Чи траплялось з вами таке, що ви не могли швидко пригадати, скільки вам зараз років, а потім впадали в ступор – невже так багато??? Тільки ж нещодавно було 23! Або ж, навпаки, після важкого і нескінченого дня ви доповзали додому і плюхались у крісло наче столітня бабця, не в змозі поворушити жодною звивиною від втоми?
Вчені кажуть – це цілком нормально, адже наш мозок старіє з іншою швидкістю, ніж все інше тіло. І залежно від способу життя, стану здоров’я та навіть нашого характеру ця швидкість може бути більшою чи меншою за хронологічну.
Є певні ознаки – як позитивні, так і негативні – завдяки яким можна визначити, наскільки молодою (чи ні) почувається сіра речовина у черепній коробці.
Ось три ознаки того, що ваш мозок – немов тінейджер:
1. Ви відчуваєте, що вам менше років, ніж є насправді.
На відміну від біологічного віку, який рахується з дня вашого народження існує й так званий “суб’єктивний вік”. І якщо він менший за ту кількість років, які ви провели на Землі, це дуже добре!
Дослідження Сеульського національного університету та Університету Йонсей у Південній Кореї показало, що люди, які відчувають себе молодшими за свій вік, з роками демонструють менше ознак фізичного старіння мозку — іншими словами, суб’єктивне відчуття себе молодшим може мати позитивний вплив на механізм того, як працює мозок і як швидко він старіє структурно. Коли людина відчуває себе молодою і “ще огого!”, вона більше активна як фізично, так і розумово, що закономірно впливає на здоров’я її мозку.
Порада від вчених:Частіше робіть те, що дає вам відчути себе молодим. Наприклад, якщо зазвичай ваш музичний плейліст складають “хіти 80-х”, варто додати туди кілька сучасних пісень, що привнесуть трохи свіжого вайбу 😉
2. Ви володієте більш ніж однією мовою
Канадські та іспанські дослідники повідомили, що мозок людей, які постійно розмовляють двома мовами, ефективніше «відбирає» інформацію, що економить енергію мозку, а це, в свою чергу, допомагає йому залишатися молодим. Крім того, двомовні люди не використовують таку частину лобних відділів свого мозку, як ті, хто розмовляє лише однією мовою — це, по суті, сповільнює “знос” сірої речовини і зменшує ймовірність розвитку когнітивного старіння та деменції. Якраз збирались почати вивчення другої мови? Тоді ось цей блог неодмінно стане в нагоді!
Порада від вчених:немає різниці, яку саме мову ви оберете для вивчення, намагайтесь практикувати її щодня і використовувати у побуті – тоді це матиме максимальний ефект.
3. Ви вмієте жити в моменті
Згідно з дослідженням Каліфорнійського університету в Лос-Анджелесі та Австралійського національного університету, спеціальні практики майндфулнес, або ж самоусвідомлення, які допомагають вам залишатися в сьогоденні, також сприяють збереженню гарної пам’яті. Згідно з дослідженням, під час медитації ви зменшуєте вплив стресу на ваш мозок і на вашу імунну систему. Медитація може також стимулювати дендритне розгалуження – місце, де нейрони утворюють нові дендритні гілки і створюють нові синапси, допомагаючи клітинам спілкуватися одна з одною — відповідно до дослідження, це збільшує об’єм сірої речовини.
Порада від вчених:Спробуйте медитувати, щойно встаєте з ліжка і до того, як берете мобільний до рук. Робіть це принаймні протягом десяти хвилин, щоб дати вашому мозоку можливість спокійно і продуктивно розпочати день.
А ось наступні чотири ознаки можуть вказувати на те, що ваш мозок потребує “еліксиру молодості”:
4. Ви – цинічна людина
Фінські науковці опублікували захоплююче дослідження, в якому вони виявили, що дуже цинічні літні люди не тільки мають більш високий рівень розумового відхилення, а також живуть менше, ніж могли б. Чому? Винуватцем може бути негативний стрес. Ми знаємо, наприклад, що кортизол, гормон стресу, дуже погано впливає на мозок і заважає людині мислити ясно.
Порада від вчених:Якщо ваш світогляд має тенденцію до цинічності (тобто, якщо ви переконані, що всі дії й поведінка людей мотивовані лише жадібністю і матеріалізмом, безглуздими корисливими цілями, які варті лише насмішок), почніть відслідковувати, коли такі думки проминають у вас в голові, і в ці моменти намагайтеся активно змінити своє сприйняття: глибоко вдихніть і почніть думати про щось позитивне.
5. Вам важко концентрувати свою увагу
Всі ми знаємо, як важко зосередитися, коли ми збуджені або нервуємо. Якщо вам дійсно важко зібратися з думками під час стресу, варто порадитись із лікарем. Дослідницька група з USC виявила, що схильність до швидкого відволікання є ознакою когнітивного старіння. Ця риса може проявитися в мозку вже 30-річному віці і навіть може бути однією з ранніх ознак хвороби Альцгеймера. Така реакція пов’язана зі збудженням – наприклад, якщо ви раптово зіткнулися з шокуючою, стресовою ситуацією, лобно-тім’яна мережа вашого мозку може недостатньо реагувати на сигнали від спеціальної ділянки під назвою блакитна пляма, що допомагає вам зосередитися. Найчастіше це трапляється у літніх людей, але якщо у вас, як правило, виникають проблеми з фокусуванням під час стресу, когнітивне тестування може допомогти з’ясувати, чи є у вас схильність до зниження розумових функцій.
Порада від вчених:Регулярно тренуйте мозок, наприклад, за допомогою розгадування головоломок або ігор, що потребують концентрації.
6. Ваші друзі кажуть вам, що ви постійно щось забуваєте
Одна особливо запальна вечірка з друзями, після якої ви не пам’ятаєте і половини подій – це привід покепкувати з вас та позалякувати фотками. Однак, якщо такі вечірки в стилі “Людей в чорному” трапляються регулярно, це вже привід занепокоїтись.
Доктор медицини Томас Р. Відік, член Американської академії неврології, який практикує в клініці Елкхарта, каже, що головна проблема його паціентів, які мають проблеми із пам’яттю, в тому, що цих проблем навіть не усвідомлюють. Адже, в них, як в тому адекдоті “нічого не болить і кожного дня – щось новеньке”.
Порада від вчених:Звертайте особливу увагу на те, що говорять вам ваші друзі та родина. Вони відмічають у вас часті проблеми із пам’яттю? Якщо так, – настав час отримати професійну думку щодо вашого стану здоров’я.
7. Ви регулярно втомлюєтесь протягом дня
Ця ознака зазначена одразу в кількох нещодавніх дослідженнях, зокрема, у дослідженні клініки Мейо про старіння. Потреба відпочити та подрімати протягом дня не тільки означає, що ваш мозок не отримує належного та відновлюючого відпочинку вночі, а й може викликати фізичні зміни мозку, пов’язані зі старінням. «Сон є дійсно важливим інструментом для захисту мозку», — каже Ніл Графф-Радфорд, доктор медицини, професор неврології в клініці Мейо, штат Флорида.
Дослідження також показали, що апное (періодичне тимчасове припинення дихальних рухів під час сну) може зменшити розмір гіпокампу (який є ключовою частиною вашого мозку та відповідає за навчання і пам’ять). Апное уві сні викликає нестачу кисню, що може пошкодити мозок, але, на щастя, дослідження показують, що своєчасне лікування апное може повернути функцію мозку до норми.
Порада від вчених:Для здоров’я мозку намагайтесь щоночі отримувати свої 7,5 – 8 годин якісного сну. Про те, як цього досягти, можна дізнатись за цим посиланням.
Ставте вподобайки 👍, якщо ця інформація була вам корисною, та якомога довше залишайтесь молодими не тільки душею, а й мозком і тілом!
за матеріалами статті “7 Signs Your Brain Doesn’t Match Your Age”
А чи відомо вам, що в 30-ті роки XX століття у США отриманий дохід від контрабандного продажу алкоголю вкладався у мережі пралень, отримуючи таким чином легальн...
Вміння надавати першу домедичну допомогу сьогодні дуже актуальне.
Хоча, звісно, є відмінності у наданні допомоги непритомній людині в цивільному житті і при бо...
Нашу сьогоднішню добірку з трьох найцікавіших виплат за перший місяць 2022 року поєднує валюта страхування, а саме - євро. Подивимось, як працюють такі догов...
При укладанні договору страхування життя, важливим кроком є вибір Вигодонабувачів. Погодьтеся, дуже важливо, щоб страхову виплату отримала саме та людина, яку в...
Ми працюємо над тим, щоб Ти все зміг зробити онлайн, а поки що залиш контакт, наш експерт зателефонує тобі та допоможе все оформити, а окрім цього - надасть відповіді на твої запитання.
Хочете зателефонуємо Вам?
Хочете зателефонуємо Вам?
Залиште свій номер телефону і наш менеджер зателефонує Вам
Дякуємо!
Наш менеджер перетелефонує Вам протягом 10 хвилини
Нажаль, ми не можемо Вам зараз перетелефонувати. Наш графік роботи:
Пн-пт 08:00 – 19:00
Сб 10:00 – 17:00 Переглянути інформацію за договором ви можете у Кабінеті Клієнта, якщо не знайдете відповіді – зверніться до нас в робочий час.