Анастасія Ведишева

Природна потреба

11.06.2021 401

Просте питання: що потрібно людині, щоб підтримувати психічне та фізичне здоров’я?
Відповідь, наче, теж проста – фізична активність та відпочинок, якісний сон, здорове харчування.
Наче, цього й достатньо…

Але є ще один фактор, необхідний кожному так само, як і три попередніх 😉

Більшість з вас читає зараз цей блог, сидячи в офісі посеред міста, або ж у затишній квартирі в багатоповерхівці.
І, здається, за десятиліття технічної революції ми вже змінились достатньо, щоб відчувати себе новим різновидом homo sapiens – такими собі homo urbanus – мешканцями бетонних джунглів, що ідеально пристосовані до шаленого ритму великого міста та його урбаністичних пейзажів.

Природна потреба

 

Однак, сюрприз-сюрприз, потреба людини в регулярному контакті з природою так нікуди й не зникла і досі є фізіологічною потребою.

Природа – наш перший дім, в якому ми жили протягом мільйонів років і лише останні століття людство почало оточувати себе штучно створеним середовищем. Порівняно з історією нашого виду – це мізер. Наш лімбічна система, що відповідає за емоції, на 98% ідентична мозку “братів наших менших”.
Тож ми зв’язані із природним середовищем набагато тісніше, ніж підозрюємо, але при цьому майже 90% свого часу проводимо в приміщенні чи в транспорті.

В 21 столітті урбанізація стала однією з найбільших проблем охорони здоров’я по всьому світу, адже саме міста та мегаполіси все частіше стають епіцентрами хронічних неінфекційних хвороб фізичного та психічного здоров’я.
На щастя, все більше розвинутих держав розуміють важливість та необхідність зелених зон в містах.

Будь-який контакт з природою, навіть 10-хвилинний, здатен покращити наш імунітет, настрій, увагу, вміння зосередитись, якість сну та збільшити рівень енергії.

Усі ці твердження підкріплені численими науковими дослідженнями.
Нижче – найбільш цікаві з них:

В 2016 році група австралійських і британських вчених-екологів з Університету Квінсленда (Австралія) провела масштабне опитування 1538 жителів Брісбена у віці від 18 до 70 років. У кожного респондента зіставлялись стан його здоров’я та досвід перебування на природі.
В результаті вчені дійшли наступних висновків: люди, які відвідують парки протягом 30 хвилин і більше хоча б раз на тиждень, мають набагато менше шансів зіткнутися з такими проблемами, як високий кров’яний тиск або поганий психічний стан, порівняно з тими, хто цього не робить.

За словами доктора Даніель Шенехен (Danielle Shanahan), що була одним з організаторів цього дослідження, перебування в парках знижує ризик розвитку серцево-судинних захворювань, зменшує рівень стресу, неспокою і депресії.

– Якби кожен мешканець нашого міста відвідував парки поряд з будинком хоча б раз на тиждень, ми мали б на 7% менше випадків депресії і на 9% менше випадків високого кров’яного тиску, – підкреслила доктор Шенехен.

Ментальне здоров’я жителів міст досліджували також й біологи, психологи та фахівці з навколишнього середовища у Стенфордському університеті (США).
Вони провели дуже простий і показовий експеримент: розділили добровольців, які знаходились в стані стресу, на дві групи. Одну відправили на півтори години гуляти по місту, а другу – в ліс і потім оцінили стан і настрій учасників після прогулянки.
Виявилося, що ті, хто спостерігав навколо себе міські ландшафти, залишилися зануреними в неприємні думки і спогади. Гарна природа ж, навпаки, призвела до зникнення тяжких і руйнівних відчуттів.

Природна потреба

Прогулянки на природі допомагають не тільки впоратися зі стресовою ситуацією, але й значно зменшити її вплив на організм.
До таких результатів прийшли вчені з Великобританії (Університет Ессекса). Вони з’ясували, що, якщо перед критичним моментом людина розглядала живу природу, то фізіологічне відновлення після цього моменту відбувалося набагато швидше.
Ті ж люди, які до стресу були оточені чотирма стінами, набагато довше зберігали високий рівень стривоженості і перезбудження.
Тому перед робочим днем ​​не завадить пройтися по парку 😉

ефект впливу природи на здоров'я

У дослідженні, опублікованому 2018 року в науковому журналі PLOS One, вченими з Hong Kong Baptist University було опитано 609 дорослих осіб. Дослідники виявили непрямий ефект впливу природи на здоров’я, зокрема – на прийняття імпульсивних рішень.

В людей, які часто перебувають близько до парків чи заповідників, які живуть в місцевостях з великою кількістю зелених насаджень або ж проводять більше часу на відкритому повітрі, знижується кількість імпульсивних рішень, що, в свою чергу, зменшує рівень стресу, тривоги і депресії.

Однак, обираючи пейзажі (реальні, чи у вигляді зображень) для відновлення душевних сил, слід пам’ятати, що не всі вони однаково корисні, навіть якщо естетично дуже красиві.

природа сповільнює шалений ритм наших думок

Дослідники з Ізраїлю (Університет Бен-Гуріона) зайнялися вивченням впливу на людей зображення пустелі.
Виявилося, що досить подивитись на фотографії чи картини з безживною пустелею, щоб людина відчула тугу.
Так, пустельний ландшафт по-своєму прекрасний, але він позбавляє віри і прагнення до кращого, адже демонструє повну відсутність життя. Навіть міські вулиці не діють на нашу психіку так сильно.
Водойми ж, навпаки, миттєво надають сил і провокують душевний підйом.

Спостерігання за природою сповільнює шалений ритм наших думок, робить нас більш емпатичними та кращими, як особистість )

Отже, один з найбільш простих та ефективних способів зарядитись позитивом та енергією – провести час на природі.

А ось ще кілька підказок, як привнести більше природи в наше життя:

  • за можливості, переносьте зустрічі з друзями або ж фізичну активність на природу.
  • вдома та на роботі оточуйте себе живими квітами, вдень намагайтесь не зашторювати вікно – хай у помешкання хоч деякий час потрапляє сонце.
  • розташуйте перед очима фотографії та картини із зображенням природи. Навіть відповідна заставка на екрані мобільного чи десктопі – вже додасть позитиву.

Health Benefits from Nature Experiences Depend on Dose

Наостанок хочеться ще раз згадати про те, що природа – це наш дім. Природа – це і є ми.
Кожен з нас частинка світової біосфери і кожен з нас протягом свого життя впливає на неї, створюючи “ефект метелика”. А ось яким буде цей вплив – згубним, чи живильним, залежить від того, ким ми себе відчуваємо: “тимчасовими гостями” або ж “відповідальними мешканцями”.

 

За матеріалами статті “Health Benefits from Nature Experiences Depend on Dose”, “Dose of nature is just what the doctor ordered”, “How does nature exposure make people healthier?” та мережі Інтернет

Сподобалась стаття?
Поділись з друзями!

Чи була стаття корисною?

Залиш свій відгук!

Заголовок

Перша домедична допомога: знання, що рятують життя

Наталія Стихальська

Наталія Стихальська

865
Вміння надавати першу домедичну допомогу сьогодні дуже актуальне. Хоча, звісно, є відмінності у наданні допомоги непритомній людині в цивільному житті і при бо...
8 хв на читання 865
  • #ЖиттяТАС
  • #ШколаТАС
8 хв на читання
23.02.2022 Читати
Як працює страхування з TAS life. Січень 2022

Наталія Стихальська

TAS Life team

592
Нашу сьогоднішню добірку з трьох найцікавіших виплат за перший місяць 2022 року поєднує валюта страхування, а саме - євро. Подивимось, як працюють такі догов...
9 хв на читання 592
  • #ІсторіїТАС
9 хв на читання
22.02.2022 Читати
Як не помилитися при виборі Вигодонабувачів?

Наталія Стихальська

Наталія Стихальська

674
При укладанні договору страхування життя, важливим кроком є вибір Вигодонабувачів. Погодьтеся, дуже важливо, щоб страхову виплату отримала саме та людина, яку в...
6 хв на читання 674
  • #ШколаТАС
6 хв на читання
21.02.2022 Читати
Просто бос чи справжній лідер?

Анастасія Ведишева

Анастасія Ведишева

590
Пройти по кар’єрній сходинці та зайняти керівну посаду - це мрія багатьох працівників. Однак, заволодівши кабінетом з відповідною табличкою, хтось становиться ...
8 хв на читання 590
  • #Лайф-хак від ТАС
8 хв на читання
18.02.2022 Читати
Особистий кабінет Клієнта Увійти
Особистий кабінет Консультанта Увійти
TAD: робочий простір Консультанта Увійти