Довгий час вважалось, що після 20 років наш метаболізм починає сповільнюватись – і це автоматично прискорює набір зайвої ваги.
Також, всі ми знали, що витрата енергії у чоловіків відбувається швидше, ніж у жінок, саме тому жінкам важче схуднути, а менопауза лише погіршує ситуацію, бо через неї метаболізм сповільнюється ще сильніше.
Однак тиждень тому виявилось, що усе це… не відповідає дійсності.
13 серпня було опубліковане масштабне дослідження, що охопило більше 6 400 осіб віком від 8 днів до 95 років.
Наводимо ключові відкриття:
Протягом життя людини швидкість метаболізму проходить 4 стадії:
1. З моменту народження дитини її енерговитрата починає прискорюватись і досягає свого піку через рік, вдвічі перевищуючи швидкість метаболізму дорослої людини;
2. З 1 року і до 20 йде поступовий спад приблизно на 3% в рік;
3. З 20 до 60 років швидкість метаболізму незмінна. Навіть у жінок під час вагітності чи менопаузи;
4. І, нарешті, починаючи з 60 років, відбувається сповільнення метаболізму, який до 95-річного віку знижується ще на 25%.
Швидкість метаболізму ніяк не пов’язана зі статтю, лише з віком та з співвідношенням жирової і м’язової тканин в організмі.
Тож, за твердженням вчених, якщо не враховувати випадки гормональних захворювань, поступовий набір зайвої ваги в дорослому віці має лише одну причину – з роками ми починаємо споживаємо більше калорій, ніж витрачаємо, а також стаємо менш рухливими.
Саме сповільнення метаболізму після 60 років можна вважати причиною появи багатьох хронічних захворювань.
Адже в стані спокою на функціонування нашого серця, мозку, печінки та нирок йде до 65% енергії тіла. І з віком через зменшення енергоспоживання ці життєво-важливі органи починають збоїти.
Однак відкриття, що здивувало вчених найбільше, стосувалось метаболізму новонароджених.
Раніше вважалось, що найвищий рівень енерговитрат організму був саме у немовляти, однак результати досліджень показали, що одразу після народження метаболізм дитини такий саме, як і в його матері. Та вже за місяць він починає прискорюватись шаленими темпами.
Як проходило це дослідження і чому воно не було зроблено раніше?
Справа в тому, що дослідження метаболізму людини – справа дуже витратна. Усі попередні дослідження налічували невелику кількість учасників, що не давало можливості зібрати та обробити великий масив даних.
Цього разу заради спільної мети об’єдналось понад 80 вчених з усього світу, які проаналізували лабораторні дані 6 400 учасників, зібрані в 5 лабораторіях протягом 40 попередніх років.
Окрім віку, ваги, рівня фізичної активності та будови тіла (співвідношення м’язової та жирової тканини), кожен піддослідний проходив і тести на визначення швидкості метаболізму.
Для цього використовувався метод, що вважається золотим стандартом для такого типу досліджень і має назву “метод води з подвійною міткою”.
Якщо в двух словах – людина випиває спеціально підготовлену воду, в якій водень і кисень частково або повністю заміняються (тобто позначаються) незвичайним ізотопом з цих елементів. Найчастіше для цього використовуються важкі, але нерадіоактивні форми – дейтерій та кислород-18.
Потім з інтервалом в 1-4 тижні у піддослідного відбирають проби сечі, слини чи крові та досліджують швидкість виведення цих ізотопів.
Що далі?
Результати нового дослідження не лише змінять уявлення про фізіологію людини, про необхідний рівень енерговитрат, а й вплинуть на деякі медичні практики, такі як визначення відповідних доз ліків для дітей та людей похилого віку.
Також нові дані допоможуть краще лікувати ожиріння, діабет, хвороби серця і навіть деякі види раку.
Одне залишилось незмінним: запорукою гарної фізичної форми продовжують бути достатня фізична активність та правильне харчування 😉
Прочитати більше про нове дослідження можна на сайті The New York Times