Анастасія Ведишева

Пенсійне Ельдорадо

або ТОП-5 країн, в яких молодь заздрить пенсіонерам

06.09.2019 693

На сторінках цього блогу тема роботи пенсійної системи в різних країнах світу – одна з найпопулярніших. І це не дивно, адже для України та українців питання пенсії наразі – доволі гостре, якщо не сказати – болюче…

Виникає питання – а чи є країни з ідеальною пенсійною системою?

І якою вона взагалі повинна бути, з огляду на те, что світ навколо нас, та разом з ним погляди людства на економічні та соціальні норми постійно змінюється…

На питання – що ж є ідеальною пенсією – вже десятий рік поспіль намагається відповісти міжнародна консалтингова компанія Mercer разом з Австралійським Центром Фінансових Досліджень. Щороку вони публікують власний світовий індекс пенсійної системи (Melbourne Mercer Global Pension Index).

Пенсійне Ельдорадо

Ось і наприкінці 2018-го аналітики провели оцінку 34 держав за 40 критеріям. Зокрема, одним з критеріїв стійкості взяли пенсійний вік – враховувався відсоток зайнятого населення в 55-64 років, від 65 і старше, а також показники старіння населення і народжуваності та здатність пенсійної системи справлятися з фінансовими труднощами.

Аналізу також піддали значення активів державних і недержавних пенсійних фондів в процентах по відношенню до валового внутрішнього продукту (ВВП) країни. Так, враховувалася ступінь прагнення пенсійних фондів до довгострокового інвестування і те, в які активи фонд вважає за краще вкладати кошти, а також темпи приросту активів, враховуючи активи в нерухомості, інфраструктурі або на основі венчурного капіталу.

Тож хто ці ТОП – 5 країн, жити в яких, напевно, мріє кожен пенсіонер?

Нідерланди

1. Нідерланди

Середня пенсія: $2700
За даними Eurostat, в Нідерландах за межею бідності перебуває не більше 6% пенсіонерів – це один з найнижчих показників в Євросоюзі. Крім того, місцеві жителі, які вийшли на пенсію, отримують близько 70% зарплати. Це заслуга трирівневої пенсійної системи, що складається з добровільного страхування, державних і професійних пенсій.
Цікавий факт: Країна наближається до того, щоб стати країною з найвищим пенсійним віком в Європі. Пенсійний вік в Нідерландах зараз реформують: до 2018 року його підняли з 65 до 66, а вже в 2021 році він досягне 67 років. Потім, з 2022 року, його прив’яжуть до тривалості життя.

Данія

2. Данія

Середня пенсія: $2400
Розмір пенсійних фондів в Данії є одним з найвищих в світі. Це свідчить про силу державної політики загального добробуту. Датська пенсійна система складається з двох основних елементів: державна пенсія плюс виплати з пенсійного фонду.
Пенсія пересічного датчанина становить близько 65-70% його трудового доходу.
В даний час і чоловіки, і жінки в Данії виходять на пенсію в 65 років. Але нещодавно вирішили збільшити пенсійний вік до 67 років, а в подальшому прив’язати його до очікуваної тривалості життя – як і в Нідерландах.
Що характерно – це не викликає в суспільстві протестів: тривалість життя датчан неухильно зростає, та й якість життя – одна з найвищих в світі, про що свідчать всі міжнародні рейтинги.

Фінляндія

3. Фінляндія 

Середня пенсія: $1900
Розмір пенсії визначається, в тому числі, і за такими критеріями: чи піддавалася людина фізично або морально важкій праці та чи працювала вона на підприємствах з шкідливими речовинами. Вийшовши на пенсію, фіни отримують масу вільного часу, численні пільги, а також майже 58% від зарплати у вигляді пенсії.
З 2017 року пенсійний вік в Фінляндії збільшився до 65 років і для чоловіків і для жінок. Але фіни ці зміни також сприйняли спокійно, адже середня тривалість їх життя – 84 роки для жінок та 78,5 років для чоловіків.

Австралія

4. Австралія

Середня пенсія: $1800
Система нарахування пенсій, яка присутня в цій країні, є однією з найбільш стабільних і передбачає не тільки пільги безпосередньо для жителів Австралії, але і такі ж комфортні умови для іммігрантів, які є вихідцями з інших країн Європи. Крім того, пенсіонери в Австралії отримують різного роду субсидії і гарні знижки на придбання необхідних лікарських препаратів.
Пенсійний вік в Австралії до вересня 2018 року був встановлений на рівні 64 року у жінок і 65 у чоловіків. Однак у зв’язку з тим, що кількість пенсіонерів в Австралії складають вже близько 15%, у вересні 2018 року було прийнято рішення про плавне підвищення пенсійного віку до 67 років до липня 2023 року. Середня ж тривалість життя австралійців – 84 роки.

Швеція

5. Швеція

Середня пенсія: $1000
Швеція належить до країн з найбільшою тривалістю життя, чоловіки тут живуть, в середньому до 80,4 років, жінки – до 84,4 років, а на пенсію виходять у 65 років.
Цікаво: розмір пенсії залежить від мінімальної суми, яка повинна залишатися у літніх людей після проведення всіх обов’язкових виплат. На даному етапі ця сума становить 2000 крон ($206). Тож якщо розмір одержуваних пенсійних виплат не покриває вартість орендованого житла, пенсіонер отримує відповідну доплату, яка може сягати 6000 крон. Якщо житло є власністю – доплат немає.
Також середня пенсія в Швеції залежить від 2 факторів: стать і країна народження. Чоловік, що все життя прожив у Швеції отримає пенсію майже на 500 доларів більшу, ніж жінка-іммігрантка.

Отже, відповідаючи на питання про ідеальну пенсію, можна сказати так:

не існує ідеальної системи забезпечення якісного рівня життя громадян похилого віку.
Лише близько 30 країн у всьому світі мають пенсійні системи, що гарантують середню пенсію, яку можна порівняти із середньою зарплатою і суттєво перевищує прожитковий мінімум. Але і в цих країнах в останнє десятиліття йде активний процес налаштування або навіть значного перегляду параметрів пенсійних систем.

В основі традиційного бачення початку ХХ століття (часу сильних держав, низьких податків і низького рівню оплати праці) лежав принцип «працюючі сплачують за пенсіонерів, держава перерозподіляє кошти». Цей принцип живий ще й сьогодні. Проте суспільство стало значно більш фінансово грамотним, а значить, здатним самостійно збирати «на старість», інвестиційні механізми стали забезпечувати інвесторам більш високі доходи, а принцип «я плачу за інших сьогодні – інші заплатять за мене завтра» викликає не тільки все більше невдоволення, але і банальні сумніви в його здійсненності.

Тому сподіватися на гідну пенсію в Україні можна лише за однієї умови – якщо потурбувався про неї ще змолоду, інвестуючи кошти у недержавні пенсійні фонди, або ж, наприклад, у накопичувальну програму страхування життя “ТАС-Пенсія”.

Рішення за вами і нехай воно буде вірним!

 

P.S. Не забувайте підписуватися на нашу групу у Telegram – t.me/TASlife, та на нашу сторінку у Facebook – facebook.com/taslifeofficial  

Сподобалась стаття?
Поділись з друзями!

Чи була стаття корисною?

Залиш свій відгук!

Заголовок

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Що таке фінансовий моніторинг?

Ольга Фесан

Ольга Фесан

107
А чи відомо вам, що в 30-ті роки XX століття у США отриманий дохід від контрабандного продажу алкоголю вкладався у мережі пралень, отримуючи таким чином легальн...
2 хв на читання 107
  • #ШколаТАС
2 хв на читання
21.06.2022 Читати
Перша домедична допомога: знання, що рятують життя

Наталія Стихальська

Наталія Стихальська

1092
Вміння надавати першу домедичну допомогу сьогодні дуже актуальне. Хоча, звісно, є відмінності у наданні допомоги непритомній людині в цивільному житті і при бо...
8 хв на читання 1092
  • #ЖиттяТАС
  • #ШколаТАС
8 хв на читання
23.02.2022 Читати
Як працює страхування з TAS life. Січень 2022

Наталія Стихальська

TAS Life team

733
Нашу сьогоднішню добірку з трьох найцікавіших виплат за перший місяць 2022 року поєднує валюта страхування, а саме - євро. Подивимось, як працюють такі догов...
9 хв на читання 733
  • #ІсторіїТАС
9 хв на читання
22.02.2022 Читати
Як не помилитися при виборі Вигодонабувачів?

Наталія Стихальська

Наталія Стихальська

882
При укладанні договору страхування життя, важливим кроком є вибір Вигодонабувачів. Погодьтеся, дуже важливо, щоб страхову виплату отримала саме та людина, яку в...
6 хв на читання 882
  • #ШколаТАС
6 хв на читання
21.02.2022 Читати
Особистий кабінет Клієнта Увійти
Особистий кабінет Консультанта Увійти
TAD: робочий простір Консультанта Увійти