Страхова подія Оплата Viber бот Email
#Лайф-хак від ТАС

Страшенно корисно, або що таке орторексія?

TAS Life team
12.03.2021
9хв
1437
1

Здоровий спосіб життя - гарна тенденція, але тільки якщо вона не переростає в крайності.
Безкомпромісна і нав'язлива турбота про правильне харчування може привести до серйозних проблем з фізичним і психічним здоров'ям.
Одна з таких проблем, що набула сумної популярності останнім часом - орторексія.

Орторексія

Орто- що?..

Орторексія - це одержимість здоровим харчуванням.

У 1996 році лікар Стівен Бретман, який практикував в Сан-Франциско (США), ввів в лікарський ужиток термін «нервова орторексія», який він застосовував до пацієнтів з яскраво вираженим прагненням до «здорового харчування», що нагадував одержимість.

«Орто» (Ortho) перекладається з грецької як «вірний», «правильний»; а «Орекс» походить від грецького orexis - «апетит, сильне бажання».
Наголос в цьому слові потрібно ставити на останній склад - орторексі́я.

До речі, описати ознаки цього розладу Бретману допоміг власний сумний досвід - довгий час він сам їв тільки екологічно чисті продукти, по 50 разів пережовував кожен шматочок і майже не спілкувався з друзями - ніщо і ніхто не повинен відволікати від їжі!
А потім виявив, що залишився на самоті...

Часто орторексія, дійсно, починається як безневинна спроба харчуватися здоровою їжею, але може перетворитися в нав'язливу ідею.
Лікарі та психологи досі не зійшлися в думці: орторексія - це хвороба чи ні? На даний момент в Міжнародну класифікацію хвороб нервова орторексія ще не внесена, хоча і розглядається, як один з видів анорексичного поведінкового синдрому.

Але поки фахівці розмірковують над теоретичними аспектами, на практиці все більше людей стикаються з цим явищем.

Страшенно корисно, або що таке орторексія?

Життя з орторексією

Межа між здоровою звичкою і одержимістю розмита -  тому людина може й не помітити, що вже перейшла її. Проте для оточуючих різниця більш очевидна.

Можливо, ви теж спостерігали таких людей: вони знаходяться в стані безперервного занепокоєння з приводу того, що з'їли, їдять або мають намір з'їсти. Думки орторексиків обертаються навколо їжі, і, що важливіше, навколо неї обертається все їхнє життя.

Такі люди витрачають свій вільний час на пошуки здорової органічної їжі, правильне її приготування і планування наступних обідів і вечерь.
Вони відмовляються від запрошень в гості - там подадуть неправильну їжу.
Вони не можуть їсти в більшості ресторанів, бо не впевнені, що їжа приготована у відповідності зі строгими канонами здоров'я.

Тут і криється небезпека: якщо розлад прогресує, людина може настільки сильно збіднити свій раціон, що перестане отримувати з їжею необхідні поживні речовини. Проблему посилюють статті в журналах та інтернеті, записи на форумах, в яких описані різноманітні жахи, що очікують споживачів пакетованих соків та молока.
Якщо у людини недостатньо розвинене критичне ставлення до інформації, уся це може стати приводом виключати з дієти продукт за продуктом, поки там не залишиться, наприклад, одна тільки тушкована фермерська капуста.
Часто люди з орторексією вважають, що вони краще за інших - тих, хто не може харчуватися так само. Крім того, людина з низькою самооцінкою може пов'язувати свою самооцінку з чистотою своєї дієти і посилено споживати здорову їжу, таким чином, намагаючись підвищити впевненість в собі.

Як впізнати орторексію?

Як впізнати орторексію?

Здорова їжа має велике значення в житті людини, але іноді прагнення до неї може перейти в крайності.
Ось деякі поведінкові зміни, які можуть вказувати на орторексію:

• Нав'язлива ідея про те, що завжди існує взаємозв'язок між вибором продуктів харчування і проблемами зі здоров'ям, такими як астма, проблеми з травленням, поганим настроєм, занепокоєнням або алергією.

• Підвищена зацікавленість і непереборна потреба у вивченні інгредієнтів здорової їжі.

• Постійні перевірки етикеток на продуктах.

• Помітне збільшення споживання БАДів, трав'яних засобів або пробіотиків.

• Різке скорочення кількості харчових продуктів, яке сприймаються як прийнятні для споживання. Іноді людина може обмежити перелік таких продуктів до десяти.

• Повне уникання деяких продуктових груп через можливість появи харчової алергії без медичних консультацій (тобто виключення з раціону всього цукру, глютену, вуглеводів, молочних продуктів, м'яса).

• Ірраціональна заклопотаність з приводу методів приготування їжі, особливо миття їжі або стерилізація посуду.

• Підвищене занепокоєння в ситуаціях браку доступних варіантів здорової їжі.

• Постійні розмови про здорове харчування, все життя вибудовується навколо дієти. Прагнення всіх і кожного "навернути в свою релігію".

• Людина уникає зустрічей з друзями, походів в гості, тобто тих місць, де люди "їдять шкідливу їжу".

•Людина перестала отримувати задоволення від їжі і їсть тільки те, що "потрібно для здоров'я".

Зона ризику

Хто в зоні ризику?

Найчастіше страждають на орторексію жінки до 35 років, чоловіки - рідше.
Це можуть бути як невпевнені в собі люди, що знаходять реалізацію в правильному харчуванні, так і, навпаки, перфекціоністи, які висувають до себе завищені вимоги.
Також одним з мотивів споживати тільки здорову їжу є боротьба з перешкодами, з викликом з боку оточуючих і власного апетиту. Процес при цьому важливіший за результат.
До орторексії часто штовхають і страх захворіти, страх погано виглядати, а іноді просто мода. Особливо модним прагнення до «правильного» харчування зробили зірки та селебріті, кожна друга з яких пропагує власну "оригінальну дієту", слабо пов'язану зі здоровим способом життя та здоровим глуздом в принципі.

Орторексія

Як боротися?

Є хороші новини - якщо людина усвідомила проблему, вона цілком може впоратися з нею самостійно.
Перш за все, важливо усвідомити, що перебуваючи в постійній взаємодії з навколишнім середовищем, неможливо не вступати з нею в контакт. Так, екологічна ситуація на планеті погіршилася, але в людині закладено безліч компенсаційних механізмів, завдяки яким організм вміє захищатися від згубних впливів середовища.

Крім того, якщо людина, не вдаючись до крайнощів, відмовляється від вживання відверто шкідливої ​​їжі (алкоголь, снеки, хот-доги тощо) і лише зрідка дозволяє собі шматок тортика, нежирне м'ясо або келих сухого вина в гарній компанії - ні до яких негативних наслідків це не приведе, а маса позитивних емоцій гарантована. Головне - не впадати в крайнощі і не переїдати.

Ще одна корисна порада для тих, хто знайшов у себе ознаки орторексії - займіться чимось новим для себе і не менш корисним, ніж підрахунок калорій в сніданку, кількості нітратів в капустяному листі або холестерину в паровій котлеті. Наприклад, запишіться на фітнес, в басейн, займіться альпінізмом або рушайте з групою однодумців в похід.

Не довіряйте стереотипам, які нам нав'язують сучасні стандарти краси - далко не всі худі люди по-справжньому щасливі (і здорові!), як це може здаватися по цей бік екрану.
Попрацюйте над власним іміджем в рамках тієї ваги, з якою вам по-справжньому комфортно.
Поміняйте гардероб, зачіску, макіяж.
Можливо, варто записатися на тренінги, що підвищують власну самооцінку, адже красива і впевнена в собі людина не стане підпорядковувати своє життя будь-якій нав'язливій ​​ідеї і ставати її рабом...

Нехай їжа приносить тільки задоволення! Дбайте про своє здоров'я і будьте щасливі!

 

За матеріалами мережі Інтернет.

 

До речі, якщо ви ще цього не зробили - підписуйтесь на наші сторінки у Telegram, в Instagram, та у Facebook - це зручний та сучасний спосіб дізнатись останні новини про життя вашої улюбленої компанії та про страхування в цілому ;)

Сподобалась стаття?
Поділись з друзями!

Чи була стаття корисною?

Залиш свій відгук!

Може бути цікаво

Стаття як працює ТАС-Лікар?
Страхові виплати
1
63
Як працює програма “ТАС-Лікар”?
Ми продовжуємо розповідати вам реальні історії наших виплат – і цього разу пропонуємо розібрати цікавий кейс за програмою “ТАС-Лікар”. Наше знайомство з Клієнтом відбулося в січні 2021 року, коли 56-річний чоловік оформив для себе програму “Доктор ТАС” (так називався попередник “ТАС-Лікаря”). Влітку того ж року в чоловіка був діагностований рак кишківника і ми взялися за […]
Читати далі
Стаття Як оплатити страховку ТАС Лайф через монобанк
Спеціальні рубрики
12
165
А страховку TAS Life оплатити mono?
Ваша улюблена страхова компанія та її фанТАСтичний партнер – monobank – придумали, як зробити життя наших спільних Клієнтів більш комфортним! Відтепер у вас є можливість сплачувати страхові внески за будь-яким договором TAS Life через улюблений додаток mono. Та про все по порядку! Що саме змінилось? Раніше наші Клієнти могли сплатити внески: на сторінці “Оплата” на […]
Читати далі
Стаття ТАС-Пенсія
Все про пенсію
2
616
Рекордна виплата за програмою “ТАС-Пенсія”
В цю середу ми зробили виплату за програмою “ТАС-Пенсія” і наразі це наша найбільша виплата з початку року. Але не тільки через велику суму ми вирішили розповісти вам про цей кейс. А ще й тому, що він гарно ілюструє, як працюють пенсійні страхові продукти.   В 2019 році до нас звернулась 70-річна Клієнтка із бажанням […]
Читати далі
Стаття страхова компанія John Hancock
Спеціальні рубрики
5
295
7 запитань до компанії John Hancock
Всесвітньо-відома американська страхова компанія John Hancock, що є засновницею нашого партнера – страхового пулу IGP, зібрала на своєму сайті найбільш часті запитання, на які їм доводилось відповідати протягом своєї роботи. Впевнені, багатьом нашим читачам також буде цікаво дізнатись на них відповідь. Також ми додали від себе корисні підказки, що допоможуть зорієнтуватись в страхових продуктах та […]
Читати далі
Стаття Елізабет Голмс
Спеціальні рубрики
8
164
Theranos: Від революції в медицині до краху афери
Якщо ви вперше чуєте ім’я Елізабет Голмс чи назву її компанії Theranos – сідайте зручніше, бо це одна з найцікавіших історій злету та падіння за останні десятиліття.   Злет… Американка Елізабет Голмс вже від народження отримала величезний бонус для вдалого старту в житті. Народилась у Вашингтоні в заможній та впливовій родині – її батько був […]
Читати далі
Стаття Рамка фінансовий хомпетентностей для 10-12 класів
Для батьків
15
206
Рамка фінансових компетентностей для дітей 16-18 років
Це останній розділ, присвячений Рамці фінансових компетентностей для дітей та молоді. Перші три можна передивитись за цими посиланнями: Дошкільнята Діти 6-10 років Підлітки 11-15 років А цього разу мова піде про її найстаршу вікову групу – учнів 10-12 класів. Тут ми пропонуємо зупинитись на такому понятті, як профільна середня освіта. Адже саме так, згідно нового […]
Читати далі
Стаття Як працює страхування життя
Для батьків
1
376
Як працює страхування життя – або “подарунок з відстрочкою”
Вчора ми здійснили одну цікаву виплату, а вже сьогодні – розповідаємо про це в нашому блозі. Цікава вона тим, що на її прикладі можна показати, як в страхуванні життя працюють одразу декілька факторів. Отже, все почалось у 2014 році, коли мешканка Кривого Рогу застрахувала свою 11-річну дочку 27 лютого, прям у день її народження, зробивши […]
Читати далі
Стаття Рамка фінансових компетентностей для дітей 11-15 років
Для батьків
13
227
Рамка фінансових компетентностей для дітей 11-15 років
Це передостанній блог з серії, яка висвітлює зміст Рамки фінансових компетентностей дітей та молоді, що була нещодавно розроблена та запропонована Робочою групою, до складу якої увійшли МОН, НБУ, Фонд гарантування вкладів фізичних осіб та інші. Першу частину, яка присвячувалась Рамці фінансових компетентностей дошкільнят, можна подивитись за цим посиланням, а другу, про учнів 1-4 класів – […]
Читати далі
Стаття Як зробити щасливу маму
Для батьків
3
290
Як зробити щасливу маму?
В інтернеті ходить мем «пішла робити щасливу маму». Не було б так смішно, якби не було так правдиво. Адже насправді емоційний стан мами впливає на всю родину. Згадайте, якщо у вас гарний настрій, то і погану оцінку в школі ви сприймете як «нічого страшного», розкидані речі злять, але не такою мірою, що ви готові їх […]
Читати далі
Стаття
Для батьків
11
280
Рамка фінансових компетентностей для дітей 6-10 років
В цьому блозі ми продовжуємо знайомити вас із переліком навичок та вмінь для дітей та молоді України, яку запропонувала Міжвідомча робоча група у складі фахівців Національного банку України, Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, Міністерства освіти і науки України та Національної комісії з цінних паперів і фондового ринку. Першу частину, яка присвячувалась Рамці фінансових компетентностей дошкільнят, […]
Читати далі