– Скажіть, Шура, чесно, скільки вам потрібно грошей для щастя? – запитав Остап. – Тільки підрахуйте все.
– Сто рублів, – відповів Балаганов, з жалем відриваючись від хліба з ковбасою.
– Та ні, ви мене не зрозуміли. Не на сьогоднішній день, а взагалі. Для щастя. Ясно? Щоб вам було добре на світі.
Балаганов довго думав, несміливо посміхаючись, і, нарешті, оголосив, що для повного щастя йому потрібно шість тисяч чотириста рублів і що з цією сумою йому буде на світі дуже добре.
Ілля Ільф, Євген Петров. “Золоте теля”
Більше 10 років тому американські дослідники припустили, що щастя таки можна купити за гроші і що коштує це близько 75 000 доларів на рік (або ж, в перерахунку, 175 000 гривень на місяць).
Багатоетапне і детальне дослідження, проведене лауреатами Нобелевської премії з економіки Даніелем Канеманом та Ангусом Дітоном, виявило, що гроші справді роблять людину щасливішою.
Однак – стверджувалося в заключенні – після того, як річний дохід людини перевалює за 75 000 доларів, гроші перестають впливати на рівень щастя.
Це дослідження в свій час наробило багато галасу та надихнуло багатьох на роздуми та дискусії…
Очевидна привабливість ідеї полягала в тому, що гроші дійсно роблять нас щасливішими, адже можуть забезпечити першочергові потреби та стабільність.
Але при цьому великі гроші не означають більший рівень задоволення від життя і що такі багатії, як Ілон Маск і Джефф Безос, не набагато щасливіші за решту забезпечених людей.
Тобто, немає сенсу в мрії “заробити всі гроші світу”, потрібно лише вийти на достатній рівень і можна спокійно насолоджуватись тим, що маєш.
Єдина проблема цієї ідеї полягає в тому, що вона вже більше не працює в сучасному світі, і що кожен з нас, очевидно, був би набагато щасливішим, маючи на рахунку зайвий мільйон… а Маск і Безос продовжують радіти кожному заробленому мільйярду.
Нове дослідження
У новому дослідженні, опублікованому в “Збірнику наукових праць Національної Академії Наук США” в лютому цього року, йдеться про те, що фіксація на сумі в 75 000 доларів – вже неактуальна і що щастя продовжує зростати, якщо заробляти більше.
Це нове і не менш резонансне дослідження було проведено під керівництвом Метта Кіллінгсворта – старшого наукового співробітника Школи бізнесу Уортона при Університеті Пенсільванії.
Протягом експерименту було опитано 33 391 працюючих дорослих американців у віці від 18 до 65 років. Як і в минулих дослідженнях, учасники відповідали на запитання про власні доходи і рівень задоволення життям.
Але в цій роботі використали незвичайний підхід – Кіллінгсворт створив спеціальний застосунок для смартфонів “Відслідкуй своє щастя”, який час від часу задавав учасникам питання: «Як ви себе почуваєте прямо зараз?».
Таким чином вдалося визначити рівень відчуття благополуччя кожного респондента в конкретний момент. А також – скільки разів на день кожен з них почувався щасливим.
Зібравши усі дані, Кіллінгсворт розрахував середній рівень благополуччя кожного респондента і проаналізував його зв’язок із заробітком.
Виявилося, що разом з ростом статків продовжують рости і всі інші форми добробуту людини.
І що найбільш важливо – дослідник не побачив точки, після якої гроші перестають мати значення.
Висновки
Хоча дослідження не дає чіткого переліку причин, які б пояснювали тісний зв’язок рівня заробітку із щастям, Кіллінгсворт висловив кілька припущень.
По-перше, додаткові гроші допомагають людям зменшити страждання і збільшити задоволення.
По-друге, це може бути пов’язано з тим, що люди з більш високим доходом здатні краще контролювати своє життя. Наприклад, під час пандемії та масових звільнень люди з фінансовою подушкою могли не братися за ту роботу, яка їм не підходить.
Пристойна сума на рахунку дає людині свободу вибору при прийнятті важливих рішень в житті.
Метт Кіллінгсворт також підкреслює, що гроші – це ще далеко не все, і що бажання багатства саме по собі не є шляхом до щастя. “Багатство є лише однією з багатьох складових щастя“, – говорить він. – При чому, інші складові (здоров’я, сім’я) так само важливі, якщо не більше”…
Те, як людина сприймає гроші, визначає – яку роль вони відіграють у її житті.
Яким є життя у того, хто не заробляє багато, але цілком задоволений тим, що має? І чому одному достатньо певної суми, а іншому – ні?
“Я не маю чіткої відповіді на це питання, я не знаю. Але я знаю, що такі люди є, і знаю, що вони насолоджуються життям так само, як і ті, хто заробляє набагато більше», – каже Кіллінгсворт.
Та одна річ була загально вірною для всіх учасників дослідження.
Той, хто вважав, що лише заробляння великих статків визначає особистий успіх в житті, – почувався нещасним.
“Найгірше, якщо ти при цьому заробляєш небагато“, – каже дослідник. – Бажання заробляти більше – це добре, але зациклюватися на цьому і використовувати гроші для визначення власної гідності, вже далеко не така чудова ідея“.
За матеріалами статті “Money Actually Can Buy Happiness, Study Says”