Анастасія Ведишева

Уся правда про мігрень

05.10.2021 146

Якщо ви не впевнені – чи була у вас колись мігрень – це означає, що мігрені у вас не було 😉

Як і багато тих щасливчиків, які жодного разу не стикались з цією хворобою, я теж сприймала розповіді про напад мігрені як щось з лексикону надчутливих панянок з вікторіанських романів.
Аж допоки кілька років тому в моєму житті не трапилось “комбо” – спочатку я надихалась сигаретним димом, який не переношу, потім ми з подругою пішли подивитись на новорічну ялинку на Софійській площі в мінус 18 і на завершення вирішили зігрітись у кав’ярні келихом червоного вина.

Напевно, мої судини сказали “йой!” і пізно ввечері того ж дня я дізналась, що таке мігрень та прониклась до усіх вікторіанських панянок щирим співчуттям.

Коли два дні потому світ трішки розвиднівся і біль почав вщухати, я сіла гуглити, що ж таке ця мігрень, чому вона наздогнала мене саме зараз і головне – що робити, щоб ніколи більше з нею не зустрічатись.

Виявилось, що нас таких “вікторіанських панянок” – кожна сьома людина на планеті, а у переліку причин непрацездатності це неврологічне захворювання займає 9 місце.

А ще виявилось, що в інтернеті безліч застарілої інформації та шкідливих чи просто безглуздих порад, які, в кращому випадку, ніяк не допоможуть при черговому нападі.

Тож пропоную звернутись до авторитетного джерела у вигляді онлайн-видання MedicalNewsToday і розібрати найбільш поширені міфи про мігрень.

 

Мігрень – це просто різновид головного болю

Головні болі – це тільки один із симптомів мігрені, а іноді головний біль може не виникати взагалі.

Тож які симптоми вказують на те, що перед нами мігрень, а не просто головний біль?

 • Колючий або пульсуючий біль від середнього до сильного, відчуття, ніби він охоплює всю голову або переміщується з одного боку голови до іншого.
 • Проблеми із зором: нечіткість, яскраві або миготливі точки, хвилясті або нерівні лінії.
  Під час мігрені через мозок проходить слабка електрична хвиля, зменшується приплив крові до мозку, його робота гальмується.
  Біля 25% хворих бачать так звану ауру до або під час нападу. Вона проявляється у вигляді спалахів світла і кольору, розсипання картинки на пікселі, спалахів з одного боку поля зору, кольорових зигзагів. При звичайному головному болю такого майже ніколи не буває.
 • Підвищена чутливість до звуків, запахів та світла. Під час мігрені мозок надміру збуджений, почуття загострюються і можна побачити, почути і відчути більше. Саме тому хворим рекомендують відлежатися в темній тихій кімнаті. Не намагайтесь переносити мігрень “на ногах”.
 • Проблеми з черевною порожниною: втрата апетиту, нудота, блювота, розлад шлунку.
  Оскільки у шлунково-кишкового тракту є своя нервова система, він теж включається “у гру” під час нападів мігрені.

Ці симптомни можуть траплятись як усі одразу, так і окремо.

Деякі люди за кілька годин і навіть кілька днів до нападу мігрені можуть відчувати так звані продромальні явища, що є його передвісниками.
Це може бути дратівливість, депресія чи, навпаки, ейфорія, немотивована втомлюваність, палке бажання з’їсти щось особливе, м’язовий біль (насамперед у шийних м’язах), закреп або діарея, підвищена чутливість до світла, запахів чи шуму.

І хоча ці симптоми є зловісною ознакою того, що мігрень наближатися, в них є і позитивний момент – ці попереджувальні знаки дають можливість почати лікування на самому початку нападу мігрені, що значно підвищує його успішність.

 

Ніякі ліки не допоможуть від мігрені

З одного боку, дійсно, не існує ліків, які б прибрали причину виникнення мігрені та запобігли подальшим нападам.
Але з іншого – інують препарати, які допомагають полегшити симптоми та контролювати напад.
Серед них безрецептурні анальгетики, тріптани, антагоністи рецептора кальцитонін-ген-зв’язаного пептиду (CGRP), гепанти, антидепресанти, протисудомні препарати і бета-блокатори.
Звісно, для кращого підбору препарату варто звернутись до лікаря-невропатолога і не призначати собі лікування самостійно.

Однак лікарі одностайні в твердженні, що найкращий спосіб уникнути нападів мігрені – це виключити зі свого життя так звані тригери.

Тригер – це специфічний збудник рецепторів людини (зорових, слухових чи нюхових), який запускає ланцюгову реакцію нервової системи і зрештою може призвести до мігрені.

При чому перелік цих тригерів унікальний для кожної окремої людини.
Для мене це, як виявилось, запах сигаретного диму та різкий перепад температур.
Також до розповсюджених тригерів відносять горіхи, гіркий шоколад, твердий сир та м’ясні делікатеси; деякі фізичні вправи – стрибки, стояння на голові, підняття важких вагів; дуже міцний та довгий сон, довга поїздка на автомобілі, затягнуте у хвіст волосся, дуже гучна ритмічна музика і навіть дощ.

Лікарі радять вести “щоденик мігрені”, щоб відслідкувати, які дії передували черговому нападу та відкорегувати їх в подальшому.

Гарною новиною є те, що ефективним запобіжником виникнення мігрені лікарі називають “старий звичний” здоровий спосіб життя: 8-годинний сон, 8 стаканів води на день, правильне харчування, менше стресу, помірні фізичні навантаження.

Схема банальна, але ж працююча 😉

 

Якщо у вас немає аури, це не мігрень

Це не так – більшість випадків мігрені протікає без аури.
За даними Migraine Trust, лише 10-30% людей з мігренню відчувають ауру.

 

Дослідники здалися у намаганні дізнатись причини виникнення мігрені, або ж винайти ефективні ліки

Гарна новина – це теж неправда.
Прямо зараз в світі проводиться декілька важливих досліджень, спрямованих на вивчення патофізіології мігрені і нових варіантів її лікування.

До того ж, за останні 4 роки в області мігрені з’явились багатообіцяючі інновації.
Так, нещодавно на ринку з’явився пристрій нейромодуляціі під назвою Nerivio для лікування гострої мігрені без необхідності вживання ліків.
Пристрій управляється смартфоном і носиться на плечі, забезпечуючи полегшення симптомів протягом 45 хвилин завдяки зміні сигналів болю в головному мозку.

 

Мігрень, дійсно, явище не з приємних, здатне до того ж раптово ламати плани і впливати на повсякденне життя. Однак вже зараз існують фармацевтичні препарати, які можуть полегшити симптоми, а зміна дієти і способу життя може суттєво знизити частоту нападів.

Впевнені, невдовзі вчені обов’язково знайдуть більш ефективні методи лікування, що допоможуть залишити мігрень в минулому!

Сподобалась стаття?
Поділись з друзями!

Чи була стаття корисною?

Залиш свій відгук!

Заголовок

Працевлаштування дитини – що потрібно знати?

Наталія Стихальська

Наталія Стихальська

36
Психологи кажуть, якщо Ви не хочете, аби ваша дитина виросла ледарем, то із дитинства говоріть із нею про гроші: звідки вони беруться, як розподіляються, що так...
8 хв на читання 36
 • #Лайф-хак від ТАС
8 хв на читання
27.10.2021 Читати
Проривна коронавірусна інфекція

Анастасія Ведишева

Анастасія Ведишева

101
Що таке проривна інфекція? Проривна інфекція (англ. - breakthrough infection) – це інфекція, спричинена вірусом, бактерією або іншим мікроорганізмом, що виникл...
3 хв на читання 101
 • #ТАС_про_ЗДОРОВ'Я
3 хв на читання
26.10.2021 Читати
Які програми страхування можна оформити із Міжнародним страховим пулом IGP?

Владислав Махлай

Владислав Махлай

111
У продуктовій лінійці міжнародного страхового пулу IGP широкий вибір інноваційних рішень, спрямованих на управління ризиками, залучення грошових потоків та скор...
6 хв на читання 111
 • #ПартнериТАС
 • #ШколаТАС
6 хв на читання
25.10.2021 Читати
Навіщо страхування життя самотній людині?

Анастасія Ведишева

Анастасія Ведишева

320
Для кожного товару існує свій ідеальний покупець, якому цей товар підходить на сто відсотків. Якщо взяти страхування життя, то ідеальний клієнт цього продукту ...
5 хв на читання 320
 • #ШколаТАС
5 хв на читання
22.10.2021 Читати
Особистий кабінет Клієнта Увійти
Особистий кабінет Консультанта Увійти
TAD: робочий простір Консультанта Увійти