Анастасія Ведишева

Щастя за гроші не купиш?

09.04.2021 206

– Скажіть, Шура, чесно, скільки вам потрібно грошей для щастя? – запитав Остап. – Тільки підрахуйте все.

– Сто рублів, – відповів Балаганов, з жалем відриваючись від хліба з ковбасою.

– Та ні, ви мене не зрозуміли. Не на сьогоднішній день, а взагалі. Для щастя. Ясно? Щоб вам було добре на світі.

Балаганов довго думав, несміливо посміхаючись, і, нарешті, оголосив, що для повного щастя йому потрібно шість тисяч чотириста рублів і що з цією сумою йому буде на світі дуже добре.

Ілля Ільф, Євген Петров. “Золоте теля”

Більше 10 років тому американські дослідники припустили, що щастя таки можна купити за гроші і що коштує це близько 75 000 доларів на рік (або ж, в перерахунку, 175 000 гривень на місяць).

Багатоетапне і детальне дослідження, проведене лауреатами Нобелевської премії з економіки Даніелем Канеманом та Ангусом Дітоном, виявило, що гроші справді роблять людину щасливішою.
Однак – стверджувалося в заключенні – після того, як річний дохід людини перевалює за 75 000 доларів, гроші перестають впливати на рівень щастя.

Це дослідження в свій час наробило багато галасу та надихнуло багатьох на роздуми та дискусії…

Очевидна привабливість ідеї полягала в тому, що гроші дійсно роблять нас щасливішими, адже можуть забезпечити першочергові потреби та стабільність.
Але при цьому великі гроші не означають більший рівень задоволення від життя і що такі багатії, як Ілон Маск і Джефф Безос, не набагато щасливіші за решту забезпечених людей.

Тобто, немає сенсу в мрії “заробити всі гроші світу”, потрібно лише вийти на достатній рівень і можна спокійно насолоджуватись тим, що маєш.

Єдина проблема цієї ідеї полягає в тому, що вона вже більше не працює в сучасному світі, і що кожен з нас, очевидно, був би набагато щасливішим, маючи на рахунку зайвий мільйон… а Маск і Безос продовжують радіти кожному заробленому мільйярду.

Нове дослідження

У новому дослідженні, опублікованому в “Збірнику наукових праць Національної Академії Наук США” в лютому цього року, йдеться про те, що фіксація на сумі в 75 000 доларів – вже неактуальна і що щастя продовжує зростати, якщо заробляти більше.

Це нове і не менш резонансне дослідження було проведено під керівництвом Метта Кіллінгсворта – старшого наукового співробітника Школи бізнесу Уортона при Університеті Пенсільванії.

Протягом експерименту було опитано 33 391 працюючих дорослих американців у віці від 18 до 65 років. Як і в минулих дослідженнях, учасники відповідали на запитання про власні доходи і рівень задоволення життям.

Але в цій роботі використали незвичайний підхід – Кіллінгсворт створив спеціальний застосунок для смартфонів “Відслідкуй своє щастя”, який час від часу задавав учасникам питання: «Як ви себе почуваєте прямо зараз?».
Таким чином вдалося визначити рівень відчуття благополуччя кожного респондента в конкретний момент. А також – скільки разів на день кожен з них почувався щасливим.

Зібравши усі дані, Кіллінгсворт розрахував середній рівень благополуччя кожного респондента і проаналізував його зв’язок із заробітком.

Виявилося, що разом з ростом статків продовжують рости і всі інші форми добробуту людини.
І що найбільш важливо – дослідник не побачив точки, після якої гроші перестають мати значення.

Висновки

Хоча дослідження не дає чіткого переліку причин, які б пояснювали тісний зв’язок рівня заробітку із щастям, Кіллінгсворт висловив кілька припущень.

По-перше, додаткові гроші допомагають людям зменшити страждання і збільшити задоволення.

По-друге, це може бути пов’язано з тим, що люди з більш високим доходом здатні краще контролювати своє життя. Наприклад, під час пандемії та масових звільнень люди з фінансовою подушкою могли не братися за ту роботу, яка їм не підходить.
Пристойна сума на рахунку дає людині свободу вибору при прийнятті важливих рішень в житті.

Метт Кіллінгсворт також підкреслює, що гроші – це ще далеко не все, і що бажання багатства саме по собі не є шляхом до щастя. “Багатство є лише однією з багатьох складових щастя“, – говорить він. – При чому, інші складові (здоров’я, сім’я) так само важливі, якщо не більше”…

Те, як людина сприймає гроші, визначає – яку роль вони відіграють у її житті.

Яким є життя у того, хто не заробляє багато, але цілком задоволений тим, що має? І чому одному достатньо певної суми, а іншому – ні?

Я не маю чіткої відповіді на це питання, я не знаю. Але я знаю, що такі люди є, і знаю, що вони насолоджуються життям так само, як і ті, хто заробляє набагато більше», – каже Кіллінгсворт.

Та одна річ була загально вірною для всіх учасників дослідження.
Той, хто вважав, що лише заробляння великих статків визначає особистий успіх в житті, – почувався нещасним.
Найгірше, якщо ти при цьому заробляєш небагато“, – каже дослідник. – Бажання заробляти більше – це добре, але зациклюватися на цьому і використовувати гроші для визначення власної гідності, вже далеко не така чудова ідея“.

 

За матеріалами статті “Money Actually Can Buy Happiness, Study Says”

Сподобалась стаття?
Поділись з друзями!

Чи була стаття корисною?

Залиш свій відгук!

Заголовок

5 міфів про зайву вагу

Анастасія Ведишева

Анастасія Ведишева

21
За даними Центрів з контролю і профілактики захворювань (CDC), в США 42,4% дорослих страждають ожирінням. А за оцінками Всесвітньої організації охорони здоров'...
14 хв на читання 21
  • #ТАС_про_ЗДОРОВ'Я
14 хв на читання
07.05.2021 Читати
21 причина любити TAS LIFE

Наталія Стихальська

Наталія Стихальська

82
Сьогодні, коли нашій Компанії виповнюється 21 рік, ми вирішили скласти невеличкий перелік із 21 пункта - за що ми, а також наші колеги, партнери та наші Клієнти...
12 хв на читання 82
  • #ЖиттяТАС
  • #Результати і рейтинги
12 хв на читання
06.05.2021 Читати
Анонс благодійного забігу «Біг творить добро»

Наталія Стихальська

Наталія Стихальська

64
Сподіваємося, що Ви чудово провели вихідні! Відвідали рідних, насолодились весняною погодою, поїли пасочок ;) А ми тим часом готували для вас разом із нашими...
7 хв на читання 64
  • #ПартнериТАС
7 хв на читання
05.05.2021 Читати
Soft skills. М’які навички для успішної кар’єри майбутнього.

Анастасія Ведишева

Анастасія Ведишева

134
Чули коли-небудь приказку "Гарна людина - це не професія"? Багато людей і досі вважають, що кар'єрний успіх залежить виключно від досвіду та рівня майстерності...
10 хв на читання 134
  • #Лайф-хак від ТАС
10 хв на читання
30.04.2021 Читати

Вхід в кабінет Клієнта

Вхід в кабінет Консультанта

в розробці

Вхід в кабінет