Дарина Дубинка

Чи потрібно сплачувати податки зі страхових виплат?

10.02.2022 580

Це питання є одним з найпоширеніших серед клієнтів страхових та юридичних компаній.
В деяких випадках страхові виплати дійсно не оподатковуються. Проте більшість компенсацій належать до категорії загального оподатковуваного доходу, відповідно, податок сплачується обов’язково. В цій статті ми розберемося в нюансах оподаткування та випадках, коли податки не стягуються.

 

Сьогодні навіть дитина знає, що сплачувати податки – обов’язок кожного громадянина. Переважно з цих коштів формується державний бюджет, з якого потім фінансуються життєво важливі для країни галузі та сфери.
Один з основних податків – це ПДФО (податок з доходів фізичних осіб). До цих доходів належить як ваша зарплатня, так і страхові виплати.

 

як сплачувати податки?

 

ФАКТ 1: Оподаткування доходів фізичних осіб регулюється розділом IV Податкового кодексу України, згідно з яким до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається, зокрема, сума страхових виплат, що сплачуються йому за договорами довгострокового страхування життя у випадках та розмірах, визначених п. 170.8.2 п. 170.8 ст. 170 Кодексу.

ФАКТ 2: Страхова виплата за договором довгострокового страхування життя оподатковується податком з доходів фізичних осіб (ПДФО) за ставкою 18% та військовим збором у розмірі 1,5%. Але існують виключення, які ми розглянемо далі.

 

Гарна новина: Вигодонабувачеві (отримувач страхової виплати) не доведеться самому рахувати та сплачувати податки. За законом страхова компанія виступає податковим агентом людини, що отримує виплату. Відповідно, вона зобов’язана нараховувати, утримувати та сплачувати ПДФО до бюджету за рахунок платника податків, і несе відповідальність за порушення цих норм.

 

За яких умов страхові виплати не оподатковуються?

До ПДФО не включається сума страхової виплати, страхового відшкодування або викупна сума, отримана платником цього податку за договором страхування від страховика, іншого ніж довгострокове страхування життя (у т.ч. страхування довічних пенсій) та недержавне пенсійне забезпечення, під час страхування життя або здоров’я платника податку у разі:

  • дожиття застрахованої особи до дати чи події, передбаченої договором страхування життя, чи досягнення віку, передбаченого таким договором;
  • викупна сума у частині, що не перевищує суму внесених страхових платежів за договором страхування життя, іншого, ніж довгострокове страхування життя;
  • у разі страхового випадку – факт заподіяння шкоди застрахованій особі повинен бути належним чином підтверджений.

Наприклад, власникові авто не потрібно ділитися з державою страховою виплатою, якщо її сума не перевищує розмір фактично заподіяної шкоди. Якщо ж факт заподіяння шкоди застрахованій особі документально не підтверджений, доведеться сплатити податок у розмірі 18% та військовий збір за ставкою 1,5% від отриманої суми страховки.

 

ФАКТ 3: В Україні існують особливості утримання податків в залежності від ризику, за яким стався страховий випадок, а ще є випадки, у яких ставка податку може бути нульовою.

 

податки зі страхових виплат

 

Приклади страхових випадків з нульовою податковою ставкою на виплати

 

– За ризиком «Дожиття» у довгостроковому договорі

У випадку ануїтетних виплат, коли страхова сума виплачується частинами через рівні проміжки часу, враховується вік вигодонабувача. Якщо він молодше 18 років або старше 70, страхова виплата не оподатковується, також не стягується і військовий збір.

Якщо ж вигодонабувачу від 18 до 70 років, з нього утримається податок по ставці 18% від 60% страхової виплати та 1,5% військового збору.
У випадку одноразової виплати всієї страхової суми, якщо вигодонабувач є страхувальником, він має сплатити податок на 60% різниці між страховою сумою та сумою внесених платежів по ставці 18%, а також 1,5% військового збору.
Якщо вигодонабувач не є страхувальником, його доходом вважається вся страхова виплата, адже він не сплачував страхові внески. Тож податок утримується з 60% страхової виплати у розмірі 18% та 1,5% військового збору.

 

– За ризиком «Інвалідність»

Якщо внаслідок страхового випадку застрахована особа отримала інвалідність І групи, страхова виплата не оподатковується і військовий збір не стягується.
Якщо застрахованій особі встановлено інвалідність ІІ групи або статус «Дитина-інвалід», страхова виплата оподатковується за ставкою 18% + 1,5% військового збору.

 

– Страхові випадки «Дожиття» та «Інвалідність, хірургія, травматизм» у недовгострокових договорах

На вигодонабувачів, які є застрахованими особами, розповсюджується дія статті 165.1.27 пункт а. Податкового Кодексу України, що встановлює нульову ставку податку у разі настання цих страхових випадків. Військовий збір також не сплачується.

 

– За ризиком «Втрата життя»

Страхові виплати оподатковуються за правилами спадщини. Якщо вигодонабувач знаходиться із застрахованою особою у першому ступені споріднення (батьки, чоловік або дружина, діти) та другому (рідні брати та сестри, баба та дід, онуки), податок не стягується.

Для інших категорій вигодонабувачів, що є резидентами, ставка податку становитиме 5% + 1,5% військовий збір.
Для нерезидентів – 18% та 1,5% військовий збір.

Сподобалась стаття?
Поділись з друзями!

Чи була стаття корисною?

Залиш свій відгук!

Заголовок

Перша домедична допомога: знання, що рятують життя

Наталія Стихальська

Наталія Стихальська

812
Вміння надавати першу домедичну допомогу сьогодні дуже актуальне. Хоча, звісно, є відмінності у наданні допомоги непритомній людині в цивільному житті і при бо...
8 хв на читання 812
  • #ЖиттяТАС
  • #ШколаТАС
8 хв на читання
23.02.2022 Читати
Як працює страхування з TAS life. Січень 2022

Наталія Стихальська

TAS Life team

566
Нашу сьогоднішню добірку з трьох найцікавіших виплат за перший місяць 2022 року поєднує валюта страхування, а саме - євро. Подивимось, як працюють такі догов...
9 хв на читання 566
  • #ІсторіїТАС
9 хв на читання
22.02.2022 Читати
Як не помилитися при виборі Вигодонабувачів?

Наталія Стихальська

Наталія Стихальська

632
При укладанні договору страхування життя, важливим кроком є вибір Вигодонабувачів. Погодьтеся, дуже важливо, щоб страхову виплату отримала саме та людина, яку в...
6 хв на читання 632
  • #ШколаТАС
6 хв на читання
21.02.2022 Читати
Просто бос чи справжній лідер?

Анастасія Ведишева

Анастасія Ведишева

555
Пройти по кар’єрній сходинці та зайняти керівну посаду - це мрія багатьох працівників. Однак, заволодівши кабінетом з відповідною табличкою, хтось становиться ...
8 хв на читання 555
  • #Лайф-хак від ТАС
8 хв на читання
18.02.2022 Читати
Особистий кабінет Клієнта Увійти
Особистий кабінет Консультанта Увійти
TAD: робочий простір Консультанта Увійти