Анастасія Ведишева

Щастя за гроші не купиш?

09.04.2021 403

– Скажіть, Шура, чесно, скільки вам потрібно грошей для щастя? – запитав Остап. – Тільки підрахуйте все.

– Сто рублів, – відповів Балаганов, з жалем відриваючись від хліба з ковбасою.

– Та ні, ви мене не зрозуміли. Не на сьогоднішній день, а взагалі. Для щастя. Ясно? Щоб вам було добре на світі.

Балаганов довго думав, несміливо посміхаючись, і, нарешті, оголосив, що для повного щастя йому потрібно шість тисяч чотириста рублів і що з цією сумою йому буде на світі дуже добре.

Ілля Ільф, Євген Петров. “Золоте теля”

Більше 10 років тому американські дослідники припустили, що щастя таки можна купити за гроші і що коштує це близько 75 000 доларів на рік (або ж, в перерахунку, 175 000 гривень на місяць).

Багатоетапне і детальне дослідження, проведене лауреатами Нобелевської премії з економіки Даніелем Канеманом та Ангусом Дітоном, виявило, що гроші справді роблять людину щасливішою.
Однак – стверджувалося в заключенні – після того, як річний дохід людини перевалює за 75 000 доларів, гроші перестають впливати на рівень щастя.

Це дослідження в свій час наробило багато галасу та надихнуло багатьох на роздуми та дискусії…

Очевидна привабливість ідеї полягала в тому, що гроші дійсно роблять нас щасливішими, адже можуть забезпечити першочергові потреби та стабільність.
Але при цьому великі гроші не означають більший рівень задоволення від життя і що такі багатії, як Ілон Маск і Джефф Безос, не набагато щасливіші за решту забезпечених людей.

Тобто, немає сенсу в мрії “заробити всі гроші світу”, потрібно лише вийти на достатній рівень і можна спокійно насолоджуватись тим, що маєш.

Єдина проблема цієї ідеї полягає в тому, що вона вже більше не працює в сучасному світі, і що кожен з нас, очевидно, був би набагато щасливішим, маючи на рахунку зайвий мільйон… а Маск і Безос продовжують радіти кожному заробленому мільйярду.

Нове дослідження

У новому дослідженні, опублікованому в “Збірнику наукових праць Національної Академії Наук США” в лютому цього року, йдеться про те, що фіксація на сумі в 75 000 доларів – вже неактуальна і що щастя продовжує зростати, якщо заробляти більше.

Це нове і не менш резонансне дослідження було проведено під керівництвом Метта Кіллінгсворта – старшого наукового співробітника Школи бізнесу Уортона при Університеті Пенсільванії.

Протягом експерименту було опитано 33 391 працюючих дорослих американців у віці від 18 до 65 років. Як і в минулих дослідженнях, учасники відповідали на запитання про власні доходи і рівень задоволення життям.

Але в цій роботі використали незвичайний підхід – Кіллінгсворт створив спеціальний застосунок для смартфонів “Відслідкуй своє щастя”, який час від часу задавав учасникам питання: «Як ви себе почуваєте прямо зараз?».
Таким чином вдалося визначити рівень відчуття благополуччя кожного респондента в конкретний момент. А також – скільки разів на день кожен з них почувався щасливим.

Зібравши усі дані, Кіллінгсворт розрахував середній рівень благополуччя кожного респондента і проаналізував його зв’язок із заробітком.

Виявилося, що разом з ростом статків продовжують рости і всі інші форми добробуту людини.
І що найбільш важливо – дослідник не побачив точки, після якої гроші перестають мати значення.

Висновки

Хоча дослідження не дає чіткого переліку причин, які б пояснювали тісний зв’язок рівня заробітку із щастям, Кіллінгсворт висловив кілька припущень.

По-перше, додаткові гроші допомагають людям зменшити страждання і збільшити задоволення.

По-друге, це може бути пов’язано з тим, що люди з більш високим доходом здатні краще контролювати своє життя. Наприклад, під час пандемії та масових звільнень люди з фінансовою подушкою могли не братися за ту роботу, яка їм не підходить.
Пристойна сума на рахунку дає людині свободу вибору при прийнятті важливих рішень в житті.

Метт Кіллінгсворт також підкреслює, що гроші – це ще далеко не все, і що бажання багатства саме по собі не є шляхом до щастя. “Багатство є лише однією з багатьох складових щастя“, – говорить він. – При чому, інші складові (здоров’я, сім’я) так само важливі, якщо не більше”…

Те, як людина сприймає гроші, визначає – яку роль вони відіграють у її житті.

Яким є життя у того, хто не заробляє багато, але цілком задоволений тим, що має? І чому одному достатньо певної суми, а іншому – ні?

Я не маю чіткої відповіді на це питання, я не знаю. Але я знаю, що такі люди є, і знаю, що вони насолоджуються життям так само, як і ті, хто заробляє набагато більше», – каже Кіллінгсворт.

Та одна річ була загально вірною для всіх учасників дослідження.
Той, хто вважав, що лише заробляння великих статків визначає особистий успіх в житті, – почувався нещасним.
Найгірше, якщо ти при цьому заробляєш небагато“, – каже дослідник. – Бажання заробляти більше – це добре, але зациклюватися на цьому і використовувати гроші для визначення власної гідності, вже далеко не така чудова ідея“.

 

За матеріалами статті “Money Actually Can Buy Happiness, Study Says”

Сподобалась стаття?
Поділись з друзями!

Чи була стаття корисною?

Залиш свій відгук!

Заголовок

5 простих кроків до дорослого життя

Анастасія Ведишева

Анастасія Ведишева

37
Кажуть, коли вперше розумієш, що гіркий шоколад - смачний, оливки - ще смачніші, а сир з пліснявою - то взагалі феєрія, все, шляху назад немає - ти остаточно ст...
2 хв на читання 37
  • #Лайф-хак від ТАС
2 хв на читання
27.07.2021 Читати
Чи є можливість заробити більше 5% річних у доларах?

Ярослав Панченко

Ярослав Панченко

116
У першій частині статті ми розглянули можливості заробітку на заощадженнях у доларах США. Депозит у банку, державні облігації, і нарешті, ТАС-Інвест валютний –...
116
  • #ШколаТАС
26.07.2021 Читати
Як відрізнити меланому від родимки та врятувати життя?

Наталія Стихальська

Наталія Стихальська

223
У різні часи люди по-різному відносилися до родимок. В середньовіччя за «мітку диявола» могли спалити на вогнищі, оголосивши відьмою, а ось, наприклад, при дво...
223
  • #ДокторТАС
  • #ТАС_про_ЗДОРОВ'Я
23.07.2021 Читати
Про аспірин

Іван Дмитрик

Іван Дмитрик

98
Як це часто буває, назва статті майже немає жодного відношення до самого її вмісту. Якось воно так пишеться та й пишеться... Думав спочатку написати про «втори...
98
  • #ТАС_про_ЗДОРОВ'Я
22.07.2021 Читати
Особистий кабінет Клієнта Увійти
Особистий кабінет Консультанта Увійти
TAD: робочий простір Консультанта Увійти