Анастасія Ведишева

Мозок-тінейджер чи мозок-дідуган – який у вас?

7 ознак, що допоможуть це з'ясувати

28.12.2021 479

Чи траплялось з вами таке, що ви не могли швидко пригадати, скільки вам зараз років, а потім впадали в ступор – невже так багато??? Тільки ж нещодавно було 23!
Або ж, навпаки, після важкого і нескінченого дня ви доповзали додому і плюхались у крісло наче столітня бабця, не в змозі поворушити жодною звивиною від втоми?

Вчені кажуть – це цілком нормально, адже наш мозок старіє з іншою швидкістю, ніж все інше тіло. І залежно від способу життя, стану здоров’я та навіть нашого характеру ця швидкість може бути більшою чи меншою за хронологічну.

Є певні ознаки – як позитивні, так і негативні – завдяки яким можна визначити, наскільки молодою (чи ні) почувається сіра речовина у черепній коробці.

 

ознаки старого та молодого мозку

Ось три ознаки того, що ваш мозок – немов тінейджер:

 

1. Ви відчуваєте, що вам менше років, ніж є насправді.

На відміну від біологічного віку, який рахується з дня вашого народження існує й так званий “суб’єктивний вік”. І якщо він менший за ту кількість років, які ви провели на Землі, це дуже добре!

Дослідження Сеульського національного університету та Університету Йонсей у Південній Кореї показало, що люди, які відчувають себе молодшими за свій вік, з роками демонструють менше ознак фізичного старіння мозку — іншими словами, суб’єктивне відчуття себе молодшим може мати позитивний вплив на механізм того, як працює мозок і як швидко він старіє структурно.
Коли людина відчуває себе молодою і “ще огого!”, вона більше активна як фізично, так і розумово, що закономірно впливає на здоров’я її мозку.

Порада від вчених: Частіше робіть те, що дає вам відчути себе молодим. Наприклад, якщо зазвичай ваш музичний плейліст складають “хіти 80-х”, варто додати туди кілька сучасних пісень, що привнесуть трохи свіжого вайбу 😉

 

2. Ви володієте більш ніж однією мовою

Канадські та іспанські дослідники повідомили, що мозок людей, які постійно розмовляють двома мовами, ефективніше «відбирає» інформацію, що економить енергію мозку, а це, в свою чергу, допомагає йому залишатися молодим.
Крім того, двомовні люди не використовують таку частину лобних відділів свого мозку, як ті, хто розмовляє лише однією мовою — це, по суті, сповільнює “знос” сірої речовини і зменшує ймовірність розвитку когнітивного старіння та деменції.
Якраз збирались почати вивчення другої мови? Тоді ось цей блог неодмінно стане в нагоді!

Порада від вчених:немає різниці, яку саме мову ви оберете для вивчення, намагайтесь практикувати її щодня і використовувати у побуті – тоді це матиме максимальний ефект.

 

3. Ви вмієте жити в моменті

Згідно з дослідженням Каліфорнійського університету в Лос-Анджелесі та Австралійського національного університету, спеціальні практики майндфулнес, або ж самоусвідомлення, які допомагають вам залишатися в сьогоденні, також сприяють збереженню гарної пам’яті.
Згідно з дослідженням, під час медитації ви зменшуєте вплив стресу на ваш мозок і на вашу імунну систему. Медитація може також стимулювати дендритне розгалуження – місце, де нейрони утворюють нові дендритні гілки і створюють нові синапси, допомагаючи клітинам спілкуватися одна з одною — відповідно до дослідження, це збільшує об’єм сірої речовини.

Порада від вчених: Спробуйте медитувати, щойно встаєте з ліжка і до того, як берете мобільний до рук. Робіть це принаймні протягом десяти хвилин, щоб дати вашому мозоку можливість спокійно і продуктивно розпочати день.

 

ознаки старого та молодого мозку

А ось наступні чотири ознаки можуть вказувати на те, що ваш мозок потребує “еліксиру молодості”:

 

4. Ви – цинічна людина

Фінські науковці опублікували захоплююче дослідження, в якому вони виявили, що дуже цинічні літні люди не тільки мають більш високий рівень розумового відхилення, а також живуть менше, ніж могли б. Чому? Винуватцем може бути негативний стрес.
Ми знаємо, наприклад, що кортизол, гормон стресу, дуже погано впливає на мозок і заважає людині мислити ясно.

Порада від вчених: Якщо ваш світогляд має тенденцію до цинічності (тобто, якщо ви переконані, що всі дії й поведінка людей мотивовані лише жадібністю і матеріалізмом, безглуздими корисливими цілями, які варті лише насмішок), почніть відслідковувати, коли такі думки проминають у вас в голові, і в ці моменти намагайтеся активно змінити своє сприйняття: глибоко вдихніть і почніть думати про щось позитивне.

 

5. Вам важко концентрувати свою увагу

Всі ми знаємо, як важко зосередитися, коли ми збуджені або нервуємо. Якщо вам дійсно важко зібратися з думками під час стресу, варто порадитись із лікарем. Дослідницька група з USC виявила, що схильність до швидкого відволікання є ознакою когнітивного старіння. Ця риса може проявитися в мозку вже 30-річному віці і навіть може бути однією з ранніх ознак хвороби Альцгеймера.
Така реакція пов’язана зі збудженням – наприклад, якщо ви раптово зіткнулися з шокуючою, стресовою ситуацією, лобно-тім’яна мережа вашого мозку може недостатньо реагувати на сигнали від спеціальної ділянки під назвою блакитна пляма, що допомагає вам зосередитися. Найчастіше це трапляється у літніх людей, але якщо у вас, як правило, виникають проблеми з фокусуванням під час стресу, когнітивне тестування може допомогти з’ясувати, чи є у вас схильність до зниження розумових функцій.

Порада від вчених: Регулярно тренуйте мозок, наприклад, за допомогою розгадування головоломок або ігор, що потребують концентрації.

 

6. Ваші друзі кажуть вам, що ви постійно щось забуваєте

Одна особливо запальна вечірка з друзями, після якої ви не пам’ятаєте і половини подій – це привід покепкувати з вас та позалякувати фотками. Однак, якщо такі вечірки в стилі “Людей в чорному” трапляються регулярно, це вже привід занепокоїтись.

Доктор медицини Томас Р. Відік, член Американської академії неврології, який практикує в клініці Елкхарта, каже, що головна проблема його паціентів, які мають проблеми із пам’яттю, в тому, що цих проблем навіть не усвідомлюють. Адже, в них, як в тому адекдоті “нічого не болить і кожного дня – щось новеньке”.

Порада від вчених: Звертайте особливу увагу на те, що говорять вам ваші друзі та родина. Вони відмічають у вас часті проблеми із пам’яттю? Якщо так, – настав час отримати професійну думку щодо вашого стану здоров’я.

 

7. Ви регулярно втомлюєтесь протягом дня

Ця ознака зазначена одразу в кількох нещодавніх дослідженнях, зокрема, у дослідженні клініки Мейо про старіння.
Потреба відпочити та подрімати протягом дня не тільки означає, що ваш мозок не отримує належного та відновлюючого відпочинку вночі, а й може викликати фізичні зміни мозку, пов’язані зі старінням.
«Сон є дійсно важливим інструментом для захисту мозку», — каже Ніл Графф-Радфорд, доктор медицини, професор неврології в клініці Мейо, штат Флорида.

Дослідження також показали, що апное (періодичне тимчасове припинення дихальних рухів під час сну) може зменшити розмір гіпокампу (який є ключовою частиною вашого мозку та відповідає за навчання і пам’ять). Апное уві сні викликає нестачу кисню, що може пошкодити мозок, але, на щастя, дослідження показують, що своєчасне лікування апное може повернути функцію мозку до норми.

Порада від вчених: Для здоров’я мозку намагайтесь щоночі отримувати свої 7,5 – 8 годин якісного сну. Про те, як цього досягти, можна дізнатись за цим посиланням.

 

Ставте вподобайки 👍, якщо ця інформація була вам корисною, та якомога довше залишайтесь молодими не тільки душею, а й мозком і тілом!

 

за матеріалами статті “7 Signs Your Brain Doesn’t Match Your Age”

Сподобалась стаття?
Поділись з друзями!

Чи була стаття корисною?

Залиш свій відгук!

Заголовок

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Що таке фінансовий моніторинг?

Ольга Фесан

Ольга Фесан

107
А чи відомо вам, що в 30-ті роки XX століття у США отриманий дохід від контрабандного продажу алкоголю вкладався у мережі пралень, отримуючи таким чином легальн...
2 хв на читання 107
  • #ШколаТАС
2 хв на читання
21.06.2022 Читати
Перша домедична допомога: знання, що рятують життя

Наталія Стихальська

Наталія Стихальська

1092
Вміння надавати першу домедичну допомогу сьогодні дуже актуальне. Хоча, звісно, є відмінності у наданні допомоги непритомній людині в цивільному житті і при бо...
8 хв на читання 1092
  • #ЖиттяТАС
  • #ШколаТАС
8 хв на читання
23.02.2022 Читати
Як працює страхування з TAS life. Січень 2022

Наталія Стихальська

TAS Life team

733
Нашу сьогоднішню добірку з трьох найцікавіших виплат за перший місяць 2022 року поєднує валюта страхування, а саме - євро. Подивимось, як працюють такі догов...
9 хв на читання 733
  • #ІсторіїТАС
9 хв на читання
22.02.2022 Читати
Як не помилитися при виборі Вигодонабувачів?

Наталія Стихальська

Наталія Стихальська

882
При укладанні договору страхування життя, важливим кроком є вибір Вигодонабувачів. Погодьтеся, дуже важливо, щоб страхову виплату отримала саме та людина, яку в...
6 хв на читання 882
  • #ШколаТАС
6 хв на читання
21.02.2022 Читати
Особистий кабінет Клієнта Увійти
Особистий кабінет Консультанта Увійти
TAD: робочий простір Консультанта Увійти