Анастасія Ведишева

Алергія: правда та міфи

20.09.2021 567

Поговоримо сьогодні про алергію – причину свербіжу, чхання, закладеного носу, а то й більш сумних наслідків – від вимушеного розлучення з домашнім улюбленцем до летальних випадків.

За статистикою , на сьогоднішній день 20% населення планети має постійну алергію на що-небудь, при цьому міфів щодо причин виникнення та лікування цього захворювання досі лишається чимало.

Настав час розібрати найпоширеніші з них!

Алергія – це реакція організму на загалом безпечні речовини, які імунна система окремої людини з якихось причин починає «вважати» шкідливими.

Науковці досі не дійшли спільного висновку щодо механізмів виникнення алергії.
Наразі відомо, що досить важливу роль в цьому відіграють спадковість та несприятливі умови зовнішнього середовища (екологія, умови проживання та харчування).
Також існує так звана гігієнічна теорія. Суть її полягає в тому, що діти, які зростають в дуже чистих умовах, мають вищі ризики розвитку алергії та аутоімунних захворювань.

Тож з якими псевдо-фактами ми зустрічаємось найчастіше?

 

Алергія

Алергія може розвинутись лише в дитячому віці

Досі багато людей вважає, що в дорослому віці виявити в себе перші прояви алергій неможливо. На жаль, це не так.
В одному з досліджень харчової алергії половина випадків цього захворювання сталася вже у дорослому віці піддослідних.

 

Харчова алергія може бути на будь-який продукт

Не зовсім, адже наша імунна система реагує саме на білок. Наприклад, не буває алергії на цукор, бо це вуглевод.
А ось на яйця, коров’яче молоко, рибу, арахіс, сою, морепродукти та пшеницю алергія виникає найчастіше за все.

 

Алергія не лікується

Загалом, найкращий спосіб мінімізувати алергічну реакцію – це уникати певних тригерів, будь то їжа або тип тварин. Ліків від алергії – щоб випив пігулку і більше не текло з носа та не свербіло в очах під час обіймів з усіма котами та собаками – дійсно, немає.

Однак певні методи лікування можуть ефективно зменшити симптоми. Наприклад, протинабрякові засоби можуть полегшити назальні симптоми алергії, також ефективними є антигістамінні препарати та назальні стероїдні спреї.

Крім того, зменшити симптоми допомагає й імунотерапія. Вона передбачає поступове збільшення доз речовини або алергену, на який у людини алергія. Поступове збільшення алергену призводить до того, що імунна система стає менш чутливою до речовини, ймовірно, спричиняючи вироблення «блокуючих» антитіл, які зменшують симптоми алергії при зустрічі з речовиною в майбутньому.

 

Алергія – це на все життя

Для багатьох різновидів алергії це, на щастя, не так, і з часом її симптоми можуть зникнути.
Наприклад, більшість дітей “переростають” алергію на молоко, яйця, сою та пшеницю. Однак алергія на арахіс, горіхи, рибу та молюсків може лишитись назавжди.

 

Алергія

Короткошерсті або безшерсті кішки та собаки не викликають алергії

Гіпоалергенних тварин не існує.
Наприклад, коти виробляють свій головний алерген (Felis domesticus) у сальних та слинних залозах. Тож завести лису кішку – не означає убезпечити себе від алергії.

Дрібні часточки цього алергену “зависають” у повітрі протягом тривалого періоду часу.
І чим гірше в приміщенні вентиляція – тим вищою буде концентрація алергену, а значить – і прояви алергії.

Найдієвіший метод – прибрати тварину з квартири – зазвичай виявляється і найважчим, адже домашній улюбленець – це частина родини.

Ось кілька порад алергікам, що вирішили не розлучатися з домашніми улюбленцями:

 • Обмежити доступ тварини до спальні.
 • Часто купати тварину. Якщо це собака – то хоча б раз на тиждень.
 • Встановити очищувачі повітря.
 • Якщо алергія на кішку або собаку помірна, може допомогти імунотерапія.

 

Алергія та непереносимість продукту – це одне й те ж саме

Ні, це різні поняття і дуже важливо їх розрізняти.
Непереносимість – це коли організм патологічно реагує (здуття живота, нудота тощо) на якійсь продукт, але при цьому не залучається імунна система. Основа різниця в тому, що алергія може викликати анафілактичний шок, а прояви непереносимості продукту, хоч і залежать від його дози, але до летальних випадків призвести не можуть.
Тож, коли взимку обсипає від з’їдених двох кіло мандаринок – це, скоріше за все, непереносимість такої кількості вітаміну С, а не алергія 😉

 

Щовесни в мене алергія на пух тополі

Трохи реабілітуємо бідну тополю. В класичному вигляді алергія на тополиний пух існує лише в 0,4% усіх випадків алергій.
Пух цього дерева – це лише механічний подразник, який викликає чхання при потраплянні в ніс. Він великий, а тому організму немає потреби виробляти імуноглобуліни, щоб боротися з ним, як у випадку з іншими алергенами.
Якщо ж вас турбує не лише чхання, а сльози й нежить, то це алергія на трави, які цвітуть у той самий час, коли літає тополиний пух. Адже він може розносити на собі і пилок цих трав.
Для тих, хто страждає на поліноз (алергію на пилок) радимо відвідати спеціальний портал allergy.in.ua де можна відслідкувати, чи безпечно знаходитись з вашим різновидом алергії в конкретному регіоні України, а також перевірити карту цвітіння найбільш алергенних рослин.

 

Алергія – це не така вже й серйозна штука

На щастя, для багатьох людей алергія є просто незручною, але не небезпечною. Однак для інших алергічна реакція може завершитися анафілаксією.

Анафілаксія – це важка, а в деяких випадках небезпечна для життя алергічна реакція, під час якої вивільняється велика кількість гістаміну, викликаючи запальну реакцію.

Симптоми можуть включати утруднення дихання, хрипи, біль у животі та судоми, діарею, тривогу, набряк ніг, рук, губ, очей, а іноді і статевих органів та втрату свідомості.

Навіть алергії, які можна вважати відносно незначними, наприклад, сезонна алергія, можуть викликати значні проблеми.
Так, поліноз може призвести до зниження якості сну і, отже, до денної сонливості. У свою чергу, це може позначитись на концентрації уваги, збільшуючи ризик прогулів або нещасних випадків на виробництві.

Одне дослідження 2012 року досліджувало вплив полінозу на якість життя на прикладі 616 учасників. Вони дійшли висновку, що цей різновид алергії погіршує продуктивність праці сильніше, ніж гіпертонія та діабет другого типу.

 

Алергія

Чи можна уникнути алергії?

Напевно можна стверджувати, що в наших силах суттєво зменшити ризики виникнення алергії у власних дітей. Ось основні заходи:

 • Кинути курити, а краще не курити взагалі.
 • Ризики полінозу, харчової алергії та алергічної астми знижують вагінальні пологи та грудне вигодовування, адже вони змінюють мікробне різноманіття малюка. Так, у грудному молоці міститься багато імунно-активних молекул, протеїнів, вітамінів та інших речовин, які позитивно впливають на імунітет дитини.
 • Якщо дитина зростає з домашніми тваринами, то її ризики отримати алергію також знижуються.
 • Про гігієнічну теорію і шкоду від тотальної дезинфекції та санітарії ми вже писали на початку статті.

Можливо, саме через свою поширеність та різноманітність з алергією пов’язано так багато міфів.
Свою ролі відіграють також і відсутність конкретики в причинах її виникнення та відповідей на питання – чому хтось реагує, скажімо, на пил, а хтось на арахісову пасту.

 

Сподіваємось, на усі ці питання вчені зможуть відповісти вже зовсім скоро. А ще – знайти, нарешті, ліки від алергії та змінити на краще життя майже чверті людства.

 

При написанні статті було використано матеріали статті Medical myths: All about allergies та мережі Інтернет

Сподобалась стаття?
Поділись з друзями!

Чи була стаття корисною?

Залиш свій відгук!

Заголовок

Перша домедична допомога: знання, що рятують життя

Наталія Стихальська

Наталія Стихальська

841
Вміння надавати першу домедичну допомогу сьогодні дуже актуальне. Хоча, звісно, є відмінності у наданні допомоги непритомній людині в цивільному житті і при бо...
8 хв на читання 841
 • #ЖиттяТАС
 • #ШколаТАС
8 хв на читання
23.02.2022 Читати
Як працює страхування з TAS life. Січень 2022

Наталія Стихальська

TAS Life team

579
Нашу сьогоднішню добірку з трьох найцікавіших виплат за перший місяць 2022 року поєднує валюта страхування, а саме - євро. Подивимось, як працюють такі догов...
9 хв на читання 579
 • #ІсторіїТАС
9 хв на читання
22.02.2022 Читати
Як не помилитися при виборі Вигодонабувачів?

Наталія Стихальська

Наталія Стихальська

654
При укладанні договору страхування життя, важливим кроком є вибір Вигодонабувачів. Погодьтеся, дуже важливо, щоб страхову виплату отримала саме та людина, яку в...
6 хв на читання 654
 • #ШколаТАС
6 хв на читання
21.02.2022 Читати
Просто бос чи справжній лідер?

Анастасія Ведишева

Анастасія Ведишева

577
Пройти по кар’єрній сходинці та зайняти керівну посаду - це мрія багатьох працівників. Однак, заволодівши кабінетом з відповідною табличкою, хтось становиться ...
8 хв на читання 577
 • #Лайф-хак від ТАС
8 хв на читання
18.02.2022 Читати
Особистий кабінет Клієнта Увійти
Особистий кабінет Консультанта Увійти
TAD: робочий простір Консультанта Увійти