TAS life team
TAS Life team

Коли тривога заважає жити.

8 фактів про тривожний синдром.

26.01.2021 3888

Тривога – це природна емоція і немає людини, яка ніколи б її не відчувала. Але буває, що приводу для занепокоєння наче й немає, а тривога все одно не відпускає. А часом і зовсім бере верх над іншими емоціями.

Тривожний розлад – це більше, ніж просто стрес або невміння пристосуватися до життєвих обставин чи недолік комунікативних навичок.

Напевно ви не раз стикалися з ним у своєму житті, можливо, навіть не знаючи, що це саме він.
Люди, які страждають від тривожного синдрому, часто не усвідомлюють, що багато їх проблеми виникають не через особливості їх характеру, а тому що хвороба диктує свої правила.

Давайте з’ясуємо, коли тривога стає симптомом психічного нездоров’я і що робити, якщо цей стан заважає жити.

Тривога заважає жити

1. Тривожний синдром – найпоширеніший психічний розлад.

Від тривожних розладів страждає кожен 13-й житель планети.
Більшість розладів з цієї групи частіше зустрічаються у жінок, ніж у чоловіків – приблизно на 15%.

За даними ВООЗ, у 2020 році серед хвороб, що призводять до інвалідизації, тривожний розлад займав друге місце після ішемічної хвороби серця.
А серед соматичних хворих, які звертаються за допомогою до лікарів загальної практики, в 2019 році 60-80% – були пацієнтами з тривожним розладом. Вважається, що тривога за поширеністю перевершує навіть артеріальну гіпертензію.

2. Точні причини виникнення – не відомі

Раніше вважалося, що до нього приводять виражені психотравми. Але в останнє десятиліття психологи все частіше говорять, що причиною може стати і просто накопичений або хронічний стрес.
У когось тривожність з’являється через порушення окремих ділянок мозку, у когось “шалять” гормони – серотонін і норадреналін, а хтось отримує розлад на додачу до інших захворювань, причому не обов’язково психічних.

Тривожний розлад може з’явитися і без видимої серйозної причини. Наприклад, людина постійно відчуває велике навантаження на роботі, довго не йде у відпустку. Навіть поява дитини в сім’ї може стати причиною тривожного розладу: у людини з’являються нові обов’язки, а відпочинку стає все менше.

стрес та тривожний синдром

3. Симптоми тривожного синдрому – як психологічні, так і соматичні.

Основний симптом – постійне відчуття тривоги, яке триває не менше півроку, за умови, що приводів нервувати немає або вони незначні, а емоційні реакції непропорційно сильні. Це означає, що тривога змінює життя: ви відмовляєтеся від роботи, проектів, прогулянок, зустрічей або знайомств, якоїсь діяльності тільки тому, що занадто переживаєте.
Інші симптоми можуть виглядати так:

 • постійна втома
 • безсоння
 • постійний страх
 • неможливість зосередитися
 • неможливість розслабитися
 • тремтіння в руках
 • дратівливість
 • запаморочення
 • часте серцебиття, хоча ніяких серцевих патологій немає
 • підвищена пітливість
 • болі в голові, животі, м’язах – при тому, що лікарі не знаходять ніяких порушень

Часто пацієнти йдуть з цими симптомами до терапевта, кардіолога або невролога, думаючи, що проблема в окремо взятому органі. Проходять різні обстеження, які не дають результату, а тривога в цей час тільки накопичується і зростає. Розпізнати тривожний розлад відразу можуть тільки лікарі-психіатри або психотерапевти. Тому, якщо у вас є якісь з перерахованих симптомів, потрібно в першу чергу йти до них.

стрес та тривожний синдром

4. Фахівці поділяють тривожний розлад на 4 групи:

Генералізований тривожний розлад.
Це той випадок, коли тривога з’являється не через іспитів або майбутнього знайомства з батьками коханої людини. Тривога приходить сама по собі, їй не потрібен привід, і переживання настільки сильні, що не дають людині виконувати навіть прості повсякденні справи.

Соціальний тривожний розлад.
Страх, який заважає перебувати серед людей. Хтось боїться чужих оцінок, хтось – чужих дій. Як би там не було, це заважає вчитися, працювати, навіть ходити в магазин і вітатися з сусідами.

Панічний розлад.
Люди з таким захворюванням відчувають напади панічного страху: вони лякаються так сильно, що іноді не можуть зробити крок. Серце б’ється з шаленою швидкістю, в очах темніє, повітря не вистачає. Ці напади можуть приходити в найнесподіваніший момент, причому іноді через них людина боїться виходити з дому.

Фобії.
Коли людина боїться чогось конкретного. Детальніше про фобії можна прочитати в нашому блозі

5. Важливо не плутати стрес та тривожний синдром.

Стрес – це відповідь на подразник. Наприклад, на дзвінок незадоволеного клієнта. Коли ситуація змінюється, уходить і стрес. А тривога може залишитися – це реакція організму, яка відбувається, навіть якщо прямого впливу немає. Наприклад, коли вхідний дзвінок надходить від постійного клієнта, який всім задоволений, а трубку зняти все одно страшно. Якщо тривога настільки сильна, що будь-який телефонний дзвінок – це катування, то це вже розлад.
Не треба ховати голову в пісок і вдавати, що все нормально, коли постійна напруга заважає жити.

стрес та тривожний синдром

6. Постійна тривога лікується, як і інші розлади психіки.

Для цього й існують фахівці-психотерапевти, які, всупереч поширеним міфам, не просто розмовляють з пацієнтами про важке дитинство, а допомагають знайти такі прийоми і техніки, що дійсно покращують стан.
Комусь стане легше після кількох бесід, комусь допоможе фармакологія. Лікар допоможе переглянути спосіб життя, знайти причини, за якими ви багато нервуєте, оцінить, наскільки виражені симптоми і чи потрібно приймати препарати.

7. Ваш стан – в ваших руках!

Якщо ви думаєте, що можете обійтися і без психотерапевта, спробуйте приручити тривогу самостійно.
Ось 6 ефективних кроків не тільки для зниження почуття тривоги, але й для поліпшення загального стану організму:

1. Знайдіть причину
Проаналізуйте, через що ви переживаєте більше і частіше за все, і постарайтеся виключити з життя цей фактор. Тривога – це природний механізм, який потрібен для нашої ж безпеки. Ми боїмося чогось небезпечного, що може заподіяти нам шкоду.
Може, якщо ви постійно трясе від страху перед начальством, краще змінити роботу і розслабитися? Якщо у вас вийде, значить, ваша тривога викликана не розладом, лікувати нічого не треба – живіть і радійте життю. А ось якщо виділити причину занепокоєння не виходить, то краще звернутися за допомогою.

Тривога заважає жити

2. Займайтеся спортом регулярно
У лікуванні ментальних розладів багато білих плям, але в одному дослідники сходяться: регулярне фізичне навантаження дійсно допомагає тримати розум в порядку.

3. Давайте мозку відпочивати
Найкраще – спати. Тільки уві сні перевантажений страхами мозок розслабляється, а ви отримуєте перепочинок.

4. Навчіться гальмувати уяву роботою
Тривога – це реакція на те, чого не сталося. Це страх того, що тільки може статися. По суті, тривога є тільки в нашій голові і повністю ірраціональна. Чому це важливо? Тому що протидія тривозі – це не спокій, а реальність.

5. Киньте палити і вживати алкоголь
Коли в організмі і без того бардак, розхитувати крихку рівновагу речовинами, які впливають на мозок, як мінімум нелогічно.

6. Вчіться переключатися
Під час нападу тривоги переведіть увагу на щось цікаве, позитивне, звичне і приємне для вас. Поговоріть з близькою людиною, голосно прочитайте вірш, заспівайте пісню, прийміть прохолодний душ, поприсідайте, послухайте музику.

7. Вивчіть техніки релаксації
Тут діє правило «чим більше, тим краще». Вчіться дихальним вправам, шукайте розслаблюючі пози йоги, пробуйте музику або навіть ASMR (що це таке – дізнаєтесь тут), пийте ромашковий чай або використовуйте в кімнаті ефірне масло лаванди. Пробуйте усі варіанти, поки не знайдете ті, що будуть допомагати саме вам.

Тривога заважає жити

8. Останній пункт – для тих, хто стикається з тривожним синдромом у близьких і друзів.

Головна порада тут – будьте добрими!
Якщо ви знаєте когось, хто страждає через свою тривожність і хочете допомогти, так прямо і запитайте: «Чим я можу тобі допомогти?» Краще поставити це питання коли людина в спокійному стані.
Якщо вас дратує або виснажує людина з тривожним синдромом – це нормально. Ніхто вам через це не дорікає. Але у вас є можливість піти від цих проблем. У людини з синдромом такої можливості немає.

Тому не треба виливати своє роздратування на тривожну людину, живлячи її почуття провини. Не треба умовляти заспокоїтися, людина і сама б хотіла це зробити. Все це тільки посилює ті емоції, з якими вона і так не справляється.

А що зробити, щоб реально допомогти такій людині? Відволікти її чимось, вислухати або просто побути з нею. Головне – не «грузіть», щоб людині було легше заспокоїтися.
Доброта потрібна всім, а особливо людям, які не схильні проявляти доброту до самих себе. Можливо, ви здивуєтеся, дізнавшись, як багато для людей значать дрібниці: посмішка, схвалення, комплімент… Як вони можуть підняти настрій!
Тривожні люди часто бояться самі попросити про щось таке, і особливо тоді, коли це їм потрібно найбільше.

Тому будьте добрими – і не помилитеся!

 

При написанні блогу було використано матеріали статті “Facts About Anxiety Disorders”

 

P.S. Також не забувайте підписуватися на нашу групу у Telegram – t.me/TASlife, на нашу сторінку в Instagram, та на нашу сторінку у Facebook – facebook.com/taslifeofficial

Сподобалась стаття?
Поділись з друзями!

Чи була стаття корисною?

Залиш свій відгук!

Заголовок

Перша домедична допомога: знання, що рятують життя

Наталія Стихальська

Наталія Стихальська

870
Вміння надавати першу домедичну допомогу сьогодні дуже актуальне. Хоча, звісно, є відмінності у наданні допомоги непритомній людині в цивільному житті і при бо...
8 хв на читання 870
 • #ЖиттяТАС
 • #ШколаТАС
8 хв на читання
23.02.2022 Читати
Як працює страхування з TAS life. Січень 2022

Наталія Стихальська

TAS Life team

593
Нашу сьогоднішню добірку з трьох найцікавіших виплат за перший місяць 2022 року поєднує валюта страхування, а саме - євро. Подивимось, як працюють такі догов...
9 хв на читання 593
 • #ІсторіїТАС
9 хв на читання
22.02.2022 Читати
Як не помилитися при виборі Вигодонабувачів?

Наталія Стихальська

Наталія Стихальська

678
При укладанні договору страхування життя, важливим кроком є вибір Вигодонабувачів. Погодьтеся, дуже важливо, щоб страхову виплату отримала саме та людина, яку в...
6 хв на читання 678
 • #ШколаТАС
6 хв на читання
21.02.2022 Читати
Просто бос чи справжній лідер?

Анастасія Ведишева

Анастасія Ведишева

592
Пройти по кар’єрній сходинці та зайняти керівну посаду - це мрія багатьох працівників. Однак, заволодівши кабінетом з відповідною табличкою, хтось становиться ...
8 хв на читання 592
 • #Лайф-хак від ТАС
8 хв на читання
18.02.2022 Читати
Особистий кабінет Клієнта Увійти
Особистий кабінет Консультанта Увійти
TAD: робочий простір Консультанта Увійти