TAS life team
TAS life team

Як оподатковуються страхові виплати?

ставки, закони, кодекси і ще закони

15.11.2019 884

Спочатку трохи законів (хоча, кого ми обманюємо, весь цей блог буде про закони…)

Відповідно до статті 170.8.2 б) Податкового Кодексу України страхова виплата за Договором довгострокового страхування життя оподатковується податком з доходів фізичних осіб за ставкою 18%. Також з 1 січня 2015 року зі страхових виплат стягується військовий збір у розмірі 1,5%.

А відповідно до статті 170.8.1 ПКУ страхова компанія, що здійснює нарахування страхової виплати, є податковим агентом платника податку, що отримує цю виплату.

Отже, здійснюючи оподаткування страхових виплат, страхова компанія діє виключно як податковий агент, який зобов’язаний нараховувати, утримувати та сплачувати податок з доходів фізичних осіб до бюджету за рахунок платника податків, а також нести відповідальність за порушення норм Податкового Кодексу України.

Поговоримо детальніше, за якими правилами оподатковуються страхові виплати, та в яких випадках ставка податку може бути нульовою.

Почнемо із довгострокових договорів, тобто тих, що укладаються більше ніж на 5 років.

Страховий випадок за ризиком “Дожиття”

Існують два варіанти виплати за цим ризиком – одноразова (коли вся страхова сума виплачується одночасно) та аннуїтетна (страхова сума виплачується частинами через рівні проміжки часу).

Одноразова виплата

В разі одноразової виплати страхової суми, якщо Вигодонабувач є Страхувальником, він має сплатити податок на 60% різниці між страховою сумою та сумою внесених платежів по ставці 18%, а також 1,5% військового збору.

Приклад

Страхова сума: 100 000 грн.

Сплачених внесків: 70 000 грн

100 000 – 70 000 = 30 000 грн (це різниця між страховою сумою та внесеними платежами, тобто дохід, отриманий від інвестування грошей)

60% від 30 000 = 18 000 грн (з цієї суми вираховується податок)

19,5% з 18 000 = 3 510 грн – такою буде сума податку з доходу фізичних осіб та військовий збір.

Тобто, при виплаті страхової суми Клієнт отримає 100 000 – 3 510 = 96 490 гривень.

В разі якщо Вигодонабувач не є Страхувальником, його доходом вважається вся страхова виплата, адже він не сплачував страхові внески. Тому податок утримується з 60% страхової виплати у розмірі 18% + 1,5% військового збору.

Приклад

Страхова сума 100 000 грн

60% від 100 000 = 60 000 грн

19,5% від 60 000 = 11 700 – сума податку

При виплаті страхової суми Вигодонабувач отримає 100 000 – 11 700 = 88 300 гривень.

Аннуїтетна виплата

У разі аннуїтетних виплат враховується вік Вигодонабувача.

Якщо він молодше 18 років, або старше 70-ти, страхова виплата не оподатковується, також не стягується і військовий збір.

Якщо Вигодонабувачу від 18 до 70 років, з нього утримається податок по ставці 18% від 60% страхової виплати та 1,5% військового збору.

Страховий випадок за ризиком “Втрата життя”

Відповідно до норм Податкового Кодексу України страхові виплати у випадку втрати життя Застрахованою особою оподатковуються за правилами оподаткування спадщини.

При оподаткуванні страхової виплати за цим ризиком враховується відношення Вигодонабувача до Застрахованої особи, тобто ступінь споріднення.

Члени сім’ї першого ступеня споріднення – це батьки, чоловік або дружина, діти, в тому числі усиновлені.

Члени сім’ї другого ступеня споріднення – рідні брати та сестри, баба та дід з боку матері і з боку батька, онуки.

 1. Якщо Вигодонабувач (отримувач страхової виплати) знаходиться із Застрахованою особою у першому та другому ступені споріднення, ставка податку = 0%. Військовий збір також не стягується.

 2. Для всіх інших категорій Вигодонабувачів, що є резидентами, ставка податку становитиме 5% + 1,5% військовий збір

 3. Для нерезидентів ставка податку становить 18% + 1,5% військовий збір.

Страховий випадок за ризиком “Інвалідність”

Якщо внаслідок страхового випадку Застрахована особа отримала інвалідність І групи, страхова виплата не оподатковується і військовий збір не стягується.

Якщо Застрахованій особі за наслідками страхового випадку було встановлено інвалідність ІІ групи або статус “Дитина-інвалід”, страхова виплата оподатковується за ставкою 18% + 1,5% військового збору.

Тепер розглянемо, як оподатковуються страхові виплати за не довгостроковими договорами, тобто договорами, що укладаються на строк до 5 років.
Таких як, наприклад, “ТАС-Інвест (валютний)” чи “Скарбничка”.

На Вигодонабувачів, які є Застрахованими особами, розповсюджується стаття 165.1.27 пункт а) Податкового Кодексу України, що встановлює нульову ставку податку у разі страхових випадків “Дожиття” та “Інвалідність, хірургія, травматизм”. Військовий збір також не сплачується.

Якщо Вигодонабувач не є Застрахованою особою за страховим випадком “Дожиття”, виплата оподатковується по ставці 18% + 1,5% військовий збір.

Страховий випадок за ризиком “Втрата життя”

Як і в довгострокових договорах, береться до уваги ступень споріднення Вигодонабувачів до Застрахованої особи.

 1. Якщо Вигодонабувач (отримувач страхової виплати) знаходиться із Застрахованою особою у першому та другому ступені споріднення, ставка податку = 0%. Військовий збір також не стягується.

 2. Для всіх інших категорій Вигодонабувачів, що є резидентами, ставка податку становитиме 5% + 1,5% військовий збір.

 3. Для нерезидентів ставка податку становить 18% + 1,5% військовий збір.

Страховий випадок “Інвалідність, хірургія, травматизм та ін.”

Якщо Вигодонабувач не є Застрахованою особою та за умови, що факт заподіяння шкоди Застрахованій особі підтверджений, виплата оподатковується по ставці 18% + 1,5% військового збору.

За цим посиланням ви знайдете зручну таблицю із усією інформацією, що викладена вище з посиланнями на окремі пункти Податкового Кодексу України.

А тут можна почитати наш блог про викупні суми.

 

P.S. Не забувайте підписуватися на нашу групу у Telegram – t.me/TASlife, та на нашу сторінку у Facebook – facebook.com/taslifeofficial  

Сподобалась стаття?
Поділись з друзями!

Чи була стаття корисною?

Залиш свій відгук!

Заголовок

TAS life підкорює вершини!

Анастасія Ведишева

Анастасія Ведишева

153
На Заході України кажуть: якщо ви були в Карпатах, але не піднялися на Говерлу - нікому не кажіть, що були в горах. ФанТАСтична команда TAS life може заявити з...
99 хв на читання 153
 • #ЖиттяТАС
99 хв на читання
30.07.2021 Читати
Як накопичити кошти на навчання дитині?

Наталія Стихальська

Наталія Стихальська

162
Народження крихітки у родині – це завжди велике щастя! Та водночас і велика відповідальність - адже час мине дуже швидко і вже через 18 років дитинці необхідно...
10 хв на читання 162
 • #Лайф-хак від ТАС
 • #Програми для дитини
10 хв на читання
29.07.2021 Читати
TAS Life – професійне страхування спортсменів

Наталія Стихальська

Наталія Стихальська

116
Вихідні 24 та 25 липня були надзвичайно насичені! Адже в Києві відбувалося дві фанТАСтичні події, у яких була задіяна і Ваша улюблена страхова компанія: Triath...
10 хв на читання 116
 • #ЖиттяТАС
 • #ПартнериТАС
10 хв на читання
28.07.2021 Читати
5 простих кроків до дорослого життя

Анастасія Ведишева

Анастасія Ведишева

118
Кажуть, коли вперше розумієш, що гіркий шоколад - смачний, оливки - ще смачніші, а сир з пліснявою - то взагалі феєрія, все, шляху назад немає - ти остаточно ст...
2 хв на читання 118
 • #Лайф-хак від ТАС
2 хв на читання
27.07.2021 Читати
Особистий кабінет Клієнта Увійти
Особистий кабінет Консультанта Увійти
TAD: робочий простір Консультанта Увійти