TAS life team
TAS Life team

Страшенно корисно, або що таке орторексія?

12.03.2021 449

Здоровий спосіб життя – гарна тенденція, але тільки якщо вона не переростає в крайності.
Безкомпромісна і нав’язлива турбота про правильне харчування може привести до серйозних проблем з фізичним і психічним здоров’ям.
Одна з таких проблем, що набула сумної популярності останнім часом – орторексія.

Орто- що?..

Орторексія – це одержимість здоровим харчуванням.

У 1996 році лікар Стівен Бретман, який практикував в Сан-Франциско (США), ввів в лікарський ужиток термін «нервова орторексія», який він застосовував до пацієнтів з яскраво вираженим прагненням до «здорового харчування», що нагадував одержимість.

«Орто» (Ortho) перекладається з грецької як «вірний», «правильний»; а «Орекс» походить від грецького orexis – «апетит, сильне бажання».
Наголос в цьому слові потрібно ставити на останній склад – орторексі́я.

До речі, описати ознаки цього розладу Бретману допоміг власний сумний досвід – довгий час він сам їв тільки екологічно чисті продукти, по 50 разів пережовував кожен шматочок і майже не спілкувався з друзями – ніщо і ніхто не повинен відволікати від їжі!
А потім виявив, що залишився на самоті…

Часто орторексія, дійсно, починається як безневинна спроба харчуватися здоровою їжею, але може перетворитися в нав’язливу ідею.
Лікарі та психологи досі не зійшлися в думці: орторексія – це хвороба чи ні? На даний момент в Міжнародну класифікацію хвороб нервова орторексія ще не внесена, хоча і розглядається, як один з видів анорексичного поведінкового синдрому.

Але поки фахівці розмірковують над теоретичними аспектами, на практиці все більше людей стикаються з цим явищем.

Життя з орторексією

Межа між здоровою звичкою і одержимістю розмита –  тому людина може й не помітити, що вже перейшла її. Проте для оточуючих різниця більш очевидна.

Можливо, ви теж спостерігали таких людей: вони знаходяться в стані безперервного занепокоєння з приводу того, що з’їли, їдять або мають намір з’їсти. Думки орторексиків обертаються навколо їжі, і, що важливіше, навколо неї обертається все їхнє життя.

Такі люди витрачають свій вільний час на пошуки здорової органічної їжі, правильне її приготування і планування наступних обідів і вечерь.
Вони відмовляються від запрошень в гості – там подадуть неправильну їжу.
Вони не можуть їсти в більшості ресторанів, бо не впевнені, що їжа приготована у відповідності зі строгими канонами здоров’я.

Тут і криється небезпека: якщо розлад прогресує, людина може настільки сильно збіднити свій раціон, що перестане отримувати з їжею необхідні поживні речовини. Проблему посилюють статті в журналах та інтернеті, записи на форумах, в яких описані різноманітні жахи, що очікують споживачів пакетованих соків та молока.
Якщо у людини недостатньо розвинене критичне ставлення до інформації, уся це може стати приводом виключати з дієти продукт за продуктом, поки там не залишиться, наприклад, одна тільки тушкована фермерська капуста.
Часто люди з орторексією вважають, що вони краще за інших – тих, хто не може харчуватися так само. Крім того, людина з низькою самооцінкою може пов’язувати свою самооцінку з чистотою своєї дієти і посилено споживати здорову їжу, таким чином, намагаючись підвищити впевненість в собі.

Як впізнати орторексію?

Здорова їжа має велике значення в житті людини, але іноді прагнення до неї може перейти в крайності.
Ось деякі поведінкові зміни, які можуть вказувати на орторексію:

• Нав’язлива ідея про те, що завжди існує взаємозв’язок між вибором продуктів харчування і проблемами зі здоров’ям, такими як астма, проблеми з травленням, поганим настроєм, занепокоєнням або алергією.

• Підвищена зацікавленість і непереборна потреба у вивченні інгредієнтів здорової їжі.

• Постійні перевірки етикеток на продуктах.

• Помітне збільшення споживання БАДів, трав’яних засобів або пробіотиків.

• Різке скорочення кількості харчових продуктів, яке сприймаються як прийнятні для споживання. Іноді людина може обмежити перелік таких продуктів до десяти.

• Повне уникання деяких продуктових груп через можливість появи харчової алергії без медичних консультацій (тобто виключення з раціону всього цукру, глютену, вуглеводів, молочних продуктів, м’яса).

• Ірраціональна заклопотаність з приводу методів приготування їжі, особливо миття їжі або стерилізація посуду.

• Підвищене занепокоєння в ситуаціях браку доступних варіантів здорової їжі.

• Постійні розмови про здорове харчування, все життя вибудовується навколо дієти. Прагнення всіх і кожного “навернути в свою релігію”.

• Людина уникає зустрічей з друзями, походів в гості, тобто тих місць, де люди “їдять шкідливу їжу”.

•Людина перестала отримувати задоволення від їжі і їсть тільки те, що “потрібно для здоров’я”.

Хто в зоні ризику?

Найчастіше страждають на орторексію жінки до 35 років, чоловіки – рідше.
Це можуть бути як невпевнені в собі люди, що знаходять реалізацію в правильному харчуванні, так і, навпаки, перфекціоністи, які висувають до себе завищені вимоги.
Також одним з мотивів споживати тільки здорову їжу є боротьба з перешкодами, з викликом з боку оточуючих і власного апетиту. Процес при цьому важливіший за результат.
До орторексії часто штовхають і страх захворіти, страх погано виглядати, а іноді просто мода. Особливо модним прагнення до «правильного» харчування зробили зірки та селебріті, кожна друга з яких пропагує власну “оригінальну дієту”, слабо пов’язану зі здоровим способом життя та здоровим глуздом в принципі.

Як боротися?

Є хороші новини – якщо людина усвідомила проблему, вона цілком може впоратися з нею самостійно.
Перш за все, важливо усвідомити, що перебуваючи в постійній взаємодії з навколишнім середовищем, неможливо не вступати з нею в контакт. Так, екологічна ситуація на планеті погіршилася, але в людині закладено безліч компенсаційних механізмів, завдяки яким організм вміє захищатися від згубних впливів середовища.

Крім того, якщо людина, не вдаючись до крайнощів, відмовляється від вживання відверто шкідливої ​​їжі (алкоголь, снеки, хот-доги тощо) і лише зрідка дозволяє собі шматок тортика, нежирне м’ясо або келих сухого вина в гарній компанії – ні до яких негативних наслідків це не приведе, а маса позитивних емоцій гарантована. Головне – не впадати в крайнощі і не переїдати.

Ще одна корисна порада для тих, хто знайшов у себе ознаки орторексії – займіться чимось новим для себе і не менш корисним, ніж підрахунок калорій в сніданку, кількості нітратів в капустяному листі або холестерину в паровій котлеті. Наприклад, запишіться на фітнес, в басейн, займіться альпінізмом або рушайте з групою однодумців в похід.

Не довіряйте стереотипам, які нам нав’язують сучасні стандарти краси – далко не всі худі люди по-справжньому щасливі (і здорові!), як це може здаватися по цей бік екрану.
Попрацюйте над власним іміджем в рамках тієї ваги, з якою вам по-справжньому комфортно.
Поміняйте гардероб, зачіску, макіяж.
Можливо, варто записатися на тренінги, що підвищують власну самооцінку, адже красива і впевнена в собі людина не стане підпорядковувати своє життя будь-якій нав’язливій ​​ідеї і ставати її рабом…

Нехай їжа приносить тільки задоволення! Дбайте про своє здоров’я і будьте щасливі!

 

За матеріалами мережі Інтернет.

 

До речі, якщо ви ще цього не зробили – підписуйтесь на наші сторінки у Telegram, в Instagram, та у Facebook – це зручний та сучасний спосіб дізнатись останні новини про життя вашої улюбленої компанії та про страхування в цілому 😉

Сподобалась стаття?
Поділись з друзями!

Чи була стаття корисною?

Залиш свій відгук!

Заголовок

Підсумки ІІ благодійного забігу “Біг Творить Добро”

Наталія Стихальська

Наталія Стихальська

49
16 жовтня відбувся другий офіційний благодійний забіг від вашої улюбленої страхової компанії TAS Life та Бігового клубу «Рука об руку». Цього разу забіг був пр...
23 хв на читання 49
  • #ЖиттяТАС
  • #ПартнериТАС
23 хв на читання
18.10.2021 Читати
Як сплачувати внески за Договором страхування?

Наталія Стихальська

Наталія Стихальська

104
Щоб не потрапити в ситуацію, коли страховий захист не діє саме тоді, коли стає потрібен, дуже важливо сплачувати внески по Договору страхування вчасно ;) Сього...
3 хв на читання 104
  • #Лайф-хак від ТАС
  • #ШколаТАС
3 хв на читання
15.10.2021 Читати
Благодійний забіг «Біг творить добро»: що потрібно знати перед стартом?

Наталія Стихальська

Наталія Стихальська

93
Вже цієї суботи, 16 жовтня, відбудеться наш другий благодійний забіг. Ми зібрали найрозповсюдженіші запитання від вас та хочемо надати на них відповідь. Наг...
4 хв на читання 93
  • #ЖиттяТАС
  • #ПартнериТАС
4 хв на читання
13.10.2021 Читати
5 помилок, які варто уникати Фінансовим консультантам

Анастасія Ведишева

Анастасія Ведишева

161
Продавати страхування життя - ще той челлендж. І не тільки тому, що цей продукт - не київська перепічка, а розмови про необхідність страхового захисту не дуже ...
3 хв на читання 161
  • #ШколаТАС
3 хв на читання
12.10.2021 Читати
Особистий кабінет Клієнта Увійти
Особистий кабінет Консультанта Увійти
TAD: робочий простір Консультанта Увійти