Анастасія Ведишева

Уся правда про мігрень

05.10.2021 247

Якщо ви не впевнені – чи була у вас колись мігрень – це означає, що мігрені у вас не було 😉

Як і багато тих щасливчиків, які жодного разу не стикались з цією хворобою, я теж сприймала розповіді про напад мігрені як щось з лексикону надчутливих панянок з вікторіанських романів.
Аж допоки кілька років тому в моєму житті не трапилось “комбо” – спочатку я надихалась сигаретним димом, який не переношу, потім ми з подругою пішли подивитись на новорічну ялинку на Софійській площі в мінус 18 і на завершення вирішили зігрітись у кав’ярні келихом червоного вина.

Напевно, мої судини сказали “йой!” і пізно ввечері того ж дня я дізналась, що таке мігрень та прониклась до усіх вікторіанських панянок щирим співчуттям.

мігрень

Коли два дні потому світ трішки розвиднівся і біль почав вщухати, я сіла гуглити, що ж таке ця мігрень, чому вона наздогнала мене саме зараз і головне – що робити, щоб ніколи більше з нею не зустрічатись.

Виявилось, що нас таких “вікторіанських панянок” – кожна сьома людина на планеті, а у переліку причин непрацездатності це неврологічне захворювання займає 9 місце.

А ще виявилось, що в інтернеті безліч застарілої інформації та шкідливих чи просто безглуздих порад, які, в кращому випадку, ніяк не допоможуть при черговому нападі.

Тож пропоную звернутись до авторитетного джерела у вигляді онлайн-видання MedicalNewsToday і розібрати найбільш поширені міфи про мігрень.

 

Мігрень – це просто різновид головного болю

Головні болі – це тільки один із симптомів мігрені, а іноді головний біль може не виникати взагалі.

Тож які симптоми вказують на те, що перед нами мігрень, а не просто головний біль?

 • Колючий або пульсуючий біль від середнього до сильного, відчуття, ніби він охоплює всю голову або переміщується з одного боку голови до іншого.
 • Проблеми із зором: нечіткість, яскраві або миготливі точки, хвилясті або нерівні лінії.
  Під час мігрені через мозок проходить слабка електрична хвиля, зменшується приплив крові до мозку, його робота гальмується.
  Біля 25% хворих бачать так звану ауру до або під час нападу. Вона проявляється у вигляді спалахів світла і кольору, розсипання картинки на пікселі, спалахів з одного боку поля зору, кольорових зигзагів. При звичайному головному болю такого майже ніколи не буває.
 • Підвищена чутливість до звуків, запахів та світла. Під час мігрені мозок надміру збуджений, почуття загострюються і можна побачити, почути і відчути більше. Саме тому хворим рекомендують відлежатися в темній тихій кімнаті. Не намагайтесь переносити мігрень “на ногах”.
 • Проблеми з черевною порожниною: втрата апетиту, нудота, блювота, розлад шлунку.
  Оскільки у шлунково-кишкового тракту є своя нервова система, він теж включається “у гру” під час нападів мігрені.

Ці симптомни можуть траплятись як усі одразу, так і окремо.

Деякі люди за кілька годин і навіть кілька днів до нападу мігрені можуть відчувати так звані продромальні явища, що є його передвісниками.
Це може бути дратівливість, депресія чи, навпаки, ейфорія, немотивована втомлюваність, палке бажання з’їсти щось особливе, м’язовий біль (насамперед у шийних м’язах), закреп або діарея, підвищена чутливість до світла, запахів чи шуму.

І хоча ці симптоми є зловісною ознакою того, що мігрень наближатися, в них є і позитивний момент – ці попереджувальні знаки дають можливість почати лікування на самому початку нападу мігрені, що значно підвищує його успішність.

мігрень

 

Ніякі ліки не допоможуть від мігрені

З одного боку, дійсно, не існує ліків, які б прибрали причину виникнення мігрені та запобігли подальшим нападам.
Але з іншого – інують препарати, які допомагають полегшити симптоми та контролювати напад.
Серед них безрецептурні анальгетики, тріптани, антагоністи рецептора кальцитонін-ген-зв’язаного пептиду (CGRP), гепанти, антидепресанти, протисудомні препарати і бета-блокатори.
Звісно, для кращого підбору препарату варто звернутись до лікаря-невропатолога і не призначати собі лікування самостійно.

Однак лікарі одностайні в твердженні, що найкращий спосіб уникнути нападів мігрені – це виключити зі свого життя так звані тригери.

Тригер – це специфічний збудник рецепторів людини (зорових, слухових чи нюхових), який запускає ланцюгову реакцію нервової системи і зрештою може призвести до мігрені.

При чому перелік цих тригерів унікальний для кожної окремої людини.
Для мене це, як виявилось, запах сигаретного диму та різкий перепад температур.
Також до розповсюджених тригерів відносять горіхи, гіркий шоколад, твердий сир та м’ясні делікатеси; деякі фізичні вправи – стрибки, стояння на голові, підняття важких вагів; дуже міцний та довгий сон, довга поїздка на автомобілі, затягнуте у хвіст волосся, дуже гучна ритмічна музика і навіть дощ.

Лікарі радять вести “щоденик мігрені”, щоб відслідкувати, які дії передували черговому нападу та відкорегувати їх в подальшому.

Гарною новиною є те, що ефективним запобіжником виникнення мігрені лікарі називають “старий звичний” здоровий спосіб життя: 8-годинний сон, 8 стаканів води на день, правильне харчування, менше стресу, помірні фізичні навантаження.

Схема банальна, але ж працююча 😉

 

Якщо у вас немає аури, це не мігрень

Це не так – більшість випадків мігрені протікає без аури.
За даними Migraine Trust, лише 10-30% людей з мігренню відчувають ауру.

 

Дослідники здалися у намаганні дізнатись причини виникнення мігрені, або ж винайти ефективні ліки

Гарна новина – це теж неправда.
Прямо зараз в світі проводиться декілька важливих досліджень, спрямованих на вивчення патофізіології мігрені і нових варіантів її лікування.

До того ж, за останні 4 роки в області мігрені з’явились багатообіцяючі інновації.
Так, нещодавно на ринку з’явився пристрій нейромодуляціі під назвою Nerivio для лікування гострої мігрені без необхідності вживання ліків.
Пристрій управляється смартфоном і носиться на плечі, забезпечуючи полегшення симптомів протягом 45 хвилин завдяки зміні сигналів болю в головному мозку.

 

Мігрень, дійсно, явище не з приємних, здатне до того ж раптово ламати плани і впливати на повсякденне життя. Однак вже зараз існують фармацевтичні препарати, які можуть полегшити симптоми, а зміна дієти і способу життя може суттєво знизити частоту нападів.

Впевнені, невдовзі вчені обов’язково знайдуть більш ефективні методи лікування, що допоможуть залишити мігрень в минулому!

Сподобалась стаття?
Поділись з друзями!

Чи була стаття корисною?

Залиш свій відгук!

Заголовок

Перша домедична допомога: знання, що рятують життя

Наталія Стихальська

Наталія Стихальська

841
Вміння надавати першу домедичну допомогу сьогодні дуже актуальне. Хоча, звісно, є відмінності у наданні допомоги непритомній людині в цивільному житті і при бо...
8 хв на читання 841
 • #ЖиттяТАС
 • #ШколаТАС
8 хв на читання
23.02.2022 Читати
Як працює страхування з TAS life. Січень 2022

Наталія Стихальська

TAS Life team

579
Нашу сьогоднішню добірку з трьох найцікавіших виплат за перший місяць 2022 року поєднує валюта страхування, а саме - євро. Подивимось, як працюють такі догов...
9 хв на читання 579
 • #ІсторіїТАС
9 хв на читання
22.02.2022 Читати
Як не помилитися при виборі Вигодонабувачів?

Наталія Стихальська

Наталія Стихальська

655
При укладанні договору страхування життя, важливим кроком є вибір Вигодонабувачів. Погодьтеся, дуже важливо, щоб страхову виплату отримала саме та людина, яку в...
6 хв на читання 655
 • #ШколаТАС
6 хв на читання
21.02.2022 Читати
Просто бос чи справжній лідер?

Анастасія Ведишева

Анастасія Ведишева

579
Пройти по кар’єрній сходинці та зайняти керівну посаду - це мрія багатьох працівників. Однак, заволодівши кабінетом з відповідною табличкою, хтось становиться ...
8 хв на читання 579
 • #Лайф-хак від ТАС
8 хв на читання
18.02.2022 Читати
Особистий кабінет Клієнта Увійти
Особистий кабінет Консультанта Увійти
TAD: робочий простір Консультанта Увійти