TAS life team
TAS Life team

У зоні особливої уваги – груди

02.08.2021 591

Щогодини від раку грудей в Україні помирає одна жінка, кожні півгодини – реєструється новий випадок захворювання.

Звичні брак часу і дефіцит уваги до власного здоров’я, небажання думати про погане і страх виявити у себе тривожні ознаки хвороби – все це часто призводить до того, що жінка звертається за медичною допомогою надто пізно.
Боятися потрібно не виявлення проблеми в самому її початку, а можливого ризику виявлення пухлини на вже запущеній стадії хвороби. На жаль, коли жінка помічає ущільнення і болючість у грудях, а також збільшення лімфатичних вузлів, – це найчастіше вказує на вже пізню стадію онкології. Підступність раку грудей полягає в тому, що на початкових стадіях захворювання, коли лікування найефективніше, його розвиток часто відбувається безболісно і безсимптомно.
Однак при своєчасній діагностиці та адекватному лікуванні раку молочної залози сьогодні можна надовго продовжити повноцінне життя жінки.

рак грудей

Основні чинники ризику виникнення раку молочної залози

1. Вік. Пік захворюваності на рак грудей у жінок припадає на 55 років.
2. Спадкова схильність. У 90-і роки XX століття було зроблено революційне відкриття в онкомамології – ідентифіковані гени, що відповідають за «сімейний» рак грудей: BRCA1 і BRCA2. Пухлини такого походження становлять 5-10% від загального числа випадків захворювання.
3. Стрес. Його не даремно називають одним з найголовніших ворогів людини і винуватцем сотень хвороб. Для жінок емоційна нестабільність і гормональні зміни, що її супроводжують, небезпечні розвитком злоякісних новоутворень молочної залози.
4. Порушення у репродуктивній сфері – пізній клімакс, рання менструація, пізні перші пологи, відсутність і штучне переривання вагітностей, відмова від грудного вигодовування. А також різні запальні гінекологічні захворювання, полікістоз і ендометріоз.
5. Повна відсутність, а також нерегулярність інтимного життя у жінки значно збільшують ризик виникнення захворювання.
6. Ендокринологічні порушення, пов’язані із гіпофізом, щитоподібною залозою, наднирковими та іншими органами, які беруть участь у виробленні гормонів або їх виведенні з організму.
7. Радіоактивне опромінення в пубертатному періоді та дітородному віці.
8. Перенесення раніше захворювання молочної залози (мастити, лактостаз, кістозно-фіброзні мастопатії) і хірургічні втручання.
9. Будь-яка травма грудей (удари, гематоми) вимагає уважного спостереження.
10. Ожиріння. Особливо збільшується ризик, коли ожиріння розвивається у жінки після настання клімаксу.
11. Незбалансоване харчування. А також надмірне споживання кави. Доведено, що кофеїн підвищує рівень пролактину – гормону, що відповідає за вироблення молока у мам, які годують грудьми. Якщо ж він підвищується у жінок, які не годують, то може викликати різні зміни у тканинах грудей, аж до пухлин.
12. Переохолодження. У 18% жінок у протоках молочних залоз знаходяться мікроби, які у звичайному житті ніяк себе не проявляють. Але варто створити їм сприятливі умови (наприклад, переохолодження), і вони тут же стають надзвичайно агресивними.
13. Недостатня фізична активність. Регулярні заняття фізичною культурою протягом усього життя перешкоджають виникненню раку молочної залози. Щоденне помірне фізичне навантаження протягом 30-60 хвилин допоможе зберегти груди здоровими, навіть якщо жінка починає займатися фітнесом після настання менопаузи.
14. Шкідливі звички. Без коментарів. Просто відмовтеся від куріння і надмірного вживання алкоголю!
15. Вплив прямих сонячних променів на грудну залозу. Необхідно пам’ятати про це, виходячи на пляж або перебуваючи в солярії, і не забувати використовувати спеціальні захисні засоби від ультрафіолетового випромінювання.

Доведено, що щорічне обстеження жінок у віці старше 45 років знижує смертність від раку молочних залоз на 15-20%.

Поради та відповіді на основні запитання щодо раку грудей ви можете подивитись у нашому відео із Оксаною Василівною Нідельчук – кандидатом медичних наук, лікарем вищої категорії клініки Медейра, акушером-гінекологом, онкомаммологом, онкогінекологом, УЗД-спеціалістом.
Дивіться наше відео за цим посиланням та дізнайтеся про таке:
– що важливо для жіночого здоров’я?
– які утворення можуть бути в молочних залозах?
– які обстеження необхідно проходити щороку жінкам?
– яка ситуація із раком молочної залози в Україні?

 

Рак грудей

«Сімейний» рак

«Сімейний» рак грудей передається переважно за лінією кровних родичок першого-другого покоління з боку матері. Тобто ризик виникнення раку молочної залози значно вище у жінок, чиї мами або бабусі мали рак грудей, яєчників або тіла матки.

Відмінні ознаки спадкового раку молочних залоз

• Виявлення в більш молодому віці (зазвичай у 40-45 років).
• Висока частота раку в обох залозах.
• Часте поєднання зі злоякісними пухлинами інших локалізацій.
• Первинно-множинний рак (велика кількість вогнищ захворювання в грудях).

У жінок з мутацією гена BRCA1 ризик захворіти на рак грудей – 65%, а на рак яєчників – до 60%. При злоякісній пухлині в грудях у поєднанні з цією мутацією у кожної другої жінки виникає рак і в інший молочній залозі.
Мутація гена BRCA2 призводить до раку грудей у 45% випадків, а до раку яєчників – у 15-30%.

Більше 120 причин можуть призвести до раку грудей, порушивши баланс всього 16-30 гормонів, що відповідають за її здорове функціонування

Профілактика при мутаціях BRCA1 і BRCA2

• Видалення обох молочних залоз (знижує ризик виникнення раку грудей на 95%).
• Видалення яєчників.
• Антиестрогенні препарати.

Саме профілактичне видалення молочних залоз і яєчників перенесла актриса Анджеліна Джолі. Її мати страждала на рак молочних залоз, дефектний ген був виявлений і у голлівудської зірки. З метою зниження ризику хвороби вона пішла на радикальні заходи. У нашій країні випадки профілактичних операцій поки доволі рідкісні. До речі, про онкологію у зірок ми писали у цьому блозі

Рак грудей у чоловіків становить 1% від усіх випадків цього захворювання у жінок. Тобто зустрічається в чоловіків у 100 разів рідше.

Злоякісні новоутворення грудей найчастіше розвиваються з клітин проток молочної залози. Французький хірург, дослідник П’єр Денуа, який займався цитокінетикою (наука про закономірності поділу ракової клітини), довів, що доклінічний період розвитку раку грудей, від виникнення першої ракової клітини до пухлини розміром 1 сантиметр кубічний, становить 6-10 років. Тобто, якщо пік захворюваності на рак молочної залози припадає на 55 років, то фактично захворювання починається десь у 45-річному віці.

рак грудей

СИМПТОМИ, ПРИ ЯКИХ НЕОБХІДНО НЕГАЙНО ЗВЕРНУТИСЯ ДО ЛІКАРЯ

• Зміни стану шкіри грудей – почервоніння, набряклість, втягнення, поява виразок, корочок або ділянок, що мають вид лимонної кірки.
• Зміни в розмірі та формі грудей – збільшення, зменшення, асиметрія, деформація.
• Зміни у стані сосків – ущільнення, потовщення, випинання, втягування, а також виділення з них (особливо такі, що містять кров або мають вигляд прозорої крапельки роси).
• Ущільнення або вузлуваті утворення у грудях.
• Болі в молочній залозі (особливо не пов’язані із менструальним циклом).
• Хворобливість, ущільнення, набряклість в ділянці пахвових лімфовузлів.
• Збільшення і ущільнення в підключичній і надключичній ділянках.

Крім того, огляд мамолога необхідний при будь-якому травмуванні молочних залоз, в період після операції на них, після перенесених запальних гінекологічних захворювань, а також якщо жінка збирається почати прийом оральних контрацептивів або планує вагітність.

 

Правила самообстеження грудей

Правила самообстеження грудей

Проводити самообстеження потрібно щомісяця, в один і той же день менструального циклу – на 10-12-й день від початку менструацій, а в період менопаузи – в один і той же день кожного календарного місяця.

1. Зніміть бюстгальтер і станьте перед дзеркалом з опущеними руками. Оцініть форму і розмір грудей (чи однакові? чи немає якихось змін?), зовнішній вигляд сосків і шкіри.
2. Підніміть руки і закладіть за голову. Оцініть стан грудей за тими ж параметрами.
3. Праву руку заведіть за голову, промацайте праву грудь лівою рукою – повільно, круговими рухами, не пропускаючи жодної ділянки. Те ж виконайте правою рукою з лівою груддю.
4. По черзі легко стисніть великим і вказівним пальцями соски, перевірте, чи немає виділень з них.
5. Промацайте уважно ділянки підключичних і надключичних лімфовузлів.
6. Промацайте також кожну грудь у положенні лежачи – круговими рухами з легким натисканням, рухаючись від основи молочної залози до соска.
7. Лежачи, підніміть по черзі праву і ліву руки і промацайте пахвові западини.

Отже, пам’ятаємо про те, що профілатика – це завжди дешевше, ніж лікування. Любіть себе, обстежуйте себе та дбайте про власне здоров’я!
А для того, аби це робити спокійно, без стресу для себе – оформлюйте програму «Доктор ТАС».
Адже таким чином Клієнт, фактично, відкриває та оплачує доступ до спеціального рахунку у розмірі, наприклад, 1 мільйон євро та зможе скористатися цими грошима у разі діагностування складного захворювання, такого як онкологія. І в цьому випадку грошей буде достатньо аби пройти лікування в кращих клініках України та світу.
Розумних Вам рішень!

Стаття підготовлена за участі редакції журналу «Рубежі здоров’я»

Сподобалась стаття?
Поділись з друзями!

Чи була стаття корисною?

Залиш свій відгук!

Заголовок

Перша домедична допомога: знання, що рятують життя

Наталія Стихальська

Наталія Стихальська

867
Вміння надавати першу домедичну допомогу сьогодні дуже актуальне. Хоча, звісно, є відмінності у наданні допомоги непритомній людині в цивільному житті і при бо...
8 хв на читання 867
  • #ЖиттяТАС
  • #ШколаТАС
8 хв на читання
23.02.2022 Читати
Як працює страхування з TAS life. Січень 2022

Наталія Стихальська

TAS Life team

592
Нашу сьогоднішню добірку з трьох найцікавіших виплат за перший місяць 2022 року поєднує валюта страхування, а саме - євро. Подивимось, як працюють такі догов...
9 хв на читання 592
  • #ІсторіїТАС
9 хв на читання
22.02.2022 Читати
Як не помилитися при виборі Вигодонабувачів?

Наталія Стихальська

Наталія Стихальська

675
При укладанні договору страхування життя, важливим кроком є вибір Вигодонабувачів. Погодьтеся, дуже важливо, щоб страхову виплату отримала саме та людина, яку в...
6 хв на читання 675
  • #ШколаТАС
6 хв на читання
21.02.2022 Читати
Просто бос чи справжній лідер?

Анастасія Ведишева

Анастасія Ведишева

591
Пройти по кар’єрній сходинці та зайняти керівну посаду - це мрія багатьох працівників. Однак, заволодівши кабінетом з відповідною табличкою, хтось становиться ...
8 хв на читання 591
  • #Лайф-хак від ТАС
8 хв на читання
18.02.2022 Читати
Особистий кабінет Клієнта Увійти
Особистий кабінет Консультанта Увійти
TAD: робочий простір Консультанта Увійти