Наталія Стихальська

Як правильно сортувати пластик?

Які види пластику існують, як їх правильно сортувати та від чого варто відмовитись?

11.10.2021 585

Сьогодні продовжимо тему збереження нашої планети та правильного сортування сміття і розберемося із видами пластику.

Двадцяте століття стало зірковим часом для виробництва речей із пластику. Саме в цей період вчені експериментують із складом та властивостями цього матеріалу, додають різноманітні кольори і ми отримуємо різноманітні речі, створені з пластмаси. Яку б річ ми не взяли у руки, вона обов’язково маркується, щоб було зрозуміло із якого виду пластмаси виготовлено продукцію або пакування.

Типи та коди пластику визначені «Спілкою пластикової промисловості» (SPI) та застосовуються для позначення типу пакувального матеріалу. Така практика є обов’язковою в багатьох країнах.

Як правильно сортувати пластик?

Загалом нараховується близько 150 видів пластмаси, до складу яких додають більше 20 видів різноманітних добавок, щоб отримати якусь властивість матеріалу. Більшість цих добавок є токсичними.

Сьогодні розглянемо 7 основних видів маркувань пластику.

 

#1 ПЕТ, РЕТ або поліетилен терефталат

ПЕТ, РЕТ або поліетилен терефталат

Харчовий вид пластику. Найрозповсюдженішим його представником є пляшки для води та інших прохолодних напоїв.
Цей вид пластику був винайдений у 1978 році. Потрібно зауважити, що сама пляшка складається з 2-х видів пластику: кришка – це другий вид, до якого ми перейдемо пізніше і пляшка – 1 вид. Тому, як ми вже писали своїй статті раніше, для правильного сортування необхідно відокремити колечко і кришку від самої пляшки. Тільки так вийде сировина чиста за морфологічним складом.
Якщо викидати кришку разом з пляшкою навіть в правильний бак, ми додаємо роботи сортувальникам відходів. Тому закликаємо кришки збирати окремо. Для цього можна встановити, наприклад, 5-літрову пляшку і туди збирати кришечки. Або ж виділити окрему коробку з картону.
Донедавна цей вид пластику вважався безпечним, однак нещодавні дослідження вчених Європи та США довели шкідливість цього типу пластику. Під дією високої температури та сонячного проміння пластик починає випаровуватись. Він розчиняється у продукті, насичуючи його шкідливими речовинами, однією з яких є бісфенол А (BPA), що виділяється з пластика при багаторазовому використанні або частому митті такої тари. BPA сприяє розвитку раку грудей, серцевих захворювань, діабету і захворювань печінки, порушенню репродуктивної функції.
Цей вид пластику переробляється.

 

#2 PEHD (HDPE), ПНТ (поліетилен низького тиску) або поліетилен високої щільності

PEHD (HDPE), ПНТ (поліетилен низького тиску) або поліетилен високої щільності

Усі гарненькі ємкості для шампуню, кондиціонеру, мила, рідкого порошку, косметичних засобів, які розмістилися на поличках у супермаркетах, виготовлені із цього виду пластику. Окрім того, молочна продукція, одноразовий посуд, контейнери для продуктів харчування, іграшки, кришечки для пляшок, господарські сумки, фасувальні пакети, ящики та плівки, поширені у побуті, які мають властивість добре розтягуватись та інші речі.
Упаковка з такого типу пластику вважається безпечною для здоров’я. Саме в такій упаковці рекомендують купувати воду або інші продукти харчування. Вона також стійка до різних видів масел, кислот та інших агресивних речовин, а також досить високий температурний діапазон експлуатації від -80°С до +110°С.
Цей вид пластику переробляється.

 

#3 ПВХ, PVC (V) або полівінілхлорид

ПВХ, PVC (V) або полівінілхлорид

Небезпечний вид пластику, який шкідливий для здоров’я, не екологічний, бо не піддається переробці. Цей вид пластику містить канцерогени, які можуть проникати у продукти харчування. Окрім того, при спалюванні полівінілхлориду утворюються високотоксичні хлорорганічні сполуки, а після десяти років служби вироби з ПВХ починають самостійно виділяти токсичні сполуки.
Почали використовувати цей вид пластику ще у 1927 році.
Використовується при виготовленні віконних профелів, меблів, плівки для натяжних стель, кабелів, штучної шкіри, ізоляції для труб, деяких обгорток для м’яса, пляшок для рослинної олії тощо.

 

Як правильно сортувати пластик?

 

#4 PELD (LDPE), ПВТ (поліетилен високого тиску) або поліетилен низької щільності

PELD (LDPE), ПВТ (поліетилен високого тиску) або поліетилен низької щільності

Вже давно в світі існує тренд відмови від пластикових пакетів. В Україні теж заборонять пакети на початку 2022 року. Про те, які саме пакети будуть заборонені та які будуть за це штрафи, а також про альтернативні види пакувань будемо вам розповідати у наступних публікаціях.
Для того, аби підтримати такі ініціативи, компанії влаштовують різноманітні акції, щоб привернути увагу громадськості до цієї проблематики. Так, кияни та гості міста кілька років тому мали змогу побачити у центрі мста цілі вітрини, наповнені пакетами. Акція називалася «До біса пакет» та проводилася за підтримки проекту «Всі. Свої» та ГО «Україна без сміття».
LDPE безпечний у випадку використання тари для води, адже не виділяє хімічні речовини в воду.
А ось поліетиленові пакети в продуктовому магазині краще не купувати: можете з’їсти не тільки те, що купили, але і деякі небезпечні для вашого організму хімікати. До того ж, цей вид пластику дуже складно, дорого, працезатратно та енергозатратно переробити. Пакети потрапляють забрудненими тому, для того, щоб їх промити, потрібно від 20 до 30 м3 / год (це приблизний обсяг маленької річки).

 

#5 PP, ПП або поліпропілен

PP, ПП або поліпропілен

Цей вид пластику застосовується при виготовленні одноразового посуду.
Особливо він цікавий тим, що є термостійким. Тому дуже часто його використовують для виробництва контейнерів для їжі, окрім того упаковок для соусів, мішечків для круп, цукру, одноразових шприців, стаканчиків для йогуртів.
Загалом цей вид пластику переробляється, однак, через залишки соусів та харчових продуктів переробка так само працезатратна та енергозатратна, як і у випадку з пакетами.
Рекомендуємо сортувати упаковки з-під круп, цукру, сухих сніданків окремо, можна використовувати спосіб «пакет із пакетами».

 

#6 PS, ПС або полістирол

PS, ПС або полістирол

Полістирол – це недорогий, легкий і досить міцний вид пластику, який зовсім не підходить для зберігання гарячої їжі та напоїв. В цілому служить упаковкою для холодильників, телевізорів, також в ньому часто продають м’ясні та рибні напівфабрикати, так як пінопласт дуже добре зберігає температуру.
Ще 6-ий вид пластику часто використовується при виробництві кавових стаканчиків і контейнерів для швидкого харчування. Однак, звертаємо Вашу увагу, що при нагріванні цей вид пластику виділяє небезпечні хімічні сполуки.
Загалом цей ви пластику переробляється. Якщо у вас були стаканчики від сметани або йогурту, виготовлені із цього виду пластику, то перед утилізацією помийте їх від залишків.

 

#7 Other або інше

Other або інше

Близько 25 видів пластику, що не увійшли в інші групи, об’єднали в одну групу. Переробка їх поки що неможлива. Сюди ми можемо віднести пляшки з-під кулера, іграшки, дитячі пляшечки тощо. Ніколи не використовуйте повторно пластикові вироби, помічені цифрою 7. Ця група включає в себе багато видів шкідливих хімічних речовин, у тому числі також дуже токсичний бісфенол А (BPA), який може сприяти виникненню шизофренії, депресії або хвороби Альцгеймера.
Крім того, вживання продуктів, які вступають в контакт з BPA, може привести до розладу нервової і ендокринної систем, і навіть до ракових захворювань. Ні в якому разі не використовуйте такі вироби для розігрівання їжі в мікрохвильових печах. Це сприятиме більш глибокому проникненню бісфенолу А в їжу.

 

Як правильно сортувати пластик?

 

І якщо Ви дочитали статтю до цього моменту, то це свідчить не лише про Ваше свідоме ставлення до навколишнього середовища та екології, а також дає вам нагоду розповісти у коментарях про свій досвід у сортуванні сміття або відмови від пакетів, а за найкращий коментар ми подаруємо нашу чудову еко-сумку! 😉

А ще для того, аби мати фінансовий захист власного здоров’я, ми рекомендуємо оформити програму «Доктор ТАС», проходити щорічний профілактичний огляд здоров’я та не забувати про заняття спортом!

Бережіть себе!

Сподобалась стаття?
Поділись з друзями!

Чи була стаття корисною?

Залиш свій відгук!

Заголовок

Перша домедична допомога: знання, що рятують життя

Наталія Стихальська

Наталія Стихальська

871
Вміння надавати першу домедичну допомогу сьогодні дуже актуальне. Хоча, звісно, є відмінності у наданні допомоги непритомній людині в цивільному житті і при бо...
8 хв на читання 871
  • #ЖиттяТАС
  • #ШколаТАС
8 хв на читання
23.02.2022 Читати
Як працює страхування з TAS life. Січень 2022

Наталія Стихальська

TAS Life team

594
Нашу сьогоднішню добірку з трьох найцікавіших виплат за перший місяць 2022 року поєднує валюта страхування, а саме - євро. Подивимось, як працюють такі догов...
9 хв на читання 594
  • #ІсторіїТАС
9 хв на читання
22.02.2022 Читати
Як не помилитися при виборі Вигодонабувачів?

Наталія Стихальська

Наталія Стихальська

678
При укладанні договору страхування життя, важливим кроком є вибір Вигодонабувачів. Погодьтеся, дуже важливо, щоб страхову виплату отримала саме та людина, яку в...
6 хв на читання 678
  • #ШколаТАС
6 хв на читання
21.02.2022 Читати
Просто бос чи справжній лідер?

Анастасія Ведишева

Анастасія Ведишева

592
Пройти по кар’єрній сходинці та зайняти керівну посаду - це мрія багатьох працівників. Однак, заволодівши кабінетом з відповідною табличкою, хтось становиться ...
8 хв на читання 592
  • #Лайф-хак від ТАС
8 хв на читання
18.02.2022 Читати
Особистий кабінет Клієнта Увійти
Особистий кабінет Консультанта Увійти
TAD: робочий простір Консультанта Увійти