Анастасія Ведишева

Хаос чи порядок

Розкажемо, як навести лад в оселі та в голові

18.09.2020 460

Як бути, якщо ви б і раді жити в чистій та затишній квартирі та від однієї думки: «Пора б нарешті, навести лад у шафі» або “Треба вже розгрібти цей бедлам на столі” – у вас негайно і безповоротно псується настрій? Непохитною рукою брати себе за комір, вмовляти себе «по-хорошому» або, закривши очі на хаос, сміливо віддаватися більш захоплюючим заняттям?

Давайте шукати відповідь!

На думку фахівців, недбале ставлення до свого оточуючого простору, як і надмірна зацикленість на чистоті і порядку, – відхилення від норми. Воно може бути обумовлено як психологічними причинами, так і об’єктивними обставинами. Почнемо з останніх.

Розгардіяш в законі

Безлад в будинку – абсолютно нормальне явище в сім’ях з маленькими дітьми. Більш того – він необхідний для формування психіки. Однорічний малюк зовсім не з шкідливості розкидає іграшки, вивертає на підлогу цукорницю, розмазує кашу по столу, обсипається борошном і малює на шпалерах. Він пізнає світ, вивчає навколишній простір, позначає собою територію.

Якщо батьки спішно ліквідують сліди бурхливої ​​”пізнавальної діяльності”, дитину охоплює тривога: “А де ж в цьому світі я ?! Куди пропав? Тільки що я був скрізь, все навколо було моє – і знову нічого мого немає“. Критичне ставлення дорослих до безладу, влаштованому дитиною, не сприяє і розкриттю у нього творчого начала. А вже якщо дорослі не можуть втриматися від гнівних криків і більше того – карають маленького дослідника, його психіка може бути підірвана. Тому, поки діти не підростуть, стрункі ряди прихильників ідеального порядку в будинку краще покинути.

Закрити очі на безлад слід і в тому випадку, якщо вас вибили з колії погане самопочуття, втома, завантаженість на роботі. Час – ресурс обмежений і дорогоцінний, тому, хочеш-не хочеш, доводиться розставляти пріоритети.

Психологи радять: “Вкладайтесь в те, що дійсно важливо в даний момент. Все інше без коливань відкладайте на потім. Якщо терпіти безлад не під силу, зверніться за допомогою до членів сім’ї чи друзів. Або скористайтеся послугами клінінгової компанії”.

“Геніальний” порядок

У вчених, з головою занурених у науку, та інших фанатів своєї справи – наприклад, програмістів – може бути дуже своєрідне уявлення про порядок. Те, що пересічній людині здається хаосом, для них – продумана до дрібниць організація робочого простору. Часто творчі натури нехтують порядком бо впевнені, що він ворог спонтанності і музи. Ось так, наприклад, виглядав робочий стіл одного з найвідоміших дизайнерів світу Карла Лагерфельда.

Тож, якщо ви відчуваєте, що за столом із “творчим безладом” вам працюється краще – забийте на порядок, а усім, хто буде робити зауваження, показуйте фото з Лагерфельдом 😉

А що робити, коли ви наче й не творчий геній та й маленьких дітей в хаті немає?

Психологи вважають, що постійний безлад або надлишок речей говорить про емоційний стан господаря: такі люди могли пережити в минулому емоційну травму, втрату близької людини, перебувають в депресії або відчувають хронічні болі.

А ще може бути, що вираженої психологічної травми й немає – вся справа в природних особливостях характеру. Впізнаєте себе в одному з таких людей-накопичувачів?

Річ = емоція

Ви зберігаєте речі через спогади: квиток на кіносеанс з першого побачення, сервіз улюбленої бабусі, стоп’ятнадцатий «перший малюнок» дитини – все це просто рука не піднімається викинути!

“Все по 10”

Ви не можете пройти повз рекламних акцій та знижок і втратити нагоду придбати два ножа за ціною одного. Навіть якщо вдома у вас їх вже п’ять. Пар.

Про запас, щоб було

Ви забиваєте комору або гараж запасами з упаковок туалетного паперу і консервів – про всяк випадок, а раптом закінчиться? І неважливо, що в комору тепер не увійти, а машину доводиться паркувати на вулиці.

Знайшли щось спільне? Тоді вам справді є, над чим попрацювати… 😉

Безлад забирає не лише ваш життєвий простір

Дійсно, перебування в захаращеній оселі може негативно впливати на багато аспектів нашого життя.

Психологи з Прінстонського університету виявили, що захаращеність будинку може знижувати нашу здатність концентруватися на тому чи іншому завданні.

Брак простору через надлишок речей в кімнаті робить нас тривожніше, ми легше піддаємося стресу.

Через захаращеність важче заснути. Як з’ясувалося в одному дослідженні, зайві речі та безлад в будинку впливають навіть на схильність їсти нездорову їжу, так званий джанк-фуд.

І, нарешті, останній аргумент – на кухні, де панував безлад, з’їдалося вдвічі більше печива, ніж на чисто прибраній.

Та як би ми вас зараз не замотивували біжати й наводити порядок, без чіткого плану та переоцінки цінностей тут не обійтися.

 

Час до змін

За основу ми вирішили взяти підхід, викладений японкою Марі Кондо в її бестселері 2014 року “Магічне прибирання“. Книга була настільки успішною, що вже у 2015 році журнал “Time” вніс ім’я гурині прибирання в список найвпливовіших людей в світі.

Головна ідея “магічного прибирання” – будинок повинен бути наповнений речами, що приносять радість.

Метод “Конмарі” (це ще одна його назва) вчить безжально прощатися з тим, що викликає негативні емоції або не викликає ніяких почуттів, причому як в будинку, так і в житті. Авторка обіцяє, що за допомогою цього методу навіть неохайні і ледачі люди наведуть порядок раз і назавжди.

У середньостатистичній квартирі реально провести “магічне прибирання” за 3-9 місяців (так, це процес не з швидких): протягом цього часу формуються нові звички, змінюється ставлення до речей і простору, з’являється знання про те, що дійсно радує. В результаті людина усвідомлює, які відчуття дає простір, де їй підвладне все до останнього гудзика і найдальшої полиці – і цей досвід дійсно може справити сильне враження на психіку, не дозволяючи надалі захаращувати житло.

 1. Перед тим як почати велике прибирання-перезавантаження, слід детально уявити ідеальний образ свого будинку і стиль життя в ньому. Подумайте, яких почуттів і відчуттів вам не вистачає вдома і в житті, виберіть одне ключове відчуття, яке ви б хотіли частіше відчувати. Коли будете вирішувати, залишити або викинути річ, відставте в сторону раціональні доводи і запитайте себе, чи дарує вам ця річ бажані емоції.
 2. Перш ніж приступати до ревізії, запитайте себе, скільки речей цієї категорії вам потрібно. Ваша інтуїтивна відповідь, швидше за все, буде значно менше тієї кількості речей, які ви знайдете, коли зберете всі речі разом. Не обов’язково укладатися в цю цифру, але будьте уважні і спробуйте намацати, якої кількості речей для вас досить, а якої – вже занадто. Важливо, щоб це число не було неосяжним.
 3. Якщо ви живете не один/не одна, проаналізуйте, які зони вашого будинку ваші, які – чужі, а які – загальні. Чи достатньо вам простору? Чи є у вас своє місце в будинку? А місця зберігання, куди точно не загляне ніхто з домашніх? Чи поважаєте ви чужий простір, або ж у вашій оселі все спільне?
 4. Процес прибирання повинен проводитися в два етапи: спочатку викидаємо непотрібне і тільки потім думаємо про організацію та зберігання. Велика помилка, яку ми здійснюємо під час наведення порядку – одночасно прибиратися і позбавлятися від непотрібних речей.
 5. Прибиратись і зберігати речі ефективніше за категоріями і підкатегоріями, а не по кімнатах. Такий підхід до зберігання дозволяє краще представляти і регулювати обсяг наявних речей, спрощує пошук потрібних предметів і їх повернення на місце.
 6. Оптимальний порядок прибирання: 1) Одяг 2) Книги 3) Папери 4) Різне 5) Сентиментальні речі.
  Такий порядок допомагає не збитися зі шляху. А ще він дозволяє відпрацювати почуття розпізнання «іскор радості» до етапу сортування найскладнішій категорії – сентиментальних предметів.
  Окремо скажемо про папери. Спочатку розберіть всі документи в будинку на дві купи. Перша – це ті документи, які точно залишаються. Це страховки, трудові договори і договори по здачі і найму квартири, свідоцтва про народження та власності та інші документи, що мають важливу життєву цінність. А друга стопка – це документи, з якими треба розібратися. З неї точно відправляються в сміття інструкції по використанню техніки (до гарантій це не відноситься, вони повинні бути в першій стопці). А також старі рахунки, виписки, чеки, квитки і купони на знижку, які давно прострочені. Задача – залишити тільки важливі документи та мінімум непотрібного паперового “шуму”.
 7. Основний принцип відбору за методикою “магічного прибирання” – чи викликає конкретна річ радість. На думку Марі Кондо, секрет порядку і щасливого життя в будинку полягає в тому, щоб бути оточеним тільки улюбленими речами. Щоб зрозуміти, що потрібно зберегти, а що викинути, потрібно взяти в руки кожну річ і запитати себе «Чи викликає це радість?». І більше нічого. Ціна, новизна або рідкість предмета не є причиною для його збереження. У тих випадках, коли розпізнати почуття радості складно, Марі Кондо радить орієнтуватися на реакцію тіла, коли предмет виявляється в руках – якщо виникає відчуття тяжкості, то ви знаєте, що потрібно зробити. Ще один прийом, який допомагає прийняти рішення в спірних випадках – порівняння 3-5 споріднених речей і складання їх «рейтингу». З аутсайдерами рейтингу потрібно попрощатися.
 8. Щоб порядок в домі був постійним, потрібно один раз визначити місце для кожної речі і щоразу після використання повертати її туди ж. Таким чином ви уникнете ефекту зворотної дії. Щоб знайти підходящі місця для предметів, дотримуйтесь своєї інтуїції і наступних рекомендацій Марі Кондо:
  – Більшість речей, від упаковок чаю до постільної білизни, зручніше ставити вертикально в ряд, а не складати в горизонтальному положенні стопками. Так ви будете не тільки бачити увесь вміст полиць і шухляд, а й зможете діставати потрібні предмети і не чіпляти речі по сусідству – як це часто буває при звичайному зберіганні. А ще цей прийом дозволяє організувати зберігання більш компактно і акуратно.– В першу чергу речі має бути зручно класти назад, а не діставати.

  – Система зберігання повинна бути максимально простою і наочною.

По можливості подбайте і про наш спільний дім. Постарайтеся не викидати речі в найближчий сміттєвий бак, а відвезти їх на переробку чи віддати на благодійність.
Про те, як можна весело та з користю розібрати гардероб, ми вже писали в блозі про “Еру свідомого споживання

Сподіваємось, наші поради допоможуть вам опанувати справжній дзен від чистоти думок та оточення!

 

 

P.S. Не забувайте підписуватися на нашу групу у Telegram – t.me/TASlife, та на нашу сторінку у Facebook – facebook.com/taslifeofficial

Сподобалась стаття?
Поділись з друзями!

Чи була стаття корисною?

Залиш свій відгук!

Заголовок

Алергія: правда та міфи

Анастасія Ведишева

Анастасія Ведишева

8
Поговоримо сьогодні про алергію - причину свербіжу, чхання, закладеного носу, а то й більш сумних наслідків - від вимушеного розлучення з домашнім улюбленцем до...
6 хв на читання 8
 • #ТАС_про_ЗДОРОВ'Я
6 хв на читання
20.09.2021 Читати
Про чітміл.

Михайло Холоділін

Михайло Холоділін

55
Чітміл (з англ. cheat meal - "шахраювати з їжею") - одне з планових порушень дієти. Суть чітміла в тому, що ви можете в заздалегідь запланований день побалуват...
4 хв на читання 55
 • #ТАС_про_ЗДОРОВ'Я
4 хв на читання
17.09.2021 Читати
Як працює страхування з TAS life. Серпень 2021

Михайло Холоділін

TAS Life team

117
Є таке правило стосунках - без різниці ділових чи особистих - дивитись не на слова, а на справи. Можна запевняти “Да я заради тебе - хоч зірку з неба!”, а по...
8 хв на читання 117
 • #ІсторіїТАС
8 хв на читання
16.09.2021 Читати
Чому відмовила страхова компанія?

Наталія Кочешкова

Наталія Кочешкова

220
Ви звернулись за виплатою до страхової компанії, а отримали відмову? Неприємно... Але давайте розбиратися! Навіть благодійні організації не можуть допомогти в...
3 хв на читання 220
 • #ШколаТАС
3 хв на читання
15.09.2021 Читати
Особистий кабінет Клієнта Увійти
Особистий кабінет Консультанта Увійти
TAD: робочий простір Консультанта Увійти