Дарина Дмитрієвська

Клімакс та менопауза

11.08.2021 688

Всі ми хочемо зберегти та продовжити своє життя, адже щодня світ стає цікавішим і наповнюється новими викликами.
І він вартий того, щоб писати долю на чистовик, не обмежувати себе у проявах та можливостях!

Однак, при цьому третина жіночого життя зазвичай проходить у статусі “доживання”, коли багато що вже “не по віку” або просто треба “перетерпіти“. Через ці стереотипи, а також неуважність з боку сім’ї та медичної системи жінки бояться клімаксу та воліють про нього не думати, а коли він приходить, часто стикаються з депресивними розладами.

 

Що таке менопауза, які її ознаки та як їх полегшити, поговоримо у цій статті.

Клімакс

Репродуктивна система жінки налагоджує свою роботу та “згортає” її у дуже подібний спосіб.
Настання менархе (перших менструацій) у дівчинки може відбутись у 9-17 років, і від початку до встановлення регулярного циклу зазвичай проходить кілька місяців чи років.

Згасає овуляторна функція яєчників в зворотньому порядку, але приблизно за тим же принципом. Симптоми частково можуть повторюватися, зокрема з боку нервової системи – це перепади настрою, емоційна нестабільність, безсоння тощо. Але до ознак клімаксу також додаються прояви дефіциту статевих гормонів – естрогену і прогестерону. На фоні цього можуть бути припливи жару, підвищення артеріального тиску, холестерину та глюкози крові; змінюється стан шкіри і слизових, особливо піхви – з’являється схильність до сухості.
Так як згадані гормони беруть участь у обміні колагену, то шкіра стає менш пружною, можуть виникати нові зморшки, а обриси тіла змінюються.

Через зміну балансу речовин іноді порушується толерантність до глюкози, тому часто зростає вага, і сам цей процес є нормою, але варто коректувати раціон та підтримувати регулярну фізичну активність, щоб тримати його під контролем.
Клімакс настає в середньому у віці 45-55 років, хоча іноді буває раннім. Також окремо виділяють штучну менопаузу у разі операцій з видалення яєчників.

Клімакс

На фоні зниження рівня естрогену кальцій складніше засвоюється та сильніше втрачається кістками, тому вони стають ламкими, а жінка скаржиться на болі в ногах і руках. У такому випадку варто провести сцинтіграфію за скеруванням лікаря та визначити рівень вітаміну Д, аби за необхідності отримати призначення його додаткового прийому.
Рівень артеріального тиску, цукру та холестерину варто моніторити разом із терапевтом, щоб за необхідності втрутитись медикаментозною терапією, але в першу чергу – зміною та оптимізацією режиму дня, харчування і фізичних навантажень.

Пременопауза – це період, під час якого поступово знижується кількість менструацій, вони стають нерегулярними, але у цей час все ще є можливість завагітніти. І навіть якщо у жінки вже протягом року не було місячних, і офіційно клімакс настав, спонтанний вихід ще однієї яйцеклітини можливий, тому і в цьому віці необхідно використовувати контрацепцію. Тим більше що основна її функція – це захист від інфекцій, що передаються статевим шляхом.

менопауза

Сам же секс у менопаузі та після того корисний для психічного і фізичного здоров’я, хоча готуватись до нього треба ще ретельніше, ніж раніше.
Сухість слизової, яка супроводжує зниження кількості естрогену, може стати причиною мікротравм піхви, якщо не виконується умова достатньої для збудження прелюдії. Також рекомендоване використання якісної змазки на водній основі, щоб зменшити тертя. В таких умовах регулярне та щасливе статеве життя сприятиме подовженню молодості та хорошого самопочуття жінки.
У свою чергу оргазм стимулює скорочення і тренування м’язів тазового дна, які тримають внутрішні органи. Це діє як профілактика варикозного розширення вен цієї області, опущення стінок піхви та нетримання сечі.

Найголовніше розуміти, що менопауза – це природній процес у більшості випадків, і зміни, які відбуваються з організмом, передбачені природою.
Саме настання клімаксу не робить жінку старою чи не вартою активного життя. Завдання пацієнток разом із медиками – пом’якшити цей процес, полегшити симптоми та зберегти якісний рівень самопочуття.

менопауза

Окрім здорового харчування, фізичної активності та регулярного відпочинку, до методів корекції балансу гормонів відносять замісну терапію естрогенами.
Вона має виразний ефект зі зменшення проявів клімаксу, однак має перелік протипоказів, тому щодо призначення препаратів варто консультуватися з лікарем та пройти обстеження, зокрема визначити функцію згортання крові, стан серцево-судинної системи, пройти огляд гінеколога, ПАП-тест (цитологію з шийки матки) і мамографію. Якщо всі результати досліджень виявляться у нормі, фахівець індивідуально підбере схему терапії, яка допоможе відтермінувати менопаузу.

Бережіть своє здоров’я та не відмовляйтесь від можливостей, які вам дає життя.
Оточуйте себе людьми, що підтримують вас і готові бути компаньйонами у пригодах, та йдіть вперед у щасливе майбутнє!

Сподобалась стаття?
Поділись з друзями!

Чи була стаття корисною?

Залиш свій відгук!

Заголовок

Перша домедична допомога: знання, що рятують життя

Наталія Стихальська

Наталія Стихальська

865
Вміння надавати першу домедичну допомогу сьогодні дуже актуальне. Хоча, звісно, є відмінності у наданні допомоги непритомній людині в цивільному житті і при бо...
8 хв на читання 865
  • #ЖиттяТАС
  • #ШколаТАС
8 хв на читання
23.02.2022 Читати
Як працює страхування з TAS life. Січень 2022

Наталія Стихальська

TAS Life team

592
Нашу сьогоднішню добірку з трьох найцікавіших виплат за перший місяць 2022 року поєднує валюта страхування, а саме - євро. Подивимось, як працюють такі догов...
9 хв на читання 592
  • #ІсторіїТАС
9 хв на читання
22.02.2022 Читати
Як не помилитися при виборі Вигодонабувачів?

Наталія Стихальська

Наталія Стихальська

674
При укладанні договору страхування життя, важливим кроком є вибір Вигодонабувачів. Погодьтеся, дуже важливо, щоб страхову виплату отримала саме та людина, яку в...
6 хв на читання 674
  • #ШколаТАС
6 хв на читання
21.02.2022 Читати
Просто бос чи справжній лідер?

Анастасія Ведишева

Анастасія Ведишева

590
Пройти по кар’єрній сходинці та зайняти керівну посаду - це мрія багатьох працівників. Однак, заволодівши кабінетом з відповідною табличкою, хтось становиться ...
8 хв на читання 590
  • #Лайф-хак від ТАС
8 хв на читання
18.02.2022 Читати
Особистий кабінет Клієнта Увійти
Особистий кабінет Консультанта Увійти
TAD: робочий простір Консультанта Увійти