастинатор взагалі здатний щось виконати?

Виявляється, існує одна річ, яка до смерті лякає Мавпочку Негайного Задоволення:

Панічний Монстр дрімає більшу частину часу, але несподівано прокидається коли дедлайн вже занадто близько і коли є небезпека публічного приниження, краху кар’єри і інших страшних наслідків.Мавпочка Негайного Задоволення, що зазвичай непохитна, до біса лякається Панічного Монстра. А як ще пояснити, що та ж сама людина, яка не могла написати вступне речення до своєї роботи протягом 2-х тижнів, раптом здатна не спати всю ніч, борючись із втомою та написати 8 сторінок? З якої ще причини неймовірно ледача людина почне важке тренування в спортзалі, окрім як з панічного страху стати менш привабливою?

І це ще везучі прокрастинатори. Є й ті, хто на Панічного Монстра не реагує. І в найбільш відчайдушний момент вони тікають на дерево разом з Мавпочкою.

Звичайно, це не правильний спосіб життя. Навіть для прокрастинатора, який в підсумку здатний виконати роботу та зберегти репутацію в суспільстві, щось повинно змінитися. І ось чому:

1. Це неприємно. Занадто багато дорогоцінного часу проведено на Темному Ігровому Майданчику. Часу, що міг би бути витрачений на задоволення від результату праці та на заслужений відпочинок, якби задачі були зроблені за більш логічним розкладом. Та й паніка ще нікого не зробила щасливішим.

2. Прокрастинатор не досягає свого повного потенціалу в кінцевому підсумку. Нездатність досягти максимуму своїх можливостей з’їдає його згодом і наповнює жалем і самоприниженням.

3. В житті реалізовуються лише задачі з серії «Треба зробити», а не «Хочу зробити». Навіть якщо це прокрастінатор з постійною панікою, яка дозволяє йому виконати роботу, інші важливі речі, такі як – навчитися грати на гітарі, підтримувати себе в спортивній формі, написати книгу, або зробити сміливий кар’єрний крок, ніколи не відбуваються. Тому, що Панічний монстр зазвичай не втручається в такі справи. Досягнення, що роблять наше життя цікавішим і щасливішим, для більшості прокрастинаторів залишаються в пилу.

Так як саме прокрастинатор може стати щасливішим? Як перемогти прокрастинацію?

Про це ми розповімо наступної п’ятниці – у Другій частині цього блогу…

А поки ви чекаєте на продовження та, можливо, знайшли у себе прояви прокрастинації і починаєте через те перейматись, ось вам Моцарт, який написав свою увертюру до опери “Дон Жуан” вранці перед її прем’єрою…

 


– Слабаки!

 

 

P.S. Не забувайте підписуватися на нашу групу у Telegram – t.me/TASlife, та на нашу сторінку у Facebook – facebook.com/taslifeofficial  

Сподобалась стаття?
Поділись з друзями!

Чи була стаття корисною?

Залиш свій відгук!

Заголовок

Перша домедична допомога: знання, що рятують життя

Наталія Стихальська

Наталія Стихальська

865
Вміння надавати першу домедичну допомогу сьогодні дуже актуальне. Хоча, звісно, є відмінності у наданні допомоги непритомній людині в цивільному житті і при бо...
8 хв на читання 865
  • #ЖиттяТАС
  • #ШколаТАС
8 хв на читання
23.02.2022 Читати
Як працює страхування з TAS life. Січень 2022

Наталія Стихальська

TAS Life team

592
Нашу сьогоднішню добірку з трьох найцікавіших виплат за перший місяць 2022 року поєднує валюта страхування, а саме - євро. Подивимось, як працюють такі догов...
9 хв на читання 592
  • #ІсторіїТАС
9 хв на читання
22.02.2022 Читати
Як не помилитися при виборі Вигодонабувачів?

Наталія Стихальська

Наталія Стихальська

674
При укладанні договору страхування життя, важливим кроком є вибір Вигодонабувачів. Погодьтеся, дуже важливо, щоб страхову виплату отримала саме та людина, яку в...
6 хв на читання 674
  • #ШколаТАС
6 хв на читання
21.02.2022 Читати
Просто бос чи справжній лідер?

Анастасія Ведишева

Анастасія Ведишева

590
Пройти по кар’єрній сходинці та зайняти керівну посаду - це мрія багатьох працівників. Однак, заволодівши кабінетом з відповідною табличкою, хтось становиться ...
8 хв на читання 590
  • #Лайф-хак від ТАС
8 хв на читання
18.02.2022 Читати
Особистий кабінет Клієнта Увійти
Особистий кабінет Консультанта Увійти
TAD: робочий простір Консультанта Увійти