Ростислав Борисенко

Чи «всьо пропало» коли падають ставки дохідності?

17.05.2021 1795

Протягом 2020-го року ставки за банківськими депозитами – найбільш популярним фінансовим інструментом в Україні – знизилися майже вдвічі.
Якщо на початку 2020 року середня ставка за депозитами в гривні за даними НБУ становила 15,1% річних, а в доларах – 2,5% річних, то на кінець 2020 року депозити в гривні за даними НБУ знизилися до 8,6% річних та в доларах до 1,2% річних. І цей тренд на зниження продовжився і в 2021 році.
Так, за даними НБУ на кінець першого кварталу середня ставка за депозитами в гривні стабілізувалася на рівні 8,4% річних, середня ставка за депозитами у доларах США знизилася до 1,0% річних.
По портфелю ТАС-Інвест ми також отримали зниження дохідності – відносно результатів попередніх років, особливо по портфелю ТАС-Інвест гривня.

 коли падають ставки дохідності?

Чому знижується дохідність фінансових інструментів України?

Щоб дати відповідь на це питання, необхідно розуміти, що рівень дохідності того чи іншого фінансового інструменту визначається не тільки умовами банківського чи іншого ринку, але й політикою Національного банку та в цілому станом економіки України. Тобто це комплексний процес, який не має однієї однозначної причини, а враховує багато факторів.

І тут можна виділити наступні причини зменшення ставок дохідності депозитів та інших фінансових інструментів:

1. На дохідність банківських депозитів та інших фінансових інструментів впливає облікова ставка НБУ: це відсоток, за яким Національний банк позичає гроші комерційним банкам.
На даний момент облікова ставка, яка знижувалася упродовж двох років, становить 7,5% річних, але ще зовсім недавно облікова ставка була 6% річних – найнижче значення за всю історію України.
Банківські депозити та інші фінансові інструменти орієнтуються на облікову ставку, зокрема облікова ставка фактично визначає дохідність ОВДП – найпоширеніший інструмент для інвестування в Україні для банків та фінансових організацій. Національний банк поступово проводить політику із зниження облікової ставки – з метою зниження вартості кредитів для громадян та бізнесу та стимулювання росту економіки України.

2. Системна політика Національного банку щодо де-доларизації банківського сектору України – НБУ вимагає резервувати 10% валютних депозитів (для гривневих депозитів 0%).
Тобто резервування робить валютні депозити для банків менш вигідними, порівняно із депозитами у гривні. На початок 2021 року рівень доларізації банків, тобто частка валютних депозитів у загальному депозитному портфелі, складає біля 40%. Причини банальні: минула гіперінфляція, загальна недовіра до влади, неодноразові девальвації гривні та банківські кризи.
Але враховуючи вимоги до резервування та обмеженість фінансових інструментів, куди банки можуть вкладати валюту, банки змушенні знижувати дохідність валютних депозитів. Що і роблять який рік поспіль.

3. Зростання попиту українців на депозити.
Протягом 2020 року, незважаючи на пандемію та спад ділової активності та доходів багатьох українців, депозити банків зросли на 27% порівняно із 2019 роком. Пандемія змусила людей заощаджувати. Населення різко обмежило споживання, витрати на відпочинок чи поїздки за кордон стали майже нульовими – отже, більше коштів можна відкласти «на чорний день».

4. За останні роки в Україні вдалося приборкати інфляцію, зараз інфляція знаходиться на досить невисокому рівні: 6-7% річних.

5. Надлишкова ліквідність банків. Фактично банки мають більше грошей, ніж потребують надійні позичальники, які сплачуючи за кредитами і забезпечують дохідність за депозитами.

6. Останнім можна відмітити загальний розвиток банківської системи України та ії наближення до банківських систем європейських країн, в яких депозитні відсотки є мінімальними, а то й нульовими або від’ємними.

Ось для порівняння процентні ставки по депозитах в Євро в країнах Європи, річних

Латвія:
• Nordea Banka: 0,05%
• Swedbank: 0,08%

Литва:
• Siauliu Bankas: 1%

Єстонія:
• Marfin Pank Eesti: 2,1%

Чехія:
• Poštovní spořitelna: 0,25-0,5%
• ČSOB: 0,25-0,5%

Польща:
• Bank Pekao: 0,1-2%
• Citi Handlowy: 0,1%

Угорщина:
• MKB Bank: 0,01%
• KDB Bank: 0,01%

Німеччина:
• Deutsche Bank: мінус 0,5%
• Commerzbank: мінус 0,5%

Швейцарія:
• Alternative Bank: мінус 0,75%
• Credit Suisse: мінус 0,75%
• Swissquote: мінус 0,75%
• Valiant: мінус 0,5%.

 ставки дохідності

Що далі?

У першому кварталі 2021 року НБУ, з огляду збільшення інфляції та для стримування інфляційного тиску, двічі підвищив облікову ставку з 6,0% до 6,5%, та потім до 7,5% річних.
Підвищення облікової ставки уповільнило зниження депозитних ставок для депозитів у гривні та майже не вплинуло на зниження депозитних ставок для депозитів у валюті.
В разі, якщо інфляцію не вдасться стабілізувати на запланованому рівні 5% ± 1% річних – в такому разі ріст інфляції може спровокувати подальше зростання облікової ставки НБУ, що в свою чергу може спровокувати незначний локальний ріст депозитних ставок у гривні, депозитні ставки у валюті збережуть тенденцію до зниження.
Якщо оцінювати тенденції щодо депозитних ставок в середній перспективі, тобто 1-2 роки, то нас очікує зниження депозитних ставок. Тому, з огляду інвестиційної привабливості часу – зараз більш вигідний час для інвестування, ніж буде надалі. Звісно, якщо є вільний капітал.

Але зниження дохідності депозитів та інших фінансових інструментів навряд чи спричинить відтік грошей знову «під матрац». Дедалі активнішими стають 30-40-річні. Ця генерація більш фінансово грамотна, має цифрові навички та більше довіряє банкам та іншим фінансовим інструментам. Ці люди цікавляться новими способами заощаджень та інвестування, навіть шукають їх, розуміють як працюють депозити та інші фінансові інструменти – тож вони будуть рушіями попиту на фінансові інструменти. А попит також впливає на ставку – чим більший попит, тим нижчою стає ставка.

При зниженні ставок на депозити цілком очевидним постає питання: чи є альтернатива до традиційних інструментів заощаджень або накопичень?
Наша відповідь – є.
TAS Life пропонує програму ТАС-Інвест, як альтернативу депозиту – як гривневому, так і валютному. Цю альтернативу вже оцінили понад тисячі наших клієнтів, в більшості це вже згадані 30-40 річні громадяни, але не тільки, які цінують гнучку інвестиційну стратегію ТАС-Інвест, можливості інвестування в ОВДП та акції українських підприємств та в кінцевому рахунку можливості заробити в ТАС-Інвесті більше, ніж на банківському депозиті.
Результат дохідності програми ТАС-Інвест наочно доводить перевагу її позицій з огляду дохідності – за останні 5 років ТАС-Інвест залишається більш вигідним інструментом для накопичення порівняно із депозитом.

Ось, для порівняння, середньорічні ставки дохідності за 5 останніх повних років:

Ставки дохідності

Щодо результатів 2021 року – по портфелю ТАС-Інвест за перший квартал 2021 року ми отримали дохідність, що також перевищує банківську:

• ТАС-Інвест гривня 10,3% річних
• ТАС-Інвест валюта 4,0% річних

На додачу, при інвестуванні в ТАС-Інвест наш клієнт отримує можливість скористатися податковою пільгою та повернути до 18% від суми інвестування – тим самим збільшити інвестиційну віддачу від вкладеного капіталу.

Отже, незважаючи на падіння ставок по банківських депозитах, заробити більше, ніж на депозиті можливість є.
Більш детально ознайомитися із програмою ТАС-Інвест та прорахувати можливий прибуток можна тут: taslife.com.ua/lifemarket/investycziyi-dlya-tebe.

Сподобалась стаття?
Поділись з друзями!

Чи була стаття корисною?

Залиш свій відгук!


Warning: print_r() expects at least 1 parameter, 0 given in /home/jh384591/taslife.com.ua/www/wp-content/themes/tas-new/comments.php on line 21
Заголовок

Перша домедична допомога: знання, що рятують життя

Наталія Стихальська

Наталія Стихальська

866
Вміння надавати першу домедичну допомогу сьогодні дуже актуальне. Хоча, звісно, є відмінності у наданні допомоги непритомній людині в цивільному житті і при бо...
8 хв на читання 866
  • #ЖиттяТАС
  • #ШколаТАС
8 хв на читання
23.02.2022 Читати
Як працює страхування з TAS life. Січень 2022

Наталія Стихальська

TAS Life team

592
Нашу сьогоднішню добірку з трьох найцікавіших виплат за перший місяць 2022 року поєднує валюта страхування, а саме - євро. Подивимось, як працюють такі догов...
9 хв на читання 592
  • #ІсторіїТАС
9 хв на читання
22.02.2022 Читати
Як не помилитися при виборі Вигодонабувачів?

Наталія Стихальська

Наталія Стихальська

674
При укладанні договору страхування життя, важливим кроком є вибір Вигодонабувачів. Погодьтеся, дуже важливо, щоб страхову виплату отримала саме та людина, яку в...
6 хв на читання 674
  • #ШколаТАС
6 хв на читання
21.02.2022 Читати
Просто бос чи справжній лідер?

Анастасія Ведишева

Анастасія Ведишева

591
Пройти по кар’єрній сходинці та зайняти керівну посаду - це мрія багатьох працівників. Однак, заволодівши кабінетом з відповідною табличкою, хтось становиться ...
8 хв на читання 591
  • #Лайф-хак від ТАС
8 хв на читання
18.02.2022 Читати
Особистий кабінет Клієнта Увійти
Особистий кабінет Консультанта Увійти
TAD: робочий простір Консультанта Увійти