Анастасія Ведишева

Правило 20-5-3, або Природна піраміда

28.01.2022 317

На сторінках цього блогу ми вже не раз писали про те, як важливо для компаній піклуватися про здоров’я своїх співробітників, і зокрема – про велнес культуру всередині колективу.

Та що там писали – ми й Welness програми пропонуємо для наших корпоративних клієнтів, тож чудово розуміємо, наскільки це важливо.

Та правда в тому, що здоров’я кожної окремої людини знаходиться в її власних руках. На те, як людина проводить свій час поза роботою, компанія вже аж ніяк не впливає. І за статистикою цей вільний час більшість людей проводять – сидячи вдома.
Зокрема американські вчені, які, здається, підраховують геть усе, також підрахували, що з початку пандемії 92% свого вільного часу громадяни США проводять в помешканні.

 

природна піраміда

 

Якщо ви не зможете швидко згадати, коли останнього разу були на природі чи принаймні просто гуляли по парку – цей блог для вас.

Також варто читати далі й тим, хто впевнений, що відпочинок – це лише той час, коли людина проводить у ліжку, а решту годин потрібно провести МАКСМАЛЬНО ЕФЕКТИВНО (трудоголіки, привіт!).

 

В книзі Емілі Нагоскі “Вигоряння. Новий підхід до позбавлення від стресу” авторка – відомий біхевіорист, доречі – взагалі радить 42% свого часу протягом дня виділяти на відпочинок. Саме стільки потрібно нашому тілу та мозку для відновлення.

42 відсотки – це 10 з 24 годин. Може здатися, що це забагато, проте без такого відпочинку людина поступово входить у стан стресу, який впливає на всі системи та функції тіла, включаючи імунну, травну та гормональну.

Ідеальний розклад дня, за Емілі Нагоскі, виглядає наступним чином:

  • 8 годин – на сон;
  • 30 хвилин – для підтримуючого (тобто позитивного та мотивуючого) спілкування з родичами, партнером чи друзями;
  • 30 хвилин – для фізичних вправ (вони покращують якість сну та переводять тіло з напруженого в розслаблений стан);
  • 30 хвилин – щоб поїсти;
  • 30 хвилин – ваш вільний час.

Спробуйте принаймні місяць дотримуватись цього розкладу і позитивні зміни у самопочутті не забаряться!

 

Ще одним рятівним колом від стресів та перенавантаження є природа.

В цьому блозі ми вже розповідали, як сильно людина (навіть та, що все життя мешкає у “кам’яних джунглях”) залежить від природи і як багато може від неї отримати.

Останнім часом все більше вчених проводять дослідження впливу природи на психоемоційний стан людини. За результатами цих досліджень було сформовано “правило 20-5-3”, яке можна також описати як природну піраміду (по аналогії з харчовою пірамідою, де в базисі знаходяться овочі й фрукти, а на піку – масло та солодощі).

Природна піраміда визначає кількість часу, яку людині варто проводити на природі, щоб мінімізувати наслідки урбаністичного життя.

 

правило 20-5-3

20 хвилин

Це та кількість часу, яку ви повинні проводити на природі (наприклад, гуляючи в парку) тричі на тиждень. Тобто, всього за тиждень має вийти година.

Така 20-хвилинна прогулянка покращує розумові здібності, пам’ять та самопочуття, а ще – знижує рівень гормону стресу, кортизолу, у міських жителів.

Але є важливий нюанс – в цей час в руках не має бути мобільного телефону.
Дослідження показали, що активне користування гаджетами під час прогулянки зводить нанівець усю користь від неї.

На природі наш мозок переходить у режим, який називається «м’яке захоплення».
Вважається, що «м’яке захоплення» виникає тоді, коли оточення є достатньо цікавим, щоб привернути увагу, але не настільки, щоб це порушувало здатність до рефлексії.
Вчені описують цей режим як стан усвідомленості, який відновлює та створює ресурси, необхідні для мислення, створення, обробки інформації та виконання завдань.

Коротка щоденна прогулянка на природі — або навіть прогулянка по обсадженій деревами вулиці — чудовий варіант для людей, яким не підходить медитація.

Головне – вимкнути телефон 😉

 

правило 20-5-3

5 годин

Саме стільки часу щомісяця вчені радять проводити в напівдикій природі (наприклад, у турпоходах чи підкорюючи гірські вершини, як от наша фанТАСтична команда під час минулорічного корпоративу).
Дослідження, проведене у Фінляндії ще в 2005 році, показало, що таке дозвілля робило людей більш щасливими та менш знервованими.

Природа впливає на наш розум і тіло, оскільки вона стимулює і заспокоює незвичайним і унікальним способом.
Наприклад, у природі ви постійно бачите фрактали, споглядання яких підсвідомо зачаровує. Фрактали — це складні візерунки, які повторюються знову і знову в різних розмірах і масштабах і складають дизайн Всесвіту.
Подумайте: дерево із його розгалуженням гілок, річкові системи, гірські хребти, хмари, суцвіття.
Тоді як в міському пейзажі фракталів майже нема. Уявіть собі типову будівлю – зазвичай вона пласка, з прямими кутами, ще й сірого кольору…

Фрактали — це організований хаос, якого, схоже прагне наш мозок.

Природа бадьорить нас і іншими способами: візміть лише запахи та звуки. Або ж теплі сонячні промені чи танок сніжинок.
Або просто той факт, що ви, нарешті, вирвалися з чотирьох набридлих стін будинку чи офісу…

 

правило 20-5-3

3 дні

І зрештою – вершина піраміди.
Три – це кількість днів, яку варто проводити щороку поза зоною мобільного зв’язку та без інтернету, на природі, в кемпінгу або на морі. Не обов’язково бути при цьому на самоті, гарна компанія ще ніколи не зашкодила гарному відпочинку.

Цей час, проведений в дикій природі, змусить ваш мозок рухатися на альфа-хвилях, тих самих хвилях, що збільшуються під час медитації або коли ви потрапляєте в стан потоку. Вони можуть змінити ваше мислення, підвищити креативність, приборкати вигорання і просто змусити вас почувати себе краще.

Ймовірно, тому одне дослідження показало, що три дні перебування в дикій природі підвищують здібності до вирішення складних задач, а інше виявило, що військові ветеринари США, які провели чотири дні на рафтингу, навіть за тиждень потому зберігали піднесений настрій. Їхні симптоми ПТСР та рівень стресу зменшилися на 29 та 21 відсоток відповідно, а також з’явилось відчуття щастя та загальне задоволення своїм життям.

 

Попереду вихідні, тож радимо прямо зараз поміркувати, де та як провести їх із користю, щоб в понеділок починати новий робочий тиждень сповненими нових креативних ідей та планів!

 

За матеріалами статті “The ‘20-5-3’ Rule Prescribes How Much Time You Should Spend Outside”

Сподобалась стаття?
Поділись з друзями!

Чи була стаття корисною?

Залиш свій відгук!

Заголовок

Перша домедична допомога: знання, що рятують життя

Наталія Стихальська

Наталія Стихальська

811
Вміння надавати першу домедичну допомогу сьогодні дуже актуальне. Хоча, звісно, є відмінності у наданні допомоги непритомній людині в цивільному житті і при бо...
8 хв на читання 811
  • #ЖиттяТАС
  • #ШколаТАС
8 хв на читання
23.02.2022 Читати
Як працює страхування з TAS life. Січень 2022

Наталія Стихальська

TAS Life team

566
Нашу сьогоднішню добірку з трьох найцікавіших виплат за перший місяць 2022 року поєднує валюта страхування, а саме - євро. Подивимось, як працюють такі догов...
9 хв на читання 566
  • #ІсторіїТАС
9 хв на читання
22.02.2022 Читати
Як не помилитися при виборі Вигодонабувачів?

Наталія Стихальська

Наталія Стихальська

632
При укладанні договору страхування життя, важливим кроком є вибір Вигодонабувачів. Погодьтеся, дуже важливо, щоб страхову виплату отримала саме та людина, яку в...
6 хв на читання 632
  • #ШколаТАС
6 хв на читання
21.02.2022 Читати
Просто бос чи справжній лідер?

Анастасія Ведишева

Анастасія Ведишева

555
Пройти по кар’єрній сходинці та зайняти керівну посаду - це мрія багатьох працівників. Однак, заволодівши кабінетом з відповідною табличкою, хтось становиться ...
8 хв на читання 555
  • #Лайф-хак від ТАС
8 хв на читання
18.02.2022 Читати
Особистий кабінет Клієнта Увійти
Особистий кабінет Консультанта Увійти
TAD: робочий простір Консультанта Увійти