Анастасія Ведишева

Локус контролю, або “Хто винен?”

14.01.2022 627

Пропонуємо поговорити сьогодні про одну з найважливіших характеристик особистості, яка впливає на наше ставлення до оточуючого світу (включаючи і відношення до страхування життя) навіть більше, ніж наш характер чи психотип.

 

Що таке локус контролю?

Це властивість особистості приписувати свої успіхи чи невдачі (і взагалі все, що відбувається з нами) лише внутрішнім або ж зовнішнім факторам.
Вперше цією властивістю зацікавився американський учений у сфері соціальної психології Джуліан Роттер. Він же запропонував і сам термін у 1954 році.

Локус контролю може бути зовнішнім або внутрішнім.

локус контролю

Зовнішній локус

Коли ви відчуваєте, що хтось чи щось має контроль над вашим існуванням та подіями, що відбуваються з вами, у вас з’являється зовнішній локус контролю. Люди із зовнішнім локусом (їх ще називають екстерналами) частіше почуваються безпорадними та безсилими — їм може бути властивий менталітет чи поведінка жертви. Оскільки вони орієнтовані назовні, у своїх невдачах вони звинувачують інших людей або долю, а не власні дії.
Те саме відбувається і з успіхами — свої здобутки такі люди пояснюють везінням, а не власними зусиллями.
Також люди із зовнішнім локусом контролю часто шукають схвалення інших. Наприклад, прагнуть якнайшвидше відповісти на повідомлення керівника, щоб справити на нього гарне враження, або перевіряють кількість “лайків” під своїми фото у соцмережах.
При цьому вони дають іншим людям та зовнішнім ситуаціям контроль над своїм емоційним станом та самооцінкою, і, відповідно, над собою. По суті, вони передають свою особистість та цінність до рук інших, і завжди вважають думку інших людей важливішою за свою власну.

Внутрішній локус

Люди з внутрішнім локусом контролю (вони ж інтернали) беруть відповідальність і за успіхи, і за невдачі на себе. Вони вважають, що їхній вибір та поведінка впливає на результати у всіх аспектах життя.
Дослідження показують, що такі люди успішніші як в особистому, так і в професійному житті, мають міцніше здоров’я, в них краще складаються особисті відносини і розвивається кар’єра.
Вони стають найкращими лідерами і справляються зі змінами більш ефективно, ніж ті, хто має зовнішній локус контролю.
Люди з внутрішнім локусом контролю беруть відповідальність за свої дії. Їм не потрібні виправдання, вони не бояться бути відкритими та чесними, вони прямо заявляють про свої пріоритети і не дуже переймаються тим, що про них подумають інші люди.

 

Як формується локус контролю?

Зазвичай схильність до інтернальності чи екстернальності закладається в дитинстві та закріплюється в юності, але деякі події можуть змінити тип особистості і у зрілому віці.

Можна виділити такі основні фактори, що формують локус контролю:

Виховання. Основний переламний момент – це раннє дитинство дитини. Діти спочатку мають зовнішній локус контролю, резонно вважаючи, що все їхнє життя залежить від дорослих. І коли вони тільки вчаться самостійно приймати рішення, дуже важливо, щоб батьки підтримали їх, допомагаючи перейти на внутрішній локус. Якщо ж батьки схильні до гіперопіки, то у дітях найчастіше закладається зовнішній локус контролю.

Особливості особистості. Йдеться про особистісні характеристики, як вроджені, так і набуті. Наприклад, відповідальна і цілеспрямована людина з сильним характером більш схильна до інтернальності. Чималу роль відіграє інтелект та здатність до критичного мислення.

Релігійність та забобонність. Віра в те, що все наше життя залежить від зовнішніх сил чи долі, також не сприяє розвитку інтернальності. Якщо день не задався, людині із зовнішнім локусом контролю простіше звинуватити ретроградний меркурій, ніж визнати власні помилки.

Переламні моменти життя. Кожна людина має спогади про якісь доленосні моменти. І те, як вона сприйняла ці моменти, найчастіше визначає її локус контролю. Наприклад, один студент може вважати, що він вступив до університету завдяки багаторічній підготовці, інший же вірить, що вступив завдяки удачному співпадінню обставин.

Оточення. Якщо доросла людина потрапляє в колектив, де всі колеги незадоволені життям і звинувачують у всьому керівництво компанії, це може сформувати у неї екстернальний тип сприйняття навіть у дорослому віці.

Культура. Соціальні психологи стверджують, що певна культура також впливає на формування загального локусу контролю цілих країн та націй. Так, індивідуалістичні культури, такі як американська, зазвичай демонструють внутрішній локус контролю. Вони вважають себе господарями своєї долі. Колективістські культури, такі як китайська чи японська, демонструють зовнішній локус. Вони визнають, що речі не в їхніх руках, і не надають значення ролі окремої людини загалом.
В одному дослідженні 89% опитаних американців віддали перевагу твердженню: «Все, що зі мною відбувається, це моя відповідальність», тоді як 65% китайців обрали другий варіант: «Іноді я відчуваю, що не контролюю напрямок, в якому рухається моє життя».

Все ж найважливішу роль у формуванні локусу контроля грає виховання.
Вибрана у дитинстві модель світосприйняття закріплюється протягом набуття життєвого досвіду. Інтернальні особистості постійно бачать наслідки своїх вчинків, а екстернальні все сильніше переконуються, що їхнє життя підпорядковане примхам долі.
Тому змінити локус контролю дорослій людині вкрай складно. І все ж таки деякі доленосні події можуть зробити це. А прикладаючи певні зусилля у правильному напрямі, можна змінити сприйняття самостійно.

 

локус контролю

Навіщо знати, який у тебе локус контролю? 

Тому що визначення свого локусу контролю та перегляд ставлення до того, що відбувається з вами, – потужний інструмент для саморозвитку. Причому це стосується і інтерналів, і екстерналів.
Для визначення локусу контролю Джуліан Роттер ще у 1966 році створив спеціальний опитувальник (його можна за бажання знайти в інтернеті), яким психологи користуються і досі.
Однак поверхневий аналіз можна провести навіть не звертаючись за допомогою до тестів. Просто постарайтеся поглянути на себе збоку та оцінити ваше ставлення до того, що відбувалося з вами найближчим часом.

Володіння тим чи іншим локусом контролю постійно впливає на ваше життя. Від цього залежить ваша стресостійкість, мотивація, ваші відносини з близькими людьми, кар’єра, бізнес. Від вашої позиції залежить, як ви керуєте стресом.

Від локусу контролю залежить, в тому числі, і ставлення до страхування життя – чи готові ви взяти відповідальність за своє майбутнє у власні руки або ж покладатиметеся на вищі сили/державу, сподіваючись, що вони подбають про вас.
Фраза, яку часто можна почути від тих, хто уникає придбання страхового полісу на випадок травми чи критичних захворювань “Ще наврочу і саме це станеться!” – яскравий приклад зовнішного локусу контролю, чи не так?
Виходячи з цієї теорії можна припустити, що серед клієнтів страхових компаній, а також фінансових консультантів переважають люди з внутрішнім локусом контролю (підтвердити або спростувати це припущення можна в коментарях під статтею 😉 ).

Внутрішній локус зі зрозумілих причин вважається сприятливішим для більшості людей. Він допомагає будувати успішну кар’єру та бути щасливішим у особистому житті.
Проте психологи часто радять інтерналам послабити тиск на себе, адже вони схильні до того, щоб намагатися контролювати все, навіть те, що їхнього контролю не потребує.

Власникам екстернального типу особистості рекомендується працювати над собою, підвищувати самооцінку і зміцнювати віру у власні сили.

Дослідження показують, що люди з високо розвиненим внутрішнім локусом контролю стають найкращими лідерами, а люди з високим зовнішнім локусом – найкращими послідовниками. Це не добре і не погано. Завжди є вибір, і зовнішній і внутрішній локус мають свої переваги та недоліки.

Однак кожному з нас варто перестати дивитися на себе, як на “спостерігача, що сидить партері”.
Повірте в себе, вставайте і гордо піднімайтесь на сцену власного життя!

 

за матеріалами статті “Successful People Have A Strong ‘Locus of Control’. Do You?”

Сподобалась стаття?
Поділись з друзями!

Чи була стаття корисною?

Залиш свій відгук!

Заголовок

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Що таке фінансовий моніторинг?

Ольга Фесан

Ольга Фесан

107
А чи відомо вам, що в 30-ті роки XX століття у США отриманий дохід від контрабандного продажу алкоголю вкладався у мережі пралень, отримуючи таким чином легальн...
2 хв на читання 107
  • #ШколаТАС
2 хв на читання
21.06.2022 Читати
Перша домедична допомога: знання, що рятують життя

Наталія Стихальська

Наталія Стихальська

1092
Вміння надавати першу домедичну допомогу сьогодні дуже актуальне. Хоча, звісно, є відмінності у наданні допомоги непритомній людині в цивільному житті і при бо...
8 хв на читання 1092
  • #ЖиттяТАС
  • #ШколаТАС
8 хв на читання
23.02.2022 Читати
Як працює страхування з TAS life. Січень 2022

Наталія Стихальська

TAS Life team

733
Нашу сьогоднішню добірку з трьох найцікавіших виплат за перший місяць 2022 року поєднує валюта страхування, а саме - євро. Подивимось, як працюють такі догов...
9 хв на читання 733
  • #ІсторіїТАС
9 хв на читання
22.02.2022 Читати
Як не помилитися при виборі Вигодонабувачів?

Наталія Стихальська

Наталія Стихальська

882
При укладанні договору страхування життя, важливим кроком є вибір Вигодонабувачів. Погодьтеся, дуже важливо, щоб страхову виплату отримала саме та людина, яку в...
6 хв на читання 882
  • #ШколаТАС
6 хв на читання
21.02.2022 Читати
Особистий кабінет Клієнта Увійти
Особистий кабінет Консультанта Увійти
TAD: робочий простір Консультанта Увійти