Анастасія Ведишева

Зберігайте спокій!

або 10 міфів про рак

13.09.2019 316

Підступність онкологічних захворювань, в побуті званих коротким і страшним словом “рак”, часто вселяє в людей нічим не обгрунтований, часом неусвідомлений страх. Саме цей страх є однією з основних причин відмови від регулярних профілактичних оглядів. Однак лише 50 років тому перемагали хворобу 20% онкохворих, а зараз їх кількість доходить до 80%.
Все тому, що доказова медицина йде вперед семимильними кроками, багато пухлин вже давно перестали бути смертельним вироком, особливо при ранній діагностиці.
І, тим не менше, онкологічні захворювання оточені величезною кількістю міфів та домислів – зараз ми спробуємо спростувати десять найпоширеніших.

1. Раніше люди раком не хворіли

По-перше, термін «рак» з’явився ще в п’ятому столітті до нашої ери завдяки Гіппократу.
По-друге, сліди злоякісних пухлин в різний час знаходили і у мумій Стародавнього Єгипту, Перу і Чилі, в кістках древніх римлян, на середньовічних кладовищах Англії і Португалії. Король Неаполя Фердинанд I п’ятсот років тому помер від запущеного раку товстої кишки, а у знатного скіфського воїна, чию багату гробницю знайшли в 2001 році на території сучасної республіки Тува, був рак простати.
Іншими словами, рак з людьми був давно, і навіть наші далекі предки його не уникли.

ризики розвитку онкології

2. У нас зараз епідемія раку

Дійсно, в розвинених країнах онкологічні захворювання посідають одне з перших місць серед причин смерті населення, наздоганяючи тільки серцево-судинні або навіть випереджаючи їх.
При цьому рак все ж таки досить рідкісна хвороба, різні типи якої діагностують лише у кількох десятків з 100 тисяч чоловік в рік. Заковика в тому, що пухлина розвивається через низку генетичних мутацій в одній-єдиній клітині – ці мутації призводять до її невпинного ділення в обхід стоп-сигналів організму.
Клітини стають стійкими до апоптозу (так називається їх «запрограмована» загибель), починають залучати до підживлення пухлини нові кровоносні судини, а ще проникають в інші органи і тканини – метастазують. Часто на це йдуть роки і десятиліття. За статистикою, у 77% людей із злоякісними пухлинами вони виникають після 55 років. Не дивно, що в країнах, де абсолютна більшість людей переживає цей поріг, онкологія широко поширена.

3. Життя в загазованому мегаполісі небезпечніше для легень, ніж куріння

Мабуть, цей міф придумали ті, хто не може позбутися про нікотинової залежності 🙂 Так вони намагаються переконати самих себе, що їх звичка не така страшна і небезпечна, як їм здається.
Однак статистика говорить про те, що головною причиною розвитку раку легенів – були і залишаються сигарети. Саме куріння тютюну все ще у відповіді за майже 90% випадків раку цього органу. Справедливості заради варто відзначити, що якщо раніше 100% випадків раку легенів були викликані тютюнопалінням, то зараз цей відсоток знизився до 87%. Однак, як бачимо, різниця – не принципова. До того ж, доведено, що пасивне куріння також призводить до захворювань, від яких щороку гине 600 000 осіб по всьому світу.

ризики розвитку онкології

4. Травми та поранення підвищують ризики розвитку онкології на пошкодженій ділянці

Це народне повір’я пережило пік своєї популярності в XIX столітті – так вважали навіть деякі медики. Масштабні дослідження, що були проведені пізніше, повністю спростували цю гіпотезу розвитку раку. Єдиний виняток з правила становлять сонячні опіки. Надмірний і регулярний вплив ультрафіолету дійсно підвищує ймовірність виникнення раку шкіри (меланоми).

5. Мобільні телефони, інші електронні гаджети або електроприлади викликають рак

Це вигадки. Жодне масштабне дослідження не виявило жодного зв’язку між використанням мобільних телефонів і збільшенням частоти онкозахворювань.
Чого не можна сказати про пряму залежність між частими розмовами по мобілці (без використання бездротових гарнітур) і частотою попадання їх господарів в ДТП…

ГМО призводить до раку

6. ГМО призводить до раку

Жодне якісне дослідження цього не підтвердило. Міф з’явився через досліди вченого Жиль-Еріка Сераліні. Він довів, що, якщо довго годувати мишей геномодифікованою кукурудзою, у них підвищується ймовірність розвитку раку. Однак наукове співтовариство експеримент розкритикувало: у цієї породи мишей і так великий ризик розвитку пухлин.
Їсти продукти з позначкою «ГМО» зовсім не шкідливо: вчені навчилися вбудовувати чужі гени лише для того, щоб підвищити якість продуктів. Наприклад, ген скорпіона, який додали в картоплю, захищає його від колорадського жука і робить стійким до заморозків. А ген камбали в томатах, кукурудзі і соєвих бобах дозволяє вирощувати їх навіть в мінусових температурах.

7. Раком можна заразитися

Ні, не можна. Рак – це не інфекційне захворювання. Рак – це власні переродження клітини організму, тому взятися звідкись ззовні він не може, і заразитися ним теж не можна. За винятком двох його різновидів, які, як і всі виключення, лише підтверджують загальне правило.
Перший виняток: так званий рак тасманійського диявола, найбільшого з існуючих сумчастих хижаків. Хвороба, яка проявляється у вигляді величезних пухлин на морді тварини, дійсно є заразною – вона передається безпосередньо раковими клітинами, у випадках, коли “дияволи” кусають один одного. Є і хороша новина – для людини цей рак не є небезпечним.
Другий виняток з правил – типи раку, розвиток яких пов’язаний з деякими видами вірусів, зокрема, з папіломавірусом людини або гепатитом С. Ці віруси можуть передаватися або з кров’ю людини, або статевим шляхом. Хоча зараження цими вірусами і не означає 100-процентний ризик захворіти на рак, проте значно підвищує ризики виникнення раку шийки матки та раку печінки.

онкологічні захворювання

8. Фармкомпаніям не вигідно винаходити ліки від раку

Багато обивателів абсолютно переконані в тому, що диво-ліки давно винайдено, і тільки “фармацевтична мафія” або “всесвітня змова” винні в тому, що ліки заховані і не продаються в аптеках, причому за смішні гроші. Мета – можливість фармацевтичним компаніям продовжувати заробляти величезні кошти на хворих, продаючи їм або неефективні, або малоефективні лікарські засоби.
Це казка. Доказ тому – той факт, що серед рідних і близьких керівників фармацевтичного бізнесу частота смертності від раку та ж, що і у звичайних людей. Крім того, онкологічні захворювання мають безліч різних форм (рак крові, рак шкіри, меланома, рак різних тканин). Тобто він занадто гетерогенний і, як наслідок, один препарат навряд чи зможе вилікувати одразу всі форми, і обійтися тільки одним ліками не вийде.

9. Рак неможливо перемогти

Звичайно, краще попереджати, а не перемагати. Профілактика онкологічних захворювань включає в себе ряд простих вимог: необхідно виключити куріння, знизити споживання алкоголю і червоного м’яса, їсти достатньо овочів і фруктів, стежити за масою тіла, бути фізично активними і захищати шкіру від сонячних опіків.
На ранніх стадіях рак виліковний – правда, і виявити його важко, оскільки він ніяк себе не проявляє. На сайті медичного центру Добробут можна пройти онлайн-тестування з персональним ризиків і зрозуміти, коли потрібно звернутися до онкологів. Рак на більш пізніх стадіях найчастіше вилікувати неможливо, але в багатьох випадках лікування дозволяє стримувати його прогресування.

Лікувати рак - дуже дорого

10. Лікувати рак – дуже дорого

На перший погляд, з цим твердженням важко сперечатись – середня вартість лікування онкозахворювання в Україні – 500 000 гривень, а за кордоном – 50 000 доларів.

Але, на щастя, існують доступні програми страхування, що зможуть, в разі потреби, взяти ці витрати на себе.
Саме такою є програма “Доктор ТАС”.
Сплачуючи щорічно від 130 до 500 євро внеску (або ж від 35 до 125 за дитину), Клієнт отримує діагностування, транспортування, лікування у кращих медичних фахівців в Україні або за кордоном, а також медикаментозне забезпечення на страхову сумму до від 300 000 до 1 000 000 євро.

Тож як бачите, не все так страшно та невідворотньо, якщо володіти вірною інформацією, уникати факторів ризику та дбати про захист заздалегідь!
Пильнуйте себе та будьте здорові!

P.S. Не забувайте підписуватися на нашу групу у Telegram – t.me/TASlife, та на нашу сторінку у Facebook – facebook.com/taslifeofficial  

Сподобалась стаття?
Поділись з друзями!

Чи була стаття корисною?

Залиш свій відгук!

Заголовок

Перша домедична допомога: знання, що рятують життя

Наталія Стихальська

Наталія Стихальська

841
Вміння надавати першу домедичну допомогу сьогодні дуже актуальне. Хоча, звісно, є відмінності у наданні допомоги непритомній людині в цивільному житті і при бо...
8 хв на читання 841
  • #ЖиттяТАС
  • #ШколаТАС
8 хв на читання
23.02.2022 Читати
Як працює страхування з TAS life. Січень 2022

Наталія Стихальська

TAS Life team

579
Нашу сьогоднішню добірку з трьох найцікавіших виплат за перший місяць 2022 року поєднує валюта страхування, а саме - євро. Подивимось, як працюють такі догов...
9 хв на читання 579
  • #ІсторіїТАС
9 хв на читання
22.02.2022 Читати
Як не помилитися при виборі Вигодонабувачів?

Наталія Стихальська

Наталія Стихальська

655
При укладанні договору страхування життя, важливим кроком є вибір Вигодонабувачів. Погодьтеся, дуже важливо, щоб страхову виплату отримала саме та людина, яку в...
6 хв на читання 655
  • #ШколаТАС
6 хв на читання
21.02.2022 Читати
Просто бос чи справжній лідер?

Анастасія Ведишева

Анастасія Ведишева

579
Пройти по кар’єрній сходинці та зайняти керівну посаду - це мрія багатьох працівників. Однак, заволодівши кабінетом з відповідною табличкою, хтось становиться ...
8 хв на читання 579
  • #Лайф-хак від ТАС
8 хв на читання
18.02.2022 Читати
Особистий кабінет Клієнта Увійти
Особистий кабінет Консультанта Увійти
TAD: робочий простір Консультанта Увійти