Анастасія Ведишева

Формула щастя: 5 дієвих лайфхаків

24.07.2020 1994

Чи мріяли ви про щось з думкою, що після реалізації цієї мрії ви, нарешті, відчуєте себе дійсно щасливим?
Опинитись прямо зараз десь на березі океану зі смачним коктейлем в руці;
Прокинутись завтра із тілом вашої мрії;
Отримати великий спадок від якогось дальнього родича… 

Відоме дослідження Північно-Західного університету виявило, що люди, які виграли в лотерею 20 мільйонів доларів, вже за рік потому зовсім не відчували себе щасливими. Так само, як і люди, яких паралізувало внаслідок аварії, за той самий проміжок часу не відчували себе менш щасливими, ніж до нещасного випадку.

Здавалося б, такі діаметрально різні події неодмінно мають вплинуть на рівень щастя людини, проте насправді, ми так влаштовані, що наша психіка легко адаптуються до будь-яких нових реалій. Мільйонери звикають до своїх нових лакшері-будинків та раритетних авто, а паралізовані адаптуються до нових обставин.

Контраст між “до” та “після” розмивається, і нова норма стає базою для повсякденного життя.

Формула щастя

Тож що насправді робить людей щасливішими?

Засновник позитивної психології Мартін Селігман, після багатьох років досліджень, запропонував таку формулу:

Рівень щастя = базовий рівень генетичного щастя (50%) + щоденна діяльність (40%) + життєві обставини (10%)

Іншими словами, половину вашого щастя визначають ваші гени, 40% – те, що ви робите кожного дня і невеликий відсоток – те, що з вами трапляється.

Отже, як виглядають два кроки до щастя?

  1. Щодня, на постійній основі, робити для себе щось приємне, те, що покращує ваше самопочуття
  2. Підвищити свій «базовий рівень генетичного щастя» (так, це можливо)

Тепер детальніше.

Що ж такого треба робити щодня?

Саме так, як люди пристосовуються до виграшу в лотерею, або ж до своїх фізичних вад, ми звикаємо до того, що є частиною нашого повсякденного життя (за кількома винятками). Психологи називають це “принципом адаптації“.

Як використати це на свою користь?

1. Змінюйте свої звички та розпорядок роботи так часто, як тільки можете

Пройдіться новим маршрутом до роботи. Знайдіть новий ресторан для посиденьок із друзями. Відвідайте сусіднє місто, в якому ви ніколи не бували. Пройдіть майстер-клас, щоб дізнатися щось нове.

Як це працює:

Поки ми звикаємо до того, що бачимо і робимо щодня, наш мозок стає надзвичайно чутливим до нових стимулів та інформації. Іншими словами, саме зміни в рутинних справах мозок сприймає як життєво важливу інформацію – а зовсім не стабільний “день бабака”.

Через це нові й захоплюючі враження мають набагато більший вплив на наше щастя, ніж старі добрі приємні звички.

2. Почніть цінувати маленькі приємності, що з вами трапляються

Пригадайте з другом пригоди, що ви пережили разом. Згадайте, коли ви останній раз сміялися до сліз. Перед тим, як заснути, запишіть три події, що зробили вас щасливим.

Як це працює:

Оскільки наша психіка легко адаптується до будь-яких змін, нам потрібно докласти додаткових зусиль, щоб отримувати задоволення від простих та приємних речей та  щонайменших наших досягнень. 

Чи було у вас таке – ви довго та наполегливо готувались до якоїсь події, а коли вона успішно відбулася – вже не було сил порадіти вашому здобутку?

Як писав Девід Брукс у нещодавній редакції New York Times:

«Коли редактор моєї першої книги зателефонував мені та повідомив, що вона потрапила до списку бестселерів, я відчув… нічого. Це було щось “не про мене”. Коли ви будуєте своє життя навколо кар’єрного успіху, ваші амбіції завжди будуть випереджати ваші досягнення, залишаючи вас із тривогою та незадоволенням”.

Щоб цього не сталося, приділіть додатковий час для роздумів, запишіть чи обговоріть із близькою людиною те гарне, що трапляється із вами.
Люди, які мали звичку щодня записувати три речі, за які вони вдячні, були щасливішими не лише одразу після цього, але й через тиждень, місяць і навіть півроку, згідно з відомим дослідженням професора Мартіна Селігмана.

3. Стосунки – важливіші

Інвестуйте у свої дружні відносини. Складайте якомога більше планів із вашими друзями (і скасуйте якомога менше з них). Розмовляйте з ними на глибокі та важливі теми. Діліться своїми позитивними думками та подіями.

Як це працює:

Є кілька речей, що ніколи не стануть для нас буденними, і одна з них – стосунки.
Друзі радіють нашим перемогам і втішають у важкі часи. Вони змушують нас сміятися та рятують від самотності. Вони – енерджайзер нашого щасливого життя:

“Якщо ви хочете спрогнозувати, наскільки щаслива та чи інша людина, або якою може бути її тривалість життя, дізнайтесь, перш за все, про її соціальні стосунки … Жоден чоловік, жінка чи дитина не є “окремим островом”. Усі ми ультрасоціальні істоти і не можемо бути щасливими, не маючи друзів “. – впевнений професор Нью-Йоркського університету Джонатан Гайдт.

Як перезавантажити свій мозок?

Тепер давайте з’ясуємо, що це за “базовий рівень генетичного щастя“. 

Від цього рівня, як ми пам’ятаємо, на 50% залежить наше щоденне відчуття себе щасливим. І хоча мова йде про рівень гормонів, що закладений ще до нашого народження, є дві речі, здатні вплинути на сприйняття мозком радості від життя:

1. Фізичні вправи

Все просто: активно рухайтесь щодня протягом щонайменше 20 хвилин.

Як це працює:

Фізичні вправи сприяють нейрогенезу та вивільненню «щасливих гормонів» (ендорфінів та серотоніну), що змінюють ваш мозок та збільшують відчуття щастя.

Не потрібно пробігати щодня по 10 км – якщо ваше серцебиття прискорюється протягом 20 хвилин – цього буде цілком достатньо. Але зауважте, що вплив фізичних вправ короткочасний, адже рівень гормонів після будь-якого тренування згодом повертається до вашої норми. Тому ключовим моментом тут є послідовність.

2. Медитація

Не найпоширеніша практика серед нашого суспільства, проте дійсно дієва.
Радимо медитувати 2 хвилини на день, 21 день поспіль – і ви побачите ефект.
Тут можна знайти основні рекомендації для початківців.

Як це працює:

Медитація знижує рівень гормону стресу (кортизолу), зменшує ту частину мозку, що контролює тривогу і страх (мигдалину) і збільшує активність у щасливій зоні вашого мозку (префронтальній корі) – тим самим розширюючи нашу неврологічну здатність до щастя.

І так само, як і фізичні вправи, ключовим для медитації є послідовність, а не тривалість.

Альбер Ейнштейн якось сказав, що у людини є всього два варіанти, як прожити своє життя. Перший – з думкою, що чудес не буває. Другий – з думкою, що весь світ навколо складається з чудес.

Бути щасливим чи не бути – це також питання з двома варіантами.
Вибір лише за вами 🙂

 

 

за матеріалами статті “How to Hack your Happiness”

 

P.S. Не забувайте підписуватися на нашу групу у Telegram – t.me/TASlife, та на нашу сторінку у Facebook – facebook.com/taslifeofficial

Сподобалась стаття?
Поділись з друзями!

Чи була стаття корисною?

Залиш свій відгук!

Заголовок

Перша домедична допомога: знання, що рятують життя

Наталія Стихальська

Наталія Стихальська

870
Вміння надавати першу домедичну допомогу сьогодні дуже актуальне. Хоча, звісно, є відмінності у наданні допомоги непритомній людині в цивільному житті і при бо...
8 хв на читання 870
  • #ЖиттяТАС
  • #ШколаТАС
8 хв на читання
23.02.2022 Читати
Як працює страхування з TAS life. Січень 2022

Наталія Стихальська

TAS Life team

593
Нашу сьогоднішню добірку з трьох найцікавіших виплат за перший місяць 2022 року поєднує валюта страхування, а саме - євро. Подивимось, як працюють такі догов...
9 хв на читання 593
  • #ІсторіїТАС
9 хв на читання
22.02.2022 Читати
Як не помилитися при виборі Вигодонабувачів?

Наталія Стихальська

Наталія Стихальська

678
При укладанні договору страхування життя, важливим кроком є вибір Вигодонабувачів. Погодьтеся, дуже важливо, щоб страхову виплату отримала саме та людина, яку в...
6 хв на читання 678
  • #ШколаТАС
6 хв на читання
21.02.2022 Читати
Просто бос чи справжній лідер?

Анастасія Ведишева

Анастасія Ведишева

592
Пройти по кар’єрній сходинці та зайняти керівну посаду - це мрія багатьох працівників. Однак, заволодівши кабінетом з відповідною табличкою, хтось становиться ...
8 хв на читання 592
  • #Лайф-хак від ТАС
8 хв на читання
18.02.2022 Читати
Особистий кабінет Клієнта Увійти
Особистий кабінет Консультанта Увійти
TAD: робочий простір Консультанта Увійти