TAS life team
TAS Life team

Синдром раптового багатства

або Багаті теж плачуть

12.02.2021 959

Хто з нас не мріяв одного дня прокинутись непристойно багатим?

Іноді здається, що якийсь неочікуваний спадок від далекого родича або джекпот у лотереї – це ідеальний спосіб вмить вирішити усі фінансові (і не тільки) проблеми. Можна більше не турбуватись про завтрашній день, займатись лише тим, що подобається, подорожувати світом, або просто валятись на білосніжному пляжі, потягуючи коктейлі.

Синдром раптового багатства

Але коли ця мрія насправді збувається, життя людини часто перетворюється на кошмар. Замість того, щоб почуватись щасливими та безтурботними, люди, які швидко розбагатіли, як правило, страждають від шаленого стресу та тривоги. Часто летить “під три чорти” і їхнє особисте життя, оскільки великі гроші стають стіною між ними та людьми, з якими вони колись були близькими.

Іноді новоспечені багатії намагаються втішити себе, поринаючи у бурхливий шопінг. На жаль, це лише погіршує ситуацію. Якщо отримана сума грошей не така безмежна, як це здається їх непідготовленим власникам, багатство швидко утікає крізь пальці, що призводить до ще більшого стресу.

Ці проблеми настільки поширені, що психологи дали їм назву: «синдром раптового багатства».

Можливо, ви зараз думаєте – ну зі мною такого б не трапилось, я точно знаю, як грамотно розпорядитися великими грошима!
Але практика показує, що синдром раптового багатства може трапитися з кожним, і важливо усвідомлювати проблему.

Тож уважно читайте наш блог і якщо одного дня на вас впаде мішок з грошима – ви принаймні будете морально готові до цього 😉

шаленый стресс та тривоги

Що означає синдром раптового багатства?

Несподіване багатство – це серйозне психічне потрясіння. Рясний дощ з хрустких купюр кардинально впливає на всі сторони життя. Такий досвід для більшості щасливчиків стає надзвичайно болючим, а також провокує глибинну кризу ідентичності. А це ніщо інше як потужний стрес, який вражає весь організм.

Вплив на фінанси

Як би дивно це не звучало, але надто швидке отримання великих статків може зашкодити вашим фінансам у довгостроковій перспективі. Люди, які за раз отримують великі суми грошей, а не заощаджують їх протягом тривалого часу, часто не мають навичок, необхідних для розумного управління фінансами.
Вони не знають, у що дійсно варто вкладати кошти або яку суму “з’їдять” податки. Вони вважають, що можуть витратити стільки, скільки хочуть – і в той момент, коли розуміють, що помилялися, від їх багатства часто вже нічого не лишається.
Тому можна сміливо стверджувати, що ті, хто вже має досвід інвестування або довгострокового накопичення коштів, наприклад, завдяки полісу страхування життя, більш захищені від необдуманих витрат 😉

Не зважаючи на спосіб отримання великих статків, фінансові проблеми можуть спіткати багатьох колишніх “щасливчиків”:

Виграш в лотерею. Відоме дослідження 2010 року в “Review of Economics and Statistics” дослідило майже 35 000 людей, які виграли від 50 000 до 150 000 доларів у лотереї Флориди. Виявилось, що протягом п’яти років після виграшу понад 1900 піддослідних оголосили себе банкрутами. Це майже вдвічі більше, ніж кількість банкрутів серед звичайних жителів Флориди.

Спадок. Дослідження 2012 року в Journal of Family and Economic Issues показало, що люди, які успадковують великі суми у 20-30-40 років, відкладають лише близько половини грошей. Решту вони або витрачають, або втрачають через погані інвестиції.

Короткотерміновий дохід. Навіть люди, які власною працею заробили великі гроші, не завжди знають, як їх ефективно використати. Дослідження 2015 року в American Economic Review розглянуло фінансове становище гравців НФЛ наприкінці 1990-х та на початку 2000-х років. За шість років кар’єри футболісти заробили більше, ніж більшість людей за все життя. Однак 15% з них стали банкрутами протягом 12 років після виходу на пенсію. Цей показник значно перевищує типовий рівень банкрутства для чоловіків того ж віку – а більшість із них заробляють набагато менше.

Синдром раптового багатства

Вплив на емоції

Навіть коли люди знають, як фінансово впоратись з неочікуваним багатством, вони не завжди можуть впоратися з цим психологічно. Великі гроші часто приносять із собою цілу низку нових і неприємних почуттів, таких як:

Шок. Новоспечені багатії мають проблеми з переконанням, що гроші справді належать їм. Іноді вони бояться комусь розповісти про свою удачу, бо не можуть повірити, що з ними дійсно це трапилось.

Провина. Люди відчувають, що по-справжньому не заслуговують на такі великі гроші. Часто вони помічають, що інші заздрять їм і це змушує їх почуватися засмученими та самотніми.

Невизначеність. Замість того, щоб відчути, які нові можливості дають великі статки, ці можливості буквально паралізують. Людям важко прийняти навіть найменше рішення щодо того, що робити з цими грошима.

Тривога. Люди бояться, що їхнє багатство зникне так само раптово, як і з’явилося. В них іноді розвивається синдром, який терапевт Стівен Голдбарт називає «тікер-шоком» – неконтрольованим бажанням спостерігати за фондовим ринком, щоб переконатись, що нове багатство не втрачає цінності (від слова “ticker”, що означає рухомий рядок біржових котирувань).

Голдбарт, який часто працює з багатими людьми, стверджує, що нуворіші (тобто люди із середнім або низьким рівнем заробітку, які раптово розбагатіли) часто стикаються з “кризою ідентичності” – особливо, якщо вони все ще досить молоді. Оскільки їм більше не потрібно заробляти на життя, вони відчувають себе чужими серед однолітків, які продовжують працювати.
Коли тобі трохи за 20, буває важко перестроїтись на існування в “пенсіонерському” стилі 🙂
А ось ті, на кого гроші звалюються у віці 50-60 років, часто набагато краще сприймають зміни в житті, частково тому, що якось більш звичним вважається накопичення капіталу в поважному віці.

Вплив на стосунки

Вплив на стосунки

Подібно до того, як нуворіші починають відчувати невпевненість у собі, близькі також починають змінювати своє відношення.
Друзі та члени родини часто підсвідомо засмучуються, що така удача випала не їм, адже вони, на їх думку, більше на це заслуговують – і це може виражатись в зневажливому чи навіть грубому ставленні, а нуворіші почуваються самотніми та ізольованими, коли давні друзі припиняють спілкування.

Буває, що оточуючі, навпаки, починають проявляти занадто багато уваги та “набиватися у друзі”. Замість того щоб полегшити самотність, цей прояв прихильності часто погіршує ситуацію, оскільки людина підозрює (і часто небезпідставно), що цих “нових друзів” цікавлять гроші, а не вона сама та почтійно чекає на нові прохання позичити/подарувати трохи грошенят…
Це змушує дистанціюватись від нових знайомих і в результаті людина, знову ж таки, опиняється в соціальній ізоляції..

У багатьох випадках власна поведінка також є частиною проблеми. Нове багатство дає свободу насолоджуватися подорожами та предметами розкоші, яких друзі та рідні не можуть собі дозволити.

Іноді новоспечені багатії намагаються заповнити діру у своєму житті, створюючи нові дружні стосунки з людьми, які поділяють їхній спосіб життя. Але навіть з іншими заможними людьми буває важко визначити, чи є ці дружні стосунки справжніми чи це просто “спілкування по інтересам”.

Як впоратись з раптовим багатством

Зараз ви, мабуть, починаєте думати, що раптове багатство – це найгірше, що може трапитись 🙂 Але це зовсім не обов’язково.
Тепер, коли ви знаєте про основні симптоми синдрому раптового багатства, ви можете вжити заходів, щоб захистити себе. Також ви можете навчитися правильному повододженню зі своїм новим статусом, щоб воно додало життю нових барвів, а не погіршило його.

Захистіть своє багатство

Захистіть своє багатство

Перше, що вам потрібно дізнатись, коли ви отримуєте велику суму грошей, це те, як захистити ці гроші, щоб їх не втратити. Ось що рекомендують експерти:

Мовчання-золото. Фінансовий планувальник Роберт Пальяріні, який пише для Forbes, каже, що коли справа стосується раптового багатства, “чим менше людей знає про це, тим краще”. Зберігаючи свою удачу в таємниці, ви можете уникнути тиску з боку людей – друзів, підприємств та благодійних організацій – які не проти отримати якусь частину. Ви також уникните лавини непрошених фінансових порад від усіх, хто “знає краще, як витратити цю купу грошей”.

Уникайте поспішних рішень. Не поспішайте з будь-якими рішеннями про те, як та куди інвестувати нові статки. Уникайте будь-яких обіцянок – фінансових чи інших – доти, доки точно не зрозумієте, скільки грошей у вас є і скільки ви можете собі дозволити витратити. Фінансовий експерт Сьюзен Бредлі, автор книги “Раптові гроші: управління фінансовим непередбачуваним явищем”, рекомендує провести перші кілька тижнів або навіть місяців як заможна людина в “зоні, вільній від рішень”. Це дає вам час обробити свої почуття щодо цієї ситуації, перш ніж ви вирішите діяти.

Зрозумійте, якою сумою ви тепер володієте. Перш ніж почати використовувати свої гроші, потрібно визначити, скільки ви насправді маєте. Це не завжди очевидно з самого початку. Наприклад, як пояснюється в цій статті CNN, житель Нью-Йорка, який виграє джекпот у лотерею в розмірі 1,5 мільярда доларів і вирішить взяти гроші як одноразову суму, насправді отримає лише 577 мільйонів доларів після сплати податків. Подібним чином, якщо ви успадкували гроші, вам потрібно буде прочитати точні умови заповіту та з’ясувати, в якій формі гроші надходять і які обмеження існують, як ви можете ними користуватися. Отже, перед тим, як витратити копійку, перегляньте всі юридичні документи, прив’язані до ваших нових статків, весь дрібний шрифт і весь текст “із зірочкою”. Виділіть будь-які незрозумілі вам терміни та зверніться до надійних джерел за відповідями.

Визначіться із метою. Дізнавшись, скільки у вас грошей, починайте роздумувати, що ви хочете з ними робити. Подумайте як про короткострокові, так і про довгострокові цілі. Ви можете розділити їх на чотири сфери: спосіб життя, сім’я, майбутнє та благодійні пожертви. Ця вправа допоможе вам зрозуміти, як розумно витратити свій непередбачений прибуток.

Найміть радника. Дізнавшись, які ваші конкретні цілі, ви зможете визначити, скільки грошей потрібно вкласти у кожну з них. Тут професійний радник може стати вам дуже в нагоді. Кваліфікований фінансовий консультант може допомогти з’ясувати, скільки ви можете дозволити собі витрачати щороку, щоб грошей вистачило надовго. Він також може спрямувати вас на розумні інвестиції, щоб максимально ефективно вкласти ваш капітал. Щоб знайти фінансового радника, спершу попросіть рекомендацій у друзів, сім’ї та професіоналів, яким ви довіряєте. Потім знайдіть час, щоб перевірити всіх кандидатів, вивчивши їх досвід, філософію, рекомендації та гонорари. Не поспішайте з цим кроком; фінансовий консультант, якому можна довіряти – це людина на вагу золота. До речі, не обов’язково вигравати в лотерею, щоб звертатись за допомогою до фінансового консультанта – в цьому блозі ми вже розповідали, чим саме вам вам може бути корисний цей спеціаліст.

Захистіть себе. Фінансовий радник може допомогти вам і іншим способом: захистивши вас від запитів поділитись статками. Відмова позичати гроші друзям та знайомим – справа не з приємних, тоді як набагато простіше сказати: “Вибачте, я не можу робити жодних позик, не узгодивши це із своїм радником“. Ваш радник також може працювати з іншими видами шукачів грошей – наприклад, шахраями, які намагаються вичавити з вас гроші за допомогою шантажа чи погроз.

Контролюйте свій доступ до готівки. Є ще одна людина, від якої потрібно захистити своє багатство: ви самі. Якщо ви знаєте, що не зможете встояти, щоб не спустити гроші, скажімо, на люксовий шопінг, то найкраще зберігати їх там, де до них нелегко дістатись. Наприклад, ви могли б використати частину грошей, щоб придбати будинок за готівку, вкласти частину в накопичувальне страхування, а частину – у пенсійні фонди.

Привчайте себе до нового багатства. Нарешті, знайдіть трохи часу, щоб налаштуватися на свій новий статус.
Не варто поводити себе наче ви Марк Цукеберг та Джеф Безос разом узяті і смітити грошима направо-наліво, інакше ви, скоріш за все, не будете довго залишатися багатими.
Якщо вам дійсно ну дуже кортить потринькати грошенят, експерти пропонують дозволити собі одну чітко визначену суму, наприклад, на відпустку або нову машину. Насолодіться цією розкішшю, а потім спокійно продовжуйте жити, не перевищуючи рекомендований фінансовим консультантом ліміт витрат.

 

Захистіть свої стосунки

Захистіть свої стосунки

Захист свого нового багатства – першорядне завдання, але не менш важливо захистити свої стосунки з іншими. Експерти кажуть, що однією з найбільших помилок, які роблять нуворіші, є дистанціювання від людей, які колись були з ними близькими. Часто вони роблять це, бо стають невпевненими в собі та підозрілими, боячись, що всі навколо тільки й мріють про їх гроші. Якою б не була причина, така поведінка призводить лише до самотності.

Щоб уникнути цієї проблеми, експерти радять докладати зусиль, щоб залишатися поруч із друзями. Продовжуйте брати участь у тих самих заходах, які вам завжди подобалися, будь то щотижневі заняття йогою або посиденьки в барі по суботам. Підтримання дружніх стосунків допоможе залишатись заземленими, а активне соціальне життя знизить рівень стресу.

Намагайтесь не відштовхувати друзів своїм новим статусом. Коли ти раптом стаєш багатим, легко захопитися витратами, за якими друзі, природньо, не можуть встигнути. Якщо ви запропонуєте поміняти посиденьки в барі на поїздку в Монте-Карло, ви, в кінцевому підсумку, опинитесь в Монте-Карло, але вже без друзів. Тож, пам’ятайте про їхні фінансові обмеження, коли збираєтеся разом.

Нарешті, пам’ятайте, що хоча вам не потрібно давати гроші кожному, хто їх просить, приємним жестом буде поділитися багатством зручним вам способом. Головне – робіть це тактовно, щоб близькі люди не сприйняли ваш подарунок як “подачку з барського плеча”.

джерело фінансового стресу

Заключне слово

Однією з найбільших проблем людей з синдромом раптового багатства є те, що вони не відчувать особливої ​​симпатії з боку оточуючих.
Людині, яка все ще працює за мінімальну заробітну плату, важко уявити, що сусіду, який щойно виграв у лотерею, чи отримав спадок, насправді може бути важко впоратися зі змінами в житті. Багато нуворішів не наважуються поговорити з друзями чи рідними про свої психологічні проблеми, оскільки вважають, що це буде їм неприємно. “Які в тебе можуть бути проблеми? От в мене – дійсно проблеми!

Тож якщо у вашому житті раптово з’явиться велика сума грошей, одна з найважливіших речей, яку ви маєте зробити, – це визнати, що це дійсно стресова ситуація, і це нормально – просити про допомогу.
Коли ви розумієте, що отримання грошей є справжнім джерелом фінансового стресу, з ним стає легше боротися, як із будь-яким іншим видом стресу. Поговоріть з друзями, пройдіть спеціальний тренінг і, якщо потрібно, зверніться до терапевта – і не соромтеся робити це. Стрес від великих статків так само потребує психологічної роботи, як і стрес від фінансових збитків.

Але, якщо вже вибирати, то краще стресувати від першого 😉

 

За матеріалами статті “How to Deal With Sudden Wealth Syndrome and Manage Newfound Riches”

 

P.S. Не забувайте підписуватися на нашу групу у Telegram – t.me/TASlife, нашу сторінку в Instagram – www.instagram.com/taslifeofficial/ та на нашу сторінку у Facebook – facebook.com/taslifeofficial

Сподобалась стаття?
Поділись з друзями!

Чи була стаття корисною?

Залиш свій відгук!

Заголовок

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Що таке фінансовий моніторинг?

Ольга Фесан

Ольга Фесан

107
А чи відомо вам, що в 30-ті роки XX століття у США отриманий дохід від контрабандного продажу алкоголю вкладався у мережі пралень, отримуючи таким чином легальн...
2 хв на читання 107
  • #ШколаТАС
2 хв на читання
21.06.2022 Читати
Перша домедична допомога: знання, що рятують життя

Наталія Стихальська

Наталія Стихальська

1092
Вміння надавати першу домедичну допомогу сьогодні дуже актуальне. Хоча, звісно, є відмінності у наданні допомоги непритомній людині в цивільному житті і при бо...
8 хв на читання 1092
  • #ЖиттяТАС
  • #ШколаТАС
8 хв на читання
23.02.2022 Читати
Як працює страхування з TAS life. Січень 2022

Наталія Стихальська

TAS Life team

733
Нашу сьогоднішню добірку з трьох найцікавіших виплат за перший місяць 2022 року поєднує валюта страхування, а саме - євро. Подивимось, як працюють такі догов...
9 хв на читання 733
  • #ІсторіїТАС
9 хв на читання
22.02.2022 Читати
Як не помилитися при виборі Вигодонабувачів?

Наталія Стихальська

Наталія Стихальська

882
При укладанні договору страхування життя, важливим кроком є вибір Вигодонабувачів. Погодьтеся, дуже важливо, щоб страхову виплату отримала саме та людина, яку в...
6 хв на читання 882
  • #ШколаТАС
6 хв на читання
21.02.2022 Читати
Особистий кабінет Клієнта Увійти
Особистий кабінет Консультанта Увійти
TAD: робочий простір Консультанта Увійти