Анастасія Ведишева

Забудьте все, що ви знали про метаболізм

20.08.2021 424

Довгий час вважалось, що після 20 років наш метаболізм починає сповільнюватись – і це автоматично прискорює набір зайвої ваги.
Також, всі ми знали, що витрата енергії у чоловіків відбувається швидше, ніж у жінок, саме тому жінкам важче схуднути, а менопауза лише погіршує ситуацію, бо через неї метаболізм сповільнюється ще сильніше.

Однак тиждень тому виявилось, що усе це… не відповідає дійсності.

13 серпня було опубліковане масштабне дослідження, що охопило більше 6 400 осіб віком від 8 днів до 95 років.

метаболізм

Наводимо ключові відкриття:

Протягом життя людини швидкість метаболізму проходить 4 стадії:

1. З моменту народження дитини її енерговитрата починає прискорюватись і досягає свого піку через рік, вдвічі перевищуючи швидкість метаболізму дорослої людини;
2. З 1 року і до 20 йде поступовий спад приблизно на 3% в рік;
3. З 20 до 60 років швидкість метаболізму незмінна. Навіть у жінок під час вагітності чи менопаузи;
4. І, нарешті, починаючи з 60 років, відбувається сповільнення метаболізму, який до 95-річного віку знижується ще на 25%.

Швидкість метаболізму ніяк не пов’язана зі статтю, лише з віком та з співвідношенням жирової і м’язової тканин в організмі.

Тож, за твердженням вчених, якщо не враховувати випадки гормональних захворювань, поступовий набір зайвої ваги в дорослому віці має лише одну причину – з роками ми починаємо споживаємо більше калорій, ніж витрачаємо, а також стаємо менш рухливими.

Саме сповільнення метаболізму після 60 років можна вважати причиною появи багатьох хронічних захворювань.
Адже в стані спокою на функціонування нашого серця, мозку, печінки та нирок йде до 65% енергії тіла. І з віком через зменшення енергоспоживання ці життєво-важливі органи починають збоїти.

Однак відкриття, що здивувало вчених найбільше, стосувалось метаболізму новонароджених.
Раніше вважалось, що найвищий рівень енерговитрат організму був саме у немовляти, однак результати досліджень показали, що одразу після народження метаболізм дитини такий саме, як і в його матері. Та вже за місяць він починає прискорюватись шаленими темпами.

 

метаболізм

Як проходило це дослідження і чому воно не було зроблено раніше?

Справа в тому, що дослідження метаболізму людини – справа дуже витратна. Усі попередні дослідження налічували невелику кількість учасників, що не давало можливості зібрати та обробити великий масив даних.

Цього разу заради спільної мети об’єдналось понад 80 вчених з усього світу, які проаналізували лабораторні дані 6 400 учасників, зібрані в 5 лабораторіях протягом 40 попередніх років.

Окрім віку, ваги, рівня фізичної активності та будови тіла (співвідношення м’язової та жирової тканини), кожен піддослідний проходив і тести на визначення швидкості метаболізму.
Для цього використовувався метод, що вважається золотим стандартом для такого типу досліджень і має назву “метод води з подвійною міткою”.

Якщо в двух словах – людина випиває спеціально підготовлену воду, в якій водень і кисень частково або повністю заміняються (тобто позначаються) незвичайним ізотопом з цих елементів. Найчастіше для цього використовуються важкі, але нерадіоактивні форми – дейтерій та кислород-18.
Потім з інтервалом в 1-4 тижні у піддослідного відбирають проби сечі, слини чи крові та досліджують швидкість виведення цих ізотопів.

 

метаболізм

Що далі?

Результати нового дослідження не лише змінять уявлення про фізіологію людини, про необхідний рівень енерговитрат, а й вплинуть на деякі медичні практики, такі як визначення відповідних доз ліків для дітей та людей похилого віку.
Також нові дані допоможуть краще лікувати ожиріння, діабет, хвороби серця і навіть деякі види раку.

Одне залишилось незмінним: запорукою гарної фізичної форми продовжують бути достатня фізична активність та правильне харчування 😉

Прочитати більше про нове дослідження можна на сайті The New York Times

Сподобалась стаття?
Поділись з друзями!

Чи була стаття корисною?

Залиш свій відгук!

Заголовок

Перша домедична допомога: знання, що рятують життя

Наталія Стихальська

Наталія Стихальська

866
Вміння надавати першу домедичну допомогу сьогодні дуже актуальне. Хоча, звісно, є відмінності у наданні допомоги непритомній людині в цивільному житті і при бо...
8 хв на читання 866
  • #ЖиттяТАС
  • #ШколаТАС
8 хв на читання
23.02.2022 Читати
Як працює страхування з TAS life. Січень 2022

Наталія Стихальська

TAS Life team

592
Нашу сьогоднішню добірку з трьох найцікавіших виплат за перший місяць 2022 року поєднує валюта страхування, а саме - євро. Подивимось, як працюють такі догов...
9 хв на читання 592
  • #ІсторіїТАС
9 хв на читання
22.02.2022 Читати
Як не помилитися при виборі Вигодонабувачів?

Наталія Стихальська

Наталія Стихальська

674
При укладанні договору страхування життя, важливим кроком є вибір Вигодонабувачів. Погодьтеся, дуже важливо, щоб страхову виплату отримала саме та людина, яку в...
6 хв на читання 674
  • #ШколаТАС
6 хв на читання
21.02.2022 Читати
Просто бос чи справжній лідер?

Анастасія Ведишева

Анастасія Ведишева

591
Пройти по кар’єрній сходинці та зайняти керівну посаду - це мрія багатьох працівників. Однак, заволодівши кабінетом з відповідною табличкою, хтось становиться ...
8 хв на читання 591
  • #Лайф-хак від ТАС
8 хв на читання
18.02.2022 Читати
Особистий кабінет Клієнта Увійти
Особистий кабінет Консультанта Увійти
TAD: робочий простір Консультанта Увійти