Анастасія Ведишева

Китай: страхове диво

історія та сучасність

11.01.2019 1363

Ринок страхування життя Китаю на даний час – найбільший в світі і за обсягами отриманих премій, і за кількістю укладених договорів. Це при тому, що буквально тридцять років тому китайського ринку страхування у сучасному розумінні не існувало взагалі. Але, як і все в цій країні, зараз він розвивається небаченими темпами – за підсумками 2017 року Китай вийшов на друге місце в світі за розміром ринку страхування життя.

Щоб зрозуміти феномен такого стрибка, не обійтися без невеликого екскурсу в історію.

Китай: страхове диво

Як ми вже говорили, сучасний китайський ринок страхування сформувався за останню чверть століття. Проте, страхова діяльність в Китаї налічує більш ніж двохсотлітню історію.
Перша страхова компанія була заснована англійцями в 1805 році і аж до середини 1820-х років більшу частину китайського ринку страхування контролювали іноземні компанії з Великобританії і США.

Однак після утворення в 1949 році Китайської Народної Республіки страхова діяльність в Китаї підпала під централізований державний контроль.
У тому ж 1949 році була заснована Народна страхова компанія Китаю, НСКК (People’s Insurance Company of China, PICC), яка дуже швидко стала найбільшим страховиком-монополістом.
Всі іноземні страхові компанії, частка яких до 1950 року становила 50%, вже до 1952 року покинули китайський ринок.

У 1958 році і зовсім було прийнято рішення про ліквідацію страхової діяльності в Китаї. Занепад страхової галузі тривав до 1979 року, коли була проведена реформа, і почалося відродження ринку страхування.

Важливим моментом у становленні сучасного страхування в Китаї вважається 1995 рік, коли був затверджений «Закон про страхування» і стали знову з’являтися іноземні інвестори, переважно з США і Японії.

У 1996 році, влада почала активний процес диверсифікації і реструктуризації, тому на базі колишнього монополіста влади – НСКК – було створено три самостійні компанії майнового, особистого і вторинного страхування.
З 2000 по 2008 роки в Китаї було засновано близько 120 страхових компаній.
І вже в 2013 році Китай вийшов на четверте місце в світі за обсягом ринку страхування (після США, Японії і Великобританії).
В середньому з 1981 року китайський ринок страхування щорічно збільшувався на 30%, що приблизно в три рази більше, ніж зростання економіки країни в цілому.

За останні 30 років в питанні страхування життя Китай здійснив феноменальний стрибок.

Китай: страхове диво

Якщо в 1980 році середньостатистичний китаєць взагалі не витрачався на страхування, в 1981р. став витрачати 1 юань в рік, в 1994р. – вже 50 юанів; то в 2010 році – понад 1000 юанів (десь 148 доларів США).
У 2017 році 1,06 мільярдів осіб з більш ніж 1,3 мільярдів жителів Китаю були охоплені страхуванням на випадок важких захворювань.

Пояснюється це тим, що в останнє десятиліття в Китаї намітилася тенденція до старіння населення, особливо це стосується центральних міст, де населення віком старше 60 років вже перевищує 7-12%, а також реформою системи соціального та пенсійного забезпечення. Держава заохочує розвиток добровільного особистого і пенсійного страхування зокрема ще й тому, що цей вид страхування пов’язаний із залученням великої кількості страхових агентів і представників. Тільки для AIG в Шанхаї працює 40 тис. осіб (80% їх не є штатними співробітниками фірми), 75% яких зайнято пенсійними питаннями. Таким чином, розвиток пенсійного страхування одночасно дозволяє вирішувати питання працевлаштування населення або отримання додаткових заробітків.

В даний час в Китаї існує п’ять видів страхування, що є обов’язковими для всіх громадян Китаю, і здійснюються виключно під егідою держави:

  1. Базове пенсійне страхування
  2. Базове медичне страхування
  3. Страхування життя від виробничих травм
  4. Страхування від безробіття
  5. Страхування на народження дитини

Середній розмір внеску на одного мешканця країни зараз складає біля 200 доларів, та планується, що до 2020 року ця сума становитиме вже 560 доларів за рахунок соціальних видів страхування.

На даний час в КНР здійснюють свою діяльність понад 180 національних та іноземних страхових організацій. Більше половини ринку контролюють дві основні страхові компанії – China Life Insurance та Ping An Insurance, що входять в десятку найбільших страхових агентств світу за версією Forbes. З китайських страхових компаній держава стягує податок в 33%, з компаній з іноземною часткою – 15%. А ось компанії зі страхування життя повністю звільнені від податків.

страхове диво

При всьому своєму активному зростанні, страховий ринок КНР не обходиться і без слабких місць

Серйозною проблемою є сильна нестача перестрахувальної ємності. Довгий час при монопольному становищі НСКК питання про перестрахування розглядалося тільки в міжнародному аспекті. В 1996 році була утворена єдина в країні перестрахувальна компанія. Певна її слабкість та низька конкурентоспроможність змусили державу зобов’язати всі державні підприємства перестраховувати в Китайській перестрахувальної компанії не менше 20% своїх ризиків, а іноземні компанії – не менше 30% ризиків. При страхуванні зовнішньоторговельних вантажів і різних зовнішньоекономічних операцій Китай стикається з жорсткою міжнародною конкуренцією, тому основна увага зараз приділяється розробці нових видів страхування експортних валютних ризиків і чіткій роботі з клієнтами.

Також не на самому високому рівні є й наукова база страхового ринку в КНР. Хоча активно використовується світовий досвід, розрахунок ставок страхових виплат не завжди відповідає науковим нормам, ставки часто встановлюються директивно і досить довільно. Недостатньо розвинена мережа страхових агентів і страхових посередницьких компаній, не розроблені і норми розбивки страхової премії на відрахування у страховий резервний фонд і фонд оплати страховим агентам. У ряді випадків розміри винагороди останнім явно завищені (до 60% страхової премії), а іноді занижені і не відповідають витраченим зусиллям.

Підводячи підсумки, слід зазначити, що страхування, поряд з банківським сектором і ринком цінних паперів, є динамічним компонентом фінансового ринку Китаю і вносить істотний внесок в розвиток фінансової системи країни. А старіння населення і реформа системи соціального забезпечення, в свою чергу, активізують прагнення населення вкладати кошти в різні види накопичувального страхування життя і здоров’я. За обсягом страхування на душу населення Китай вже наблизився впритул до такої багатющої країні як Саудівська Аравія.

А в наступні 20 років страхуванню життя в Китаї пророкують зростання більш ніж на 10% в рік.

страхування життя в Китаї

P.S. Не забувайте підписуватися на нашу групу у Telegram – t.me/TASlife, та на нашу сторінку у Facebook – facebook.com/taslifeofficial  

Сподобалась стаття?
Поділись з друзями!

Чи була стаття корисною?

Залиш свій відгук!

Заголовок

Перша домедична допомога: знання, що рятують життя

Наталія Стихальська

Наталія Стихальська

841
Вміння надавати першу домедичну допомогу сьогодні дуже актуальне. Хоча, звісно, є відмінності у наданні допомоги непритомній людині в цивільному житті і при бо...
8 хв на читання 841
  • #ЖиттяТАС
  • #ШколаТАС
8 хв на читання
23.02.2022 Читати
Як працює страхування з TAS life. Січень 2022

Наталія Стихальська

TAS Life team

579
Нашу сьогоднішню добірку з трьох найцікавіших виплат за перший місяць 2022 року поєднує валюта страхування, а саме - євро. Подивимось, як працюють такі догов...
9 хв на читання 579
  • #ІсторіїТАС
9 хв на читання
22.02.2022 Читати
Як не помилитися при виборі Вигодонабувачів?

Наталія Стихальська

Наталія Стихальська

654
При укладанні договору страхування життя, важливим кроком є вибір Вигодонабувачів. Погодьтеся, дуже важливо, щоб страхову виплату отримала саме та людина, яку в...
6 хв на читання 654
  • #ШколаТАС
6 хв на читання
21.02.2022 Читати
Просто бос чи справжній лідер?

Анастасія Ведишева

Анастасія Ведишева

578
Пройти по кар’єрній сходинці та зайняти керівну посаду - це мрія багатьох працівників. Однак, заволодівши кабінетом з відповідною табличкою, хтось становиться ...
8 хв на читання 578
  • #Лайф-хак від ТАС
8 хв на читання
18.02.2022 Читати
Особистий кабінет Клієнта Увійти
Особистий кабінет Консультанта Увійти
TAD: робочий простір Консультанта Увійти