TAS life team
TAS life team

Як оподатковуються страхові виплати?

ставки, закони, кодекси і ще закони

15.11.2019 499

Спочатку трохи законів (хоча, кого ми обманюємо, весь цей блог буде про закони…)

Відповідно до статті 170.8.2 б) Податкового Кодексу України страхова виплата за Договором довгострокового страхування життя оподатковується податком з доходів фізичних осіб за ставкою 18%. Також з 1 січня 2015 року зі страхових виплат стягується військовий збір у розмірі 1,5%.

А відповідно до статті 170.8.1 ПКУ страхова компанія, що здійснює нарахування страхової виплати, є податковим агентом платника податку, що отримує цю виплату.

Отже, здійснюючи оподаткування страхових виплат, страхова компанія діє виключно як податковий агент, який зобов’язаний нараховувати, утримувати та сплачувати податок з доходів фізичних осіб до бюджету за рахунок платника податків, а також нести відповідальність за порушення норм Податкового Кодексу України.

Поговоримо детальніше, за якими правилами оподатковуються страхові виплати, та в яких випадках ставка податку може бути нульовою.

Почнемо із довгострокових договорів, тобто тих, що укладаються більше ніж на 5 років.

Страховий випадок за ризиком “Дожиття”

Існують два варіанти виплати за цим ризиком – одноразова (коли вся страхова сума виплачується одночасно) та аннуїтетна (страхова сума виплачується частинами через рівні проміжки часу).

Одноразова виплата

В разі одноразової виплати страхової суми, якщо Вигодонабувач є Страхувальником, він має сплатити податок на 60% різниці між страховою сумою та сумою внесених платежів по ставці 18%, а також 1,5% військового збору.

Приклад

Страхова сума: 100 000 грн.

Сплачених внесків: 70 000 грн

100 000 – 70 000 = 30 000 грн (це різниця між страховою сумою та внесеними платежами, тобто дохід, отриманий від інвестування грошей)

60% від 30 000 = 18 000 грн (з цієї суми вираховується податок)

19,5% з 18 000 = 3 510 грн – такою буде сума податку з доходу фізичних осіб та військовий збір.

Тобто, при виплаті страхової суми Клієнт отримає 100 000 – 3 510 = 96 490 гривень.

В разі якщо Вигодонабувач не є Страхувальником, його доходом вважається вся страхова виплата, адже він не сплачував страхові внески. Тому податок утримується з 60% страхової виплати у розмірі 18% + 1,5% військового збору.

Приклад

Страхова сума 100 000 грн

60% від 100 000 = 60 000 грн

19,5% від 60 000 = 11 700 – сума податку

При виплаті страхової суми Вигодонабувач отримає 100 000 – 11 700 = 88 300 гривень.

Аннуїтетна виплата

У разі аннуїтетних виплат враховується вік Вигодонабувача.

Якщо він молодше 18 років, або старше 70-ти, страхова виплата не оподатковується, також не стягується і військовий збір.

Якщо Вигодонабувачу від 18 до 70 років, з нього утримається податок по ставці 18% від 60% страхової виплати та 1,5% військового збору.

Страховий випадок за ризиком “Втрата життя”

Відповідно до норм Податкового Кодексу України страхові виплати у випадку втрати життя Застрахованою особою оподатковуються за правилами оподаткування спадщини.

При оподаткуванні страхової виплати за цим ризиком враховується відношення Вигодонабувача до Застрахованої особи, тобто ступінь споріднення.

Члени сім’ї першого ступеня споріднення – це батьки, чоловік або дружина, діти, в тому числі усиновлені.

Члени сім’ї другого ступеня споріднення – рідні брати та сестри, баба та дід з боку матері і з боку батька, онуки.

 1. Якщо Вигодонабувач (отримувач страхової виплати) знаходиться із Застрахованою особою у першому та другому ступені споріднення, ставка податку = 0%. Військовий збір також не стягується.

 2. Для всіх інших категорій Вигодонабувачів, що є резидентами, ставка податку становитиме 5% + 1,5% військовий збір

 3. Для нерезидентів ставка податку становить 18% + 1,5% військовий збір.

Страховий випадок за ризиком “Інвалідність”

Якщо внаслідок страхового випадку Застрахована особа отримала інвалідність І групи, страхова виплата не оподатковується і військовий збір не стягується.

Якщо Застрахованій особі за наслідками страхового випадку було встановлено інвалідність ІІ групи або статус “Дитина-інвалід”, страхова виплата оподатковується за ставкою 18% + 1,5% військового збору.

Тепер розглянемо, як оподатковуються страхові виплати за не довгостроковими договорами, тобто договорами, що укладаються на строк до 5 років.
Таких як, наприклад, “ТАС-Інвест (валютний)” чи “Скарбничка”.

На Вигодонабувачів, які є Застрахованими особами, розповсюджується стаття 165.1.27 пункт а) Податкового Кодексу України, що встановлює нульову ставку податку у разі страхових випадків “Дожиття” та “Інвалідність, хірургія, травматизм”. Військовий збір також не сплачується.

Якщо Вигодонабувач не є Застрахованою особою за страховим випадком “Дожиття”, виплата оподатковується по ставці 18% + 1,5% військовий збір.

Страховий випадок за ризиком “Втрата життя”

Як і в довгострокових договорах, береться до уваги ступень споріднення Вигодонабувачів до Застрахованої особи.

 1. Якщо Вигодонабувач (отримувач страхової виплати) знаходиться із Застрахованою особою у першому та другому ступені споріднення, ставка податку = 0%. Військовий збір також не стягується.

 2. Для всіх інших категорій Вигодонабувачів, що є резидентами, ставка податку становитиме 5% + 1,5% військовий збір.

 3. Для нерезидентів ставка податку становить 18% + 1,5% військовий збір.

Страховий випадок “Інвалідність, хірургія, травматизм та ін.”

Якщо Вигодонабувач не є Застрахованою особою та за умови, що факт заподіяння шкоди Застрахованій особі підтверджений, виплата оподатковується по ставці 18% + 1,5% військового збору.

За цим посиланням ви знайдете зручну таблицю із усією інформацією, що викладена вище з посиланнями на окремі пункти Податкового Кодексу України.

А тут можна почитати наш блог про викупні суми.

 

P.S. Не забувайте підписуватися на нашу групу у Telegram – t.me/TASlife, та на нашу сторінку у Facebook – facebook.com/taslifeofficial  

Сподобалась стаття?
Поділись з друзями!

Чи була стаття корисною?

Залиш свій відгук!

Заголовок

5 міфів про зайву вагу

Анастасія Ведишева

Анастасія Ведишева

14
За даними Центрів з контролю і профілактики захворювань (CDC), в США 42,4% дорослих страждають ожирінням. А за оцінками Всесвітньої організації охорони здоров'...
14 хв на читання 14
 • #ТАС_про_ЗДОРОВ'Я
14 хв на читання
07.05.2021 Читати
21 причина любити TAS LIFE

Наталія Стихальська

Наталія Стихальська

79
Сьогодні, коли нашій Компанії виповнюється 21 рік, ми вирішили скласти невеличкий перелік із 21 пункта - за що ми, а також наші колеги, партнери та наші Клієнти...
12 хв на читання 79
 • #ЖиттяТАС
 • #Результати і рейтинги
12 хв на читання
06.05.2021 Читати
Анонс благодійного забігу «Біг творить добро»

Наталія Стихальська

Наталія Стихальська

62
Сподіваємося, що Ви чудово провели вихідні! Відвідали рідних, насолодились весняною погодою, поїли пасочок ;) А ми тим часом готували для вас разом із нашими...
7 хв на читання 62
 • #ПартнериТАС
7 хв на читання
05.05.2021 Читати
Soft skills. М’які навички для успішної кар’єри майбутнього.

Анастасія Ведишева

Анастасія Ведишева

133
Чули коли-небудь приказку "Гарна людина - це не професія"? Багато людей і досі вважають, що кар'єрний успіх залежить виключно від досвіду та рівня майстерності...
10 хв на читання 133
 • #Лайф-хак від ТАС
10 хв на читання
30.04.2021 Читати

Вхід в кабінет Клієнта

Вхід в кабінет Консультанта

в розробці

Вхід в кабінет