Страхова подія Оплата Viber бот Email
пенсійне забезпечення у 2022 році
#ШколаТАС

Пенсійне забезпечення у 2022 році, або як збільшити розмір майбутньої пенсії

Наталія Стихальська
17.01.2022
7хв
7446
5

Напевно, найбільш обговорюваною темою року, що минув, була пенсійна реформа та впровадження накопичувальної пенсії.
Наш уряд обіцяє впровадження другого рівня пенсійної системи вже у 2023 році. У цієї ініціативи є як прихильники, так і ті, хто вважає, що накопичувальні пенсії не врятують ситуацію із пенсіями.
Чому виникають такі суперечки, чи збільшаться пенсії українців після завершення реформи та як збільшити розмір своєї пенсії? Розбираємось сьогодні!

 

Чому існуюча пенсійна система недієздатна?

Криза пенсійної системи назрівала вже давно. Наразі в Україні працює лише перший та третій рівень пенсійної системи. При цьому третій рівень, який передбачає добровільне недержавне пенсійне забезпечення, коли людина самостійно накопичує собі на пенсію, не користується популярністю. А перший рівень - солідарна система, яка передбачає, що кошти, які перераховуються до Пенсійного фонду, йдуть на виплату пенсій поточним пенсіонерам, у майбутньому не буде в змозі забезпечити пенсії громадянам, які зараз працюють.
За розрахунками Інституту демографії та соціальних досліджень імені М.В.Птухи, у 2050 році внески до Пенсійного фонду робитимуть 9,7 млн працівників, яким доведеться утримувати 11,7 млн пенсіонерів.
Детально про рівні пенсійної системи та причини пенсійної кризи, ми розповідали у блозі.

Розв'язати проблему пенсійного забезпечення мав би запуск другого рівня пенсійної системи, який передбачає відкриття індивідуальних пенсійних рахунків кожному працівнику. Тому нижче розглянемо детальніше, що передбачає другий рівень пенсійної системи. Та спочатку розглянемо ситуацію із пенсіями у 2022 році.

 

Пенсії в Україні у 2022 році.

 

Розмір пенсії у 2022 році.

Станом на 01.01.2022 року загальна чисельність пенсіонерів склала 10 841 117 осіб, середній розмір пенсійної виплати склав 3 991,53 грн, а близько 50% пенсіонерів отримують пенсію менше 3 000 грн. Ситуація із розміром пенсій виглядає так:

• до 2 000 грн - отримують 13,4% пенсіонерів;
• від 2 001 до 3 000 грн - 35,6%;
• від 3 001 до 4 000 грн - 21,2%;
• від 4 001 до 5 000 грн - 9,7%;
• від 5 001 до 10 000 грн - 15,4%;
• понад 10 000 - 4,7%.

Також з 1 січня 2022 року в Україні змінено вимоги до страхового стажу, який дозволяє населенню виходити на пенсію за віком. Пенсійний вік та право на призначення пенсії за віком визначається у залежності від набутого відповідного страхового стажу та становить 60, 63 та 65 років, згідно з законом "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування".

 

Вимоги до страхового стажу у 2022 році:

• З 1 січня по 31 грудня право вийти на пенсію у 60 років матимуть люди, у яких страховий стаж становить не менше 29 років.
• Якщо у людини немає такого стажу, то у 2022 році на пенсію у 63 роки зможуть вийти люди зі страховим стажем від 19 до 29 років.
• Якщо по досягненню 63 років пенсіонер не має мінімального страхового стажу, то він має право вийти на пенсію у 65 років. Такі пенсіонери будуть отримувати соціальну виплату, котра у січні становить 1 854 гривні.

У 2022 році буде проведено поетапне збільшення розміру пенсій. У держбюджеті заклали зростання мінімальної пенсії, на 8,2%. Мінімальна пенсія становитиме:

• з 1 січня – 1934 гривні,
• з 1 липня – 2027 гривень,
• з 1 грудня – 2093 гривні.

 

пенсійне забезпечення у 2022 році

 

Накопичувальні пенсії

Накопичувальні пенсії - це другий рівень пенсійної системи. Норми про впровадження другого рівня були викладені в Законі Україні "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ухваленому ще у 2003 році. Проте запуск другого рівня постійно відкладався.

 

Що передбачає другий рівень пенсійної системи?

На цьому рівні передбачено створення додаткових коштів для майбутніх пенсіонерів шляхом обов’язкової сплати внесків на індивідуальні пенсійні рахунки та їх інвестування. Його відмінність від першого рівня полягає в тому, що відрахування працівників ітимуть не у "загальний казан", звідки виплачують гроші нинішнім пенсіонерам, а накопичуватимуться на індивідуальних рахунках. При цьому за громадянином залишатиметься право власності на ці кошти: їх можна буде передавати в спадок, ними можна буде достроково користуватися у випадках, які встановить уряд.
Як обіцяє уряд, запуск другого рівня відбудеться у 2023 році та матиме кілька етапів. Сьогодні мова йде про те, що на персональні пенсійні рахунки буде відраховуватись від 2% від заробітної плати, поступово збільшуючи цю ставку до 7%, при цьому буде здійснений перерозподіл пенсійних внесків між роботодавцем і працівником.

Така система передбачає, що у перспективі відрахування навіть у невеликому обсязі можуть забезпечити великий дохід при досягненні особою пенсійного віку. Проте, всі ми розуміємо, що для цього необхідно починати накопичувати кошти у молодому віці. Ті, кому на момент впровадження другого рівня буде, наприклад, 50 років, звичайно вже не встигнуть накопичити значні суми коштів до пенсійного віку, а ті, кому буде 55 років та більше, взагалі будуть звільнені від накопичувальних пенсій. Звичайно, після того, як система запрацює і буде працювати багато років, у працівників буде достатньо часу, щоб накопичити на пенсію. Але для цього потрібно, щоб пройшли роки.

 

Сьогодні, економісти виділяють ще такі недоліки накопичувальних пенсій:

 

1. Зменшення надходжень до Пенсійного фонду. Оскільки не планується збільшувати податкове навантаження на роботодавців, а при впроваджені накопичувальних пенсій буде зменшено відсоток відрахувань до ПФУ, це призведе до зменшення надходжень до нього. Тому розмір пенсійних виплат на першому рівні може значно зменшитися.
2. Заощадження знеціняться. Інфляція може "з'їсти" накопичення. Для того, щоб цього не сталося, необхідно, щоб інвестиційний дохід від інвестування коштів перевищував рівень інфляції за рік щонайменше на 2-3%. А в умовах того, що при розміщенні коштів на рахунках недержавних пенсійних фондів, не має гарантії отримання інвестиційного доходу, то важко спрогнозувати примноження коштів.
3. Відсутність гарантії збереження коштів. Поки що в Україні немає інструментів гарантування збереження коштів пенсійних накопичень та контролю за їх розміщенням та використанням.
4. Нерозвиненість фондового ринку. На фондовому ринку недостатньо надійних інструментів для вкладення коштів. Кошти громадян будуть вкладатися переважно у державні облігації, покриваючи тим самим державні видатки, а не стимулюватимуть розвиток економіки.
Тільки за умови, що держава зможе врахувати всі ці моменти, другий рівень пенсійної системи запрацює так, як потрібно.

 

Як збільшити пенсію?

То що ж робити? Очевидно, що ні перший, ні навіть другий рівень пенсійної системи найближчим часом не зможе суттєво покращити ситуацію та забезпечити гідний рівень життя на пенсії. Тому перед кожним українцем постає питання: як накопичити на пенсію? В одному із наших блогів, ми вже розповідали про різні способи як збільшити розмір пенсії, їх переваги та недоліки.

Тому сьогодні хочемо лише нагадати, що чудовим інструментом для накопичення на пенсію є пенсійний договір страхування життя. Необов'язково чекати на впровадження другого рівня пенсійної системи. Скажімо навіть більше: чекаючи цього, ви втрачаєте дорогоцінний час. Ви вже сьогодні можете почати накопичувати на власну пенсію з пенсійною програмою від TAS Life.
Попередній розрахунок вашої пенсії та додаткової пенсії, яку ви зможете отримати накопичуючи з нами, можна зробити за допомогою пенсійного калькулятора.

Сподобалась стаття?
Поділись з друзями!

Чи була стаття корисною?

Залиш свій відгук!

Ярослав
Цыкаво Є над чим задуматися.
Відповісти
31.05.2023

Ярослав

Цыкаво Є над чим задуматися.

Ігор
Дякую за інформацію!
Відповісти
15.09.2022

Ігор

Дякую за інформацію!

Ігор
Дякую за інформацію
Відповісти
15.09.2022

Ігор

Дякую за інформацію

Може бути цікаво

Стаття як працює ТАС-Лікар?
Страхові виплати
1
67
Як працює програма “ТАС-Лікар”?
Ми продовжуємо розповідати вам реальні історії наших виплат – і цього разу пропонуємо розібрати цікавий кейс за програмою “ТАС-Лікар”. Наше знайомство з Клієнтом відбулося в січні 2021 року, коли 56-річний чоловік оформив для себе програму “Доктор ТАС” (так називався попередник “ТАС-Лікаря”). Влітку того ж року в чоловіка був діагностований рак кишківника і ми взялися за […]
Читати далі
Стаття Як оплатити страховку ТАС Лайф через монобанк
Спеціальні рубрики
12
167
А страховку TAS Life оплатити mono?
Ваша улюблена страхова компанія та її фанТАСтичний партнер – monobank – придумали, як зробити життя наших спільних Клієнтів більш комфортним! Відтепер у вас є можливість сплачувати страхові внески за будь-яким договором TAS Life через улюблений додаток mono. Та про все по порядку! Що саме змінилось? Раніше наші Клієнти могли сплатити внески: на сторінці “Оплата” на […]
Читати далі
Стаття ТАС-Пенсія
Все про пенсію
2
619
Рекордна виплата за програмою “ТАС-Пенсія”
В цю середу ми зробили виплату за програмою “ТАС-Пенсія” і наразі це наша найбільша виплата з початку року. Але не тільки через велику суму ми вирішили розповісти вам про цей кейс. А ще й тому, що він гарно ілюструє, як працюють пенсійні страхові продукти.   В 2019 році до нас звернулась 70-річна Клієнтка із бажанням […]
Читати далі
Стаття страхова компанія John Hancock
Спеціальні рубрики
5
295
7 запитань до компанії John Hancock
Всесвітньо-відома американська страхова компанія John Hancock, що є засновницею нашого партнера – страхового пулу IGP, зібрала на своєму сайті найбільш часті запитання, на які їм доводилось відповідати протягом своєї роботи. Впевнені, багатьом нашим читачам також буде цікаво дізнатись на них відповідь. Також ми додали від себе корисні підказки, що допоможуть зорієнтуватись в страхових продуктах та […]
Читати далі
Стаття Елізабет Голмс
Спеціальні рубрики
8
164
Theranos: Від революції в медицині до краху афери
Якщо ви вперше чуєте ім’я Елізабет Голмс чи назву її компанії Theranos – сідайте зручніше, бо це одна з найцікавіших історій злету та падіння за останні десятиліття.   Злет… Американка Елізабет Голмс вже від народження отримала величезний бонус для вдалого старту в житті. Народилась у Вашингтоні в заможній та впливовій родині – її батько був […]
Читати далі
Стаття Рамка фінансовий хомпетентностей для 10-12 класів
Для батьків
15
206
Рамка фінансових компетентностей для дітей 16-18 років
Це останній розділ, присвячений Рамці фінансових компетентностей для дітей та молоді. Перші три можна передивитись за цими посиланнями: Дошкільнята Діти 6-10 років Підлітки 11-15 років А цього разу мова піде про її найстаршу вікову групу – учнів 10-12 класів. Тут ми пропонуємо зупинитись на такому понятті, як профільна середня освіта. Адже саме так, згідно нового […]
Читати далі
Стаття Як працює страхування життя
Для батьків
1
377
Як працює страхування життя – або “подарунок з відстрочкою”
Вчора ми здійснили одну цікаву виплату, а вже сьогодні – розповідаємо про це в нашому блозі. Цікава вона тим, що на її прикладі можна показати, як в страхуванні життя працюють одразу декілька факторів. Отже, все почалось у 2014 році, коли мешканка Кривого Рогу застрахувала свою 11-річну дочку 27 лютого, прям у день її народження, зробивши […]
Читати далі
Стаття Рамка фінансових компетентностей для дітей 11-15 років
Для батьків
13
227
Рамка фінансових компетентностей для дітей 11-15 років
Це передостанній блог з серії, яка висвітлює зміст Рамки фінансових компетентностей дітей та молоді, що була нещодавно розроблена та запропонована Робочою групою, до складу якої увійшли МОН, НБУ, Фонд гарантування вкладів фізичних осіб та інші. Першу частину, яка присвячувалась Рамці фінансових компетентностей дошкільнят, можна подивитись за цим посиланням, а другу, про учнів 1-4 класів – […]
Читати далі
Стаття Як зробити щасливу маму
Для батьків
3
290
Як зробити щасливу маму?
В інтернеті ходить мем «пішла робити щасливу маму». Не було б так смішно, якби не було так правдиво. Адже насправді емоційний стан мами впливає на всю родину. Згадайте, якщо у вас гарний настрій, то і погану оцінку в школі ви сприймете як «нічого страшного», розкидані речі злять, але не такою мірою, що ви готові їх […]
Читати далі
Стаття
Для батьків
11
280
Рамка фінансових компетентностей для дітей 6-10 років
В цьому блозі ми продовжуємо знайомити вас із переліком навичок та вмінь для дітей та молоді України, яку запропонувала Міжвідомча робоча група у складі фахівців Національного банку України, Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, Міністерства освіти і науки України та Національної комісії з цінних паперів і фондового ринку. Першу частину, яка присвячувалась Рамці фінансових компетентностей дошкільнят, […]
Читати далі