Анастасія Ведишева

Природна потреба

11.06.2021 239

Просте питання: що потрібно людині, щоб підтримувати психічне та фізичне здоров’я?
Відповідь, наче, теж проста – фізична активність та відпочинок, якісний сон, здорове харчування.
Наче, цього й достатньо…

Але є ще один фактор, необхідний кожному так само, як і три попередніх 😉

Більшість з вас читає зараз цей блог, сидячи в офісі посеред міста, або ж у затишній квартирі в багатоповерхівці.
І, здається, за десятиліття технічної революції ми вже змінились достатньо, щоб відчувати себе новим різновидом homo sapiens – такими собі homo urbanus – мешканцями бетонних джунглів, що ідеально пристосовані до шаленого ритму великого міста та його урбаністичних пейзажів.

 

Однак, сюрприз-сюрприз, потреба людини в регулярному контакті з природою так нікуди й не зникла і досі є фізіологічною потребою.

Природа – наш перший дім, в якому ми жили протягом мільйонів років і лише останні століття людство почало оточувати себе штучно створеним середовищем. Порівняно з історією нашого виду – це мізер. Наш лімбічна система, що відповідає за емоції, на 98% ідентична мозку “братів наших менших”.
Тож ми зв’язані із природним середовищем набагато тісніше, ніж підозрюємо, але при цьому майже 90% свого часу проводимо в приміщенні чи в транспорті.

В 21 столітті урбанізація стала однією з найбільших проблем охорони здоров’я по всьому світу, адже саме міста та мегаполіси все частіше стають епіцентрами хронічних неінфекційних хвороб фізичного та психічного здоров’я.
На щастя, все більше розвинутих держав розуміють важливість та необхідність зелених зон в містах.

Будь-який контакт з природою, навіть 10-хвилинний, здатен покращити наш імунітет, настрій, увагу, вміння зосередитись, якість сну та збільшити рівень енергії.

Усі ці твердження підкріплені численими науковими дослідженнями.
Нижче – найбільш цікаві з них:

В 2016 році група австралійських і британських вчених-екологів з Університету Квінсленда (Австралія) провела масштабне опитування 1538 жителів Брісбена у віці від 18 до 70 років. У кожного респондента зіставлялись стан його здоров’я та досвід перебування на природі.
В результаті вчені дійшли наступних висновків: люди, які відвідують парки протягом 30 хвилин і більше хоча б раз на тиждень, мають набагато менше шансів зіткнутися з такими проблемами, як високий кров’яний тиск або поганий психічний стан, порівняно з тими, хто цього не робить.

За словами доктора Даніель Шенехен (Danielle Shanahan), що була одним з організаторів цього дослідження, перебування в парках знижує ризик розвитку серцево-судинних захворювань, зменшує рівень стресу, неспокою і депресії.

– Якби кожен мешканець нашого міста відвідував парки поряд з будинком хоча б раз на тиждень, ми мали б на 7% менше випадків депресії і на 9% менше випадків високого кров’яного тиску, – підкреслила доктор Шенехен.

Ментальне здоров’я жителів міст досліджували також й біологи, психологи та фахівці з навколишнього середовища у Стенфордському університеті (США).
Вони провели дуже простий і показовий експеримент: розділили добровольців, які знаходились в стані стресу, на дві групи. Одну відправили на півтори години гуляти по місту, а другу – в ліс і потім оцінили стан і настрій учасників після прогулянки.
Виявилося, що ті, хто спостерігав навколо себе міські ландшафти, залишилися зануреними в неприємні думки і спогади. Гарна природа ж, навпаки, призвела до зникнення тяжких і руйнівних відчуттів.

Прогулянки на природі допомагають не тільки впоратися зі стресовою ситуацією, але й значно зменшити її вплив на організм.
До таких результатів прийшли вчені з Великобританії (Університет Ессекса). Вони з’ясували, що, якщо перед критичним моментом людина розглядала живу природу, то фізіологічне відновлення після цього моменту відбувалося набагато швидше.
Ті ж люди, які до стресу були оточені чотирма стінами, набагато довше зберігали високий рівень стривоженості і перезбудження.
Тому перед робочим днем ​​не завадить пройтися по парку 😉

У дослідженні, опублікованому 2018 року в науковому журналі PLOS One, вченими з Hong Kong Baptist University було опитано 609 дорослих осіб. Дослідники виявили непрямий ефект впливу природи на здоров’я, зокрема – на прийняття імпульсивних рішень.

В людей, які часто перебувають близько до парків чи заповідників, які живуть в місцевостях з великою кількістю зелених насаджень або ж проводять більше часу на відкритому повітрі, знижується кількість імпульсивних рішень, що, в свою чергу, зменшує рівень стресу, тривоги і депресії.

Однак, обираючи пейзажі (реальні, чи у вигляді зображень) для відновлення душевних сил, слід пам’ятати, що не всі вони однаково корисні, навіть якщо естетично дуже красиві.

Дослідники з Ізраїлю (Університет Бен-Гуріона) зайнялися вивченням впливу на людей зображення пустелі.
Виявилося, що досить подивитись на фотографії чи картини з безживною пустелею, щоб людина відчула тугу.
Так, пустельний ландшафт по-своєму прекрасний, але він позбавляє віри і прагнення до кращого, адже демонструє повну відсутність життя. Навіть міські вулиці не діють на нашу психіку так сильно.
Водойми ж, навпаки, миттєво надають сил і провокують душевний підйом.

Спостерігання за природою сповільнює шалений ритм наших думок, робить нас більш емпатичними та кращими, як особистість )

Отже, один з найбільш простих та ефективних способів зарядитись позитивом та енергією – провести час на природі.

А ось ще кілька підказок, як привнести більше природи в наше життя:

  • за можливості, переносьте зустрічі з друзями або ж фізичну активність на природу.
  • вдома та на роботі оточуйте себе живими квітами, вдень намагайтесь не зашторювати вікно – хай у помешкання хоч деякий час потрапляє сонце.
  • розташуйте перед очима фотографії та картини із зображенням природи. Навіть відповідна заставка на екрані мобільного чи десктопі – вже додасть позитиву.

Наостанок хочеться ще раз згадати про те, що природа – це наш дім. Природа – це і є ми.
Кожен з нас частинка світової біосфери і кожен з нас протягом свого життя впливає на неї, створюючи “ефект метелика”. А ось яким буде цей вплив – згубним, чи живильним, залежить від того, ким ми себе відчуваємо: “тимчасовими гостями” або ж “відповідальними мешканцями”.

 

За матеріалами статті “Health Benefits from Nature Experiences Depend on Dose”, “Dose of nature is just what the doctor ordered”, “How does nature exposure make people healthier?” та мережі Інтернет

Сподобалась стаття?
Поділись з друзями!

Чи була стаття корисною?

Залиш свій відгук!

Заголовок

Алергія: правда та міфи

Анастасія Ведишева

Анастасія Ведишева

8
Поговоримо сьогодні про алергію - причину свербіжу, чхання, закладеного носу, а то й більш сумних наслідків - від вимушеного розлучення з домашнім улюбленцем до...
6 хв на читання 8
  • #ТАС_про_ЗДОРОВ'Я
6 хв на читання
20.09.2021 Читати
Про чітміл.

Михайло Холоділін

Михайло Холоділін

54
Чітміл (з англ. cheat meal - "шахраювати з їжею") - одне з планових порушень дієти. Суть чітміла в тому, що ви можете в заздалегідь запланований день побалуват...
4 хв на читання 54
  • #ТАС_про_ЗДОРОВ'Я
4 хв на читання
17.09.2021 Читати
Як працює страхування з TAS life. Серпень 2021

Михайло Холоділін

TAS Life team

117
Є таке правило стосунках - без різниці ділових чи особистих - дивитись не на слова, а на справи. Можна запевняти “Да я заради тебе - хоч зірку з неба!”, а по...
8 хв на читання 117
  • #ІсторіїТАС
8 хв на читання
16.09.2021 Читати
Чому відмовила страхова компанія?

Наталія Кочешкова

Наталія Кочешкова

220
Ви звернулись за виплатою до страхової компанії, а отримали відмову? Неприємно... Але давайте розбиратися! Навіть благодійні організації не можуть допомогти в...
3 хв на читання 220
  • #ШколаТАС
3 хв на читання
15.09.2021 Читати
Особистий кабінет Клієнта Увійти
Особистий кабінет Консультанта Увійти
TAD: робочий простір Консультанта Увійти