Анастасія Ведишева

Здоровий зір: правда та вигадки

06.07.2021 811

Очі – це не лише дзеркало душі, а й, без перебільшень, найважливіший з органів чуття людини. Адже за допомогою зору ми отримуємо 80% інформації про оточуючий світ, при цьому використовуючи для її обробки до 65% ресурсів мозку – більше, ніж будь-яка інша частина нашого тіла.

З самого дитинства ми знаємо, як треба поводитись, щоб зберегти гарний зір якомога довше – їсти моркву, не сидіти близько до телевізора, не читати з поганим світлом, не міряти чужі окуляри, не дивитись на сварку і найголовніше – не скошувати очі, бо, якщо хтось дасть запотиличник, очі так і залишаться (принаймні, в моєму дитинстві ця лякалка виглядала саме так).

Потім ми вирастаємо і дізнаємось, що “все життя жили в брехні” ))

Адже усе вищеперелічене – не що інше, як найбільш розповсюджені міфи, що не мають під собою наукових підтверджень…

Тож давайте перевіримо, як добре ви знаєте про роботу своїх очей та про те, як зберегти їх здоров’я?

Здоровий зір

Правда чи міф: Регулярні вправи для очей можуть запобігти або ж виправити втрату зору

Гострота зору залежить від стану очної тканини, форми очного яблука та багатьох інших факторів. Вправи для очей, на жаль, істотно не впливають на зміну диоптрій.
Однак ці вправи можуть бути корисними при недостатності конвергенції – стані, при якому людина нездатна підтримувати бінокулярну функцію (утримувати обидва ока на об’єкті фіксації) при роботі на близькій відстані. Цей стан призводить до дискомфорту в очах, головного болю, сонливості, розпливчатості зору при читанні або виконанні роботи на близькій відстані.

Правда чи міф: Вживання штучних підсолоджувачів зробить ваші очі більш чутливими до світла

Як не дивно, але це правда.
Деякі штучні підсолоджувачі, такі як цикламати, можуть призвести до того, що ваші очі будуть більш чутливими до світла. Інші речовини можуть також мати такий ефект: антибіотики, препарати від артеріального тиску, діуретики, оральні контрацептиви, ліки від діабету.

Правда чи міф: Дивитись на сонце корисно, це покращує здоров’я та заряджає енергією

На жаль, це шкідливий міф. Інтенсивне ультрафіолетове світло може викликати сліпоту та призвести до таких малоприємних захворювань очей, як сонячна ретинопатія, фотокератит, дистрофія рогівки і дегенерація жовтої плями.
А сонячні затемнення – найнебезпечніший час, щоб дивитися на сонце. Адже спектр світла, який зменшує ваші зіниці, заблокований, але небезпечні промені все ще присутні, залишаючи сітківку більш відкритою.

А що ж із зваркою?! При роботі зварювального апарату утворюється ультрафіолетове випромінювання, подібне до того, яке випромінює сонце. Тільки в першому випадку випромінювання штучне, а в другому – природне.
Якщо дивитися на зварювальний апарат тривалий час і без спеціального захисту, це, дійсно, може призвести до опіку рогівки. Дуже важливо знати, що спочатку він може бути непомітний, але через 6-12 годин з’являться вкрай неприємні симптоми на зразок болю в очах і неможливості їх відкрити.
Однак, проходячи вулицею повз сварку, заплющувати очі та відвертатись (як нас вчили в дитинстві) не варто – адже такий короткотерміновий контакт із UV-випромінюванням не завдасть вам шкоди.

 

Носіння окулярів або контактних лінз

Правда чи міф: Носіння окулярів або контактних лінз з часом провокує утворення залежності від них та ще більше погіршує зір.

Це міф. Немає жодних наукових доказів того, що носіння окулярів або лінз може погіршити зір, або ж призвести до очних захворювань. Більше того – фахівці радять використовувати ці засоби для корекції зору, щоб не напружувати постійно зір, намагаючись розгледіти те, що ваші очі розгледіти не в змозі.

Правда чи міф: Перевіряти зір не потрібно, якщо у вас немає із ним проблем.

Це неправда, адже існує багато хвороб, непомітних на початковій стадії. Ось лише деякі з них: глаукома, дегенерація жовтої плями, діабет, гіпертонія. І якраз звичайний огляд очей допомагає їх виявити.
Радимо проходити профілактичну перевірку в офтальмолога кожні 2 роки, якщо ви молодші за 65 років і щорічно, якщо вам більше 65.

А зараз – трохи цікавих фактів, про очі та зір, які можуть вас здивувати 😉

Всі люди народжуються зі світлими очима

Здоровий зір: правда та вигадки

Ви, мабуть, звертали увагу, що у всіх новонароджених дітей очі мають сіро-блакитний колір?
Офтальмологи пояснюють це дуже просто – у немовлят в райдужці відсутній пігмент. Винятки бувають тільки в країнах Східної, Південно-Східної та Південної Азії. Там у дітей райдужка вже насичена пігментом.
Колір райдужної оболонки змінюється і формується до 3-6 місяця життя дитини, коли накопичуються меланоцити в райдужній оболонці. Остаточно колір очей встановлюється до 10-12 років.

Цікаво – наші очі впродовж всього життя залишаться такого ж розміру, що й при народженні, а їх вага та розмір приблизно однаковий у всіх людей – 8 грам та 2,5 см в діаметрі.

Серед більшості живих істот найгостріший зір  – в орла

Якщо гостроту його зору прийняти за 100%, то в людини зір буде 52%, у восьминіга – 32%, а у кішки всього 7%. Однак на захист кішок – в темряві вони бачать в 6 разів краще за нас 🙂

Здоровий зір: правда та вигадки

Карі очі насправді – блакитні

Карий – найпоширеніший колір очей на планеті. Але офтальмологи стверджують, що карі очі насправді є блакитними під коричневим пігментом. У зовнішньому шарі райдужної оболонки міститься велика кількість меланіну, в результаті чого відбувається поглинання як високочастотного, так і низькочастотного світла. Відбите світло призводить до появи коричневого (карого) цвета.

Існує навіть лазерна процедура, що дозволяє видалити пігмент і зробити очі блакитними. Однак повернути колишній колір після проведення цієї процедури вже неможливо.

Зелений – найрідкісніший колір очей

Очі зеленого кольору мають лише 1,6% людей на планеті. При цьому він ще й викорінюється з покоління в покоління домінуючим геном карих очей.

Дослідники вважають, що до зниження кількості людей із таким кольором рогівки привели каральні санкції святої інквізиції в 13-19 століттях. Саме в цей період на багатті спалювалися «відьми» – руді дівчата з зеленими очима.

Ну й наостанок – всі люди з блакитними очима можуть вважатись… родичами

Карі очі насправді - блакитні

Справа в тому, що блакитний колір очей – це результат мутації в гені HERC2, через яку у носіїв такого гену знижено вироблення меланіну у райдужній оболонці ока, а саме від кількості меланіну залежить колір очей.
Виникла ця мутація приблизно 6-10 тис. років тому в північно-західній частині чорноморського узбережжя.
Щоб було простіше зорієнтуватися – це там, де Одеса 😉

 

За матеріалами статті “12 Common Myths About Eyes and Vision – Debunked” та мережі Інтернет

Сподобалась стаття?
Поділись з друзями!

Чи була стаття корисною?

Залиш свій відгук!

Заголовок

Перша домедична допомога: знання, що рятують життя

Наталія Стихальська

Наталія Стихальська

865
Вміння надавати першу домедичну допомогу сьогодні дуже актуальне. Хоча, звісно, є відмінності у наданні допомоги непритомній людині в цивільному житті і при бо...
8 хв на читання 865
  • #ЖиттяТАС
  • #ШколаТАС
8 хв на читання
23.02.2022 Читати
Як працює страхування з TAS life. Січень 2022

Наталія Стихальська

TAS Life team

592
Нашу сьогоднішню добірку з трьох найцікавіших виплат за перший місяць 2022 року поєднує валюта страхування, а саме - євро. Подивимось, як працюють такі догов...
9 хв на читання 592
  • #ІсторіїТАС
9 хв на читання
22.02.2022 Читати
Як не помилитися при виборі Вигодонабувачів?

Наталія Стихальська

Наталія Стихальська

674
При укладанні договору страхування життя, важливим кроком є вибір Вигодонабувачів. Погодьтеся, дуже важливо, щоб страхову виплату отримала саме та людина, яку в...
6 хв на читання 674
  • #ШколаТАС
6 хв на читання
21.02.2022 Читати
Просто бос чи справжній лідер?

Анастасія Ведишева

Анастасія Ведишева

590
Пройти по кар’єрній сходинці та зайняти керівну посаду - це мрія багатьох працівників. Однак, заволодівши кабінетом з відповідною табличкою, хтось становиться ...
8 хв на читання 590
  • #Лайф-хак від ТАС
8 хв на читання
18.02.2022 Читати
Особистий кабінет Клієнта Увійти
Особистий кабінет Консультанта Увійти
TAD: робочий простір Консультанта Увійти