Наталія Стихальська

Пенсійне забезпечення у 2022 році, або як збільшити розмір майбутньої пенсії

17.01.2022 2561

Напевно, найбільш обговорюваною темою року, що минув, була пенсійна реформа та впровадження накопичувальної пенсії.
Наш уряд обіцяє впровадження другого рівня пенсійної системи вже у 2023 році. У цієї ініціативи є як прихильники, так і ті, хто вважає, що накопичувальні пенсії не врятують ситуацію із пенсіями.
Чому виникають такі суперечки, чи збільшаться пенсії українців після завершення реформи та як збільшити розмір своєї пенсії? Розбираємось сьогодні!

 

Чому існуюча пенсійна система недієздатна?

Криза пенсійної системи назрівала вже давно. Наразі в Україні працює лише перший та третій рівень пенсійної системи. При цьому третій рівень, який передбачає добровільне недержавне пенсійне забезпечення, коли людина самостійно накопичує собі на пенсію, не користується популярністю. А перший рівень – солідарна система, яка передбачає, що кошти, які перераховуються до Пенсійного фонду, йдуть на виплату пенсій поточним пенсіонерам, у майбутньому не буде в змозі забезпечити пенсії громадянам, які зараз працюють.
За розрахунками Інституту демографії та соціальних досліджень імені М.В.Птухи, у 2050 році внески до Пенсійного фонду робитимуть 9,7 млн працівників, яким доведеться утримувати 11,7 млн пенсіонерів.
Детально про рівні пенсійної системи та причини пенсійної кризи, ми розповідали у блозі.

Розв’язати проблему пенсійного забезпечення мав би запуск другого рівня пенсійної системи, який передбачає відкриття індивідуальних пенсійних рахунків кожному працівнику. Тому нижче розглянемо детальніше, що передбачає другий рівень пенсійної системи. Та спочатку розглянемо ситуацію із пенсіями у 2022 році.

 

Пенсії в Україні у 2022 році.

 

Розмір пенсії у 2022 році.

Станом на 01.01.2022 року загальна чисельність пенсіонерів склала 10 841 117 осіб, середній розмір пенсійної виплати склав 3 991,53 грн, а близько 50% пенсіонерів отримують пенсію менше 3 000 грн. Ситуація із розміром пенсій виглядає так:

• до 2 000 грн – отримують 13,4% пенсіонерів;
• від 2 001 до 3 000 грн – 35,6%;
• від 3 001 до 4 000 грн – 21,2%;
• від 4 001 до 5 000 грн – 9,7%;
• від 5 001 до 10 000 грн – 15,4%;
• понад 10 000 – 4,7%.

Також з 1 січня 2022 року в Україні змінено вимоги до страхового стажу, який дозволяє населенню виходити на пенсію за віком. Пенсійний вік та право на призначення пенсії за віком визначається у залежності від набутого відповідного страхового стажу та становить 60, 63 та 65 років, згідно з законом “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування“.

 

Вимоги до страхового стажу у 2022 році:

• З 1 січня по 31 грудня право вийти на пенсію у 60 років матимуть люди, у яких страховий стаж становить не менше 29 років.
• Якщо у людини немає такого стажу, то у 2022 році на пенсію у 63 роки зможуть вийти люди зі страховим стажем від 19 до 29 років.
• Якщо по досягненню 63 років пенсіонер не має мінімального страхового стажу, то він має право вийти на пенсію у 65 років. Такі пенсіонери будуть отримувати соціальну виплату, котра у січні становить 1 854 гривні.

У 2022 році буде проведено поетапне збільшення розміру пенсій. У держбюджеті заклали зростання мінімальної пенсії, на 8,2%. Мінімальна пенсія становитиме:

• з 1 січня – 1934 гривні,
• з 1 липня – 2027 гривень,
• з 1 грудня – 2093 гривні.

 

пенсійне забезпечення у 2022 році

 

Накопичувальні пенсії

Накопичувальні пенсії – це другий рівень пенсійної системи. Норми про впровадження другого рівня були викладені в Законі Україні “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування“, ухваленому ще у 2003 році. Проте запуск другого рівня постійно відкладався.

 

Що передбачає другий рівень пенсійної системи?

На цьому рівні передбачено створення додаткових коштів для майбутніх пенсіонерів шляхом обов’язкової сплати внесків на індивідуальні пенсійні рахунки та їх інвестування. Його відмінність від першого рівня полягає в тому, що відрахування працівників ітимуть не у “загальний казан”, звідки виплачують гроші нинішнім пенсіонерам, а накопичуватимуться на індивідуальних рахунках. При цьому за громадянином залишатиметься право власності на ці кошти: їх можна буде передавати в спадок, ними можна буде достроково користуватися у випадках, які встановить уряд.
Як обіцяє уряд, запуск другого рівня відбудеться у 2023 році та матиме кілька етапів. Сьогодні мова йде про те, що на персональні пенсійні рахунки буде відраховуватись від 2% від заробітної плати, поступово збільшуючи цю ставку до 7%, при цьому буде здійснений перерозподіл пенсійних внесків між роботодавцем і працівником.

Така система передбачає, що у перспективі відрахування навіть у невеликому обсязі можуть забезпечити великий дохід при досягненні особою пенсійного віку. Проте, всі ми розуміємо, що для цього необхідно починати накопичувати кошти у молодому віці. Ті, кому на момент впровадження другого рівня буде, наприклад, 50 років, звичайно вже не встигнуть накопичити значні суми коштів до пенсійного віку, а ті, кому буде 55 років та більше, взагалі будуть звільнені від накопичувальних пенсій. Звичайно, після того, як система запрацює і буде працювати багато років, у працівників буде достатньо часу, щоб накопичити на пенсію. Але для цього потрібно, щоб пройшли роки.

 

Сьогодні, економісти виділяють ще такі недоліки накопичувальних пенсій:

 

1. Зменшення надходжень до Пенсійного фонду. Оскільки не планується збільшувати податкове навантаження на роботодавців, а при впроваджені накопичувальних пенсій буде зменшено відсоток відрахувань до ПФУ, це призведе до зменшення надходжень до нього. Тому розмір пенсійних виплат на першому рівні може значно зменшитися.
2. Заощадження знеціняться. Інфляція може “з’їсти” накопичення. Для того, щоб цього не сталося, необхідно, щоб інвестиційний дохід від інвестування коштів перевищував рівень інфляції за рік щонайменше на 2-3%. А в умовах того, що при розміщенні коштів на рахунках недержавних пенсійних фондів, не має гарантії отримання інвестиційного доходу, то важко спрогнозувати примноження коштів.
3. Відсутність гарантії збереження коштів. Поки що в Україні немає інструментів гарантування збереження коштів пенсійних накопичень та контролю за їх розміщенням та використанням.
4. Нерозвиненість фондового ринку. На фондовому ринку недостатньо надійних інструментів для вкладення коштів. Кошти громадян будуть вкладатися переважно у державні облігації, покриваючи тим самим державні видатки, а не стимулюватимуть розвиток економіки.
Тільки за умови, що держава зможе врахувати всі ці моменти, другий рівень пенсійної системи запрацює так, як потрібно.

 

Як збільшити пенсію?

То що ж робити? Очевидно, що ні перший, ні навіть другий рівень пенсійної системи найближчим часом не зможе суттєво покращити ситуацію та забезпечити гідний рівень життя на пенсії. Тому перед кожним українцем постає питання: як накопичити на пенсію? В одному із наших блогів, ми вже розповідали про різні способи як збільшити розмір пенсії, їх переваги та недоліки.

Тому сьогодні хочемо лише нагадати, що чудовим інструментом для накопичення на пенсію є пенсійний договір страхування життя. Необов’язково чекати на впровадження другого рівня пенсійної системи. Скажімо навіть більше: чекаючи цього, ви втрачаєте дорогоцінний час. Ви вже сьогодні можете почати накопичувати на власну пенсію з пенсійною програмою від TAS Life.
Попередній розрахунок вашої пенсії та додаткової пенсії, яку ви зможете отримати накопичуючи з нами, можна зробити за допомогою пенсійного калькулятора.

Сподобалась стаття?
Поділись з друзями!

Чи була стаття корисною?

Залиш свій відгук!

Заголовок

Перша домедична допомога: знання, що рятують життя

Наталія Стихальська

Наталія Стихальська

812
Вміння надавати першу домедичну допомогу сьогодні дуже актуальне. Хоча, звісно, є відмінності у наданні допомоги непритомній людині в цивільному житті і при бо...
8 хв на читання 812
  • #ЖиттяТАС
  • #ШколаТАС
8 хв на читання
23.02.2022 Читати
Як працює страхування з TAS life. Січень 2022

Наталія Стихальська

TAS Life team

566
Нашу сьогоднішню добірку з трьох найцікавіших виплат за перший місяць 2022 року поєднує валюта страхування, а саме - євро. Подивимось, як працюють такі догов...
9 хв на читання 566
  • #ІсторіїТАС
9 хв на читання
22.02.2022 Читати
Як не помилитися при виборі Вигодонабувачів?

Наталія Стихальська

Наталія Стихальська

632
При укладанні договору страхування життя, важливим кроком є вибір Вигодонабувачів. Погодьтеся, дуже важливо, щоб страхову виплату отримала саме та людина, яку в...
6 хв на читання 632
  • #ШколаТАС
6 хв на читання
21.02.2022 Читати
Просто бос чи справжній лідер?

Анастасія Ведишева

Анастасія Ведишева

555
Пройти по кар’єрній сходинці та зайняти керівну посаду - це мрія багатьох працівників. Однак, заволодівши кабінетом з відповідною табличкою, хтось становиться ...
8 хв на читання 555
  • #Лайф-хак від ТАС
8 хв на читання
18.02.2022 Читати
Особистий кабінет Клієнта Увійти
Особистий кабінет Консультанта Увійти
TAD: робочий простір Консультанта Увійти