Анастасія Ведишева

Забудьте все, що ви знали про метаболізм

20.08.2021 219

Довгий час вважалось, що після 20 років наш метаболізм починає сповільнюватись – і це автоматично прискорює набір зайвої ваги.
Також, всі ми знали, що витрата енергії у чоловіків відбувається швидше, ніж у жінок, саме тому жінкам важче схуднути, а менопауза лише погіршує ситуацію, бо через неї метаболізм сповільнюється ще сильніше.

Однак тиждень тому виявилось, що усе це… не відповідає дійсності.

13 серпня було опубліковане масштабне дослідження, що охопило більше 6 400 осіб віком від 8 днів до 95 років.

Наводимо ключові відкриття:

Протягом життя людини швидкість метаболізму проходить 4 стадії:

1. З моменту народження дитини її енерговитрата починає прискорюватись і досягає свого піку через рік, вдвічі перевищуючи швидкість метаболізму дорослої людини;
2. З 1 року і до 20 йде поступовий спад приблизно на 3% в рік;
3. З 20 до 60 років швидкість метаболізму незмінна. Навіть у жінок під час вагітності чи менопаузи;
4. І, нарешті, починаючи з 60 років, відбувається сповільнення метаболізму, який до 95-річного віку знижується ще на 25%.

Швидкість метаболізму ніяк не пов’язана зі статтю, лише з віком та з співвідношенням жирової і м’язової тканин в організмі.

Тож, за твердженням вчених, якщо не враховувати випадки гормональних захворювань, поступовий набір зайвої ваги в дорослому віці має лише одну причину – з роками ми починаємо споживаємо більше калорій, ніж витрачаємо, а також стаємо менш рухливими.

Саме сповільнення метаболізму після 60 років можна вважати причиною появи багатьох хронічних захворювань.
Адже в стані спокою на функціонування нашого серця, мозку, печінки та нирок йде до 65% енергії тіла. І з віком через зменшення енергоспоживання ці життєво-важливі органи починають збоїти.

Однак відкриття, що здивувало вчених найбільше, стосувалось метаболізму новонароджених.
Раніше вважалось, що найвищий рівень енерговитрат організму був саме у немовляти, однак результати досліджень показали, що одразу після народження метаболізм дитини такий саме, як і в його матері. Та вже за місяць він починає прискорюватись шаленими темпами.

 

Як проходило це дослідження і чому воно не було зроблено раніше?

Справа в тому, що дослідження метаболізму людини – справа дуже витратна. Усі попередні дослідження налічували невелику кількість учасників, що не давало можливості зібрати та обробити великий масив даних.

Цього разу заради спільної мети об’єдналось понад 80 вчених з усього світу, які проаналізували лабораторні дані 6 400 учасників, зібрані в 5 лабораторіях протягом 40 попередніх років.

Окрім віку, ваги, рівня фізичної активності та будови тіла (співвідношення м’язової та жирової тканини), кожен піддослідний проходив і тести на визначення швидкості метаболізму.
Для цього використовувався метод, що вважається золотим стандартом для такого типу досліджень і має назву “метод води з подвійною міткою”.

Якщо в двух словах – людина випиває спеціально підготовлену воду, в якій водень і кисень частково або повністю заміняються (тобто позначаються) незвичайним ізотопом з цих елементів. Найчастіше для цього використовуються важкі, але нерадіоактивні форми – дейтерій та кислород-18.
Потім з інтервалом в 1-4 тижні у піддослідного відбирають проби сечі, слини чи крові та досліджують швидкість виведення цих ізотопів.

 

Що далі?

Результати нового дослідження не лише змінять уявлення про фізіологію людини, про необхідний рівень енерговитрат, а й вплинуть на деякі медичні практики, такі як визначення відповідних доз ліків для дітей та людей похилого віку.
Також нові дані допоможуть краще лікувати ожиріння, діабет, хвороби серця і навіть деякі види раку.

Одне залишилось незмінним: запорукою гарної фізичної форми продовжують бути достатня фізична активність та правильне харчування 😉

Прочитати більше про нове дослідження можна на сайті The New York Times

Сподобалась стаття?
Поділись з друзями!

Чи була стаття корисною?

Залиш свій відгук!

Заголовок

Які дистанції доступні під час благодійного забігу 9 жовтня?

Наталія Стихальська

Наталія Стихальська

30
Осінь – чудовий час для добрих справ. І вже дуже скоро – 9 жовтня – відбудеться наш благодійний забіг на підтримку Клубу «Рука об Руку». Його мета - зібрати к...
2 хв на читання 30
  • #ПартнериТАС
2 хв на читання
22.09.2021 Читати
“Захист від COVID-19”. Нова корпоративна програма від TAS life

Олена Бардюк

Олена Бардюк

95
В очікуванні чергового локдауну все більше українців роздумують про захист своїх фінансів. Тож наразі конче необхідно подумати про те, яким чином на бюджеті род...
8 хв на читання 95
  • #Страхування для бізнесу
  • #ТАС_про_ЗДОРОВ'Я
8 хв на читання
21.09.2021 Читати
Алергія: правда та міфи

Анастасія Ведишева

Анастасія Ведишева

58
Поговоримо сьогодні про алергію - причину свербіжу, чхання, закладеного носу, а то й більш сумних наслідків - від вимушеного розлучення з домашнім улюбленцем до...
6 хв на читання 58
  • #ТАС_про_ЗДОРОВ'Я
6 хв на читання
20.09.2021 Читати
Про чітміл.

Михайло Холоділін

Михайло Холоділін

83
Чітміл (з англ. cheat meal - "шахраювати з їжею") - одне з планових порушень дієти. Суть чітміла в тому, що ви можете в заздалегідь запланований день побалуват...
4 хв на читання 83
  • #ТАС_про_ЗДОРОВ'Я
4 хв на читання
17.09.2021 Читати
Особистий кабінет Клієнта Увійти
Особистий кабінет Консультанта Увійти
TAD: робочий простір Консультанта Увійти