Дарина Дубинка

10 простих лайфхаків з особистих фінансів

17.02.2022 523

Фінансова грамотність дозволяє нам правильно розпоряджатися власним бюджетом, створювати подушку безпеки та робити життя комфортнішим. Упевнені, ви багато разів це чули!
Проте результати дослідження USAID «Фінансова грамотність, фінансова інклюзія та фінансовий добробут» невтішні: українці мають один із найнижчих рівнів поінформованості у порівнянні з іншими країнами – 11,6 із 21 балів.

 

Існують різні способи, що допомагають заощадити гроші, накопичити певну суму, досягти фінансових цілей у майбутньому. Мова не про жорсткий режим економії. Навпаки, грамотність у сфері особистих фінансів дозволяє ефективно розпоряджатися коштами, не знижуючи якість життя.

Розглянемо базові правила та лайфхаки, які можна використовувати вже сьогодні, не чекаючи особливого приводу.

 

10 лайфхаків з особистих фінансів

 

1. Займіться веденням бюджету

Помічаєте, що витрачаєте більше, ніж заробляєте, але не знаєте, що робите не так? Почніть з аналізу та планування. Основне завдання ведення бюджету – контроль доходів та видатків. Ви будете шоковані тим, як багато грошей витікає крізь пальці щомісяця.
Щоб ставити фінансові цілі та рухатися до них, потрібно спочатку усвідомити, де ви перебуваєте зараз. Розібратися, скільки витрачаєте, де можна заощадити. Для цього встановіть та регулярно використовуйте трекер витрат – мобільний додаток, наприклад Mobills, Monefy, СoinKeeper.
Можна вибрати інший зручний для вас спосіб ведення бюджету: журнал, блокнот, таблиця Excel.

 

2. Подумайте, які щоденні дрібні витрати можна скоротити

Щоденні статті витрат можуть здаватися незначними, а наприкінці місяця скластися у вагому суму. На таких дрібницях, як обіди поза домом, покупка лате або оплата послуг з догляду за будинком, можна добре заощадити.
Не треба відмовлятися від усього й одразу! Намагайтеся скоротити щоденні витрати лише на 25%. Згодом ви зрозумієте, що деякі дії просто увійшли до звички, здійснюються автоматично, а не від великого бажання чи потреби.

 

3. Складайте список покупок та дотримуйтесь його

Поспіхом забігаючи в магазин, хаотично блукаючи між полицями, ми щоразу набираємо зайвих товарів. Крім того, часто забуваємо купити продукти, які дійсно потрібні, і біжимо знову за покупками. Спростити завдання та уникнути зайвих витрат допоможуть мобільні додатки: Мій Список, Listonic, Google Keep тощо.
І не варто ходити до магазину голодними! У такому стані, наголошують учені, ми не просто купуємо більше їжі, зокрема калорійної, а й більше непродовольчих товарів.

 

10 лайфхаків з особистих фінансів

 

4. Меню на тиждень також варто планувати заздалегідь

Складати меню на тиждень та контролювати харчування – не тільки корисно для здоров’я, а й вигідно для гаманця. Так ви уникнете ситуацій, коли замовляєте доставку їжі або йдете в ресторан тільки тому, що вдома після роботи виявилося нічим вечеряти.

 

5. Довгостроковість – важливий критерій вибору дорогих речей

Звичайно, можна придбати браковану пральну машинку зі знижкою. Але коли вона через рік зламається, доведеться витратитися на ремонт чи покупку нової. Найчастіше така «економія» обходиться набагато дорожче, ніж покупка якіснішого товару відразу.

Ций самий принцип, до речі, варто використовувати й під час вибору програми страхування.
Наприклад, програма “ТАС-Пенсія“, укладена в віці 25+, дасть можливість поступово, без зайвих фінансових обтяжень та з додатковим захистом здоров’я накопичити гідний капітал до моменту виходу на заслужений відпочинок.

 

6. Виплатили розстрочку чи кредит – продовжуйте платити

Від побутової економії перейдемо до накопичень. Припустимо, ви закінчуєте сплачувати щомісячні внески за велику покупку – навчання, автомобіль чи меблі. Продовжуйте платити цю суму далі, але на свій рахунок.
Логіка проста: вам вдалося включити значну суму у щомісячні витрати відповідно до вашого способу життя. Можна й надалі відкладати ці гроші – створювати подушку безпеки чи збирати на щось, не знижуючи рівень життя.

 

10 лайфхаків з особистих фінансів

 

7. Не витрачайте свій кешбек

Кешбек – вигідна пропозиція від банків: вам повертається до 10% від суми покупки, сплаченої карткою.
Не витрачайте гроші щоразу, отримуючи кешбек. Відкладайте отриману суму – наприкінці місяця чи кварталу на рахунку збереться достатньо «бонусних» фінансів, щоб побалувати себе або купити річ, яку давно хотіли. А ваш місячний бюджет та заощадження залишаться цілими.

 

8. Правило 30 днів

Часто звинувачуєте себе в марнотратстві? Щоб уникнути непотрібних дорогих покупок, користуйтесь правилом 30 днів.
Зазвичай такі покупки здійснюються імпульсивно. Загорілися ідеєю придбати дорогу річ, наприклад, годинник відомого бренду? Дозвольте цьому бажанню прожити 30 днів. За місяць імпульс, найімовірніше, розсіється, і ви збережете хорошу суму.

 

9. Оцінюйте вартість бажаної речі чи послуги у годинах своєї роботи

Для початку потрібно вирахувати, скільки ви реально заробляєте. Далі – розрахувати вартість вашої робочої години. Тепер порівнювати свої витрати з вкладеними у них зусиллями стає простіше.
Ви зрозумієте, скільки годин потрібно відпрацювати, щоб придбати якусь річ. Це чудовий спосіб уберегти себе від нерозумних покупок. Адже насправді за грошима, які ви заплатите, стоять ваші сили та час.

 

10. Фактчекінг

Ставтеся критично до інформації про фінанси. Розбирайте, перевіряйте та вивчайте різні поняття й інструменти. Ваша фінансова стабільність багато в чому залежить від рівня фінансової грамотності: наскільки ви добре знаєтеся на заощадженнях, кредитах, інвестиціях і вкладах. Крім того, зменшується можливість укласти невигідну угоду або довіритися шахраям.
Заглиблюйтесь у тему поступово. Почніть зі складання фінансового плану, відстеження витрат, вивчення різноманітних накопичувальних програм та видів страхування.

Сподобалась стаття?
Поділись з друзями!

Чи була стаття корисною?

Залиш свій відгук!


Warning: print_r() expects at least 1 parameter, 0 given in /home/jh384591/taslife.com.ua/www/wp-content/themes/tas-new/comments.php on line 21
Всеволод
Всеволод
Коли читаєш, помітно, що автор,найімовірніше, сам робить все те, що рекомендує!)

Всеволод

Коли читаєш, помітно, що автор,найімовірніше, сам робить все те, що рекомендує!)


  Warning: print_r() expects at least 1 parameter, 0 given in /home/jh384591/taslife.com.ua/www/wp-content/themes/tas-new/comments.php on line 21
  life TAS
  life TAS
  Дякуємо, Всеволоде! Так і є ;)

  life TAS

  Дякуємо, Всеволоде! Так і є 😉

Заголовок

Перша домедична допомога: знання, що рятують життя

Наталія Стихальська

Наталія Стихальська

812
Вміння надавати першу домедичну допомогу сьогодні дуже актуальне. Хоча, звісно, є відмінності у наданні допомоги непритомній людині в цивільному житті і при бо...
8 хв на читання 812
 • #ЖиттяТАС
 • #ШколаТАС
8 хв на читання
23.02.2022 Читати
Як працює страхування з TAS life. Січень 2022

Наталія Стихальська

TAS Life team

566
Нашу сьогоднішню добірку з трьох найцікавіших виплат за перший місяць 2022 року поєднує валюта страхування, а саме - євро. Подивимось, як працюють такі догов...
9 хв на читання 566
 • #ІсторіїТАС
9 хв на читання
22.02.2022 Читати
Як не помилитися при виборі Вигодонабувачів?

Наталія Стихальська

Наталія Стихальська

632
При укладанні договору страхування життя, важливим кроком є вибір Вигодонабувачів. Погодьтеся, дуже важливо, щоб страхову виплату отримала саме та людина, яку в...
6 хв на читання 632
 • #ШколаТАС
6 хв на читання
21.02.2022 Читати
Просто бос чи справжній лідер?

Анастасія Ведишева

Анастасія Ведишева

555
Пройти по кар’єрній сходинці та зайняти керівну посаду - це мрія багатьох працівників. Однак, заволодівши кабінетом з відповідною табличкою, хтось становиться ...
8 хв на читання 555
 • #Лайф-хак від ТАС
8 хв на читання
18.02.2022 Читати
Особистий кабінет Клієнта Увійти
Особистий кабінет Консультанта Увійти
TAD: робочий простір Консультанта Увійти