Анастасія Ведишева

Що таке ефект ноцебо?

11.02.2022 338

Про ефект плацебо, напевно, знають усі: коли ти впевнений, що ліки мають допомогти, вирогідність того, що так і трапиться, суттєво зростає. Ба більше – симптоми захворювання можуть зникнути навіть якщо ти, не знаючи про це, замість ефективних ліків, з’їж пігулку з цукру та крейди.

 

Але у плацебо є “злий брат-близнюк”, який працює навпаки 😈
Одним з яскравих прикладів цього ефекту є історія 26-річного Дерека Адамса, яку вперше було викладено в медичному журналі General Hospital Psychiatry:

Хлопець хворів на депресію і на додачу до цього його кинула дівчина. Згорьований Дерек вирішив, що сенсу жити більше немає і випив пів пляшки пігулок від депресії, що йому прописав лікар. Невдовзі після цього він відчув, як йому стає все гірше й гірше і зрештою, очікування близького кінця так налякало Дерека, що він перехотів вмирати. З останніх сил хлопець викликав швидку, після чого знепритомнів.
Вже в лікарні було встановлено, що хлопець брав участь в дослідженні пігулок від депресії – саме тих, якими намагався вкоротити собі віку.
І, як ви вже, напевно, здогадалися, потрапив у групу плацебо. Тож в його пляшці були ліки, які б не зашкодили, навіть якщо б він проковтнув їх усі.
Звісно, лікарі розповіли про це Дереку після того, як привели його до тями. І за 15 хвилин всі симптоми отруєння у хлопця зникли.

 

Тож що таке ефект ноцебо?

Вікіпедія каже, що ноцебо – це негативне передчуття від очікуваного явища, яке ще більш поглиблює негативний ефект, ніж він був би насправді. Проявлятись це може як погіршення хвороби, підсилення відчуття болю і навіть впливати на успіх оперативних втручань.

Іншими словами: ефект плацебо заснований на вірі у ліки, а ноцебо – на вірі в хворобу.

Ефект ноцебо (так само, як і плацебо) має психофізіологічну природу, однак його механізми значно менш вивчені: завжди проблематично ставити експерименти з чимось, що погіршує самопочуття, а нерідко й здоров’я людей.

Що таке ефект ноцебо

Чому цей ефект виникає?

Вчені припускають, що винний у цьому нейропептидний гормон холецистокінін, який активується під час тривожного очікування.
Принаймні, дослідники з Туринського університету з’ясували, що блокатори холецистокініну полегшують або зовсім усувають біль, що виник саме через ефект ноцебо.

Експерти пояснюють прояви ноцебо-симптомів як психологічними, так і нейробіологічними причинами.

 

Від чого залежить ефект ноцебо?

На очікування людини впливає не тільки знання переліку можливих небажаних ефектів ліків або якоїсь медичної процедури, а й багато інших факторів.
Наприклад, показовим є експеримент 1996 року із кольором таблеток. Дослідження показало, що люди асоціюють червоні, жовті або помаранчеві таблетки зі стимулюючим ефектом, а сині або зелені таблетки з седативним ефектом.
Тож одній групі дослідники дали плацебо у вигляді синіх таблеток, а іншій — рожеві. В результаті група, яка приймала сині таблетки, повідомила про більшу сонливість.

Крім того, відомо, що на очікування впливає вартість ліків: від дорогих (з точки зору пацієнтів) засобів вони сподіваються більшого терапевтичного ефекту, але впевнені, що й ризик побічних ефектів у них вищий, ніж у дешевих препаратів.
Це було підтверджено в експерименті з «дорогим» та «дешевим» кремом, який нібито призначали для лікування атопічного дерматиту, але він міг спричинити небажаний ефект — підвищену чутливість до болю (гіпералгезію). Насправді активної речовини не було в жодному з кремів, але ті, хто отримував «дорогий» препарат, оцінювали рівень чутливості до болю в середньому вище, ніж ті, хто користувався «дешевим» засобом.

 

Що таке ефект ноцебо

 

Як це може зашкодити?

Окрім дослідників, які вивчають вплив нових препаратів та мають враховувати похибку в результатах як від плацебо, так і від ноцебо, останній ефект дошкуляє й самим пацієнтам, адже напряму впливає на їхнє здоров’я.

І якщо не брати до уваги такі крайні випадки, як той, що ми описали на початку статті, або історії, коли пацієнти вмирали, почувши про невиліковний діагноз, що виявлявся хибним вже після розтину – відчуття побічних ноцебо-симптомів може змусити людину припинити ефективне лікування.
Більш того, в практиці відомі випадки так званого “феномену масових психогенних хвороб“, коли без видимої причини в спільнотах швидко поширюються якісь симптоми. Схоже, саме ноцебо може пояснити реакції деяких людей на Wi-Fi або вітрогенератори, які свого часу безпідставно звинувачували у тому, що вони спричиняють головний біль, запаморочення чи втому.

А вчені з Гарвардської медичної школи дійшли висновку, що багато побічних реакцій після вакцинації від коронавірусу викликані ефектом ноцебо.
У ході нещодавнього дослідження з’ясувалось, що на ефект ноцебо припадає дві третини всіх поширених побічних реакцій після першої дози і майже половина – після другої дози вакцини. Фахівці проаналізували дані 45 000 осіб, які брали участь у плацебо-контрольованих випробуваннях семи вакцин. У результаті, приблизно третина з тих, кому зробили справжнє щеплення, повідомили про головні болі та втому після першої дози. Але що ще цікавіше – приблизно кожен п’ятий із тих, хто отримував плацебо, розповідали про такі ж побічні реакції.

 

Як лікувати словом?

Знаючи про можливі наслідки ефекту ноцебо лікарі постають перед справжньою етичною дилемою:

 1. Як попередити пацієнта про можливі побічні дії ліків, але при цьому не спровокувати небажану реакцію?
 2. Як говорити про можливі ускладнення хвороби та пояснити, за яких симптомів слід негайно викликати лікаря – і при цьому не налякати?
 3. А якщо симптоми все ж таки з’явилися, як зрозуміти: це прояв хвороби або ефект ноцебо? Адже конкретної причини залежить тактика лікування.

Усе це і досі є темою запеклих дебатів у медичній спільноті. Але один факт є неспростовним – поведінка лікаря, його мова та ставлення до пацієнта можуть самі по собі бути як ліками, так і отрутою.

У ході низки експериментів з’ясувалося, що одна лише згадка лікаря про побічні ефекти може підвищити ймовірність того, що пацієнти дійсно відчують запаморочення, втому, головний біль або розлад шлунка – навіть якщо вони приймають нешкідливі таблетки, а не справжні ліки.

В іншому дослідженні виявили, що пацієнти з депресією, яким давав плацебо чуйний, співпереживаючий лікар, одужували швидше, ніж ті, хто отримував реальні ліки з рук вельми байдужого психіатра.

Деякі вчені навіть вважають, що лікарі можуть використати ефект плацебо, щоб знижувати пацієнтам дозу ліків – компенсуючи це за рахунок сили переконання. Працюють навіть найпростіші способи: виявити турботу та співчуття при постановці діагнозу, взяти до уваги страхи та сумніви пацієнта, хоч би якими безглуздими вони не здавались. А при призначенні курсу медикаментозного лікування лікарю слід підкреслити позитивні якості препарату, описавши побічні ефекти так, щоб вони здавались менш лякаючими (і точно не потрібно перебільшувати ризики).

 

Що таке ефект ноцебо

 

Хто в зоні ризику та як запобігти появі ноцебо-симптомів?

Лікарі радять ретельніше контролювати та “фільтрувати” свої відчуття протягом лікування тим, хто:

 • здебільшого негативно сприймають життя;
 • страждають від тревоги чи депресії;
 • схильні до надмірних роздумів;
 • мають труднощі із розслабленням;
 • легко піддаються гіпнозу та навіюванню;
 • в минулому мали негативний досвід від вживання компоненту ліків, або вже відчував больові симптоми під час того ж захворювання;
 • критично ставляться до власного здоров’я та схильні до іпохондрії.

Знайшли в собі щось із переліченого вище? Це не причина падати духом, адже тепер ви озброєні знаннями, а це вже половина справи!
Далі варто дуже прискіпливо поставитись до вибору лікаря – він має викликати довіру, як фахівець та задоволення від спілкування, як людина.

Якщо ви – з тих, хто завжди читає інструкції до ліків від першої до останньої літери, пам’ятайте про співвідношення вказаних побічних ефектів: «дуже рідко» означає, що менше одного зі 10 000 обстежених страждали цими побічними ефектами. А «рідко» означає, що одна (або трохи більше, ніж одна) зі 10 000 досліджуваних осіб зазнала впливу цього побічного ефекту.
Отже: ймовірність того, що ви самі постраждаєте від цих симптомів, дуже і дуже мала!

І, нарешті, працюйте над собою! Людина завжди має вибір – як вчинити, що думати і відчувати. Вона може «потонути» в негативних емоціях і в результаті ноцебо-ефекту втягнутися у хворобу, якою в неї могло б не бути.
У такому разі потрібно кардинально змінювати світогляд та спосіб життя! Настроюйтесь на позитив – і отримайте його, вважайте, це медично доведено 😉

 

Бережіть себе та будьте здорові!

 

За матеріалами статей “The nocebo effect: Can we think ourselves unwell?” та “Ноцебо: погані очікування можуть бути шкідливими для вашого здоров’я”

Сподобалась стаття?
Поділись з друзями!

Чи була стаття корисною?

Залиш свій відгук!

Заголовок

Перша домедична допомога: знання, що рятують життя

Наталія Стихальська

Наталія Стихальська

812
Вміння надавати першу домедичну допомогу сьогодні дуже актуальне. Хоча, звісно, є відмінності у наданні допомоги непритомній людині в цивільному житті і при бо...
8 хв на читання 812
 • #ЖиттяТАС
 • #ШколаТАС
8 хв на читання
23.02.2022 Читати
Як працює страхування з TAS life. Січень 2022

Наталія Стихальська

TAS Life team

566
Нашу сьогоднішню добірку з трьох найцікавіших виплат за перший місяць 2022 року поєднує валюта страхування, а саме - євро. Подивимось, як працюють такі догов...
9 хв на читання 566
 • #ІсторіїТАС
9 хв на читання
22.02.2022 Читати
Як не помилитися при виборі Вигодонабувачів?

Наталія Стихальська

Наталія Стихальська

632
При укладанні договору страхування життя, важливим кроком є вибір Вигодонабувачів. Погодьтеся, дуже важливо, щоб страхову виплату отримала саме та людина, яку в...
6 хв на читання 632
 • #ШколаТАС
6 хв на читання
21.02.2022 Читати
Просто бос чи справжній лідер?

Анастасія Ведишева

Анастасія Ведишева

555
Пройти по кар’єрній сходинці та зайняти керівну посаду - це мрія багатьох працівників. Однак, заволодівши кабінетом з відповідною табличкою, хтось становиться ...
8 хв на читання 555
 • #Лайф-хак від ТАС
8 хв на читання
18.02.2022 Читати
Особистий кабінет Клієнта Увійти
Особистий кабінет Консультанта Увійти
TAD: робочий простір Консультанта Увійти