Анастасія Ведишева

Пенсійне Ельдорадо

або ТОП-5 країн, в яких молодь заздрить пенсіонерам

06.09.2019 406

На сторінках цього блогу тема роботи пенсійної системи в різних країнах світу – одна з найпопулярніших. І це не дивно, адже для України та українців питання пенсії наразі – доволі гостре, якщо не сказати – болюче…

Виникає питання – а чи є країни з ідеальною пенсійною системою?

І якою вона взагалі повинна бути, з огляду на те, что світ навколо нас, та разом з ним погляди людства на економічні та соціальні норми постійно змінюється…

На питання – що ж є ідеальною пенсією – вже десятий рік поспіль намагається відповісти міжнародна консалтингова компанія Mercer разом з Австралійським Центром Фінансових Досліджень. Щороку вони публікують власний світовий індекс пенсійної системи (Melbourne Mercer Global Pension Index).

Ось і наприкінці 2018-го аналітики провели оцінку 34 держав за 40 критеріям. Зокрема, одним з критеріїв стійкості взяли пенсійний вік – враховувався відсоток зайнятого населення в 55-64 років, від 65 і старше, а також показники старіння населення і народжуваності та здатність пенсійної системи справлятися з фінансовими труднощами.

Аналізу також піддали значення активів державних і недержавних пенсійних фондів в процентах по відношенню до валового внутрішнього продукту (ВВП) країни. Так, враховувалася ступінь прагнення пенсійних фондів до довгострокового інвестування і те, в які активи фонд вважає за краще вкладати кошти, а також темпи приросту активів, враховуючи активи в нерухомості, інфраструктурі або на основі венчурного капіталу.

Тож хто ці ТОП – 5 країн, жити в яких, напевно, мріє кожен пенсіонер?

1. Нідерланди

Середня пенсія: $2700
За даними Eurostat, в Нідерландах за межею бідності перебуває не більше 6% пенсіонерів – це один з найнижчих показників в Євросоюзі. Крім того, місцеві жителі, які вийшли на пенсію, отримують близько 70% зарплати. Це заслуга трирівневої пенсійної системи, що складається з добровільного страхування, державних і професійних пенсій.
Цікавий факт: Країна наближається до того, щоб стати країною з найвищим пенсійним віком в Європі. Пенсійний вік в Нідерландах зараз реформують: до 2018 року його підняли з 65 до 66, а вже в 2021 році він досягне 67 років. Потім, з 2022 року, його прив’яжуть до тривалості життя.

2. Данія

Середня пенсія: $2400
Розмір пенсійних фондів в Данії є одним з найвищих в світі. Це свідчить про силу державної політики загального добробуту. Датська пенсійна система складається з двох основних елементів: державна пенсія плюс виплати з пенсійного фонду.
Пенсія пересічного датчанина становить близько 65-70% його трудового доходу.
В даний час і чоловіки, і жінки в Данії виходять на пенсію в 65 років. Але нещодавно вирішили збільшити пенсійний вік до 67 років, а в подальшому прив’язати його до очікуваної тривалості життя – як і в Нідерландах.
Що характерно – це не викликає в суспільстві протестів: тривалість життя датчан неухильно зростає, та й якість життя – одна з найвищих в світі, про що свідчать всі міжнародні рейтинги.

3. Фінляндія 

Середня пенсія: $1900
Розмір пенсії визначається, в тому числі, і за такими критеріями: чи піддавалася людина фізично або морально важкій праці та чи працювала вона на підприємствах з шкідливими речовинами. Вийшовши на пенсію, фіни отримують масу вільного часу, численні пільги, а також майже 58% від зарплати у вигляді пенсії.
З 2017 року пенсійний вік в Фінляндії збільшився до 65 років і для чоловіків і для жінок. Але фіни ці зміни також сприйняли спокійно, адже середня тривалість їх життя – 84 роки для жінок та 78,5 років для чоловіків.

4. Австралія

Середня пенсія: $1800
Система нарахування пенсій, яка присутня в цій країні, є однією з найбільш стабільних і передбачає не тільки пільги безпосередньо для жителів Австралії, але і такі ж комфортні умови для іммігрантів, які є вихідцями з інших країн Європи. Крім того, пенсіонери в Австралії отримують різного роду субсидії і гарні знижки на придбання необхідних лікарських препаратів.
Пенсійний вік в Австралії до вересня 2018 року був встановлений на рівні 64 року у жінок і 65 у чоловіків. Однак у зв’язку з тим, що кількість пенсіонерів в Австралії складають вже близько 15%, у вересні 2018 року було прийнято рішення про плавне підвищення пенсійного віку до 67 років до липня 2023 року. Середня ж тривалість життя австралійців – 84 роки.

5. Швеція

Середня пенсія: $1000
Швеція належить до країн з найбільшою тривалістю життя, чоловіки тут живуть, в середньому до 80,4 років, жінки – до 84,4 років, а на пенсію виходять у 65 років.
Цікаво: розмір пенсії залежить від мінімальної суми, яка повинна залишатися у літніх людей після проведення всіх обов’язкових виплат. На даному етапі ця сума становить 2000 крон ($206). Тож якщо розмір одержуваних пенсійних виплат не покриває вартість орендованого житла, пенсіонер отримує відповідну доплату, яка може сягати 6000 крон. Якщо житло є власністю – доплат немає.
Також середня пенсія в Швеції залежить від 2 факторів: стать і країна народження. Чоловік, що все життя прожив у Швеції отримає пенсію майже на 500 доларів більшу, ніж жінка-іммігрантка.

Отже, відповідаючи на питання про ідеальну пенсію, можна сказати так:

не існує ідеальної системи забезпечення якісного рівня життя громадян похилого віку.
Лише близько 30 країн у всьому світі мають пенсійні системи, що гарантують середню пенсію, яку можна порівняти із середньою зарплатою і суттєво перевищує прожитковий мінімум. Але і в цих країнах в останнє десятиліття йде активний процес налаштування або навіть значного перегляду параметрів пенсійних систем.

В основі традиційного бачення початку ХХ століття (часу сильних держав, низьких податків і низького рівню оплати праці) лежав принцип «працюючі сплачують за пенсіонерів, держава перерозподіляє кошти». Цей принцип живий ще й сьогодні. Проте суспільство стало значно більш фінансово грамотним, а значить, здатним самостійно збирати «на старість», інвестиційні механізми стали забезпечувати інвесторам більш високі доходи, а принцип «я плачу за інших сьогодні – інші заплатять за мене завтра» викликає не тільки все більше невдоволення, але і банальні сумніви в його здійсненності.

Тому сподіватися на гідну пенсію в Україні можна лише за однієї умови – якщо потурбувався про неї ще змолоду, інвестуючи кошти у недержавні пенсійні фонди, або ж, наприклад, у накопичувальну програму страхування життя “ТАС-Пенсія”.

Рішення за вами і нехай воно буде вірним!

 

P.S. Не забувайте підписуватися на нашу групу у Telegram – t.me/TASlife, та на нашу сторінку у Facebook – facebook.com/taslifeofficial  

Сподобалась стаття?
Поділись з друзями!

Чи була стаття корисною?

Залиш свій відгук!

Заголовок

Алергія: правда та міфи

Анастасія Ведишева

Анастасія Ведишева

8
Поговоримо сьогодні про алергію - причину свербіжу, чхання, закладеного носу, а то й більш сумних наслідків - від вимушеного розлучення з домашнім улюбленцем до...
6 хв на читання 8
  • #ТАС_про_ЗДОРОВ'Я
6 хв на читання
20.09.2021 Читати
Про чітміл.

Михайло Холоділін

Михайло Холоділін

54
Чітміл (з англ. cheat meal - "шахраювати з їжею") - одне з планових порушень дієти. Суть чітміла в тому, що ви можете в заздалегідь запланований день побалуват...
4 хв на читання 54
  • #ТАС_про_ЗДОРОВ'Я
4 хв на читання
17.09.2021 Читати
Як працює страхування з TAS life. Серпень 2021

Михайло Холоділін

TAS Life team

117
Є таке правило стосунках - без різниці ділових чи особистих - дивитись не на слова, а на справи. Можна запевняти “Да я заради тебе - хоч зірку з неба!”, а по...
8 хв на читання 117
  • #ІсторіїТАС
8 хв на читання
16.09.2021 Читати
Чому відмовила страхова компанія?

Наталія Кочешкова

Наталія Кочешкова

220
Ви звернулись за виплатою до страхової компанії, а отримали відмову? Неприємно... Але давайте розбиратися! Навіть благодійні організації не можуть допомогти в...
3 хв на читання 220
  • #ШколаТАС
3 хв на читання
15.09.2021 Читати
Особистий кабінет Клієнта Увійти
Особистий кабінет Консультанта Увійти
TAD: робочий простір Консультанта Увійти