Наталія Стихальська

Фінансово грамотна людина – яка вона?

03.11.2021 362

Якою ви уявляєте фінансово грамотну людину?
Напевно, в першу чергу спаде на думку успішний бізнесмен або директор банку? Насправді – це не професія чи талант, це навичка, подужати яку може кожен.
Скажімо навіть так: це обов’язково потрібно опанувати всім, хто хоче бути успішним, заможним, жити в добробуті та мати впевненість у завтрашньому дні!

 

 

Що ж таке “фінансова грамотність”?

Фінансова грамотність – це набір підходів, правил і практик, дотримуючись яких ми можемо настільки ефективно управляти своїми фінансовими потоками, що це дозволить ставати багатшими, досягати поставленої мети і не знижувати звичний рівень життя навіть у зрілому віці.
Фінансова грамотність – це не чарівна пігулка, яка допоможе заснути бідним, а прокинутися багатим. Це системна робота над собою, особистим розвитком у напрямі фінансового добробуту, яка дозволить краще управляти грошима та жити однаково добре незалежно від віку та вашої працездатності.
Дослідження індексу фінансової грамотності (за даними сайту finance.liga.net), що проводила організація USAID, показали, що за останні роки Україна піднялася у глобальному рейтингу фінансової грамотності, тоді як у 2018 році посідала останнє тридцяте місце серед всіх країн, в яких проводилось дослідження, розділивши його із Польщею.
Це гарна тенденція, проте всім нам є над чим працювати.

 

 

Якими навичками володіє фінансово грамотна людина?

Фінансово грамотна людина може отримувати середньо ринкову заробітну плату і при цьому так уміло управляє коштами, що їй на все вистачає. Як це їй вдається?
На наш погляд, вона володіє такими основними навичками:

 1. Тримає під контролем власний бюджет/бюджет родини
  Фінансово грамотна людина веде облік доходів та витрат; знає скільки і на що витрачає коштів та оптимізує дані витрати; планує доходи та витрати наперед.
 2. Витрачає менше, ніж заробляє
  Вона не бере кредитів, живе на зароблені кошти та з них формує заощадження. Залишає мінімум 10%, які не витрачає ні в якому випадку.
 3. Орієнтується у світі фінансів
  А саме: слідкує за ситуацією на фінансових ринках; розбирається в особливостях різних фінансових продуктів та послуг, інвестуючи власні заощадження; знає свої права та способи їх захисту в сфері фінансів.
 4. Має резервний фонд
  Всім необхідно мати резервний запас грошових коштів на випадок непередбачуваних подій. Людина може втратити роботу, захворіти, може знадобитися ремонт автомобіля або оселі, тому резервний фонд дозволить не витрачати кошти із накопичень на інші цілі.
 5. Завчасно формує пенсійні накопичення
  Фінансово грамотна людина – це людина зі стратегічним мисленням, тому, звичайно, вже у молодому віці замислюється про своє життя після виходу на пенсію.

 

Принципи фінансової грамотності

Отже, підсумувавши, можна виділити такі принципи фінансової грамотності:

 • чітко знати та контролювати свої доходи та витрати. Можете вести облік як в ексель таблиці, так і за допомогою різноманітних додатків та сервісів;
 • аналізуючи витрати, шукати можливості для збереження коштів;
 • інвестувати заощадження;
 • складати бюджет на декілька місяців та рік, планувати великі витрати (дорогі покупки, відпустку, ремонт);
 • регулярно поповнювати резервний фонд, забезпечити себе можливістю спокійно пережити кризові моменти. Мати резервний фонд, який покриє витрати не менш ніж на пів року;
 • диверсифікувати ризики, особливо це стосується вкладення коштів в різні фінансові інструменти;
 • постійно розвиватися у сфері фінансової грамотності та особистих фінансів.

На перший погляд, все що ми перерахували, не так і складно, проте на практиці не одразу у всіх вийде дотримуватися цих принципів. Головне – не здаватися, продовжувати розвиватися в цьому напрямку і результати не змусять себе чекати!
Фінансова грамотність змінить ваше життя та зробить його більш комфортним!

Сподобалась стаття?
Поділись з друзями!

Чи була стаття корисною?

Залиш свій відгук!

Заголовок

Що таке інфляція та навіщо індексувати договори страхування життя?

Наталія Стихальська

Наталія Стихальська

71
Ми вже настільки звикли чути в новинах термін «інфляція», що часто пропускаємо його повз вуха. Але чи правильно ми розуміємо, чим нам загрожує її прискорення? ...
6 хв на читання 71
 • #ШколаТАС
6 хв на читання
06.12.2021 Читати
Їсти менше -> Жити довше?

Анастасія Ведишева

Анастасія Ведишева

106
Якщо ще кілька років тому шаленою популярністю користувались різноманітні дієти для схуднення, вже скоро - стверджують вчені - на нас чекає бум дієт для довголі...
7 хв на читання 106
 • #ТАС_про_ЗДОРОВ'Я
7 хв на читання
03.12.2021 Читати
Гід по здоров’ю: Чому не варто нехтувати чекапами у лікаря?

Дарина Дубинка

Дарина Дубинка

90
Профілактика дешевша за лікування, допомагає уникнути ускладнень, а часом рятує життя. Періодичні огляди у лікаря допомагають виявити ризики захворювань або хв...
3 хв на читання 90
 • #ТАС_про_ЗДОРОВ'Я
3 хв на читання
02.12.2021 Читати
5 кроків до ментального здоров’я дітей

Наталія Стихальська

Наталія Стихальська

114
Останні роки у всьому світі зростає усвідомлення важливості ментального здоров'я людини для сприйняття себе, успішної соціальної адаптації та достойної якості ж...
4 хв на читання 114
 • #ТАС_про_ЗДОРОВ'Я
4 хв на читання
01.12.2021 Читати
Особистий кабінет Клієнта Увійти
Особистий кабінет Консультанта Увійти
TAD: робочий простір Консультанта Увійти