Якщо ви пропустили попередній блог Вікторії Лямець “Чому ваша дитина вас не чує?“, дуже рекомендуємо почати з нього, а потім повернутись сюди 😉
Система типів мислення дає уявлення про те, яким способом мислить ваша дитина.
Тип мислення – це вроджений спосіб, яким вона РОЗУМІЄ навколишній світ.
Після осмислення цим же способом вона ДУМАЄ І ДІЄ, щоб домогтися успіху.
Тип мислення – зовсім не випадкове явище. Умовно, одна дитина бачить світ через квадратну призму, інша – через круглу, а третя – взагалі зверху вниз.
Дитина не може вибирати, мислити їй логічно або аналітично, критично або системно. Можна сказати, так закладено природою. Якщо вдаватися в подробиці, тип мислення безпосередньо обумовлений будовою тіла, а саме, домінуванням в тілі однієї з залоз внутрішньої секреції.
Що це означає?
У всіх нас є набір внутрішніх залоз, до яких відносяться гіпофіз, щитовидка, підшлункова, надниркові залози і багато інших. Всі вони працюють збалансовано. Але у кожного окремого типу тіла одна із залоз працює активніше, ніж інші. Така хімія тіла формує набір поведінкових характеристик, стандартних реакцій, емоцій, навіть захворювань, до яких схильна дитина. Тип мислення – точно така ж похідна.
Ось чому діти, народжені в одній сім’ї, або навіть близнюки часто дуже відрізняються своєю поведінкою, характером і долею – при однакових генах, рівних умовах життя, вихованні та освіті.
Типів тіла – десять. Звідси, типів мислення – теж десять. Одна дитина може володіти одним або, максимум, двома типами. Решта типів без спеціальних технологій для неї недоступні, хоч вона вчиться в Ітоні, хоч в середній школі №14 міста Полтава.
Фантастика? Реальність.
Тепер питання: Навіщо розуміти, як мислить ваша дитина?
Це питання схоже на те, навіщо розуміти, з якого тіста зроблена ваша дитина. Але ми дамо кілька вагомих причин, чому вам варто ЗРОЗУМІТИ спосіб мислення істоти, яку ви мали честь привести на світ.
Причина перша. Ви дізнаєтеся, якими талантами нагородила вашу дитину природа від народження.
Причина друга. Ви зможете відокремити, яка модель поведінки є “її власною”, а яку вона скопіювала зі свого оточення.
Причина третя. Ви отримаєте важливі ключі, щоб ЗРОЗУМІТИ причину поведінки своєї дитини. Ваше виховання зведеться ні до випадковому набору принципів (нехай навіть це принципи Макаренко або Монтессорі), а до чітко вивіреної моделі.
Наведу приклад. Те, що є необхідністю для однієї дитини, іншій може завдати шкоди.
Наприклад, Логік не терпить спонтанних завдань і невизначеності, а варіативно мисляча дитина саме в таких умовах проявляє себе найкраще.
Аналітику звичайно потрібні мінімум дві пропозиції, з яких він вибере найраціональніший варіант, тоді як Креативній особистості необхідні несумісні елементи, щоб створити нове, неймовірне рішення.
Причина четверта. Ви позбудетеся непотрібного психічного напруження. Адже ви отримаєте якийсь ключ або розумний підхід до своєї дитини! Зможете домовитися, не вдаючись до крайніх заходів. Будете знати, якої реакції чекати від неї.
Приклад. Дитина з критичним або абстрактним типом мислення підсвідомо заперечує все, що ви пропонуєте. Для неї це єдина доступна модель поведінки в світі. Якщо ви не розумієте такої особливості поведінки, то рано чи пізно зробите одне з двох: або почнете “ламати дитину через коліно”, або махнете на неї рукою. А швидше за все, будете робити і те, і інше.
Але є спосіб краще – використовувати спеціальні “перехідники” для спілкування з людиною такого типу мислення. Використовуйте їх, і ви виявите, що проблеми в спілкуванні зникнуть самі по собі. У цьому сила Знання. А система типів мислення – це саме Знання. Воно працює!
Підведемо підсумки.
Яку ж роль відіграє РОЗУМІННЯ типу мислення у вихованні дитини?
По-перше, воно дасть правильні підходи в комунікації. Прибере сварки, непорозуміння, конфлікти. Ну, хіба що, ви свідомо захочете зіпсувати відносини 😉
По-друге, РОЗУМІННЯ відкриє вам внутрішній світ дитини, її цінності й устремління. А головне – ви зможете допомогти і направити її в “потрібне русло”. Рішення найскладніших питань у вихованні починається саме з РОЗУМІННЯ дитини. І вже на основі розуміння можна вибудувати бездоганні кроки і знайти потрібні пристосування.
Кожна дитина має один з 10-ти типів мислення. Окремий тип мислення – це цілий Всесвіт, який працює за своїми законами, зі своєю зрозумілою структурою і безмежним потенціалом. Знаючи початковий потенціал, можна розвинути його не випадково, а цілеспрямовано – переходячи від стандартного способу мислення до індивідуального, а потім – до геніального.
Вивчаючи цю тему останні 18 років, можу точно сказати – це найбільш практичне і необхідне ЗНАННЯ у вихованні дитини!
Warning: print_r() expects at least 1 parameter, 0 given in /home/jh384591/taslife.com.ua/www/wp-content/themes/tas-new/comments.php on line 21
Вікторія Лямець
Лариса, виявити тип мислення та природний потенціал дійсно можно лише через спостерігання за поведінкою і аналіз дій та реакцій дитини. Є критерії за якими можливо провести такий аналіз. В наступних матеріалах я розкажу про них. Більш детально ви зможете дізнатися про диагностику на моїй сторінці в Instagram @victoriia.liamets
Warning: print_r() expects at least 1 parameter, 0 given in /home/jh384591/taslife.com.ua/www/wp-content/themes/tas-new/comments.php on line 21
Лариса
Дякую за статтю. Взагалі все зрозуміло. Але як же можливо все-таки зрозуміти і побачити, який тип мислення у дитини? Потрібні конкретні приклади, на практиці. На мою думку тільки шляхом спілкування з неї і слідкувати за її реакцією.
Warning: print_r() expects at least 1 parameter, 0 given in /home/jh384591/taslife.com.ua/www/wp-content/themes/tas-new/comments.php on line 21
life TAS
Ларисо, для визначення типу мислення дитини (як і дорослого) існують спеціальні та різноманітні тести. Є такі, які батьки можуть пройти самостійно, але, звісно, більш точний результат дадуть тести, що проводяться під наглядом дитячого психолога.